Editörler : E.Kayı Han
04 Temmuz 2012 20:52

Yolda bulunan para haram mıdır?

o değilde şu yolda bulunan paranın helal mi harammı olduğu konusunda halen çelişkilerim var.şubar ayındamıydı emin değilim.sabahın 8ine doğru evden çıktım.yolun karşısına bir geçtim.yerde bir tane 100 tl birtane 50 tl bitişik.eğildim rüyamı görüyorum diye paranın üstüne.maddi durumda inanılmaz kritik.eğilirken saniyeler içinde bir milyon düşünce geçti kafamdan.hatırladıklarım

1.ya haramsa?

2.ya adamın maddi durumu kötüyse

3.ya aramaya başladıysa.

4.ya alana beddua edecekse

arkadaş 1 -2 tl değilki aman ne kaybı olcak diye alasın.birden o soğukta terlediğimi hissettim vazgeçtim almaktan.

sonra noldu ofistekilere harammıydı diye sorduklarımda şakayla karışık tekme tokat daldı kankam bana.sözüm ona o haftayı fakir ve ezik geçirdik :D

Acaba haklılarmıydı?Siz olsaydınız alırmıydınız?

ruşen amcanın oğlu
Müsteşar Yardımcısı
04 Temmuz 2012 20:55

Zaten yere düşmüş.Sen almamışsın başkası almıştır...Çok da fark etmezdi bence.

pnrsltn
Şube Müdürü
04 Temmuz 2012 20:57

bu sefer ona haram olmuştur diye düşünmüştüm.

ruşen amcanın oğlu
Müsteşar Yardımcısı
04 Temmuz 2012 20:58

Madem herkese haram...Kimse almasaydı ne olacaktı ki?Bari alan kimse işine yaramıştır.

pnrsltn
Şube Müdürü
04 Temmuz 2012 21:00

150yi kaybeden bence fizanda olsa dönerdi.ama göremediyse banada yazık oldu onada :) 3-5 olsa neyse.

04 Temmuz 2012 21:02

almamakla hata etmişsin,

alacaktın...

sonra bu parayı hayır işlemek adına bir mağaza sahibine verecektin, o da bu hayrını karşılıksız bırakmayıp jest olarak size, bir kaç parça pantolon, gömlek ve belki yanında da bir tane ayakkabı verecekti..

bak, herkes hayır işlemiş olacaktı..

gardens1
Aday Memur
04 Temmuz 2012 23:47

haram değidir ama hemen harcamak gerekmektedir

supermemur
Müsteşar
05 Temmuz 2012 09:41

herkes müftü olmuş din alimi olmuş bol keseden fetva veriyor. bizim milletimizin kötü bir huyu bu herkes yarım yamalak kulaktan duyma bilgilerle fetva veriyor. kardeş kaç defa hatim indirdin? kuranı okuyarak mealiyle anlamaya açlıştın mı?

hadis ve fıkıh ilmi mi aldın?

ee o zaman fetva verme yetkisini nerden alıyorsun? vebali büyüktür. senin söylediğinle amel eden birinin işlediği günahlara sende ortak olursun.

bu konuda işin ehillerine sormak lazım. diyanetin alo fetva hattı vardı orayı arayabilir veya bir din adamına sorabilirsiniz?

suçmu
Kapalı
05 Temmuz 2012 10:16

Sual: Yerde bulduğumuz bir şey bizim olur mu?

CEVAP

Bulunan şeylerle, selin, ırmağın getirdiği ve sokağa atılan şeylerin hükmü farklıdır.

Bulunan şeyler, genel olarak kıymetli şeylerdir. Sahibi onu atmamış, kaybetmiştir. Bulunup, sahibi bilinmeyen mala Lukata denir. Sahibine vereceğinden emin olanın, korumak için alması sünnettir. Orada kalınca zarar gelecekse, helak olacaksa alması farz olur. Varsa, iki şahit yanında "Arayan olursa bana gönderin" der. Kalabalık bir yerde tarif ederek sahibini arar.

Sahibi çıkıncaya veya durmakla bozuluncaya kadar saklarken helak olursa ödemez. Sahibi çıkmayacağını veya bozulacağını anlarsa, artık aramaz. Bulan zenginse, bir fakire sadaka olarak verir. Yahut fakir olan ana-babasına, evladına veya hanımına bu malları sadaka olarak verir. Şayet bunlar, aldığı şeyleri kendine hediye ederse, kendi de kullanabilir. Sahibi sonradan çıkarsa, bunları kendi öder veya alan fakire ödettirir.

Selin getirdiği meyve, ağaç ve dallar ise bundan farklıdır. Irmağın, selin getirdiği tahta parçalarını, ağaçları, dalları, meyveleri, zengin de olsa herkesin alması, toplaması caiz olur.

Sual: Bulunan bir parayı almak zengine haram oluyor da fakire niçin helal? Haram zengine de fakire de haram değil mi?

CEVAP

Dinimizin hükmü böyledir. Niçin böyle hüküm konulmuş denemez. Zekat fakirin hakkıdır. Zengin, zekatını başka zengine verse kabul olmaz. Zenginin veya bir günlük yiyeceği olan fakirin dilenmesi haramdır. Zekat fakirin hakkı olduğu gibi, bulunan para da sahibi bilinmiyorsa fakirin hakkıdır. İçine haram karışmış helal parayı hediye olarak herhangi bir kimseye vermek caizdir. Hepsi haram olan parayı hiç kimsenin alması caiz değildir. Bir kimse, haram bir parayı fakire verse, fakir de haram olduğunu bilmese, günahı fakire olmaz.

kaynak :http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1326

supermemur
Müsteşar
05 Temmuz 2012 10:29

suçmu hocam tşk ederiz güzel bir açıklama olmuş

onur klasduruş
Yasaklı
05 Temmuz 2012 11:27

Kendine ait olmayan şeyi, hak edilmemiş şeyi kullanmak ahlaki değildir.

İnançta bunu salık verir.

Bulunan 10 Tl. nevinden ise etrafta sahibi aranır, yoksa, toplumsal ihtiyacın gereksinime sunulur. Kişi kendisi kullanamazdır. Çok düşkünse kullansın benden izin :)

Bulunan bir çanta Tl. ise ve yani değeri elle tutulur cinsten ise; kamugücüne teslim edilir. Şeraitin kestiği barnak acımazdır :)

Birde ortaya para atıp, kim alacakta güleceğiz diye kamera şakası nevinden programlara kahraman olmamaya dikkat ediniz ki, rezil olmayanız ahaliye .. çünkü o işi yapan insanın psikolojinin yüze yansıması pek komiktir ( .. cinali kıvamında :) ) .. e Allah'ı bilenlerde, bir kameranın kendilerini hep çektiğini zaten biliyor.

:)

pnrsltn
Şube Müdürü
05 Temmuz 2012 17:46

aha iyiki almamışım valla çok baş ağrıtıcı işmiş.sahibini aramak falan.yok yemiş olsam parayı şimdi okuduktan sonra karnıma ağrılar girmişti :)

teşekkürler arkadaşlar

su-88
Genel Müdür
05 Temmuz 2012 19:51

Evet iyi ki de almamışsınız.Eğer alsaydınız da bir şekilde geri çıkardı sizden.Doğru olanı yapmışınız...

sum41
Şube Müdürü
06 Temmuz 2012 09:37

Fetva verecek kadar ilmim olmamakla birlikte düşüncemi paylaşmak isterim.

Yolda bulunan para hak ederek elde edilmediği için haramdır.

Sadece yolda bulunan para diye sınırlandırmmak gerekir aslında.

Elde edilmesinde alınteri olmayan hiçbirşey şey hakkımız değildir dolayısıyla haramdır.

1.ya haramsa?

2.ya adamın maddi durumu kötüyse

3.ya aramaya başladıysa.

4.ya alana beddua edecekse

gibi düşünceler şeytanın vesveseleridir.

dikkatli olmak lazım.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi