Editörler : "eskiyara"Pangaea
10 Ocak 2013 11:03

5.Sınıf Rehber Öğretmen Ek Ders

5.sınıf, sınıf rehber öğretmeniyim. Bilindiği üzere 5. sınıf programında rehberlik dersi bulunmamamaktadır. Herhangi bir kulübüm de yok.

Bu durumda ?Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri? adı altında ek ders ders alıp alamayacağım konusunda hiçbir resmi yazı bulamadım. İl milli eğitimin de bu konuyla ilgili bir fikri yok.

Bazı okullarda bu durumdaki öğretmenlere ek ders ödenirken bazı okullarda ise ödenmemektedir.

Sonuçta ilerleyen zamanlarda bu durumla ilgili hukuki durum oluşacaktır. (Geriye dönük ek ders ücretlerinin iadesi veya ödenmesi)

Konu ile ilgili bilgi ve belgelerinizi rica ederim.

mert25
Genel Müdür
10 Ocak 2013 13:12

Hocam, Aralık 2006'dan önce zaten ayrıca bir rehberlik ders saati yoktu ve sınıf rehber öğretmenleri 2 saat ücret alıyorlardı. Daha sonra haftalık ders saatlerine 1 saat rehberlik saati konmuştu. 4+4+4 sistemiyle 2006 öncesine dönülüyor. Rehberlik saatinin kaldırılması uygulaması şimdilik 5. sınıflardan başlandı. Bizim okulda 5. sınıf rehber öğretmenimiz var ve 2 saat ücretini de alıyor. Bu ücreti vermeyen okullar bence hata yapıyorlar.

_ucretli_
Aday Memur
10 Ocak 2013 14:01

Bu konuda sadece görüşler var hocam. Resmi bir belgeye ulaşamadık henüz. Netteki bütün görüşler alınması yönünde ancak MEM bu konuda bir şey söyleyemiyor.

asaygin
Müsteşar
10 Ocak 2013 14:08

Her öğretmen kulüp çalışması yapmak zorundadır. Kulübünüzün olmaması yanlış

_ucretli_
Aday Memur
10 Ocak 2013 14:23

Kulüp saati sırasında 5.sınıflarla kendi dersim olduğu için olamayacağı söylendi.

omerx
Şube Müdürü
10 Ocak 2013 15:23

Haftada 2 saat olarak odenen ucret 1 saatlik rehberlik dersinden değil o görevin sana verilmesinden kaynaklanıyor yani. Zaten yöneltmlikte 1 saat için ayrıca ücret ödenmez diyor. Kısacası Rehberlik görevin varsa 2 saat alırsın derse girmesende alırsın. Bu ücret o sınıfın sorunlulugunun sende olmasından dolaydır. Hafta 1 saat girilen ders için ücret ödenmiyor. Ayrıca klüpte zorunlu değildir. Yönetlmelikte klüp ve sınıf rehberliğini farklı öğretmenlere verin diyor.

mutu_724
Daire Başkanı
10 Ocak 2013 17:02

sizin durum yine iyi. bende 5.sınıf sorumluluğu + kulüp var. ne rehberlik ek dersi alıyorum ne de kulüp. bunu sorduğumda 5.sınıf öğretmenlerine rehberlik yazılamadığı için kulübün de yazılamadığı söylendi.

_ucretli_
Aday Memur
10 Ocak 2013 18:23

Dediğim gibi ortada resmi bir yazı bulunmadığı için herkes kafasına göre iş yapıyor.

omerx
Şube Müdürü
10 Ocak 2013 19:40

Alın siize resmi yazı hala neyin tartşmasını yapıyorsunuz. Eğer iadreniz vermiyorsa dilekçe yazın okula eğer olumsuz cevap verirlerse o yazıyıda ekleyerek ilçe mem yazın. 2008 yılında başıma gelmişti aynı durum dilekçeyi verince işleme koymadan tamam haklısın diyip kapattılar.

Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinliknıler Yönetmeliği çerçevesinde sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenleri, bu görevleri karşılığında, diğer görevlerine bağlı olarak almaları gereken ek ders ücretlerinden bağımsız olarak haftada 2 saat ek ders ücretinden yar arlandırılacaklardır. İki görevin birlikte yapılması durumunda da sadece bir görev için ek ders ücreti ödeneceği dikkate alınarak, danışman öğretmenlik ve sınıf/şube rehber öğretmenliği görevinin birlikte aynı öğretmene verilmemesi uygun olacaktır.

Bu hüküm kapsamında haftada 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılan söz konusu öğretmenler tarafından dönüşümlü olarak okutulan 'Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal Etkinlik' dersi için ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecek; ancak, haftalık ders programında yer alan bu ders saati, bu dersi fiilen okutan öğretmenin hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin belirlenmesinde dikkate alınacaktır.

bizimselim
Genel Müdür
10 Ocak 2013 19:56

bunu diyen müdür suç işliyor demektir hocam yönetmelik çok açıktır yoruma yer bırakmaz.sosyal kulüp ya da rehberlikten herhangi biri varsa 2 saat ödenir..

mutu_724, 11 yıl önce

sizin durum yine iyi. bende 5.sınıf sorumluluğu + kulüp var. ne rehberlik ek dersi alıyorum ne de kulüp. bunu sorduğumda 5.sınıf öğretmenlerine rehberlik yazılamadığı için kulübün de yazılamadığı söylendi.

_ucretli_
Aday Memur
11 Ocak 2013 21:21

Hocam okuldaki idarenin bir şeyden haberi yok. kendi bildikleri dışında hiçbir şeyi kabul etmiyorlar. hakkınızı ararsanız da tavır alıyorlar. bu yüzden sendika bazında girişimlere başladık. bu konuda bakanlıktan görüş isteyeceğiz. bakalım onlar ne cevap verirse ona göre geriye dönük hakkımızı da arayacağız.

omerx, 11 yıl önce

Alın siize resmi yazı hala neyin tartşmasını yapıyorsunuz. Eğer iadreniz vermiyorsa dilekçe yazın okula eğer olumsuz cevap verirlerse o yazıyıda ekleyerek ilçe mem yazın. 2008 yılında başıma gelmişti aynı durum dilekçeyi verince işleme koymadan tamam haklısın diyip kapattılar.

Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinliknıler Yönetmeliği çerçevesinde sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenleri, bu görevleri karşılığında, diğer görevlerine bağlı olarak almaları gereken ek ders ücretlerinden bağımsız olarak haftada 2 saat ek ders ücretinden yar arlandırılacaklardır. İki görevin birlikte yapılması durumunda da sadece bir görev için ek ders ücreti ödeneceği dikkate alınarak, danışman öğretmenlik ve sınıf/şube rehber öğretmenliği görevinin birlikte aynı öğretmene verilmemesi uygun olacaktır.

Bu hüküm kapsamında haftada 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılan söz konusu öğretmenler tarafından dönüşümlü olarak okutulan 'Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal Etkinlik' dersi için ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecek; ancak, haftalık ders programında yer alan bu ders saati, bu dersi fiilen okutan öğretmenin hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin belirlenmesinde dikkate alınacaktır.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi