Editörler : crops35
16 Aralık 2010 17:52

650 bin teknikere mühendislik yolu açılıyor

r

YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

Hayat Boyu Öğrenme Projesi adı verilen uygulama kapsamında, ön lisans diploması olan mezunlar, eğitim programından geçirilerek lisans diploması elde edecek. Projeyle, kamu ve özel sektörde çalışan ön lisans mezunlarının eğitim kalitelerinin artırılması ve nitelikli iş gücünün sağlanması hedeflenecek.

Yurtdışı eğitimi

YÖK, hayat boyu eğitim konusunda çalışmalarına hız verdi. Proje kapsamında 2 yıllık yüksekokul ve teknik okul mezunu olanlara yurtdışında ve yurtiçinde eğitim verilmesi öngörülüyor.

Projeye göre; bu kişilere öncelimle eğitim yoluyla okumaları gereken dersler bildirilecek ve bu derslerde belirli bir miktar kredi kazanmaları istenecek. YÖK tarafından saptanacak kredi miktarına ulaşan 2 yıllık okul mezunlarına, 4 yıllık fakülte diploması verilecek. Böylece, meslek ve teknik okul mezunlarının iş gücü nitelikleri yükseltilecek. Kendi alanlarında son teknolojik gelişmeleri, yeni bilgileri öğrenecek. Bu sistem, İngiltere ve ABD?de uygulanıyor. Bu eğitimlerden geçenler, 4 yıllık lisans mezunu sayılıyor.

P.21
Aday Memur
16 Aralık 2010 18:21

bu haber yenimi ? geçen yılda YÖK başkanı böyle bişiler zırvalamıştı, sonra bu benim fikrimdi, böyle bişi olmasına imkan yok demişti.

flyto
Şef
16 Aralık 2010 19:49

evet haber. Milliyet kaynak gösterilerek memurlar.net te yayımlandı....

flyto
Şef
16 Aralık 2010 22:12

Arkadaşlar bu konu çook önemli...

Ama niye kimseden ses çıkmıyor ki????

soyutemiz
Aday Memur
17 Aralık 2010 10:45

İyide ne bu tam olarak, sadece seçim geliyor diye yapılan taktiklerden birimi?

mehçob
Genel Müdür
17 Aralık 2010 11:33

çok güzel bir uygulama olur diyecek fazla bir şey yok inş. faaliyete geçer.

flyto
Şef
17 Aralık 2010 13:03

Evet çok güzel olur. Amerika'da olan bir sistemmiş....

Akşam bir tv kanalında teknikerler birliği başk. nın konuşmasına göre onlar konuyu yök'e bir kaç kez iletmişler.Yök'de olumlu bakıyormuş.

Amma ve lakin ortada icraat yok..

Yasal düzenleme lazım.

meteor47
Memur
17 Aralık 2010 13:09

bilgi edinme kanunu ile yök e sormak lazım böyle bir çalışma var mı? diye

kararsızmühendis
Daire Başkanı
18 Aralık 2010 23:33

var var.. +2 ile siz mühendis +2 ile bizde doktor olacağız :D arkadaşlar eğitim süresinin 4 yıl olması yüksekokul mezunu olmanızı ortadan kaldıracak bir durum oluşturmaz. bknz. fizik tedavi ve rehabilitasyon mesyo. işin ilginç tarafı size verilecek artı 2 yıllık eğitimle neden hemen mühendis diploması peşine düşüyorsunuz onu anlamadım. 4 yıllık teflerde var? tef almazmıydınız?

rain16
Aday Memur
18 Aralık 2010 23:39

kurtarmıyor,kurtarsa dükkan senin :)

kararsızmühendis
Daire Başkanı
18 Aralık 2010 23:42

hımm o zaman bakkal dükkanı ruhsatı verelim size :D

flyto
Şef
19 Aralık 2010 03:14

kararsızmühendis arkadaşım, hiç bulaşma istersen bu konuya...

Ben ne mühendisler gördüm, diyip başlatma sonu gelmez tartışmaları...

aysukaraca
Aday Memur
19 Aralık 2010 03:38

hikaye...

gizem007
Aday Memur
20 Aralık 2010 11:43

yök böyle bi uygulama için senden izin almadımı kararsız mühendis.Ayıp etmişler.Sanırım yaptıklarını görüp yakında senden özür dilerler.Bize bakkal ruhsatı lazım değil ama sana lazım sanırım.

polka1982
Memur
21 Aralık 2010 09:56

Bundan sonra hiçbir işe yaramayan okumayan, okuyup bölümünün beğenmeyen tüm insanlara mühendislik diploması versinler. Hatta MYO bitirenlere direk Uzman Doktor diploması versinler... Belki böylelikle ülke daha iyi yerlere gelir!

meteor47
Memur
22 Aralık 2010 09:00

ben önce MYO dan mezun oldum. mühendislikte lisansımı tamamladım yüksek lisansım yeni bitti ve üzülerekten şunu diyeyim ki bugün mühendislik fakültelerini bitiripte tekniker kadar bilgisi olmayan bir çok mühendis arkadaş var. Teknikerler mevcut bilgileri ile mühendislik yapabilirler. Ayrıca bence ideal mühendislik eğitimi meslek lisesine benzer bir yapı ile liseden başlamalı

ahmetzeki
Şube Müdürü
22 Aralık 2010 11:04

yani bu YÖK de nasıl bir kurum anlamadım bir şey atıyor ortaya sonunun getirmiyor. Arkadaş madem bir şey attın ortaya sonunu getir tarih ver projene açıklık getir değil mi?

Bu arada mühendislerin işi yok burda lütfen konuya müdahale edilmesin. Burası Teknikerlerin yeri...

mutlu1111
Daire Başkanı
22 Aralık 2010 11:26

bu uygulamanın olacağına kesinlikle inanmıyorum. arkadaşlar ortada bir rant yoksa bi iş yapılmaz. bu konudada ortada bi rant yok. bu uygulama hayat geçtiği taktirde belki 650 bin teknikeri ilgilendirecek. buda 650 bin potansiyel oy demek en azından ama diğer taraftan elinde mühendislik diploması olan arkadaşların da hoşlanmayacağı bir proje. onlarda karşı çıkacak. sizce güçlü bir meslek odası oalan müh. arkadaşlarmı etkili olur. hiç bir birliği olmayan tekniker arkadaşlarmı. varın kararı siz verin

meteor47
Memur
23 Aralık 2010 13:20

2 yıla 4 yıllık diploma

23 Aralık 2010 08:10

--------------------------------------------------------------------------------

YÖK?ün hazırladığı Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında, 2 yıllık yüksekokul mezunları, hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Belirlenen krediye ulaşan 2 yıllık okul mezunlarına, 4 yıllık fakülte diploması verilecek. Yaklaşık 650 bin kişiyi kapsayan projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak.

ahmetzeki
Şube Müdürü
23 Aralık 2010 18:19

YÖK'ün aşağıdaki bilgi edinme linkinden bilgi isteyelim. Sesimizi duysunlar artık ben bugün bir çok defa aradım fakat kimse bakmadı telefona. Lütfen her YÖK'e giden mail veya telefon sesimizi duyuracaktır.

http://www.yok.gov.tr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=146

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tel: +90[312]298-7000

Fax: +90[312]266-4759 e-posta: [email protected]

23 Aralık 2010 21:39

Bu kadar hayalperest olmayalım arkadaşlar.Yapılacak işlem elinizde ki Önlisans diplomalarını Lisans diplomasına çevirmekten başka bir şey değildir.Bu size MÜHENDİS ünvanını kullanma hakkı vermez.Teknik Eğitim Fakültesi mezunları bu ünvanı kullanamıyorken bu şekilde Lisans tamamlama programıyla alınan diploma da bu ünvanı kullanmanızı sağlamaz.

Boş hayaller görmeyelim.

Toplam 272 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi