Editörler : Pangaea

Yasaklı
04 Ağustos 2010 11:07

En Çok Hangi Mühendisler İşsiz Anket Yapıyoruz Katılım Yapalım

Türkiye'de her 10 işsizden 4'ünün herhangi bir mesleği yok.

İşveren kaynakçı bulamıyor ama 16 bin 500 kaynakçı da iş bulamıyor.

İŞKUR'a yapılan başvurların 1970'i hamallardan. Buna karşın 2 bin 145 ziraat, 2 bin 672 makine mühendisinin de kurumda kaydı var.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlerin meslek dökümünü ve çalışmak istedikleri alanları belirledi, ortaya ilginç bir tablo çıktı.

İŞKUR'un "işsiz portföyü"nde bugün itibariyle 1 milyon 689 bin işsiz bulunuyor. Bunların 188 bin 883'ü "büro memuru" ya da "büro elemanı" olarak çalışmak istiyor. Yani her 10 işsizden 1'i sahada değil, büroda çalışmak için iş arıyor. Büro memuru olmak isteyenler arasında okuma yazma bilmeyen işsizler bile var. Ancak işveren geçtiğimiz bir yıl içerisinde sadece 9 bin 830 büro elemanı almak istediğini İŞKUR'a bildirdi. Kurum, işverenin taleplerine uygun bu sayıda işsizi işverene gönderdi. Ancak işveren bunların arasından sadece 4 bin 594'ünü işe başlattı.

MESLEKSİZLİK SORUNU

İŞKUR'a başvuran 1,7 milyon işsizden 628 bininin herhangi bir mesleği yok. Bu kesim mesleği olmadığı için "beden işçisi" olarak iş başvurusu yaptı. Buna göre yaklaşık her 10 işsizden 4'ü işsizlikten beden gücüyle kurtulmaya çalışıyor.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın her fırsatta dile getirdiği, "işveren çalıştıracak kaynakçı bulamıyor" sözleriyle gündeme gelen kaynakçılık mesleği de işsizler listesinde önlerde duruyor. Oksijen kaynakçısı dahil 16 bin 500 kaynakçı İŞKUR aracılığıyla iş arıyor, ancak iş bulamıyor.

Mühendislik mesleğinde en fazla işsiz grubunun ziraat mühendisleri olduğu bilinir. Oysa İŞKUR'un işsiz listesinde makine mühendisleri başı çekiyor. 2 bin 672 makine mühendisi iş bulamadığı için kurumun kapısını çalmak zorunda kalırken iş arayan ziraat mühendisi sayısı 2 bin 145 oldu. Mühendisler ve muhasebeciler işsizlikte hamalları bile solladı.

YÖNETİCİLİK REVAÇTA

Türkiye genelindeki bin 781 işsiz "yönetici" olmak için iş başvurusu yaptı. İŞKUR'a iş için başvuranların bin 884'ü de "polis memuru" mesleği adı altında kayıt yaptırdı. Bu kesimin emekli polis oldukları ve özel sektörde güvenlik elemanı olarak çalışmak istedikleri belirtiliyor.

BİLGİSAYARCI DA İŞSİZ GEZİYOR

Çağımızın öne çıkan meslekleri arasında yer alan bilgisayar sektörü de meslek sahiplerine yeterince iş sunamıyor. Bilgisayar işletmeninden bilgisayar programcısına kadar 50 bini aşkın bilgisayarcı iş bekliyor

Mühendislerin branşlara göre dağılımı resim halinde verilmiş. resim linki

http://memurolmak.blogspot.com/2010/08/en-cok-hangi-muhendisler-issiz.html

Evet mühendis arkadaşlarım sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum bu haber ne kadar doğru bakalım....

el_müh
Kapalı
08 Ağustos 2010 17:50

arkadaşım yazın kocaeli elektrik mühendisliğini devlet baba size kucağını açmış bekliyo

henry17
Şef
09 Ağustos 2010 17:05

doğrudur arkadaşım çoğu mühendislik dalı iş konusunda problem yaşıyor ama makina ve bilgisayarcılar ilginçmş..2bin küsür tane..ben orman mühendisiyim ve bizde toplam bukadar adam yok ortalıkta.

09 Ağustos 2010 21:30

hem üniversite açın hemde makina fakülteleri açın...her yer makina mühendisi kaynıyor..nereni sallasan salla makinacıya çarpıyor...şu işe bak ya nigde unıversitesinde 2008 kpss de 600 kişi girmiş sınava ..yuh artık..

etkinusta
Genel Müdür
10 Ekim 2010 12:56

önemli olan senin değil babanın mesleği.. babanın iyi bi işi varsa heryerde iş bulursun, holding bile kurabilirsin :)

dogville85
Memur
19 Ekim 2010 01:13

petrol ve doğalgaz da rezalet durumda. özellikle bayanlar yazmasın

ozkanli
Şef
21 Ekim 2010 15:47

güzel paylaşım vah vah bu mühendislerin haline

INOVASYON
Kapalı
21 Ekim 2010 15:48

etkinusta

+1

draglıne
Daire Başkanı
21 Ekim 2010 20:58

maden mühendisliği de aynı durumda ki ben iyi bi üniversiteden mezunum ama özellikle bayanlar için çok zor bi meslek bi kere özel sektör istemiyor seni, kamuda da 2 yılda 167 maden mühendsi yerleştirildi, yani durumumuz içler acısı...

kuvarsit06
Şube Müdürü
21 Ekim 2010 22:25

maden mühendisliği 2 yılda 87 kişi aldı ???????

esases
Şube Müdürü
21 Ekim 2010 23:03

gıda mühendislerinin çoğu farklı sektörlere yöneliyor, işini yapmaya çalışanların durumları içler acısı

kompozit88
Yasaklı
21 Ekim 2010 23:18

metalurji ne yapsın alım sayıları ortada

kryogenik
Genel Müdür
22 Ekim 2010 19:53

kimya da aynı 2008 puanıyla merkezi atamayla 98 kişi alındı

boşuna okuduk

bi de okucaz diye kredi yurtlara borçlandık saf gibi

03 Kasım 2010 17:44

makina mühendisliği okuyacağıma hıyar satsaydım 4 yılda baya bi para kazanırdım heralde enazından para harcamaz ve yurtkura da borçlanmazdım sanırım nasılsa gene işsiziz.

onur_müh
Aday Memur
03 Kasım 2010 18:57

kimya mühendislerinin durumu da içler acısı güya bi de en temel mühendislik dalı... yazık...

pppM
Şube Müdürü
03 Kasım 2010 20:30

jeolojide herkezler işsiz çalışanda 3 kuruşa çalışıyo

06 Kasım 2010 16:09

pppM doğru demiş...

uskuplu88
Aday Memur
09 Kasım 2010 15:24

ya çevre...güya geleceğin mesleği,ne zaman gelecek o GELECEK...

sercan2501
Memur
11 Kasım 2010 11:30

8 sene önce tıpla aynı puan olan Tekstil mühendisliğinin bu seneki puanını sölemiyim..ağlarsınız :(

mudokon
Şube Müdürü
14 Kasım 2010 02:57

okul hayatı sırasında ve sonrasında sürünmek isteyenler jeoloji mühendisliğini zevkle yazabilirler.

okuması zordur.hocaları kıldır. özellikle süleyman demirel deki hocaların kulakları türkiye süper ligindeki hakemlerden daha çok çınlar.ayrıca okulda meslek hayatıyla ilgili hiçbir şey öğretmeyip gereksiz ipe sapa gelmez şeylerle sizi uğraştırırlar.işleri sadece hayatınızdan yılları çalıp bide üstüne para almaktır.

hasberkader 7-8 yılda bitirebilirseniz bundan sonra iş arama sürecine başlarsınız.ancak iş ilanlarının %99 ı deneyim , %90 ıda bir sürü özellik isterler.ayrıca ilanlarda tek rakibiniz jeoloji mezunları olmayıp bunların yanında inşaat,jeofizik,maden,harita vb mühendislerde sizin başvurduğunuz ilanlara başvurup ortamı şenlendirirler.özel sektör çalışma şartları genelde askerlik şartlarından daha zordur.dağın başında bi şantiyede 3 kuruşa çalışıp kafayı üşütebilirsiniz. jeoloji mühendisleri odası ise işsiz mezunlara iş olanaklarını arttırmaya uğraşacığına aptal siyasi işler , ölüm ilanı sms sı göndermekle meşguldur.devlete girmeye kasarsanız en azından bi 85 puan almalısınız ve bu puanı alsanızda atanmama riskiniz vardır. kpss kasan jeolojiciler istatisklere göre ziraat maden jeofizik gibi bölümlerin öğrencileerinden daha yüksek puan alarak sizin devlete girme olasışığınızı daha da düşürürler.

daha oss ye girmemiş bi öğrenci bu yazdıklarımı okuyorsa belki bi sevap kazanma ve yardım etme hissiyle yazıyorum. mühendislik kesinlikle okuma! illa okuyacam diyosan da jeoloji okuma! yok ben illa mühendis olacam diyosan ya insaat çı yada makineci ol. ama yine de parlak bir hayat bekleme.onlarda sürünüyo aslında.haa şu sıralar devlete girme açısından ziraat müh de fena değil ama 3-5 sene sonra noolacağı belli olmaz. iyisimi sen lise 2 deysen direk sözele geç.en azından üniversite hayatında sürünmessin.mühendislikdeki hocaları çekmeyen bilemez.askerdeki komutanlarımızın hepsi sözde hocalarımdan her bakımdan daha iyi insanlardı.ve bu komutanlara ben hariç herkez sabah akşam sövüyodu.ben çok daha beterini gördüğüm için pek etkilenmiyordum tabi. hesap edin artık. sözelci olursanız en azından üniversite hayatı zevkli ve mühendisliğie göre daha kısa geçer. sonrasını bilemem.en azından kısa zamanda bitireceğiniz için önüne askerlk polislik gibi fırsatlar çıkabilir yada kpss ye daha rahat bi kafa ile hazırlanabilirsin.bu yazdıklarım yaşanmış gerçeklerdir. maalesef insanlar hiç birşeyden haberi olmadan gidiyor mühendislik okuyup hayatını karartıyor.jeton geçde olsa düşüyor ancak iş işten geçiyor artık.hersene maalesef bu mühendislik bölümleri öğrencilerle dolup taşıyor.çoğuda "kendini geliştirirse" iyi iş fırsatları çıkacağını sanarak okuyor ve sonrasında büyük hayal kırıklığı yaşıyor.ama sonuç olarak okuldan dandik bi kağıt parçası alıp tekmelenen ,ömrünün ortalama min 6 max 12 senesi( evet yanlış okumadınız ben jeolojide 12. sınıf adam gördüm.belki daha yükseğide vardır ama denk gelmedi) pislik hocalar tarafından harcanmış, bu yaşadıklarından ötürü kendine güveni düşmüş bir insan olmak istemiyorsanız jeoloji ve türevlerinden hatta mühendisliğin tamamından uzak durun.şimdiki aklım olsaydı gider mühendislik okuyacağıma rahat rahat açık öğretim işletmemi okur sonra da kpss ye kasar ordanda devlete girmeye çalışırdım.

ohh yazmak terapi gibi geldi valla.inşallah yazdıklarım birilerinin işine yarar.iyi geceler, iyi sabahlar iyi günler...

gulteker06
Yasaklı
14 Kasım 2010 08:44

Bundan 20 sene önce herkese "Makina ve İnşaat'ı seçin" derdim, şimdi de! Şimdi, kişinin has ilgisine göre TIP, HUKUK, SİYASAL da diyorum.

TIP'a girmek için ilk 6.000 kişi içinde, SİYASAL'a girmek için ilk 12.000 kişi içinde, HUKUK'a girmek için ilk 20.000 kişi içinde olmak gerekiyor.. Aksi takdirde, bu okullara girilemiyor.. İşleri zordur..

Toplam 108 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi