Editörler : E.Kayı Han
26 Aralık 2008 01:06

İmamlar Ne İş Yapar

İmamlar ne iş yapar diye merak edenler.İşte Cevabı

İMAMLAR NE İŞ YAPAR?

İMAMLAR NE İŞ YAPAR?

Sabah 04.50 de saatin zili ile uyandım, 05.05?te camideyim, ışıkları açtım güneşin doğmasına bir saat var ezanı saba makamında okudum saat 05.10 oldu.

Yalnızım.

Güneşin doğuşuna 20 dk. kalıncaya kadar cemaat yavaş yavaş toplanır bu zamanı ya kur?an okuyarak yada gelenlere ilmihal bilgisi vererek değerlendirmeye çalıştık.

Ve sabah namazı kılındı. Camiden çıkıyoruz güneş doğmak üzere?

Evdeyim saat 07.00 kapı zili, hocam babamı kaybettik, ikindiye kadar akrabalar gelir ikindi namazına müteakip defnederiz. Babamı ne zaman yıkayalım?

Uyunmaz artık?

Saat 07.30 Kahvaltı yapıp Yaz Kur?an Kursu için ders hazırlığı yaptım. ( ders materyali hazırlamak mesaiye dahil değil değil mi?)

09.15 evden çıktım 09.30 ders başladı. Birleştirilmiş sınıfların bir çeşidi konumundaki üç farklı kurdan öğrencilere dini eğitim yaptırmaya çalışıyoruz. Birleştirilmiş sınıflardaki disiplin sorununu ve daha fazlasını zaman zaman yaşamaktayız. Ama en verimli hale getirmek zorundayız dolayısıyla biraz daha gayret. Enerjimiz kafa ağrısının trendinin yükselmesinin ters orantısında azalmakta?

Her öğrenciye birebir harfleri öğretmek, oldukça yorucu bir çalışma olmakta ama görevimiz bu?

Devlet bilmezse Allah bilir.

Okuma-yazma öğreten sınıf öğretmenlerinin yıpranmışlığının sebebi birebir her öğrenci ile uğraşması yatmaktadır. Bunu bir nevi bizde yaşıyoruz.

1. ders bitti, 2. ders ezber oldukça yorucu bir ders yine her öğrenci ile birebir uğraşı gerektiren bir çalışma yapılması lazım başarı için. Bir de Bloom?un tam öğrenme modelini uygulamaya kalkarsak bu derse 45 dakika yetmemekte.

3. ders biraz daha dinlenmeye açık ama dikkatler daha dağınık, önce dikkat çekme ile başlayıp dersi en verimli şekilde işleme prensibi ile azami istifade amacıyla gereken eforu sarfetmeye devam?

12.30 ?da 3. ders bitti. Namaz vaktine daha vakit var. Biraz dinleneyim derken cemaatten sorusu olanların sorusunu dinleyip cevap yetiştirmek durumunda kalabiliyoruz, yorulduk deyip akresif davranma, tersleme konumumuz yok. Allah?ın dinini anlatmak, insanları aydınlatmak devletten önce Allah?a karşı sorumluluğumuz.

13.14 ?de ezan okudum. Yaklaşık 13. 40?a kadar namazımızı eda ettik. Cemaatin camiden çıkışı ile camiyi kapatma görevinide yerine getirmenin mutluluğu içinde eve vardım.

14.00 öğle yemeği?

Kapı zili?

-Cenaze evine gidiyoruz hocam hadi beraber gidelim.?

Cenaze evindeyiz, insanları teselli etme görevimiz var. Kur?an okuyalım. Cenazeyi yıkadık. Kefenledik?

İkindi vakti yaklaşmış, cemaat camiye toplanmaya başlamış, ezan vaktine kadar va?z-ü nasihat etmek gerekir. İnsanlar toplanmışken aydınlatma görevimiz devam etmekte?

17.00 İkindi namazı kılındı .

Mezara geliş, cenaze namazını kıldırdık.

Defin işlemleri başladı, Kur?an okumaya devam?

Dua ile bitirdik saat 18.00

[Not: ?Yaz Kur?an Kursu?nun olduğu zamanlarda defin işlemi öğle namazından önce yapılması gerekirse öğrencileri bırakıp gitmek mi yoksa başka bir alternatif mi?? buna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir çözüm bulması gerkiyor.]

Eve geliş, tam çocuğumuzu sevelim derken kapı zili?

?- Hocam babam sizi çağırıyor??

Çağrılma sebebi yeni doğan bir bebeğe isim konulacak. Sağa ezan sola kaametten önce anne baba ve aile efradına dini aydınlatma yapılmalı.

Eve dönüş 19.00 Akşam yemeği,

20.20 akşam namazı

Ailemize ayırabileceğimiz bir zaman şukur?

22.00 yatsı ezanı ve namaz

23.00 evdeyim, yorgunum. Sabah namaza uyanmam lazım erken yatmalıyım yataktayım 23.30 kapı zili hocam kusura bakmayın rahatsız ediyoruz. Benim amca oğlu İstanbul?da evlendi ve yeni geldiler, dini nikah kıydıracaklar. Mesele anlaşılır, tekrar giyinip dini nikah kıyma görevini ifa ettik.

Saat 00.45 olmuş?

Durum hergün böyle olmuyor ama aşağı yukarı bu görevde bulunanlar benzer durumları sık sık yaşamaktadır.

Cenaze, mevlüd, dini nikah?

[Sahi başka görevde olanlar mesai dışı hizmetleri dolayısıyla devletten ücret istiyorlar mı?]

Ve'l-hasıl 2008 yazından bir gün böyle geçti. Siz bu yaz tatilini nerede geçirdiniz?

Ben Yaz kur?an kursu dolayısıyla köydeydim.

Ramazan dolayısıyla köydeydim.

Eş, dost, akraba ziyareti yapmak düğün sünnet vb. gitmek kolay olmamakta.

Yoksa görev aksar.

Gidersende hemen kalkmalısın çünkü vakit yaklaşmakta?

?İmamlar ne iş yapıyor ki!? diyenler?

İmamlık bu kadar kolay ise neden bu kurumdaki din görevlisi konumundakiler başka kurumlara geçmek istiyorlar?

İmamlık bu kadar kolay ise neden mesleki rehberlikte tercih edilmeyen bir meslektir?

İmamların çalıştıkları süre şu kadar AZ diyenler. NEDEN ÇOCUKLARINIZI bu göreve yönlendirmiyorsunuz? Nasıl olsa az çalışıp yorulmuyorlar.

Hadi Herkes yönlendirmesin tamam ama neden namaz kılmaya da yönlendirmiyoruz?

Güzel yazılmış.Tşk ederim

Alıntı:

http://site.mynet.com/karakoseliler/ali/imamlarneisyapar.html

hafizimam
Daire Başkanı
26 Aralık 2008 15:18

çok güzel hazırlanmış. teşk ederiz ellerinize sağlık.

sovalye_tr
Genel Müdür
26 Aralık 2008 21:43

seham kardeş allah razı olsun güzel bir çalışma herzaman böyle olmasada sonuna kadar katılıyorum size bizi ancak damdan düşen anlar ( uygunsuz bir benzetme oldu ama ) ancak imamlar anlar yani açıklayayımda yanlış anlaşılmaya mahal vermesin :)

aşigo
Aday Memur
29 Aralık 2008 00:59

http://site.mynet.com/karakoseliler/ali/imamlarneisyapar.html

wazawaz
Şef
02 Ocak 2009 20:03

imam hiçbir iş yapmasa da en zor memur çeşididir.imamlık kisvesini taşımak çok zordur.dağ başındayız,öğretmen bile yok.bekçi gibiyiz.bekçi ne iş yaparsa bizde aynısını yapıyoruz .hademe ne yaparsa aynısını yapıyoru. .bide namaza önderlik ediyoru.

namz kıldırmak + hademelik + bekçilik + acil ambulans + dert dinleyici (psikolog)=imam hatip

imamın ne işi var diyenler gelsin hemen değişek hadiiiiiiii.

anka.06
Aday Memur
02 Ocak 2009 22:30

Kim inanır imamın bunları yaptıklarına.Cemaatın,müftün,memurun veya yakınlarına inandırabilirmisin.Hiç sanmam.Allah kolaylıklar versin hepimize.Amin.

eses2619
Aday Memur
03 Ocak 2009 00:49

sevgili seham kardeşim helalin var harika yazmışsın imamın işi ne ki diyenlere tokat gibi cevap olsun teşekkürler saygılar.... :)

gs24
Aday Memur
03 Ocak 2009 16:51

seham kardeş kusura bakma ama ben 27 yaşındayım buğune kadar hiç böyle bi imamla karşılaşmadım birde o saydığın işleri(namaz hariç) bedava yapan imama cok az rasladım cenaze devri diye bişey var valla tam evlere şenlık...

seham
Şef
04 Ocak 2009 03:14

gs24 kardeş.Ben bunları çok yaptım hergün olmazsa bile haftanın 3-4 günüm aynnıdır.

1- Hasta olan gelir hocam hastayım ilacın varmı.

2- Hocam buzdolabımız ses çıkarıyor gelip bakarmısın anlamam diyorum ama olsun bak diyorlar.Gitmezsende alınıyorlar.

3- Hocam tv bolzudu gel bak sana zahmet (tamirciye para verirler sana vermezler yemin ederim ayne böle.Hatta tamirciye yaptırıp sana taktırıyorlar.)

4- Hocam hayvanımız gece eve gelmedi çıkıp bakabilirmiyiz (burada hayvanları beklemezler kendileri gelirse gelir)gece çık soğukta bak bakmazsanda hemen arkadan konuşuyorlar .

5- Geçen gün adamın birinin tüfeği bolzumuş bana getirmişş düşünün yaptırmaya Allah inandırsın böyle ama yaptım (hayret bende şaşırdım:))

İnanın biraz daha zorlasam hafızamı buna benzer bissürü iş çıkarırım ben çoğunu unuttum e inanın bana bunların hiçbirini para almadan yapıyorum zaten onlarda vermiyorlar.

Bir imam köyün sadece imamı değildir.

Fakir fonları araştırılacak İmamlar

MEB öğrenci araştıracak. İmamlar

Köylere yardım dağıtılacak. İmamlar

Köye sağlık ekipleri gelecek. İmamlar

Köyde sorun olacak. İmamlar

....hep .imamlar hep imamlar

Madem bu meslek bu kadar kolay da neden çoğu arkadaşım iftifa etmeyi düşünüyor.Neden kimse çocuğunu imam yapmıyor.Neden soruyorum bana mantıklı cevap verecek olan var mı?..

sovalye_tr
Genel Müdür
04 Ocak 2009 15:07

seham kardeşim sana katılıyorum benzer istekler bendede var hatta geçen gün birisi hocam sende birşeyden anlamıyorsun dedi bende eski hocayı bildiğim için hemen sordum neyin bozuldu diye güneş enerjisi donmuş su kaçırıyormuş :) neymiş eski imam anlarmış iyi güzelde dedim o arkadaş görevini tam manası ile yapıyormuydu tabiki hayır

demek istediğim hep aynı ama ben elimden geldiği kadar yardım etmeye çalşıyorum çünkü seviyorum faydalı olmayı :)

gs24 kardeşime gelince belki merkezlerde olmaz ama taşradaki bir çok imam böyle kendiside köylerde bulunmuyor ise karşılaşmaması çok normal birde devir meselesinden bahsetmişsin aklı başında bilinçli bir imam devir denen bidat işleri yapmaz o bidatları kimlerin yaptığı ve gündemde tuttuğunu herkez biliyor malum cemaatler

milletiradesinesaygı
Daire Başkanı
16 Ekim 2009 15:38

5 vaktin 2 sini kendi okuyan ve cemaat olmadığından namazı evinde kılan ,sabah ezanını ve yatsıyı okumayan, köyde ulu orta "sigarayı telleyen",köyden çok şehirdeki evinde olan(çünkü ailesi orda yaşıyor köyde değil)!!! vb. imamlar da var.

Arapca telaffuz islamı yaşatamaz.2+2=bugünkü halk...

seyda4772
Şube Müdürü
16 Ekim 2009 22:05

başkasından duyunca insan farkına varıyor.günlük yaşamın bir parçası olarak gördüğümüzden olsa gerek biz farkında değiliz bunların

adem11984
Memur
16 Ekim 2009 23:21

eşk ürler seham karseş bizleri iyi anlatmışsın imamları çekemeyen zevat belki bizi biraz anlar

ibrahimgibi
Genel Müdür
17 Ekim 2009 09:46

bende imam olunca ya körelirsem diye düşünüyordum çok şükür meşgul insanmış imam. Allah razı olsun kardeş :D

milletiradesinesaygı
Daire Başkanı
17 Ekim 2009 19:05

Arapca telaffuz islamı yaşatamaz.2+2=bugünkü halk...

Sigara içen imam =bugünkü halk türü.

HEYYHAT
Memur
17 Ekim 2009 19:30

hocam cenaze var para hazır buyur gel çocuğum oldu isim konulacak para hazır buyur gel kuran öğret devlet para öder sen gel mevlid okunacak para hazır hemen gel imamlar çok yoruluyor bu yüzden ezan ve vaaz ortak yayın yapılıyor. siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz gençlerin bu halde olmasında ne gibi bir sorumluluğunuz olduğunun bilincinde değil misiniz bu gençlik sizin gibi maddeci imamların yüzünde bu hale geldi bırakın sizin yerinize bizler namaz kıldırırız hemde parasız

seyda4772
Şube Müdürü
20 Ekim 2009 15:42

provakatörlük yapma

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi