Editörler : Pangaea
12 Mart 2014 13:09

orman alt sınır,kalıcı kar alt-üst sınır nedir

oku oku anlayamıyorum.

en azından orman alt sınır,kalıcı kar alt sınır nası ayrılır?

saygara
Aday Memur
12 Mart 2014 13:28

Eğer yanlış yazmışsam bir arkadaş düzeltsin, bildiğimi yazıyorum:

Orman için:

Alt sınırı "nemlilik" belirler

Üst sınırı "enlem" belirler. Ekvatordan uzaklaştıkça üst sınır aşağıya doğru gelir.

Kar için

Alt sınırı "enlem" belirler. Ekvatordan uzaklaştıkça kar sınırı aşağıya doğru gelir.

sudezgi
Kapalı
12 Mart 2014 16:04

kafam karıştıı şimdi alt sınır nemlilik olduğundan orman örtüsü fazladır üst sınır ekvatorla enlemle alakalı olduğundan ekvatordan uzalaştıkça soğumaya bağlı olarak yağış var ve orman üst sınırı fazlamıdırr soğumaya bağlı olarak bumudur

saygara, 10 yıl önce

Eğer yanlış yazmışsam bir arkadaş düzeltsin, bildiğimi yazıyorum:

Orman için:

Alt sınırı "nemlilik" belirler

Üst sınırı "enlem" belirler. Ekvatordan uzaklaştıkça üst sınır aşağıya doğru gelir.

Kar için

Alt sınırı "enlem" belirler. Ekvatordan uzaklaştıkça kar sınırı aşağıya doğru gelir.

Gordon Freeman
Kapalı
12 Mart 2014 18:32

sudezgi, 10 yıl önce

kafam karıştıı şimdi alt sınır nemlilik olduğundan orman örtüsü fazladır üst sınır ekvatorla enlemle alakalı olduğundan ekvatordan uzalaştıkça soğumaya bağlı olarak yağış var ve orman üst sınırı fazlamıdırr soğumaya bağlı olarak bumudur

Gordon Freeman
Kapalı
12 Mart 2014 19:21

bak kısacası şöyle. ekvatordan kutuplara gittikçe hava soğur. dolayısıyla orman üst sınırı ekvatordan kutuplara gittikçe azalır. yani ormanların yetişebileceği en üst sınıra orman üst sınırı denir ve bunu enlem belirler. alt sınırı ise nemlilik yani yağış belirler. mesela bi yerde nem ve yağış ne kadar fazlaya ormanlar o kadar alçaktan başlar.

sudezgi, 10 yıl önce

sudezgi
Kapalı
12 Mart 2014 21:04

üsttek resim olmasaydı tşk etmiştim ama vazgeçtim o laftan sonra

Gordon Freeman, 10 yıl önce

bak kısacası şöyle. ekvatordan kutuplara gittikçe hava soğur. dolayısıyla orman üst sınırı ekvatordan kutuplara gittikçe azalır. yani ormanların yetişebileceği en üst sınıra orman üst sınırı denir ve bunu enlem belirler. alt sınırı ise nemlilik yani yağış belirler. mesela bi yerde nem ve yağış ne kadar fazlaya ormanlar o kadar alçaktan başlar.

Gordon Freeman
Kapalı
12 Mart 2014 22:44

ama şaka yaptım sude :((

sudezgi, 10 yıl önce

üsttek resim olmasaydı tşk etmiştim ama vazgeçtim o laftan sonra

13 Mart 2014 03:34

++1

Gordon Freeman, 10 yıl önce

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük