Editörler : Lanet
«45678910111213141516

begümmm06
Aday Memur
30 Temmuz 2017 11:22

Peki mesela manisa belediyesinde calisirken merkezden ilceye gecmem icin muvafakatmi almam lazim

darzuka
Şef
30 Temmuz 2017 21:33

Sayın begümmm06, dediğiniz konuda bir bilgim yok. Ama mantıken muvaffakat gerekli olmalı. Çünkü nihayetinde her iki belediyede amirler, kadrolar, ihtiyaç durumu v.s. farklıdır. Haliyle muvaffakat gerekli gibi duruyor.

darzuka
Şef
08 Ağustos 2017 14:47

Cübbeli Ahmet Hocam'ın bir kitabını okuyordum geçenlerde. Kitabın bir sayfasında bakın karşıma hangi ayet çıktı:

Sad Suresi 26 : Ona dedik ki: ?Ey Dâvûd! Gerçekten biz seni yeryüzünde halife yaptık. İnsanlar arasında hak ile hüküm ver. Nefis arzusuna uyma, yoksa seni Allah?ın yolundan saptırır. Allah?ın yolundan sapanlar için hesap gününü unutmaları sebebiyle şiddetli bir azap vardır.?

Dikkat ederseniz burada da Allah Teala, Davud aleyhissealm'a açık açık, adalet konusunda uyarı veriyor. Ayrıca da adaleti uygularken nefsine uymamasını emrediyor. Adaletli olmazsa hak yolundan saptırılacağını ve öteki tarafta azaba maruz kalacağını belirtiyor.

Peki bizde durum nedir : Memurlar arası gelir adaletsizliği ve hak geçirmeyi normal sayan yöneticiler. bunu hak gören oluşumlar.. ve bunların yaptığı haksız tutuma çanak tutan ve hoca geçinen din ulemacığı gibi takılan con con imamcıklar ve hocacıklar..

Yani her zamanki gibi Allah katından inmiş bir ayete yine muhalefet edilen davranış. Ve yine mağdur olan memurlar hatta kullar.

Allah bizim gibi haksızlığa uğrayan herkesin hakkını, hakkımızı ezenlerden alsın inşallah.

matrakcı
Aday Memur
10 Ağustos 2017 10:48

Din sınıfı her zaman sömürünün en önemli sacayaklarından biri olmuştur. din-para-iktidar. Avrupa gelişimine, din sacayağını yavaş yavaş yok ederek başladı. Bizde din adı altında, hayatımızı cehenneme çeviren binlerce saçmalığı hayatlarımızdan çıkarabilirsek, o gelişim sürecine girebiliriz. Onlarca tarikat cemaat asalak gibi milletin kanını emiyor. Hiçbir şey üretmiyorlar. Aksine saf insanların dini duygularını kullanarak mallarını söğüşlüyorlar. Kuran kurslarında, cemaatlerde yetişen çocuklar kurşun asker yapıyorlar. Bu çocuklar tamamen dünyaya kapalı at gözlüğüyle bakan sürünün parçası oluyor. Sanki özellikle birileri bu tarikat ve cemaatleri mülümanların başına bela etmiş ki, insanlar hiç bir şey üretmesin biz de onlara paso mal satalım diye.

darzuka, 7 yıl önce

Cübbeli Ahmet Hocam'ın bir kitabını okuyordum geçenlerde. Kitabın bir sayfasında bakın karşıma hangi ayet çıktı:

Sad Suresi 26 : Ona dedik ki: ?Ey Dâvûd! Gerçekten biz seni yeryüzünde halife yaptık. İnsanlar arasında hak ile hüküm ver. Nefis arzusuna uyma, yoksa seni Allah?ın yolundan saptırır. Allah?ın yolundan sapanlar için hesap gününü unutmaları sebebiyle şiddetli bir azap vardır.?

Dikkat ederseniz burada da Allah Teala, Davud aleyhissealm'a açık açık, adalet konusunda uyarı veriyor. Ayrıca da adaleti uygularken nefsine uymamasını emrediyor. Adaletli olmazsa hak yolundan saptırılacağını ve öteki tarafta azaba maruz kalacağını belirtiyor.

Peki bizde durum nedir : Memurlar arası gelir adaletsizliği ve hak geçirmeyi normal sayan yöneticiler. bunu hak gören oluşumlar.. ve bunların yaptığı haksız tutuma çanak tutan ve hoca geçinen din ulemacığı gibi takılan con con imamcıklar ve hocacıklar..

Yani her zamanki gibi Allah katından inmiş bir ayete yine muhalefet edilen davranış. Ve yine mağdur olan memurlar hatta kullar.

Allah bizim gibi haksızlığa uğrayan herkesin hakkını, hakkımızı ezenlerden alsın inşallah.

darzuka
Şef
17 Ağustos 2017 10:15

matrakçı hocam dediklerinizde son derece haklısınız. ama benim burada vurgulamak istediğim herhangi bir cemaatin herhangi bir öne çıkan hocasını ve eserini kesinlikle övmek değildi. zaten bilen biliyor. amacım hocanın kitabında gördüğüm ayetin, SDS'nin kul hakkı olduğuna bir kez daha işaret ettiğini göstermekti.

ayrıca dün cübbeli ahmet hocanın, lalegül fm'deki bir vaazına denk geldim. vaazında "DÜNYA YÜZEYİNDE HİÇBİR KANUNUN ALLAHIN KANUNUNDAN ÜSTÜN OLMADIĞINI VE ALLAHIN KESİN HÜKMÜ İLE HELAL VE HARAM SAYDIKLARINI HİÇ BİR GÜCÜN TERSİNE ÇEVİREMEYECEĞİNİ" belirtti.

yani bu cümleden bile SDS VE YAN ÖDEME GİBİ ALENİ KUL HAKKI OLAN ÖDEMELERİN kanunda yazıyor diye verilmesine neden olanların kul hakkına girmelerini ne yazık ki kurtaramıyor.

darzuka
Şef
17 Ağustos 2017 10:18

bu arada bizim ABD sevdalısı zabıta ne yapıyor nerelerde acaba..sesi soluğu çıkmıyor :D :D

darzuka
Şef
17 Ağustos 2017 10:40

bana eksi veren kişileri anlıyorum. eee tabi hak yiyenleri, hak yenmesine vesile olanları da destekleyen ve gram vicdanı sızlamayan vicdansız insanlar her zaman oldu ve olacak da...

darzuka
Şef
17 Ağustos 2017 14:29

Dini açıdan sds ve diğer yan ödemelerin mağduriyete dolayısı ile kul hakkına neden olduğu alenen ortadadır. gerek Kuranımızda yazan ayetler, gerekse peygamberimizin hadisleri bu durumu destekler niteliktedir.

Gel gelelim birde bunun güncel hayattaki olaylarla ıspatı vardır.Şöyle ki:

İddia 1 - Belediyeler yarı devlet yarı özerktir.

Karşılık 1 - Bir masada 3 çay bardağı olsun. bunun ikisinde yarısına kadar su olsun diğeri boş olsun. derken bu bardaklardan yarısına kadar su dolu olana yarım bardak, diğer yarısına kadar su dolu olana birkaç damla, boş olanın ise tamamına alkollü bir içecek konulsun. sizce hangisi bunların helal oldu. cevap hiçbirisi. çünkü içine az bile olsa haram karıştı(alkol maddesi)

işte bakanlık, belediye çalışanı v.d. böyledir. ve kısmen de olsa devlete bağlıdır. ve bu nedenle de derece kademe kadroya göre bu kişilerin totalde eline aynı para geçmesi gerekir(tabi aynı zorluk ve çalışma saatleri olmak kaydıyla). bu nedenle biri diğerinden fazla alıyorsa kul hakkıdır.

İddia 2 - Kanunlar böyle diyor. Yani o yan ödemeler kanunidir.

Karşılık 2 - Atalar ne güzel söylemiş değil mi :"balık baştan kokar" diye. siz bir konuyu baştan yanlış ile başlatırsanız o öyle gider.

mesela siz bir aşçısınız. ben size un,yumurta,şeker,maya,fındık verdim .siz bana bu ürünlerle pasta,kek gibi şeyler yapabilirsiniz. ama ben sizden bu malzemeleri kullanarak iskender kebap yapmanızı istedim yapabilirmisiniz. elbet ki hayır.

işte demek istediğim konu bu, siz bir işi baştan yanlış kaidelerle belirlerseniz ve kuralını öyle koyarsanız, o hep öyle gider ve doğru olanın gerçekleşmesini olanaksız kılar.

darzuka
Şef
17 Ağustos 2017 14:38

İddia 3 - İşi girerken herkes bu şartları kabul edip giriyor. yani kul hakkı olmaz.

Karşılık 3 - Sizin mantığınıza göre zinanın ve bankadan alınan faizinde helal olması gerekir. çünkü alan razı veren razı. her iki tarafta bir bakıma akitleşmiş çünkü. olmaz değil mi.?

işte aynı durum. siz istediğiniz kadar haksızlıklar silsilesi üzerinde anlaşma yaptığınızı iddia edin. Allah katında haram,hak v.s. olan durumlarda Allah'ın kaideleri geçerlidir. VE ALLAH'IN KATINDA DA HAKSIZLIK KUL HAKKINA GİRER VE EN BÜYÜK GÜNAHLARDANDIR.

Ama bu dediklerime rağmen, sds ve diğer yan ödeme olayına kul hakkı değil diyen varsa, o na önerim ELİNİ VİCDANINA KOYMASIDIR.

Ama buradaki püf noktası, SDS ALANA KUL HAKKI DEĞİLDİR. SDS

bravehard
Daire Başkanı
21 Ağustos 2017 13:07

Arkadaşım senin derdin ne? Yok Cübbeli Hoca şöyle demiş, yok böyle demiş, yok kul hakkıymış? Bak ben sana kul hakkını en basitinden anlatayım, kul hakkı, sana ait bir şeyi ben senden izinsiz alırsam veya kullanırsam veya yersem senin hakkını yemiş olurum. Şimdi Belediye ile sendika masaya oturmuş, ve Belediye kendi bütçesinden memuruna aylık yardım yapıyor. Bak iyi oku kendi bütçesinden, senin maaşından kesip bana vermiyor, kul hakkı bunun neresinde??? Ben memur olduğum zamanlar "2001 yılında" hiç kimse belediye de çalışmak istemiyordu. En düşük maaş alan kurumlardan birisi belediye idi. Ayrıca siyaset, kayırma, siyasi baskı gibi nedenlerden Belediyede kimse çalışmak istemiyordu, siz masalarınız da rahat rahat oturuken, bizim neler çektiğimiz biliyormusunuz? Daha sonra SDS çıktı kıskançlığınızdan çatlıyacaksınız, SDS tüm memeurlara olsun diyeceğiniz, vayy efendim belediyeler nasıl SDS verir, yok kul hakkı laga luga, daha beter olun inşallah.

darzuka, 7 yıl önce

İddia 3 - İşi girerken herkes bu şartları kabul edip giriyor. yani kul hakkı olmaz.

Karşılık 3 - Sizin mantığınıza göre zinanın ve bankadan alınan faizinde helal olması gerekir. çünkü alan razı veren razı. her iki tarafta bir bakıma akitleşmiş çünkü. olmaz değil mi.?

işte aynı durum. siz istediğiniz kadar haksızlıklar silsilesi üzerinde anlaşma yaptığınızı iddia edin. Allah katında haram,hak v.s. olan durumlarda Allah'ın kaideleri geçerlidir. VE ALLAH'IN KATINDA DA HAKSIZLIK KUL HAKKINA GİRER VE EN BÜYÜK GÜNAHLARDANDIR.

Ama bu dediklerime rağmen, sds ve diğer yan ödeme olayına kul hakkı değil diyen varsa, o na önerim ELİNİ VİCDANINA KOYMASIDIR.

Ama buradaki püf noktası, SDS ALANA KUL HAKKI DEĞİLDİR. SDS

Nicko
Şube Müdürü
21 Ağustos 2017 13:15

Kul hakkı derseniz orada iş değişir ve tartışmalıdır, sonuçta bu sds paraları vatandaşın su paralarından gelmiyor mu vatandaş buna razımı ayrıca belediye çalışanı zaten maaş alıyor üzerine sds almak zorunda mı?

bravehard
Daire Başkanı
21 Ağustos 2017 15:55

Ya arkadaşım komik misiniz siz ya??? SDS su parasından geliyormuş. Ben Metropol ilçe de çalışıyorum, metropol ilçeler su parası falan almıyor. Peki sen de maaşını benim vergilerimden alıyorsun, mesaini hak ediyormusun bakalım ha? O zaman senin de bana hakkın geçiyor??? Saçma sapan konuşmayın artık, o kadar meraklıysanız Belediyeye geçin, zaten sorunuz bu değil mi? Belediyeye geçemediğinizden nasıl yapsak ta b.k atsak diye uğraşıyorsunuz? Eminim Belediye de çalışsan bu para da "BAŞKALARININ HAKKI VAR O YÜZDEN BEN ALMAM DERSİNİZ", YÜRÜYÜN GİDİN İŞİNİZE.

Nicko, 7 yıl önce

Kul hakkı derseniz orada iş değişir ve tartışmalıdır, sonuçta bu sds paraları vatandaşın su paralarından gelmiyor mu vatandaş buna razımı ayrıca belediye çalışanı zaten maaş alıyor üzerine sds almak zorunda mı?

serhatt222
Kapalı
21 Ağustos 2017 19:59

Konu başlığına bak yazılana bak lütfen konu başlığında konuşacaklar ayrı bir konu açıp şikayetini belirtsin.

darzuka
Şef
24 Ağustos 2017 01:29

Bravehart denen kişi.

- sds alana değil neden olana vebaldir.

- insan emeğinin çalınması da kul hakkıdır.

- sendika sözleşme imzalanmış vay bilmem neymiş diye kul hakkından kimse kaçamaz.

- ayrıca da sds uygulamasına kul hakkı değildir demek harama helal demektir ve buda insanı dinden çıkarır

darzuka
Şef
24 Ağustos 2017 01:34

Ayrıca da belediye de çalışıyorsun.benden çok daha iyi bilirsin cayır cayır torpil döndüğünü. Benim torpilim yok. Öyle ha deyince geçiliyor mu. Sen söyle.

Bana da saçma sapan din dersi vermeye kalkmasın kimse. ben kul hakkının ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Ama bana aklı sıra dn dersi vermeye kalkan DİN CAHİLLERİ bir dini bilgilerini gözden geçirseler iyi olacak.yoksa bu kafa ile dinden bile çıkarlar benden söylemesi...

darzuka
Şef
24 Ağustos 2017 02:03

Bravehart mısın nesin sizin aldığınız helal diyoruz. Daha niye abuk subuk konuşuyor sunuz. Sadece sds değil , tazminatlar vs konularına neden olanlar da kul hakkına girmiş ve onca gariban memurun hakkına girmiştir.

Zaten belediye de sds olayından sonra 2, sırada torpil meselesi gelir ki, torpil kul hakkının elifi gibidir yada kul hakkına alfabe dersek a sı gibidir.

darzuka
Şef
24 Ağustos 2017 02:07

Nicko arkadaş. Sds yi ne ile öderlerse ödesinler, uygulama kul hakkıdır. Çünkü devlet kendine bağlı ve aynı kadro pozisyonda aynı saatte aynı zorlukla çalıştırdığı bir memur zümresini bu haksız ve uygunsuz uygulama ile diğerine üstün tutmakta ve haksızlığa neden olmaktadır.

Bravehart mısın nesin. Hak yenilmesine çanak mı tutuyorsun

darzuka
Şef
24 Ağustos 2017 02:13

Bravehart mısın nesin. Ben sds olayının kul hakkına girdiğini gerek dini açıdan, gerekse güncel hayattaki örneklerden faydalanarak ispat ettim.

Aksini ispatlıyorsan buyur hodri meydan. Ama işkembeden atmak varken kim uğraşacak ispatla değil mi

ziraatteknikeri
Aday Memur
24 Ağustos 2017 08:33

Beledyede çalışmak isteyenler belediye ye bi dilekçe ile geçebilirsiniz... Ama çıkış kapısı yok...

darzuka
Şef
31 Ağustos 2017 01:42

istanbulda bu dediğiniz durum pek geçerli değil maalesef

ziraatteknikeri, 7 yıl önce

Beledyede çalışmak isteyenler belediye ye bi dilekçe ile geçebilirsiniz... Ama çıkış kapısı yok...

Toplam 319 mesaj
«45678910111213141516

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi