Editörler : swat3410
09 Haziran 2012 09:27

Başpolislik 2. Atama Mağdurları

Lütfen sadece 2.atama mağdurları paylaşımda bulunsun..

serkan2527
Aday Memur
09 Haziran 2012 09:31

iddk son durum arkadaşlar

Dosyaya Ait Bilgiler

Dairesi İDARİ DAVA DAİRELERİ

Genel Evrak Yıl - No 2011-234093

Esas Yıl - No 2011-1056

Davanın Türü İPTAL DAVASI(1.DERECE)

Davanın Konusu POLİSTE RÜTBE TERFİİ

Geldiği Yer BOŞ

Geldiği Yer Esas Yıl - No -

Geldiği Yer Karar Yıl - No -

Geldiği Yer Temyiz Yıl - No -

Bölgeden Gönderme Tarihi

Daireye Geliş Tarihi 16/12/2011

İstem YOK

İstem Sonucu -

YD ile ilgili İstem YOK

YD ile ilgili İstem Sonucu -

YD İtiraz ile ilgili İstem YOK

Dosyanın Son Aşaması DOSYANIN UYARISI VAR

Karar Sonucu

Karar Tarihi

Karar Yıl - No

serkan2527
Aday Memur
09 Haziran 2012 11:12

danıştay da davası son durum

Dosyaya Ait Bilgiler

Dairesi ONİKİNCİ DAİRE

Genel Evrak Yıl - No 2011-65940

Esas Yıl - No 2011-3204

Davanın Türü İPTAL DAVASI(1.DERECE)

Davanın Konusu POLİSTE RÜTBE TERFİİ

Geldiği Yer BOŞ

Geldiği Yer Esas Yıl - No -

Geldiği Yer Karar Yıl - No -

Geldiği Yer Temyiz Yıl - No -

Bölgeden Gönderme Tarihi

Daireye Geliş Tarihi 21/04/2011

İstem VAR

İstem Sonucu -

YD ile ilgili İstem VAR

YD ile ilgili İstem Sonucu -

İDDK İtiraz No 2011 1056

İDDK İtiraz Sonucu -

YD İtiraz ile ilgili İstem VAR

Dosyanın Son Aşaması TEZKERE

Karar Sonucu

Karar Tarihi

Karar Yıl - No

serkan2527
Aday Memur
09 Haziran 2012 17:13

Değerli arkadaşlar;

Emniyet Genel Müdürlüğü?nün 16 Mart 2012 tarihli genelgesinden haberimiz oldu. Bu konu ile alakalı olarak arkadaşlarımız gelinen son noktanın kendileri açısından ne anlama geldiğini sormaktalar.

Biliyorsunuz ki ilk yerleştirmede kazananların rütbelerinin sökülmesine neden olacak olan işlem Danıştay 12. Daire?nin vermiş olduğu E.2011/3204 sayılı YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARIYDI. Bu karar gereği Genel Müdürlük rütbelerinizi sökme işlemi tesis edip yeni atama gerçekleştiriyordu. Biz de hem mahkeme kararının hatalı olduğunu hem de yeni yerleştirme işleminde hakların çiğnendiğini (ve daha birçok hukuka aykırılığı) ortaya koyarak davalarımızı açmıştık. Danıştay ?manidar bir şekilde? dilekçelerimizi reddetmişti. Biz de, yenilemelerimizi tebligatları alır almaz gönderdik.

Bu arada Danıştay İdari Dava Daireleri (İDDK)?nin, Danıştay 12. Daire?nin vermiş olduğu E.2011/3204 sayılı YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI?nı kaldırdığı bilgisi ulaştı. Akabinde de geçen hafta sonunda İDDK?nın kararı gereği Genel Müdürlüğün yeni genelgesini (16 Mart 2012 tarihli) öğrendik.

İDDK tarafından verilen karar ?ara kararın kaldırılması? kararıdır. Yani dava halen Danıştay 12. Daire?de görülmeye devam etmektedir. Her ne kadar süreç şu an için lehimize yürüse de henüz rütbe sökülme riski tamamen ortadan kalkmış değil. Zira Danıştay 12. Daire?nin halen aleyhimize karar verme ihtimali mevcut. (Geçmişte baktığımız bir davada 11. Daire E.2009/3455 nolu dosyada Yürütmeyi durdurma red vermiş (19.08.2009), İDDK (Y.D. itiraz no:2009/835) Y.D. yi kaldırmış (25.02.2010), ancak 11. Daire K.2011/1973 nolu kararı ile 14.03.2011?de yine de davanın reddi kararı vermişti.)

Gelen İDDK kararı ve akabinde yayınlanan genelge; davamızın haklılığını ve kazanırlılığını ortaya koymuştur. Dilekçede dile getirdiğimiz argümanların İDDK tarafından da değerlendirildiğini düşünüyoruz. Çünkü dile getirdiğimiz hususlar, hem işlemin hukuka aykırılığını hem de Danıştay kararının ortaya çıkardığı yeni hukuka aykırılıkları uzun uzun anlatmaktadır. Bu nedenledir ki Genel Müdürlük, gerekçeli kararı beklemeden genelge yayınlamayı elzem görmüştür. Zira her geçen gün yeni davalar açılmaktadır. Davalı idarenin gerekçeli kararı beklemesi demek, kendisinin kaybedeceği yeni davaları karşılaması anlamına gelmekteydi. Bu nedenle kaybedeceği daha fazla dava ile karşılaşmamak için böyle bir yola başvurdu diye tahmin ediyoruz.

Sonuç olarak;

Haklılığımız İDDK tarafından görülmüş ve tescil edilmiştir.

Rütbe sökülmesi işlemi şimdilik durmuştur.

Açılan davalarımız, kazanılan hakların teminatı olarak devam etmektedir.

ADALET HUKUK BÜROSU HABERLERİ

(B.P DAVALARINI TAKİP EDEN AVUKATLARIN AÇIKLAMASI)

En baştan itibaren söylediğimiz üzere, sürecin bu şekilde devamı halinde davayı kazanma ihtimalimiz yüksek görülmektedir.

Ancak son tahlilde kesin bir neticeden bahsetmek için hala çok erken.

Tüm arkadaşlarımıza hayırlı vazifeler dileriz

kara kara 38
Yasaklı
09 Haziran 2012 22:42

Arkadaşlar anladığım şu ki uzunda olsa bir hukuk mücadelisi verip kazanacağız inşallah

ARMAN1903
Aday Memur
09 Haziran 2012 23:07

bu sayfanın açılması isabet olmuş diğer paylaşımlar çığrından çıkmıştı.

serkan2527
Aday Memur
10 Haziran 2012 10:14

avukatlık bürosu yetkilileri hem 1 atam hemde 2, atama mağdurlarının davalarını takip ediyor.anlıyacağınız her kim kaybederse kaybetsin tek kazanan avukatlık büroları oluyor.iddk kararının nihai karar olmadığını ve bir ara karar olduğunu üstüne basa basa söylüyorlar. engeç 2013 mayısında bu dava 12. daire tarafından bir karara bağlanmak zorunda yasal süre bu tarihte sona eriyor..

bilgi222123
Aday Memur
10 Haziran 2012 13:47

Arkadaşlar hayırlı pazarlar diğer arkadaşların da berittiği gibi bu sayfayı açmak gerçekten isabetli olmuş Görev gereği çok uçra kösede görev yapıyorum haliyle diğer kritik yerlerde görev yapan arkadaşlar gibi her şeyden haberimiz olmuyor Sağolsun arkadaşların bizimle duyduklarını paylaşmalarıyla bazı şeylerden haberimiz oluyor Benim şahsi olarak asıl konumuzu yani mağduriyetimizi arka plana atıp olayı başka yönlere çekenlere fırsat vermeyelim ve cevapta vermeyelim Onat28 ve karabüklü78 kardeşlerimiz duyumlarını bizimle paylaşırlarsa seviniriz arkadaşlar gerçekten çok mağduruz kime ne cevap vereceğimizi kesteremiyoruz 2 nci atamayla tayinimiz çıktı haliyle eşimiz dostumuzla paylaştık tayin çıktı diye şimdi soruyorlar cevap veremiyoruz eşimize çoçuklarımıza bizi gülünç duruma düşürdüler ne olacağı hakkında da kimse bir bilgi vermiyor Dur bakam mevlam neyler

Adanalı-09
Aday Memur
10 Haziran 2012 14:05

Arkadaşlar, yukarıda yazılanlara bakarsanız 1.atamaların hukuka uygunluğu tartışılıyor, şöyle olsaydı sizlere hak verebilirdim, örneğin il bazında alınacak olan BP ler en az o ilde 3-4 yıl daha çalışscsk, ve atamaları karşılıklı olacak. Örneğin, benim bulunduğum ilde 110 kodro vardı, 1. atamalar oldu, arkadaşlarımız yerleşti. Aradan 3 ay geçtikten sonra benim bulunduğum ile kadro haricinde 12 kişi daha tayinen geldi. (Özellikle söylüyorum 3 ay sonra) Bulunduğum ilin kadrosu 3 ay sonra 122 kişi oldu, diğer yerlerden 12 kişi azaldı. Buradan başka yere tayinen giden de olmadı, ancak tayinen gelenler, daha düşük puan almalarına rağmen BP oldular. Bu nedenle yüksek puan alıpte yerleşemeyen arkadaşlar dava açtılar haksızlar mı?

Ancak BP ler görev yaptığı yarlerde en az 3-4 yıl fazla çalışacaklar dense idi, o zaman kardeşim ben düşük puan aldım, ama fazladan 3-4 yıl şarkta fazla çalıştım. bedelini ödedim, deselerdi buna hiç kimse itiraz edemezdi.

Ancak düşük puan al 3 ay sonra tayin ol, buradaki yüksek puan alanın amiri ol,

Diğer konu artık olan oldu, 12.Daire bunu gördü ki, YD kararı verdi, 2. atamalar için sınsva giren herkese 10 il tercih etmeleri gerektiği bildirildi, 1. yerleştirmeye giremeyen arkadaşlar özellikle batı illerindekiler puanlarını düşünerek en az 5-6 tane şark illerini tercih ettiler. 1. atamalarda yerleşenler 10 il bile tercih yapmadılar. Benim çalıştığım il de en fazla 3-4 il tercih ettiler. Bunlarda o anki bulundukları il veya çok yakın iller oldu. Mezeretleri biz nasıl olsak BP olduk, verilen hak geri alınmaz, dava açar kazanırız, tazminat ta alabiliriz, yada tarcih yaptığımız illere bizi yerleştirsinler dediler. Yanılıyormuyum arkadaşlar?

Bakın arkadaşlar 1. Atamalarda yerleşen arkadaşlarımızdan, 2. atamalar yapılırken 10 il tercih edipte atanamayan var mı? Atanamayan arkadaşlar 10 il tercih yapmayanlardır, bu arkadaşlarımız 3-4 bilemedin 5 il tercih yaptılar, 2 atamalarda yerleşen arkadaşlarımızın çoğu puanını bilerek 5-6 il şarktan yaparak, 10 ili tercih eden arkadaşlarımızdır.

10 il tercih etmeyipte, 2. yerleştirmelerde yerleşemeyen arkadaşlar neden yaygara yapıyor bunu anlamıyorum. 10 ili tercih edenler arkadaşlarımızın hepsi yerleşti, yerleşemeyeni ben bilmiyorum.

Özellikle EGM. bu konuda kanunlara. yönetmeliklere. mahkeme kararına uygun olarak 2. yerleştirmeleri yaptım,diye zaten yazı gönderdi. Atamalarıda yapacağım dedi, ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Bu karardan rahatsız olanlar oldu, özellikle EGM kadrosu. Neden çünkü onlarda 10 il tercih etmediler, Genel Müdürlük haricinde pek tercih yapmadılar, yapan arkadaşlarda yerleşti. Genel Müdürlüğün 2. atamalara itiraz etme gibi bir düşüncesi bile ortada yoktu. Ben demiyorum, 2. atamalarda EGM kadrosuna atana arkadaşla diyorlar diyor. Atamalar belli olduktan sonra Genel Müdürlüğe atana arkadaşlar Genel Müdürlüğü aradıklarında telefonlar yüzlerine kapatılmış, niçin buraya geliyorsunuz, insanların rahatını bozuyorsunuz, başka yer bulamadınız mı, burayı tercih ediyorsunuz gibilerinden serzenişte bulunmuşlar. Hatta daire başkanları ile görüşmüşler. Mahkeme başkanları ile görüştükleri söyleniyor. Daha sonrada Genel Müdütlük 2. atamalara itiraz ediyor, İDDK da yürütmeyi duduruyor.

Ben şunu söyemek istiyorum. her 2 şekildede mağdur olan arkadaşlarımız oldu. Ben kendi adıma hiç kimsenin hakkını yemek istemem. Kul hakkı yiyerek bu dünyadan gitmek istemem, ama hakkım olanında verilmesini isterim.

Herkes aynı şeyi düşünemez, ayrı ayrı düşünmek insan olmaını özelliğidir. Birbirimizi eleştirirken de saygıyı elden bırakmayalım. Saygılar

antiochosa02
Aday Memur
10 Haziran 2012 14:12

Arkadaşlar Mrb...Ne güzel sınava girmiş fakat kazanmamıza rağmen kaybetmiş olduğumuz halde yinede şu an ki kadar huzursuz değildik,Huzurun kaçmasına neden olan; bu 2.yerleştirmeyi hak ettiniz sonrada şaka yaptık diyenlerdir,Dokunmasalardı unutmuş gitmiştik...Tabi bu yorum beni bağlar farklı düşüncelerde olabilir...

serkan2527
Aday Memur
10 Haziran 2012 20:05

Nihayetinde 2. atamalar bir şekilde yapılacak..emniyet teşkilatının tarihinde ataması yapılan ancak yerleştirilmesi olmayan bir memur yok..içiniz rahat olsun büyüklerimiz kimseyi küstürmeden büyük bir bölümü memnun edecek bi çalışma içerisindelerdir.merak etmeyin güneşin doğmasına az kaldı..

Adanalı-09
Aday Memur
10 Haziran 2012 21:46

Serkan arkadaşım şallah öyle olur, umudumuzu yitirmedik ama, ümitlerimizde yavaş yavaş azalıyor, antiocahosa arkadaşım çok kaklısın en azından unutmuştuk, kimede bizimle dalga geçmezdi. Sonumuz hayırlı olur işallah

timur6321
Aday Memur
12 Haziran 2012 03:29

slm yaaa arkadaşlar kusura kalmayında şu başkentte yani ankarada ikinci atama mağduru yokmu acaba danıştay vs herşey ankarada degilmi ben ankarada olsam gider ilk elden her şeyi araştırır ve elde ettigi bilgileri burdan paylaşırdım yokmu koooos kaca ankarada böyle bir ikinci ata ma mağduru acaba merak ettim bu neya git ordaki hakim lere olayı bütün çıplaklığıyla anlat ve ayrıl ya ne bu ya anlaya bilmiş degilim

timur6321
Aday Memur
12 Haziran 2012 03:33

olayı anlat ve ayrıl ve çık git bu kadar basit yani arkadaşlar bunda yapamıycak yada yapılmayacak ne var olayı en başından beri takip ediyorum bende ikinci atama mağduruyum daha doğrusu hak edipde hakkını henüz alamayanlardanım ben ankarada olsam çoktan bu işi halletmmiştim gibime geliyor

timur6321
Aday Memur
12 Haziran 2012 03:37

gidip sordunuzda size bilgi vermeyenlermi oldu yani sonuç itibarı ile olayın tarafısın ya git sor hakkını ara işte angaralım

serkan2527
Aday Memur
12 Haziran 2012 08:28

bir arkadaş mahkeme kaleminden (iddk) yazının gönderildiği bilgisine ulaştı. fakat idarede bir kaynağımız olmadığı için teyit edemiyoruz..evrak arşiv veya hukuk işlerinde bir tanıdığı olan varsa teyit edebiliriz..

bilgi222123
Aday Memur
12 Haziran 2012 10:34

onat28 kardeşimzden haber yok en iyi biggi onda

BaşKokarca
Yasaklı
12 Ağustos 2012 18:51

millet yeni şarkımız hayırlı olsun

baş baş baş RET RET RET

başpolis

başpolis

AJDARRRRRRRRRRRRRRR :)))