Editörler : Pangaea
20 Kasım 2010 23:15

eşi özel sektörde çalışan öğretmen zorunlu hizmetten muaf mı??

diyelim atandık. ve eşimiz özel sektörde 1 yıl sonra eş durumu tayininde yanına gelebilme şansımız var. bir de zorunlu hizmette kalkıyor diye duydum enteresan geldi.

nedir ne değildir net bir bilgisi olan???

benbilirim2010
Aday Memur
20 Kasım 2010 23:20

??

Carpediem03
Yasaklı
20 Kasım 2010 23:22

zorunlu hizmetiniz kalkmaz, her yıl eşinizin sigorta durumunu beyan etmek zorundasınız. abim özelde, yengem eş durumundan yanında, her yıl bunu beyan ediyorlardı, tabi af maf geldi bişiler oldu onlarınki değişti

eşiniz işi bırakırsa geri şutluyorlar sanırım. hizmet yaptıgınız yer zorunlu hizmet bölgesi degilse tabi.

şanyu
Şef
20 Kasım 2010 23:23

hocam eşinin yanına atanırsan evet dediğin aynen doğru tabi kadrolular için ama yok başka bi ile atandın ozaman 1 sene adaylığının kalkmasını beklicen sonra eşinin 1 yıllık sigortalı olması gerek ki sen onun yanına rahatlıkla gelebil

bu durum sözleşmeliler de daha da karışıyor hizmet puanı falan önemli oluor ozman da

Allah kimseyi sevdiklerinden ayırmasın vesselam...

benbilirim2010
Aday Memur
20 Kasım 2010 23:38

yani ben kadrolu isem eşimde özel sektörde 1 yılını doldurmuşsa ve benimde adaylığım kalktıysa eşimin yanına geliebilirim öyle mi? bunun şartları var mı? nasıl bir yol izleniyor bu geliş esnasılda? il emri falan?

bir de geldim eşimin yanına ama çalıştığım okul zorunlu hizmete dahil değil benim herhangi bir suretle bu görevimi yapmak için eşimden ayırıyorlar mı? eşim özelde çalışıyor olsa da

şanyu
Şef
20 Kasım 2010 23:41

işte hocam kadroluysan adaylığın da kalktıysa eşinin sigoratlı olduğunu ibraz ettiğin an orda hiç açık olmasa bile sen o ile depo öğretmen olarak geliyosn ve evinde oturup maaşını alıyosn

bu arada çalıştığın okulun zorunlu hizmete dahil olması gerekmio

ben de aynı durumda olduğum için bu durumları adaylık seminerinde çok sorduk hocam

benbilirim2010
Aday Memur
20 Kasım 2010 23:51

böyle olursa yırtıyoruz yani öyle miiii :)))))))))

ay inanamıyorummmm :DDD

benbilirim2010
Aday Memur
21 Kasım 2010 00:13

güncel :DDD

Aşk-ı Şehir
Daire Başkanı
21 Kasım 2010 00:20

neden yırttıgını bir de biz anlasak. zorunlu hizmet bölgelerinde yaşayanlar 2. sınıf insan ya haklısın sende ne diyelim

benbilirim2010
Aday Memur
21 Kasım 2010 00:32

yok hocam zorunlu hizmet yapmadan istanbula gelme yolunu blduk. zorunludan yırrtık yani :))

21 Kasım 2010 00:36

e peki ben eşimin cepten ödemeye kalksam sigortasını. Kaç ay sigorta yatma zorunluluğu var.

Aşk-ı Şehir
Daire Başkanı
21 Kasım 2010 00:49

isteğe bağlı sigorta olmuyormuş hocam.2 sene içinde en az 360 gün yatması lazımmış prim.

haaluq
Şube Müdürü
21 Kasım 2010 00:53

ilerde işi bırakınca zorunlu hizmete kalındığı yerden devam ettiriliyormuşuz,doğrumudur acaba?!emekli olana kadar çalışmak zorundamı eşler yani :)?

21 Kasım 2010 00:57

mesela bir yerde çalışıyor göstersem. Örneğin tarım sigortasıve her sene yarım yatırsam. İki senede toplam 365 gün olur. 3yıl kalırım atandığım yerde rotasyon zamanı gelince de sigorta yatır 7 sene. 10 sene içinde de bir af mantıksız mı

jarizma
Kapalı
21 Kasım 2010 01:29

yararlı konu

pirekarehaş
Müsteşar Yardımcısı
21 Kasım 2010 02:03

eşinizin 1yıllık sigortası ödenmiş olması gerek demişsnz ya peki askerlik için ayrılması tekrar aynı kurumda işe başlaması bu kesinti sorun yaratır mı yani askerden sonra 1yıl çalışmış olması mı gerek???

pirekarehaş
Müsteşar Yardımcısı
21 Kasım 2010 02:12

öle olması gerek tabi.. yandıkkk..

betuzze
Memur
21 Kasım 2010 02:13

benim eşim devlet memuru.ben sözleşmeli atansam eş durumundan tayin isteyemiyormuyum?

yenilendi
Yasaklı
21 Kasım 2010 09:26

Eşiniz özel alanda çalışıyorsa, son iki yıl içinde 365 gün sigortalı görünüyorsa,

siz de 1 yılınızı doldurduysanız ve adaylığınız kalktıysa,

eşinizin yanına her yıl ağustos ve ocak aylarında tayin isteyebileceksiniz. 2010 Ağustos'ta il emri uygulandı, yani herkes eşinin olduğu ile gitti.

Eş durumu özrü yer değiştirmesiyle, zorunlu hizmet göreviniz iptal olmaz, kalkmaz ertelenir. Her yıl eşinizin o ilde çalıştığına dair belge vermelisiniz. Yani eşinizin, işinden ayrılması ya da sizin boşanmanız gibi durumlarda, ilk yer değiştirme döneminde zorunlu hizmetinizi tamamlayacağınız bir kuruma geçmelisiniz. Siz geçmezseniz, sistem sizi kura ile bir yere gönderir.

betuzze
Memur
21 Kasım 2010 15:40

hocam bu yazdığınız sözleşmelimi yoksa kadrolu öğretmenlik içinmi?

yenilendi
Yasaklı
21 Kasım 2010 18:34

sözleşmeli öğretmenler, zorunlu hizmet yükümlüsü değillerdir.

Eş durumu özründen hem kadrolu hem de sözleşmeli öğretmenler yararlanabilirler.

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi