Editörler : oto-danisman-expert
25 Nisan 2012 11:08

Askeri hastanelerin bazıları kapanıyor mu?

Aşağıdaki haberi paylaşmak istedim:

"Askeri hastaneler yeniden yapılandırılacak. Verilen hizmet, hasta sayısı ve kalitesine göre bazıları kapatılacak, bazıları polikliniğe çevrilecek. Geçer not alanlar ise askeri hizmete devam edecek

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Askeri hastanelerin kaderi konusundakibelirsizliğe Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz son noktayı koydu. Bu hastanelerin bazılarının kapatılacağını, bazılarının ise polikliniğedönüştürüleceğini söyledi. Yılmaz'ın verdiğibilgiye göre bazı hastaneler ise hizmet vermeye devam edecek. Bakan Yılmaz, hangi askerihastanelerin kapatılacağı veya hangi hastaneninçalışmasını aynı şekilde sürdüreceği konusundaise performanslarının dikkate alınacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın, askeri hastanelere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Askeri hastanelerde yeniden yapılanmaya gidildiğini belirten Yılmaz, bu kapsamda bazı askerihastanelerin kapatılacağını, bazılarının polikliniğe dönüştürülerek daha işlevsel hale getirileceğini vurguladı.

SİSTEME UYMAK ZORUNDA

Bakan Yılmaz'ın yanıtı şöyle: 'Asli görevi TSK'nın savaşan insan gücünün muhafaza ve teminine katkıda bulunmak olan askeri sağlık sisteminin öncelikle TSK'nın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, ulusal sağlık sistemine ve Sağlık Bakanlığı'nın hastane rollerine de uyum sağlamak bakımından yeniden yapılandırılması, bu kapsamda performanslarının değerlendirilmesi, etkinliklerini arttırıcı önlemlerin alınması ve bazı asker hastanelerininkapatılması, polikliniğe dönüştürülmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor.'

7 YILDIR SİVİLLERE AÇIK

Sivil hastalar 7 yıldır askeri hastanelerde de tedavi alabiliyor. Sağlık Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında 2005'te imzalanan protokolle, askeri personel ve yakınları dışında kalan hastaların da askeri hastanelerden sağlık hizmeti almasının önü açılmıştı. Yine acil sağlık hizmetleri konusunda Başbakanlık tarafından geçen yıl yayımlanan genelgeyle birlikte söz konusu hastaneler, sivil vatandaşlara acil hizmeti vermeye başlamıştı.

Van'da da var Adana'da da

Ülke genelinde TSK'ya bağlı büyüklü küçüklü çok sayıda askeri hastane bulunuyor. Bunlar arasında önemli olanlardan şöyle: Adana Asker Hastanesi, Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Askeri Hastanesi, Eskişehir Asker Hastanesi, İzmir Hava Kuvvetleri Hastanesi, İzmir Kara Kuvvetleri Hastanesi, İstanbul Kasımpaşa Asker Hastanesi, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ankara GATA Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Konya Askeri Hastanesi, Manisa Askeri Hastanesi, İstanbul Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, Van Askeri Hastanesi, Ankara Beytepe Asker Hastanesi"

BrokenSword
Yasaklı
25 Nisan 2012 13:59

Kapansın. Asker doktorlar revirlerde çalışsın. Doç. Prof. olanlar sivil hastanelerde görevlendirilsin.

Askerler sivil hastanelerden sağlık hizmeti alsın.

Böylece rütbeye göre değil hastalığın aciliyetine ve ağırlığına göre tedavi hizmeti verilir.

2-3 yıl kadar önceydi. Ankara'daki GATA'ya gitmiştim. Birden hareketlenme oldu . Ana bölümün bulunduğu katı komple boşalttılar. Nedenini sorduğumda bir paşanın geleceğini söylediler.

Bir daha da gitmedim zaten..Devlet hasteneleri hem tıbbi yeterlilik , hem de donanım açısından çok daha iyi.

MuTLu33
Şef
25 Nisan 2012 16:33

Şahsi fikrim İsabet olur.

tunasaki
Aday Memur
25 Nisan 2012 20:25

hepside kapatılsın.özellikle gatanın a poliklinikleri kalksın.

detail
Başbakan Müsteşarı
25 Nisan 2012 22:23

Biyolojik silah araştırması ve biyoloyik ve kimyasal silahlara karşı korunama sağlayacak araştırma enstitüsü seviyesinde bir birimi ile birimlerde sıhhiye hizmeti verecek seviyeye indirilip tüm hastaneler kapatılsın...

İkinci basamak sağlık hizmetleri sağlık bakanlığından temin edilsin...

Savaş halinde hizmet verecek mobil hastaneler ile personeli insani yardım tugayı gibi birimlerin içinde ve seferberlik dairesi ile koordine ile sivil doktorlardan yedeklensin...

Barış halinde fiili sağlık hizmetleri tamamen devredilsin...

roketçi
Yasaklı
26 Nisan 2012 10:04

askeri hastahaneler en azından bi deney yapacağı zaman on tane asker getirin deyip istediği deneyi yapardı örneğin gatada psikiyatri,beyin cerrahi de bunlar bol bol oldu ve sonuç alınırdı sivilde bunları yapamazsın yok etik,yok tebabet v.s onun için asker hst.kalkarsa tıp ilimi ilerlemez hem ülke hem dünya kaybeder.kalkmasın.

detail
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2014 23:22

Bu gün çok enteresan bir kanun teklifi taslağına rastladım...

Adı Milli Mayın Faaliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

Tamam görünürde mayın faliyet merkezi diye birşey kuruyor görünse de altında bir dünya 211 sayılı kanunda yanı Namı diğer iç hizmette değişiklik öngörüyor...

Kanun taslağı gata ve diğer askeri hastaneleri kurtarma operasyonunu içeriyor...

Milli Mayın Faaliyet Merkezi kurulması nere, askeri hastanelere rapor onaylatma ve periyodik muayenelere zorlamak nere çözemedim...

Aslında çözdüm...

Askeri hastaneleri sevgi kelebeği yapısı sonucu sivil hastanelerin önü açılınca topu diken askeri hastaneleri kapatıp sayısını azaltmak yerine inatla ayakta tutma operasyonu kabak gibi...

Neyse...

Üzerine söze gerek yok...

Tüm TSK personeli eski köhne iç hizmet kanunu değişmeli diye yırtınırken, değişiklik teklifi yapılan maddelere bakarsanız fal taşı gibi açılır...

Sizi 50 yıl daha geriye götürecek değişiklik teklifleri içinde mevcut...

Gözünüz aydın...

yyildirayy
Şef
18 Aralık 2014 09:03

Şu an Askeri Hastanelerin sadece adı var kendi yok. Koca hastaneye bakıyorsun 3 tane uzman var.

Askeri Hastaneyi sadece periyodik muayene için kullanıyoruz ve bir çoğunda da Devlet Hastanesine sevk ediyorlar.

Kapatılmaları isabet olur

18 Aralık 2014 12:29

Bazı hastaneler kapatıldı zaten. Kapatılması doğru bir karar.

JnTR
Şef
27 Aralık 2014 22:22

Askeri hastane de nedir ?

Yani sivilde ki hastaneler biz askerleri tedavi etmeyiz dediler de bu yüzden mi kuruldu bu saçma hastaneler ? Kaldı ki sivil hastaneler olsun devlet hastaneleri olsun gayet de güzel tedavi ederler iyi ilgilenirler istinai durumlar hariç en azından askeri hastanelerden kat kat daha iyiler.

Rütbeye göre tedavi yöntemi malesef ülkemizde mevcut.Ortopediye giren uzman arkadaş daha muayene bile olamadan dışarı çıktı doktor yok sandım ne oldu dedim krem verdi 20 saniye de ne kremiymiş be arkadaş..

Savaş durumunda sivil hastanelerden bir kaçı için karar alınır yaralı askerlerin tedavisi burada yapılacaktır diye tamamen askerlere ayrılır.Bunun haricinde barış döneminde askeri hastanelerin varlığı ciddi anlamda çok saçma.

Ayrıca hastanede çalışan TSK personellerinin bu konudan rahatsız olacağını herkes bilir.Malum bilen bilir hastanedekiler kendilerini hastanenin paşası olarak gördüklerinden dolayı pek çalışma taraftarı değiller.Hasta dışarıda beklemiş umurlarında bile değil.Ayrıca muayene için gelen personellere hal ve hareketleriyle aşağılayıcı tavırlarını da unutmamak lazım.

Taht yerine artık sizlerde buyrun sandalyede oturun olmadı ters çevirin dört paşa birden oturun..

lucero
Şef
30 Aralık 2014 00:50

Askeri hastanelerde astsubay ve uzmanlar dahil askeri personel özel hastane kalitesinde sağlık hizmeti alıyorlar KEŞke devlet Hastanesi'ndeki vatandaşlarımızda bu kadar iyi tedavi olabilseler askeri personel askeri hastaneden ücretsiz yararlanıyor yatak sıkıntısı yok Gittiğinde iyi karşılanıyor hastane içindeki askeri kantinden çok düşük fiyatlarda yararlanıyorlar daha ne olsun askeri personele tanınan bu ayrıcalık sivil ve yoksul Vatandaşlara da sağlanmalı

M Can
Genel Müdür
01 Ocak 2015 14:49

Lucero denen tip , iyi sallamışsın. Ücretsiz muayene hiçbir yerde yok. Herkesten aynı ücret alınıyor

detail
Başbakan Müsteşarı
22 Ocak 2015 20:27

Sizi uyardığım milli mayın merkezi kanunu tıkır tıkır meclisten geçti...

Hepinize geçmiş olsun...

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi