Editörler : Pangaea
24 Eylül 2011 02:13

Açıköğretimde Türk Dili ve Edebiyatı okuyanlar formasyon alabilir mi?

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan var mı?

kakül
Memur
24 Eylül 2011 02:15

umarım vardır.

allahım ne olur olsun.

ya yoksa.

of, çıldıracak gibi oluyorum.

zippocu
Genel Müdür
24 Eylül 2011 13:56

bu soruya cevap verecek olan yok mu?

bildiğim kadarıyla açıköğretim bu sene mezun verdi. eğer onlara formasyon verilecekse bu kontenjanda bize sıra gelmez.

ama hala bir yaygara kopmadığına göre sanırım verilmiyor.

nisanedebiyat
Genel Müdür
24 Eylül 2011 18:04

Güncel

bayülgen
Şef
24 Eylül 2011 18:36

Evet veriliyor. Açık Öğreim seneye mezun verecek.

nisanedebiyat
Genel Müdür
24 Eylül 2011 19:08

Aöf bu yıl mezun vermemiş miydi?

bayülgen
Şef
24 Eylül 2011 21:29

Benim bildiğim vermedi

ez12233344
Yasaklı
24 Eylül 2011 22:19

http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_cizelge.pdf

ez12233344
Yasaklı
24 Eylül 2011 22:24

http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_esaslar.pdf

cordial23
Şef
24 Eylül 2011 23:03

hepiniz alın formasyonu ışığı gören gelsin ya anlamıyorum madem açık öğretimliler de formasyon alıcaktı biz niye okadar masraf ettik örgün okuduk

aliyyüala
Şef
25 Eylül 2011 02:49

açıköğretim seneye mezun verecek arkadaşlar. şu anda formasyon alma hakları bulunuyor. fakat yök ün yapmış olduğu son açıklamaya bakılırsa seneye formasyon konusunda radikal kararlar alınacak. bu sebeple aöf ye de muhakkak bir düzenleme gelecektir.

alv
Şef
25 Eylül 2011 10:17

açıköğretım edebıyat henuz mezun vermedı arkadaslar.ben bölüm açılır açılmaz kayıt yaptıranlardanım.bu yıl 3.sınıfı okuyacağiz.yanı mezunıyet 2013 te.formasyon alma hakkımız elbette var.ama öğrencıyken değil.mezunıyetle bırlıkte.öğrenciyken formasyon alınamıyor.bazı üniv.lerde var ama onlar ıstısna.şimdi bunu düşünüp üzülmek yerıne derslere sıkıca sarılmak lazım.çünkü not ortalamanız ne kadar yuksek olursa,formasyon sansı o kadar artıyor.çünkü formasyon kontenjanlarına diploma notu en yuksek olandan baslanarak alım yapılıyor..

vefaliolmak
Şube Müdürü
25 Eylül 2011 11:50

Allah belasını versin bu bölümleri açanın biz 4 yıl boyunca el memleketlerinde zar zor okuyalım sabahlara kadar eski metinleri tahlil edelim halk edebiyatında köy köy tez için dolaşalım tutsunlar açıköğretim açsınlar bu hak mı adalet mi yazıklar olsun onlara er geç allahtan belalarını bulsunlar 4 yıl oku sonuç hiçbirşey bir de ortalama işini araya soktular bölümü açıktan okuyanlara demiyorum onlar tabiki böyle bir haktan yararlanacaklar sözüm bölümleri açanlaradır

erenxxx
Genel Müdür
25 Eylül 2011 14:43

aöf nin açılış amacına bakarsanız siteden öğretmen olma gibi bir durumlarının olmadığını görürsünüz.

özeli bilemem ama devlette öğle .

hilyenaz
Şef
25 Eylül 2011 22:54

umarım formasyon vermek gibi bi aptallık yapılmaz...burada yıllarca bekleyen varken ünv görmemiş insanları öğretmen yapmak adiliktir...

HAMNUS
Aday Memur
26 Eylül 2011 10:31

açıköğretimden tabikide öğretmen olunur. bir sürü anasınıfı öğretmeni atandı. illa üniversize yüzü gerekmiyor edebiyattanda, sosyolojidende, tarihtende atancak.

edenesta
Şef
26 Eylül 2011 12:46

Açıköğretimden mezun olanlar formasyona başvuramazlar.Çünkü formasyon kursu açan üniversitelerin başvuru şartlarına bakarsanız Fen-Edebiyat fakültesine bağlı Türk dili ve edebiyatı bölümleri yazar.Açıköğretimdeki türk dili ve edebiyatı ise Açıköğretim fakülteine bağlıdır.Bu yüzden başvuru hakları yoktur.Ayrıca kpss başvurularında AÖF ye bağlı olan Türk dili ve edebiyatı ayrı bir başlık halinde vardır ve başvuruda da belirtilir.Yani açıköğretimden mezun olanlar ile normal olanlar ayrımı yapılır.

HAMNUS
Aday Memur
26 Eylül 2011 15:59

artık başlık değişti . YÖK tarafından üniversitemize tahsis edilen 400 kişilik kontenjanın %20?si, Milli Eğitim Bakanlığı?nın ihtiyaç duyduğu alanlar olan; ?Rehber Öğretmen, Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği?ne kaynak gösterilen alan mezunlarından,

2- Kontenjanın % 80?i ise yukarıda belirtilen alanlarla birlikte Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 80 sayılı kararında yer alan tüm alanlarda öğretmenliğe kaynak olarak gösterilen program mezunlarından alınacaktır.

fen edebiyat fakültesi die bir ibare yoktur

erenxxx
Genel Müdür
26 Eylül 2011 16:03

ibare önemli değil mezun olunca görürsünüz. fen-edebiyat mezunlarından formasyon alanlar öğretmenliğe kaynak oluşturur.

açıköğretimde okuyan eğitim fakültesi mezunları zaten eğitim fakültesi.

geride kalanlar için öğretmenlik gibi bir durum söz konusu değil.

economist_clerk
Aday Memur
26 Eylül 2011 19:20

economist clerk gururla sunar:)

evvel zaman içinde bir zamanlar kendilerine yapılanları unutan edebiyat mezunları varmış bunlar zamanında eğitim fakültelerinin kendilerine yaptıklarının aynısını devletin okuma hakkı verdiği aöf edebiyat bölümüne yapmaya kalkmışlar. ancak özel üniversitelerde aöf puanından çok daha düşük puan alarak edebiyat eğitimini sürdürenlere seslerini çıkarmaya korkuyorlarmış:) aöfyi günah keçisi ilan etmişler dava açılmış davanın tensibi yapılmış duruşma günü verilmiş ve sanık aöf duruşmada yerini almış sonunda juri üyeleri fen edebiyatlılar aöfnin idam edilmesini istemişler o bir aöfmiş ve kendileri gibi asil soydan değilmiş onun için yaşama hakkı yokmuş:) ancak kararı verecek olan juri üyeleri değil hakimlermiş. hakimler ise kararı vermişler ve verilen karar ile dağılan juri üyeleri ağlamaya başlamış. çünkü kararı veren kişi aöfliler formasyon alır demiş karar yazılmış aynı gün kesinleşmiş verilen karar acikogretim.sozel.org adresinden alınmış olup değiştirilmeden ekte sunulmuş olup ağzı açık kalanların ağzını kapamaları ihtar olunur:)

Açıköğretim Fakültesi?nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ?Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı?nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı?nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı?nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor? dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, ?Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz? dedi.

?Eğitim anlamında her şey denk?

Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, ?Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye?de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye?nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz? dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Cool.
Daire Başkanı
26 Eylül 2011 19:43

evet açıköğretimdeki okulöncesi öğretmenliği vb bölümler eğitim fakültesine bağlıdır diplomalarında açıköğretim fakültesi yazar ama eğitim fakültesine bağlıdır çünkü erenxxx eğitim fakültesi mezunu değildir

açıköğretimdeki türk dili ve edebiyatı vb bölümlerin de diplomasında açıköğretim fakültesi yazar fakat erenxxx fen-edebiyat mezunu oldugu için aöf türk dili ve edebiyatı fen-edebiyat fakültesine bağlı değildir bildiğin açıköğretimdir atanamazlar kızdırmayın çocuğu :D bir de erenxxx için bu bölümleri okuyanlar hobi için okuyorlar neden anlamıyorsunuz ? :D

Toplam 56 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi