Editörler : E.Kayı Han
26 Ağustos 2009 11:46

Soy Ağacına Nasıl Ulaşabilirim?

selamlar.arkadaşlar sizlerden soy ağacına nasıl ulaşılebileceği konusunda bilgi almak istiyorum.tarihin arka odası programında erhan afyoncu soy ağacına ulaşılabileceğini söylemişti.ben de bağlı olduğum ilin nüfus müdürlüğüne gittim ve 1874 yılına kadar ulaşabildim.bu konuda soy ağacını çıkaran arkadaşlar var mı?nasıl yapılacağını bilenlerle iletişime geçmek isterim.

never45
Aday Memur
30 Ağustos 2009 00:29

gncll

Asitane2
Şef
01 Eylül 2009 15:02

bende çok merak ederim soyağacımı,

zerafet1000basar
Şube Müdürü
05 Eylül 2009 01:06

soyağacıma ulaşamadım ama hangi türk boyundan geldiğimi merak ediordum köyümün adı hiç değiştirilmemiş bende bu sayede nerden geldiğimi buldum

a250
Yasaklı
06 Eylül 2009 20:14

soyağacına ulaşamazsınız ki bu ülkede gelenlerin çoğu arap yarımadasından ve balkanlardan gelmiştir bu ülkede türk diye bir kavim yoktur hepsi asimilasyon olmuş keza kendini türk sananların vay haline aslını inkar eden ...

dede ali
Kapalı
06 Eylül 2009 21:05

sen ermenistana git su yutkunu,onlarla geziyorsunuz dağlarda...

a250
Yasaklı
06 Eylül 2009 22:35

ben ermeni değilim asla ben bir ırkın başka bir ırk tarafından asimilasyon olmasına karşıyım kürtler yaşayın dik başlı onurlu şerefli bir kavim allah onlardan razı olsun allah onları bu ülkenin varisçileri kılsın

dede ali
Kapalı
06 Eylül 2009 22:55

vatan haini olmayan kürtler benim kardeşlerimdir,it olanları değil...

a250
Yasaklı
06 Eylül 2009 23:31

kafatasçı olmayanlar benim dostumdur kardeşimdir yoksa benim düşmanımdır burda it kopuk çok var

dede ali
Kapalı
07 Eylül 2009 00:55

senden önce yoktu bu forumda...

ali karadayı
Müsteşar
08 Eylül 2009 23:01

1857'ye kadar gidebildim. İlçenin nüfus kayıtları 1905'te başlamış. O tarihte yaşayanlar kayda geçmiş.

Yusuf Halaçoğlu, TTK başkanı iken bilmem kaç bin aşiret hakkında bilgi topladık diyordu. Kurumdaki bilgiler yayınlanırsa herkes biraz daha ileriye gidebilir.

dilŞAD2
Kapalı
08 Eylül 2009 23:20

Sn.Ali Karadayı Halaçoğlu'nun ilmine çok ihtiyacı var bu ülkeni yazık ki ilim adamlarının önüne set koymakta oldukça mahiriz.

welat12
Yasaklı
09 Eylül 2009 17:23

soy ağacını araştıran sayın arakadaşlar

peki soyunuz ermenilere dayanırsa ne edeceksiniz . sizin ruh halinizi düşünemem bile o durumda.

ne kadar da soy sevdaliları varmış bu ülkede ya.

mehmet_46
Şube Müdürü
09 Eylül 2009 22:01

soyumun ermeni ya da farklı milletten çıkması beni üzmez şahsen.çünkü ben etnik köken değil insan milliyetçisiyim.bence önemli olan insan olmaktır.insanlığın ortak mirasını daha da geliştirmek istiyorsak ırk üzerinden birbirlerimize saldırmayı bırakmalıyız.

demek ki hiç de zannettiğin gibi değilmiş sayın welat12 rumuzlu arkadaşım.

hiç değişmeyeceğiz değil mi: önyargılar,kalıplar,tabular siz aynı kalmaya devam edin sayın welat12 bey.

sametaydin
Aday Memur
10 Eylül 2009 17:30

ağacını bul ve soy, ulaşırsın....

likya06
Genel Müdür
13 Eylül 2009 16:10

:)))

cilginturk71
Başbakan Müsteşarı
15 Eylül 2009 09:02

Ben de master yaparken arşivlerdeki arşivistlerden öğrendim..Ek iş olarak isteyenlere soy ağacı araşatırması yapıyorlar..Kendi soyağacımı da çıkaracak kadar rik'a biliyorum..Eğer kendine güvene varsa anlatayım..

1.Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü arşivinden 1850'lere kadarki vukuatlı nüfus kayıt örnekleri alınır

2.Bağlı bulunduğunuz ilçede Osmanlıca kütükler olup olmadığı öğrenilir (Şu an o kayıtların hangi il/ilçede mahfuz olduğu araştırılır

3.Vukuatlı nüfus kaydı ışığında Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığındaki 1844-1845 yıllarında hane hane tutulan Temettuat defterlerinden köyünüz/mahalleniz hakkında bilgi edinirsiniz

4.Şer'iyye sicillerinden soyunuza mensup şahıslar hakkında bilgi edinmeniz mümkündür

Yukarıda bahsettiğim defterler sosyal bilgi içerikli olduğu için en başa yazdım..Eğer soyunuzda askeri/ilmiye sınıfına mensup şahıslara rastlarsanız defter türlerini çoğaltmak mümkün..

Kolay gelsin..

01 Kasım 2009 23:05

Merak Güzel şey Güzel şey Merak :)

young_police_42
Aday Memur
19 Ağustos 2010 11:17

Bu konuda bende bir araştırma yaptım. Tarihçi olduğum için köken araştırması epey ilgimi çekti. Yusuf Halacoğlu'nun o sitesinden epey yararlandım.

Annemin babası (dedem): Beğdilli Türkmenlerinden.

Anneannem: Cerit Aşireti Avşar Türkmenlerinden.

Babaannem: Bayındır Türkmenlerindenmiş.

Bir tek babamın babası tarafının kökenlerine ulaşamadım. Yusuf Halacoğlu'nun sitesindeki kayıtlar taa 300-400 yıl önceki kayıtlar. Baba tarafım ise ilçeye 140 yıl önce falan gelmişler. Tam olarak nerden geldikleri belli değil. Ancak ortada bir Ankara lafı dolaşıyor ki o da tam net değil. Haa birde Araplık lafı dolaşıyor ki, muhtemelen sadece söylentiden ibaret bu. Muhtemelen baba tarafımda Türkmen. Çünkü adet-gelenek ve görenekler bakımından Türkmenlerin aynısıyız. Avşarlardaki ağıt geleneği ailemde mevcuttur.

Son olarak direk Türk diye bir şey yoktur. Her Türk'ün mutlaka bağlı bulunduğu kol vardır. Türkiye Türklerinin %80'i Türkmen kökenlidir ve 24 boya mensupturlar. Diğerleri ise Kıpçak, Kuman, Tatar gibi boylara mensupturlar.

19 Ağustos 2010 14:59

yine herkes görmek istediği taraftan bakmış .

soğuksavaş
Şube Müdürü
19 Ağustos 2010 15:47

SOYAGACINIZ TC TARAFINDAN YOK EDILMISDIR NEDENI ISE ULKEDE FARKLI ETNIK GRUPLARI KAYNASTIRMAK ICIN O YUZDEN BOSA UGRASMAYIN BULDUGUNUZ G-HER EVRAK SAHTE OLACAKTIR EVRAKLARIN HEPSI IMHA EDILMISDIR ATIK OLARAK SATILIP YAKILMISTIR BILMEM ANLATABILDIM MI

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi