Editörler : E.Kayı Han
24 Aralık 2005 11:45

KONUT KREDİSİ CAİZ Mİ CAİZ DEĞİLMİ ?

Arkadaşlar bankaların verdiği konut kredisi konusunda caizdir diyenler

1- İlk defa ev alacaksan

2- Başka türlü alma imkanında yoksa zaruret hasıl olduğundan ev kredisi alına bilir.

Caiz değil diyenler ise her halükarda faiz işin içine girdiği için caiz değildir diyorlar. Bu konuda kafam karıştı bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak dileğiyle

salik
Memur
27 Aralık 2005 22:11

kesinlikle caiz degildir islam hukukunda yüksek lisans yapmış biri olarak vurgulyorumm..ne olursa olsun faizödemek dinen yasaktır..saygılar

SevgiNehri
Kapalı
27 Aralık 2005 23:21

SALİK HOCAMA KATILIYORUM...BAZILARI DİYORKİ FAİZ AZ DİYE...HARAMIN AZIDA ÇOĞUDA HARAMDIR.PROF HAYREDİN KAHRAMAN DA HARAM DİYOR...İLAHİYAT MEZUNU OLARAK DA AYNI GÖRÜŞTEYİM.

Murert
Aday Memur
28 Aralık 2005 10:26

Profesör Hayrettin Karaman Bey eğer başka türlü ev alma imkanı yoksa ve ilk defa ev alınırsa banka kredisi alınabilir diye kendi sitesinde okudum ve böyle anladım.

MemoThaMemur
Aday Memur
04 Ocak 2006 21:09

Hayrettin Karaman hocan tabi öyle diyecek..Çünkü kendisi aynı zamanda bir ÖFK nın (Asya Finans) baş danışmanı.. Olay zaten çok komik.. Biri ÖFK dan alıyor ev kredisini biri bankadan.. İkisi de her ay taksit ödüyor.. Ki ÖFK lara aynı meblağ kredi için ödediğiniz taksit bankalara öddiğinizden daha fazla...Dahası anlaşma metnini okuyorsunuz..Tıpa tıp aynı.. Sadece birinde aylık faiz oranımız bilmem şu derken diğerinde Aylık kar payımız şu diyor.. Hiç farkı yok.. Ama ne diyor Hayrettin Hoca mız Banka kredisi haram ÖFK dan alınan caiz..Kendisi oranın danışmanı ya... Ben anlamadım valla farkını... Anlayan varsa anlatsın bakalım...

garizmatik
Kapalı
06 Ocak 2006 10:16

hayreddin karaman a laf söyleyen arkadaş maşallah onun seviyesindesin belli ki eleştirebiliyorsun hatta hakaret edebiliyorsun.caiz değildir diyen arkadaşlar herhalde sizin maddi durumunuz iyi.maddi durumu kötü olup birde kirada oturmanın nasıl birşey olduğunu biliyorsanız ona göre yorum yapın.

mübarek
Yasaklı
09 Şubat 2006 20:49

caiz degildir arkadaşım. hüküm açık. faiz haramdır. peygamber içkidede oldugu gibi azı helaldir çogu haramdır diye belirtmemiş. demekki her türlüsü haram. buradada işin içine faiz girdigine göre kredi haramdır. mümkün oldugu kadar bankalardan uzak durmak gerekir.

aynı şekilde finans kurumları içinde geçerli. mesela ihlas finans battıgı zaman ege bankta ihlas finans üzerine yatırılmış mevduat hesabı çıktı. yani finans kurumlarınada güvenmemek lazım. kar- zarar ortaklıgı deniliyor ama oranlar genelde degişmyor ve faizlere yakın.

kirada oturuyoruz diye haram yoldanmı mülk sahibi olacak. çocuklarımızı haram yoldan aldıgımız binalardamı oturtacagız. onların bari mayası temiz olsun.

dural
Memur
10 Şubat 2006 20:07

bu konu da işi ehil ve takva sahibi zatlarla istişare yapmakta faide var.

Herkes kendi kafasına göre bir şey söylerse ehil zatlara söz düşmez.

tabii ki en güzeli böyle içinde karışıklık olan şeyleden uzak durmalı

Hiç kimseyi itham etmeden delillerimiz varsa delillerimizi ortaya koyarak hareket ettiğimizde sonuca daha çabuk ulaşmamız mümkün

slm ve dua ile

ta_ha
Aday Memur
22 Şubat 2006 01:25

kardeşler öfk ların diğer bankalardan bi farkı yok,isteyenler bu bankaların kredi bölümlerini(konut,araç,tüketici kredileri gibi...)diğer banka kredileri ile karşılaştırsınlar.bu bankaların kuruluş amacı muhafazakar kesimin yastık altındaki paralarını ekonomiye katmaktır.(bakınız www.kuveytturk.com.tr/tr/ "Özel Finans Kurumları Bakanlar Kururu Kararına istinaden kurulmakta, Bankalar Kanunu'na uygun olarak faaliyet göstermekte ve 17 yılı aşan bir süredir yastık altı paraların ekonomiye kazandırılması konusunda önemli işlevler üstlenmektedirler.Bir anlamda Risk Sermayesi (Venture Capital) kuruluşu niteliğinde olan Özel Finans Kurumları, topladıkları atıl (yastık altı) fonları doğrudan Türk sanayicisi ve müteşebbisinin ihtiyaç duyduğu hammadde, yarı mamul ve mamul maddeler ile yatırım mallarının temininde kullanmak suretiyle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadırlar." bu açıdan konut kredisi alırken iyi düşünmek gerek...

ta_ha
Aday Memur
22 Şubat 2006 01:37

sayın hayrettin karaman kendisine ait olan sitesinde öfk lar hakkında şöyle diyor:

1. Bankalarla değil, finans kurumlarıyla o işlemi yaptığınızda, finans kurumu malı sizden peşin alıyor, müşteriye vadeli satıyor(müşteri ile sözlü akdi böyle yapıyor); fatura tanzimini ise kanun nasıl istiyorsa ona göre yapıyor. Laik düzende dinini yaşamak durumunda olan müslüman için bunda sakınca yok.

2. Kredi kartı ile siz malı satabilirsiniz, banka, parayı tahsil durumunuza göre bir komisyon alıyor, müşteri borcunu bankaya zamanında ödemez de faiz ödemek mecburiyetinde kalırsa bunun vebali ona aittir. Finans kurumları ise kredi kartlı işlemi de "peşin alma, vadeli satma" şeklinde yapıyorlar.

konut kredisi hakkında sorulan soruyada şöyle cevap veriyor:Helalinden kazandığınız, fakat bir ev almaya yetmeyen paranız yine helal yoldan işletip nemalandırarak çoğaltmak ve bununla bir ev almak en tabii hakkınızdır. İslam evi, müslümanın asli ihtiyaçlarından biri saymış, zekat matrahına da dahil etmemiştir; yani kişinin evinden vergi de almamaktadır.

Bugün müslümanların birçoğu sizin durumunuzdadır, evi yok, kirada sürünüyor (kira ile evde oturmak mesken ihtiyacını tam olarak karşılamaz, kiracı huzursuzdur, geleceğinden emin değildir), biriktirdiği parayı helal yoldan işletme ve nemalandırma imkanları yok denecek kadar azdır, enflasyon canavarı, binbir emekle elde edilmiş parayı her gün oburca yiyerek değerini azaltmakta, para pul olmaktadır, özel finans kurumları, dövize çevirme, borsada oynama, altına yatırma gibi helal saydığımız işletme ve nemalandırma yolları bazen, enflasyon farkı kadar bile gelir (nema, kâr) getirmemektedir. Bunlar birer gerçek olduğu kadar, dünyada ve ülkemizde faizcilik ve bunun en yaygın kurumu olan bankacılık yoluyla yoksulların, dar gelirli kesimin, sermaye ile iş yapmayanların, hatta bir kısım sanayicilerin zarara uğratıldığı, helal kazançlarının haksız olarak ellerinden alındığı, risk ve zarar paylaşılmaksızın büyük kârlar elde edildiği, çoğu kez faiz kadar üretim ve yatırım yapılamadığı için öz sermayelerin küçüldüğü, enflasyonun kudurduğu da bir gerçektir. Aslında bütün dünya iktisatçılar faizli ekonomi yerine kâr ve zararın, kazanç ve riskin adil olarak paylaşıldığı bir sisteme geçmenin yollarını aramalı, modelini oluşturmalıdırlar. Aksi halde halkların çoğunluğu ve geri kalmış ülkeler durmadan fakirleşecek, mutlu azınlıklar ve kalkınmış ülkeler servetlerine servet katacaklar, ama bunun sonu sosyal ve uluslararası felaket olacaktır.

Bu genel değerlendirmelerden sonra sizin meselenize gelelim:

a) Öncelikle helal yollardan (özel finans kurumları, hisse senetleri, güvenilir tüccar ve sanayiciler bulup ortaklaşa işletme, döviz ve altına yatırma, alım-satım...) paranın değerini koruma ve miktarını arttırma çarelerine başvurmak gerekir.

b) Bunun yolu ve imkanı bulunamazsa, paraya da asli ihtiyaçlardan biri için (ev de asli ihtiyaçtır) ihtiyaç varsa reel kazanç neresi veriyorsa oraya başvurulmalıdır. Bu durumda sorumluluk, darda kaldığı, asli ihtiyacını başka türlü gideremediği için faize başvuranda değil, onu buna mecbur kılan, toplumun bu gibi ihtiyaçlarını gidermenin meşru yol ve imkanlarını hazırlamayan ilgililere aittir.

tekkeli
Şube Müdürü
22 Şubat 2006 22:07

Şüpheli şeylerden kaçınmamız gerekirken nasıl oluyor da Buzz gibi haram olan ve müslümanlar için tehdit olan bir fiille ilgili esnek fetvalar verebiliyoruz şaşıyorum.

Hayrettin KARAMAN'ın şahsına ve görüşlerine saygım olmakla birlikte İslamın kesin emirlerinin, değişen şartlara uydurulmaya çalışılmasının özümüze aykırı olduğu kaneatindeyim.

Faiz HA-RAM'dır.

Selametle...

zabumabu
Aday Memur
23 Şubat 2006 17:28

arkadaşlar yaptığınız alışverişleri hep peşin mi yapıyorsunuz. %50 hayır diyecek. şu sistemde bankadan kredi çekmekten kaçsanız bile taksitle alışveriş yapınca yine düşüyorsunuz tuzağına malesef.

ebrarsirac
Aday Memur
24 Şubat 2006 18:19

ilahiyatçı
Kapalı
24 Şubat 2006 22:09

detaylara girmeyeceğim ama kredinin caiz olacağını söyleyebilecek din alimi tanımıyorum.

bunun azı çoğu önemli değil.

syglr

tekkeli
Şube Müdürü
24 Şubat 2006 23:32

Zabumabu zaten sorun da bu. Kıyısından köşesinden bizi girdaba doğru çekiyorlar kesin haramlara helal demeye başladık. Kıralım artık nefsimizin zincirlerini.

"Helaller ve haramlar bellidir. Bunun dışındaki şüpheli şeylerden kaçınınız." Hadisine göre hareket etmemiz gerekirken, şüphelileri aşmışız da haramların kıyısından girmişiz ve hala farkında değiliz.

garizmatik
Kapalı
25 Şubat 2006 22:44

tuzu kuru olan başka türlü söyler elbette.ahkam kesmek kolay

ozlem10
Kapalı
04 Şubat 2007 15:37

Ev kredisi almak icin gecen hatfa www.kredipazari.com sitesine basvurdum cok kisa zamanda bankalardan beni aramaya basladilar.Kredimi kullandim, size de tavsiye ederim

Sibel10

netre
Memur
05 Şubat 2007 10:46

Sayın Özlem10 kredi çektiğiniz için içiniz rahatmı, kendinize nasıl bir dayanak isnad ederek kredi çektiniz, kredi çekmeyi vicdanen nasıl kendinize kabul ettirdiniz.

Saygılarımla

gençtürk32
Aday Memur
05 Şubat 2007 17:09

arkadaşlar bende ilahiyat mezunu bir öğretmenim yaptığınız yorumları okudum.herkes gibi bende faizin haram olduğuna katılıyorum faize bile bile kimsenin helal diyeceğini zennetmiyorum.ama siz etrafınıza bir bakın bir çok müslüman krediyle ev almış araba almış bunların çoğu da namazını kılan inançlı insanlar.acaba sizin buradan kredi haramdır demenizi kim dikkate alıyor.kredi çeken müslümanlar sizden iyi biliyorlar faizin haram olduğunu.ama bir de gerçek var kredi çekmeden de kimse ev veya araba sahibi olamıyor.acaba bu kerdi haram diyen arkadaşlar,kredi çekenlere kendileri borç para verirlermi 3yıl 10yıl geri ödemeli olmaz mı!

gençtürk32
Aday Memur
05 Şubat 2007 17:18

peki bu kredi haram diyen arkadaşlara soruyorum.müslümana dedikki ev kredisi haram bu kişi nasıl ev sahibi olacak bir şeye haram diyorsak çıkar yol göstermemiz lazım haram deyip kestirip atamak çözüm değil.onun çözüm yolunu,alternatifini göstermemiz lazımki müslümanın derdine çare olalım.

örneğin 1000 ytl maaş alan biri 300 ytl ev kirası veriyor hem ev kirası verip hemde ev alması çok zor,imkansız. bankadan 500ytl aylık ödemeli kredi alsa hem ev kirası vermeyecek hemde ev sahibi olacak. bu arkadaşa kredi haram desek ev sahibi olamayacak.sizelere soruyorum haram deyip kestirip atmak çare midir.

gençtürk32
Aday Memur
05 Şubat 2007 17:23

yukarıda Hayrettin hocaya iftira atmışlar.peki bu faiz kadar haram değil mi.Hayrettin hoca sizin bulamadığınız çareyi müslümana gösteriyor. insanları böyle haram deyip çaresiz bırakarak islamdan soğutuyoruz.ondan sonra insanların neden islamdan soğuduğunu kendi kendimize soruyoruz.lütfen düşünmeden konuşmayalım.

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi