Editörler : crops35
02 Ocak 2010 14:19

MYO Mezunları 2 2 Kendi Alanından Lisans Tamamlamaya Destek Bekliyoruz.

Bir gazetenin haberine göre yaklaşık 1 yıl sonra uzaktan eğitim yoluyla kendi alanınızla lisans tamamlayabiliyorsunuz. TÜM MYO LAR İÇİN HAYIRLISI OLSUN.

maxsilla
Genel Müdür
02 Ocak 2010 14:23

haberin ayrıntısı ve linki

Meslek yüksek okulluya 4 yıllık lisans diplomasıYÖK, 2 yıllık meslek lisesi mezunlarına kendi branşlarında yatay geçiş imkanı getiriyor. Yeni sisteme göre, meslek yüksek okulu mezunu, 2 yıllık eğitiminin ardından 2 yıl daha okursa 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

ABDULLAH EĞİLMEZ

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, ?Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlara lisan yapma imkanı tanıyacağız? açıklaması, gözleri 2+2 sisteminin ayrıntılarına çevirdi. YÖK'ün hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmaya göre; Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlar, kendi branşlarında 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

UZAKTAN EĞİTİM İMKANI

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, ?İşyeri Tabanlı Eğitim Sistemi? olarak adlandırdıkları yeni formülle, artık isteyen öğrencilerin 2 yıllık eğitimin ardından aynı branşta 2 yıl daha örgün eğitim alarak 4 yıllık lisans diploması alabileceklerini söyledi. 2 yıllık okuldan mezun olup çalışma hayatına atılanlar ise internet üzerinde uzaktan eğitim alarak lisans eğitimlerini tamamlayabilecekler. Prof. Günay, çalışmaların hızla sürdüğünü, yeni formülün en geç 1 yıl içinde uygulanmaya başlanacağını dile getirdi. Günay, yeni sistemin Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olanlara kendi branşlarında lisans eğitimi için yatay geçiş imkanı vereceğini belirtti. Yeni sistemle, bilgisayar bölümünden mezun bir Yüksek Meslek Okulu mezunu, Bilgisayar Mühendisliği okuyabilecek.

KATSAYIYA 2+2 FORMULÜ

Üniversiteye girişte uygulanan katsayıdan dolayı sadece Meslek Yüksek Okulu'nu tercih etmek zorunda kalan öğrencilerin önündeki engel de 2+2 formülüyle aşılacak. YÖK'ün ÖSS'de 0.02'ye indirdiği katsayı uygulaması nedeniyle, meslek lisesinin bilgisayar bölümünde okuyan bir öğrenci, bilgisayar mühendisliğini tercih ettiği taktirde puanı düşüyordu. Yeni formül, eski katsayı uygulamasından mağdur olanlara da 4 yıllık lisans diploması almanın yolunu açacak.

Yeni Asya

LİNK: http://www.memurlar.biz/haber/20100102/Meslek-yuksek-okulluya-4-yillik-lisans-diplomasi.php

rebelwend
Genel Müdür
02 Ocak 2010 14:30

sadece uzaktan değil isteyen örgün ama calısanlarada uzaktan egitim şansı tanınıcakmış..yazının satır aralarını iyi okursanız..Zaten hali hazırda birkaç üniversite uzaktan eğitimle myo mezunlarının belli bölümlerinden mezun olanlarına ilgili lisans diplomasını veriyor..

brainwave
Şube Müdürü
02 Ocak 2010 14:32

bravo ya nihayet ülke demokratikleşmeye başladı

hayal92
Kapalı
03 Ocak 2010 11:25

arkadaşlar haralde bu düzlise okuyupta myo okuyanlar için geçerli deilmiş meslek lisesiokuyanlar için geçerliymiş haralde

muhtesem32
Müsteşar Yardımcısı
03 Ocak 2010 11:55

Bizler için önemli olan işsizlik sorunu 2+10 olsa ne olur işsizliğe çözüm bulun 2+2 herkes yapar açıköğretim gibi bir sistem yaparsın herkesi kayıt edersin 2 yıl sonra diploma verirsin ama o diploma bir halta yaramaz askeriye aylardır kısa dönem kalkacak diyor boşunamı söylüyor çünkü herkes üniversite mezunu oluyor yakında uzun dönem asker olacak kişi bulunamayacak bu çalışma güzel görünüyor ama hayatımızı altüst edecek bir karar binlerce iş bekleyen lisans mezunu varken ve ülkede ara elaman sıkıntısı yaşanırken böyle bir çalışmanın başlatılması bile hatadır.Böyle yapılacagına önlisans mezunlarının kadrolarını artırın iş sahibi yapın hem ülke kalkınsın hem insanlar sürünmesin diplomalı işsiz sayısının artması kimseye yarar sağlamaz dğer mi 3 oy için böyle bir çalışmaya küçük düşünen küçük işler yapar.

hayka01
Aday Memur
03 Ocak 2010 12:18

merhaba arkadaşlar ben de düz lise mezunuyum ama arkadaşlar bir önceki arkadaşın dediği gibi gerçekten düz lise mezunları için bu sistem işe yaramaz mı lütfen ayrıntılı bir bilgi verin bu bilgi çok sığ

teşekkürler

maxsilla
Genel Müdür
03 Ocak 2010 12:25

hayal92 arkadaşım nekadar güzel okumuşsun ALLAH tan yurdışında okuyanlar girebilecek demiyorsun. kardeş öncelikle doğru sırf meslek lisesi mezunları için yapıldı ama herhangi bir teknik myo okuyan tüm lise mezunları girecek öyle saçmalık mı olur meslek lisesinden mezunlar girecek öteki liselerden önlisansı okuyanlar giremeyecek niye bizler zenci onlar beyazlar mı nasıl oluyor bu. teknik myo okuyanların hepsi bu kanuna dahildir.

hardmission
Memur
03 Ocak 2010 12:36

2 yıllık bilgisayar okuyan 2 yıl daha okuyarak bilgisayar mühendisi mi olacakmış??? Daha neler...Yahu elektronik, bilgisayar gibi dersler teknik programlar kategorisine olup "uygulamalı konular" içeren bölümlerdir...Söyler misiniz nasıl olur da hem de uzaktan öğrenimle 2 yıl daha okuyarak "mühendis" olunabiliyor??? Keşke olsa ama bu pek akla yatkın değil...Olsa olsa işletme, ekonomi gibi bölümlere yatay geçiş imkanı verirler zannedersem.....

huseyın_46
Aday Memur
03 Ocak 2010 13:13

slm arkadaşlar eğer böyle bir uygulama olacaksa iyi guzel ancak herkeb biliyorki myo mezunu cok fazla

benim görüşüm myo dan en az 3.00 mezuniyet ort. ile başarılı ögrencileri alsınlar kendim icin kesinlikle söylemiyorum myo ya hak eden de giriyor hak etmeyende

zaten iş işten gectikten sonra ....

03 Ocak 2010 14:57

merhaba arkadaşlar ben bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunuyum.şu anda açıköğretim iktisat son sınıf okuyorum.aöfyi bu sene bitirirsem.bu bahsedilen geçişe başvurabilirmiyim?bu konuda bilgi verilirse sevinirim.

maxsilla
Genel Müdür
03 Ocak 2010 20:16

arkadaşlar zaten idari proğramlarda hali hazırda geçiş var örnek büro yönetimi sekreterlik bölümünden İKTİSAT,İŞLETME VE KAMU YÖNETİMİ bölümlerine 3 sınıftan başlanarak girebiliyorsun. bu haber ise teknik proğramları bitirmiş olan myo mezunları için çıkarılacak İNŞALLAH yani örneğin ben bahçe ziraatı mezunuyum bu kanun çıkarsa ziraat mühendisliğini açıköğretim yoluyla okuyabilecem yani DGS ye gerek kalmadan. ve sadece meslek lisesi çıkışlılar için demiyor haberin başlığını iyi okumuyor bazı arkdaşlar haber de diyor ki MYO MEZUNLARINA LİSANS TAMAMLAMA DİYOR liseyi meslekten bitirip myo okuyan demiyor ki......

maxsilla
Genel Müdür
03 Ocak 2010 20:33

buyrun işte yök başkanının açıklaması.

YÖK'ten Lisans MüjdesiYüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Meslek Yüksek Okullarındaki iki yıllık eğitimi tamamlayan öğrencilere öğrenimlerini dört yıllık lisans branşlarında tamamlama imkanı sağlayacak

OKTAY MEHMET / İSTANBUL

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Meslek Yüksek Okullarındaki iki yıllık eğitimi tamamlayan öğrencilere öğrenimlerini dört yıllık lisans branşlarında tamamlama imkanı sağlayacak 2+2 sistemini uygulamak için çalışma başlattıklarını açıkladı. Kanal 24'teki ?Söz Kampüsten İçeri' programına katılan YÖK Başkanı Özcan buradaki açıklamasında, Türkiye'de Meslek Yüksek Okulu'ndan dikey geçiş sınavı olmadan ilgili branşlarda olmak üzere doğrudan dört yıllık eğitime tamamlama çalışmaların kısa sürede tamamlamacağı müjdesini verdi. Profesör Özcan, YÖK'ün bu konuda gerçekleştireceği programın isabetli tercihlerle üniversitelerimize faydalı imkanlar sağlayacağını vurguladı. YÖK Başkanı Özcan, Vakıf Üniversiteleri'nin temsilcilerinin de YÖK Genel Kurulu'nda yer alma hakkı tanıyan yönetmelik değişiklikliğinin son aşamada olduğunu kaydetti

03 Ocak 2010 21:02

arkadaşlar bir soru sordum allah rızası için şu soruyu biriniz cevaplandırın.şimdiden teşekkürler..

mahir1987
Kapalı
03 Ocak 2010 21:37

arkadaşlar ben de önlisans bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunuyum.bu sistem yürürlüğe girerse sadece bilgisayar mühendisliği mi okuyabilecez?bilgisayar öğretmenliği de var mı?

maxsilla
Genel Müdür
03 Ocak 2010 23:42

goyi_kôlehi kardeş öncelikle senin soruna cevap vereyim. işletme iktisat ve kamu yönetimi fark etmez eğer önlisanstan sonra lisans tamamlamak için yani 4 yıllık için okuyorsan sorun yok yanlız mezun olduğun andan itibaren bu haktan yararlanamazsın. çünkü sen artık iktisatçı oluyorsun. yani senin bilgisayarla alakan kalmıyor. onun için 1 yıl sınıfta kalman lazım yani kanunu beklemen lazım AMA RİSK VAR NEDEN DİYE SORACAK OLURSAN ŞÖYLE:şayet YÖK bu projeyi gerçekleştirmezse ekstradan 1 yıl da kaybın oluyor. yani kısacası bu haktan faydalanman için senin eski diploman yani önlisans diploman olması lazım. lisansı bitirirsen bu haktan yararlanamazsın.

mahir1987 kardeş senin soruna gelelim bilgisayar mühendisliği bölümü olacak şayet bu uygulama gerçekleşirse zaten haberde de örnek olarak bilgisayar önlisansı vermiş.ama öğetmenliği konusunda bilgim yok. bence sizin dgs de hangi bölümlerden lisans tamamlayabiliyorsanız bu uygulama ile o bölümlere dgs siz gireceksiniz örneğin siz okulu bitirdikten sonra DGS ile sadece mühendisliğe geçebiliyorsanız. yeni projede de aynı şekilde mühendisliğe girebilirsiniz. tabi DGS öğretmen de olabiliyorsanız bu uygulama ile de öğretmenliği okuyabilirsiniz.

04 Ocak 2010 10:25

ya fakat burada iki diploma olayı var.benim şuanda elimde önlisans diplomam var.nasıl olmazki.adam gidiyor 4 yıllık üni okuyor bitiriyor okuduğu bölümden memnun olmuyor.öss'ye yeniden girebiliyor.kardeşim ben bu konuda net bilgi alabilmem için yök'ümü aramalıyım.ya bide bu yapılan açıklamada net olarak belirtilmemiş "iki yıllık mezunu olup açıköğretimi bitirenler bunlardan yararlanamaz diye".bu konuda şüpheliyim biraz.başvuramazsak çok saçma bi durum.o zaman ben boşuna 2 yıllığı okumuş oluyom....:(((

yasinmetin
Şef
04 Ocak 2010 10:48

merhaba arkadaşlar konu ile ilgili bir sorum olacak.Örneğin Açıköğretim Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu bir kişi bu uygulama ile hukuk fakültesine mi yerleşecek ? Cevaplarsanız sevinirim. Herkeze Mutlu yıllar...

atrex
Genel Müdür
04 Ocak 2010 11:01

güzel bir gelişme ama ayrıntıları öğrenmek lazım!

hayal92
Kapalı
04 Ocak 2010 11:14

goyi bende seninle aynı durumdayım açık öğretim 4.sınıftayım maxsilla kesin ifadelerle konuşmuş acaba bukadar kesin konuşmasının bir kaynağı varmı bizde öğrenelim. ben maxsilla ya katılmıyorum elimzde 2 diploma var ön lisans diploması elimizde olduğu sürece sorun yok. eğer bu uygulama düzlise çıkışlı myo mezunlarınıda kapsıyosa bizde yararlana biliyoruz bundan benim görüşümde bu. lütfen kimse kesin cümlelerle kendi uydurmalarıyla kafaları bulandırmasın kimsenin umudunuda kırmayın, birşeyi cevap verirken örneğinide gösterin

sudamlas
Aday Memur
04 Ocak 2010 11:28

Çok gzl bir haberde birçok soruyuda beraberinde getiriyor mesela 2 yıllık teknk programdan mezun biri lisans tamamlamayıp tekrar öss girip 4 yıllık açıköğretim okuyorsa bu haktan yararlanabilirmi çünkü 2 yıllığın üstünü tamamlamamış olurda bilgisi olan yazar bu konuda bunun gibi sorularıda beraberinde getirdi bu yökün verdiği haber....

Toplam 299 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi