Editörler : Pangaea

Kapalı
23 Haziran 2012 22:06

Çarpıklık Katsayısı ve Bağıl Değişkenlik Katsayısı...

Arkadaşlar bunları hangi durumlarda kullanıyoruz

gitar-fenci
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:10

dağolım sivri - basık drumnda kulanıyon.

sivri olursa homofen basık olursa heterojen oluyor..

en basit hali bu..

GüLo.ing
Kapalı
23 Haziran 2012 22:12

yok hocam bunun hesaplama formülü var 3.aritmetik ort-medyan /standart sapma diye bu formülü hangi durumlarda kullanacaz

bir de bağıl değişkenlik katsayısı soruların farklı olduğu durumlarda mı kullanılıyordu aklımda kalmış sorular aynıysa aritmetik ortalama sorular farklıysa bağıl değişkenlik katsayısı mıydı?

hominid
Şef
23 Haziran 2012 22:17

https://www.facebook.com/photo.php?v=10150941701184194&set=vb.301006949970878&type=2&theater burda bu konuyla ilgili video vr bak istersen hocam

GüLo.ing
Kapalı
23 Haziran 2012 22:18

hocam face yok ki benim :(

gitar-fenci
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:19

evet öyle bir formül varda onu sormazlar yaa o kadar da değil.

formülk şu iila istiyorsan:

çarpıklı değeri= 3(ortalama- ortanca)/spart sapma

çarpıklıkta önemli olan şunlar:

çarpıklık değeri negativ ise- test kolay

ç.d 0 oursa= NORMAL BİR TEST

0 ile o.1 olursa hafif zor

0.1 ile 0.25 arası olursa= ORTA GÜÇLÜKTE

O.25 ten büyükse çok zor...

amastrist74
Yasaklı
23 Haziran 2012 22:21

V bağıl değişkenlik katsayısı 25 ten büyükse dağılım basık grup heterojen bireyler farklı, 20 - 25 arası ise dağılım normal 20 den küçükse de dağılım sivri grup homojen bireyler benzeşik denir.

V = S/X ortalama * 100

lebrays
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:21

şu durumda kullanılıyor

bağıl değişkenlik katsayısı farklı testlerin homojenlik heterojenlik açısından karşılaştırılmasına yarıyor

standart sapma bölü aritmetik ortalama

sonuç

20 ve üstü olursa heterojen

20-25 arası olursa simetrik, normal dağılım

20 den küçük olursa homojen grup

GüLo.ing
Kapalı
23 Haziran 2012 22:22

hangi durumlarda kullanıyoruz yani ne gibi sorularda mesala grup başarısı sorulduğunda aritmetik ortalama mı bağıl değişkenlik katsayısı mı hangisi?

amastrist74
Yasaklı
23 Haziran 2012 22:24

çarpıklıkta da hangi dersten başarılı onlar bulunuyor sanırım dimi gitar hocam ?

lebrays
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:25

hayır hocam grup başarısında kesinlikle kullanma, çoğu doğru verir ama arada bikaç yanlış veriyor bağıl değişkenlik, onun için grup başarılarında ortalama test güçlüğünü kullan, soru sayısı verilirse tabi, verilmezse sorular eşit derse aritmetik ortalamaya bak

ama bazı yayınevlerinin katilesiz sorularından dolayı ne soru sayısını veriyor ne de sorular aynı demiyor ama hangisi zor diye soruyor

ösym nin sorularına baktığımızda mutlaka ya soru sayıları verilir yada sorular eşit denir

sactokasi
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:26

Soruma yardım edin lütfeenn

Benim de bir sorum var başlık açamıyorum.

Günlükten bir sayfa:

Henüz 18 yaşındayken lise 3. sınıfta birden evlendim. Gözlerime perde inmişti sanki. Aslında geleceğimi bir birey olarak planlamam gerekirken herkesi şaşırtan bir karar aldım. Üstelik sınıfımda başarılı bir öğrenciydim.

Özellikle ingilizce öğretmenim bu duruma çok şaşırdı. Ailelerimiz evlenmemize hiç karşı çıkmamışlardı oysa ailem bu yaptıklarımı hiç haketmiyordu. Yıllar geçtike yaptığım hatayı anladım. Ben daha ben olamadan bz olmaya çalışmıştık ve ayrıldık. Bir de tabi ingilizce öğretmeni olmaya çalışıyrodum ama hayallerim de kaldı. Şu an bir gümrük şirketinde sevkiyat işleri yapıyorum. Hayatıma kimseleri alamıyorum içimde bir korku var ya yine hata yaparsam diye. Hayatım ev ile iş arasında geçiğ gidiyor. Geçmiş yılların cezasını kestim. kendi kendime yaşlanıyorum, yaşatamadığım benliğime ağlıyorum.

Kişilik gelişimi açısından düşünülürse Yukarıdakilere göre aşğ hangisi doğru

A başarısızlıklarıyla ilgili gizliden başkalarını suçladığı için temelde yansıtma mekanizması vardır

B davranışlarını yöneten temel etken egosunun güçlü olmasıdır.

C kendini gerçekleştiremediği için suçluluk duymaktadır

D hissettiği acıdan kurtulmak içşn bastırma mekanizması kullanmaktadır.

E genital dönemi sağlıklı atlatamadığı için evliliğini yürütememiştir.

Sorunun cevabı c imiş! Suçluluk duygusu bu dönemde de kazanılabiliyor mu ? e neden yanlış?

GüLo.ing
Kapalı
23 Haziran 2012 22:26

teşekkürler hocam peki bağıl değişkenlik katsayısını nerde kullancaz ?

gitar-fenci
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:28

grubun mutlak başarısı= gruubun başrı düzeyi= ögrencileri ortalama başarı düzeyini sorarsa aritmetik ort bakcan. büyük olanın başarısı fazla olur.

bağıl değişkenlik sorularunda genelde basık ya da sivri olur. homojen- heteyrofen durumu gibi. şöyle sorar hangisinin paunalı daha fazla değişkenlik gösteririr?? hangisinde ögrenciler biribinden ayrılmıştır hangisinde ögrenciler bezneşiktir?? bunun gibi...

GüLo.ing
Kapalı
23 Haziran 2012 22:28

senin soru c değil mi hocam

lebrays
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:31

gitarcı formülle hesaplamadan yapamazsın bu soruları

beş tane aritmetik ortalama beş tane ss verdiği zaman, burda soru sayıları aynıysa direk ss den bulursun basıklığı, ama soru sayıları farklıysa direk ss den bulamazsın, onun için soru sayıları farklı testlerin birleriyle karşılaştırması bağıl değişkenlik katsayısıyla yapılır

ss bölü aritmetik ortalama

20-25 normal

20 büyük basık

20 küçük sivri

sactokasi
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:32

c miş neden peki suçluluk bu dönemde kazanılıyor mu? e neden değil

gitar-fenci
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:33

onu bliyorum hocam ben aonu yazmışlardı. ben farklısını ayzdım çarpıklık katsayısını sordu onu yazdım...

lebrays
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:33

suçluluk her dönemde kazanılır hocam

erikson diye belirtmemişki, kişi belirtse ona göre bakarsın

kişi 50 yaşındada suçluluk yaşayıp çeşitli sorunlar yaşayabilir

sactokasi
Genel Müdür
23 Haziran 2012 22:35

e neden değil peki?

lebrays
Genel Müdür