Editörler : swat3410
26 Aralık 2011 16:59

Akıl hastalarının sevki hakkında bilgisi olan yardım lütfen

başlıkta da yazdığım gibi akıl hastalarını çalıştığım ilden başka bir ile valilik oluru alınarak bir sağlık memuru nezaretinde götürüyoruz.Fakat bizim görevimiz ne sorumluluğumuz ne bunu en az 100 kişiye amir, memur farketmeden sordum kimse bilmiyor herkes başka bir şey söylüyor biz neye göre akıl hastalarına refakat ediyoruz akıl hastanesine yatana kadar başında bekliyoruz bunun bir kanun maddesi yönetmeliği var mı bilen arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum

xjönx
Kapalı
26 Aralık 2011 18:06

akıl hastalarını herhangi bir kanun ya da yönetmeliğe bağlı olmaksızın genel güvenliği tehlikeye soktukları için savcılık talimatıyla götürüyorsun, savcı talimat yazdıysa kanun yönetmelik aramaya gerek yok.

ibrahim 44
Aday Memur
26 Aralık 2011 18:37

xjönx cevabın için teşekkürler ama biz savcı talimatıyla götürmuyoruz sadece valilikten il dışına cıkıldığı için bir olur alınıyor birde sağlık görevlisi yanımızda ne yaptığımız yada nasıl yaptığımız belli olmadan götürüyoruz sağlık memurunu mu korumak oradaki görevimiz akıl hastasını mı korumak etrafa zarar vermesini mi önlemek nedir polisin görevi sağlık memurlarına bakarsan kendilerinin hiç bir sorumluluğu yok bütün sorumluluk polisde bunun cevabını öğrenmek istiyorum

piyade__
Aday Memur
26 Aralık 2011 18:50

2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 13?üncü maddesinin birinci fıkrasının (F) bendine göre polis; ?Bir kurumda tedavi, eğitim ve ıslahı için kanunlarla ve bu Kanunun uygulanmasını gösteren tüzükte belirtilen esaslara uygun olarak alınan tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla, toplum için tehlike teşkil eden akıl hastası, uyuşturucu madde veya alkol bağımlısı serseri veya hastalık bulaştırabilecek kişileri,? yakalar ve gerekli kanunî işlemleri yapar.

Polis Vazife ve Salahiyet Nizamnamesinin 24?üncü maddesinin üçüncü fıkrasına göre; ?Sevklerine lüzum görülen delilerin başkalarına saldırmaları ihtimali mevcut ise bu takdirde sevk işinden mesul olmamak ve yalnız saldırmaya mani olmak üzere sevk işi polis refakatinde yapılır.?

Yani Senin İşin Akıl Hastasının Kendisine ve Çevresine Zarar Vermesine Önlemektir..

DEREKENARI
Şube Müdürü
26 Aralık 2011 18:54

Sağlık Bakanlığı Aşağıdaki Maddeye Göre Talep Ediyor Halen...Ama Madde filan kalmadı !

Ruhsal Problemi Olan Hastalarin Sevklerinin Kolluk Kuvvetleri Yardimiyla

Gerçeklestirilmesi: 25.04.1938 tarih ve 3890 sayili Resmî Gazete?de yayimlanan Polis Vazife ve

Salahiyet Nizamnâmesi?nin 24 üncü maddesinde, ?Sevklerine lüzum görülen delilerin baskalarina

saldirmalari ihtimali mevcut ise bu takdirde sevk isinden mesul olmamak ve yalniz saldirmaya mani

olmak üzere sevk isi polis refakatinde yapilir.? hükmüne yer verilmistir.

17.12.1983 tarih ve 18254 sayili Resmî Gazete?de yayimlanan Jandarma Teskilati Görev ve

Yetkileri Yönetmeligi?nin 52 nci maddesinde de, ?Sevkleri gerekli görülen delilerin baskalarina

saldirma ihtimali varsa, sevkten sorumlu olmamak ve yalnizca saldiriya engel olmak görevi; polis

teskilati olmayan yerlerde jandarma iç güvenlik makamlarinca yerine getirilir.? hükmüne yer

verilmistir.

Buna göre, ruhsal bozuklugu olan ve baskalarina saldirma ihtimali bulunan hastalarin

sevklerinde, polis teskilatinin yetkili oldugu yerlerde polis; jandarma teskilatinin yetki sahasinda olan

yerlerde jandarma destegi, sevk is ve islemlerinden sorumlu olmamalari ve sadece hastaya ve sevk

sirasinda görevli olan saglik personeline refakat etmeleri sartiyla alinabilir.

ibrahim 44
Aday Memur
26 Aralık 2011 19:05

değerli meslektaşlarım beni aydınlattığınız için teşekkür ederim bu cevabı arıyordum ben burdan anladığım kadarıyla bizim sorumluluğumuz sadece akıl hastasının etrafa ve kendisine zarar vermesini engellemek en son akıl hastasını götürdüğümde sağlık görevlinin aman kacmasın başın çok ağrır dikkatli ol laflarını çok duydum işte yasal çerçeveyi bilmediğim için beni kullanmaya calışıyor tekrar sağolun aydınlattığınız için arkadaşlar

snipereses
Aday Memur
26 Aralık 2011 23:40

arkadaşım bu genelgeye gore calıştıgın 3 ilçede durumu saglıkcılara devrettik onlara refaket ediyoz anlıcahın sadece

T.C.

SAGLIK BAKANLIGI

Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü

Sayi : B100TSH0140003-010.06

Konu: Ruh Hastalarinin Sevk ve Takipleri

GENELGE

2005/155

........................... VALILIGI

(Il Saglik Müdürlügüne)

ILGI: a) 03.10.1991 tarihli ve 12175 sayili Genelge,

b) 28.06.2004 tarihli ve 10719 sayili Genelge.

3) Ruhsal Problemi Olan Hastalarin Sevklerinin Kolluk Kuvvetleri Yardimiyla

Gerçeklestirilmesi: 25.04.1938 tarih ve 3890 sayili Resmî Gazete?de yayimlanan Polis Vazife ve

Salahiyet Nizamnâmesi?nin 24 üncü maddesinde, ?Sevklerine lüzum görülen delilerin baskalarina

saldirmalari ihtimali mevcut ise bu takdirde sevk isinden mesul olmamak ve yalniz saldirmaya mani

olmak üzere sevk isi polis refakatinde yapilir.? hükmüne yer verilmistir.

17.12.1983 tarih ve 18254 sayili Resmî Gazete?de yayimlanan Jandarma Teskilati Görev ve

Yetkileri Yönetmeligi?nin 52 nci maddesinde de, ?Sevkleri gerekli görülen delilerin baskalarina

saldirma ihtimali varsa, sevkten sorumlu olmamak ve yalnizca saldiriya engel olmak görevi; polis

teskilati olmayan yerlerde jandarma iç güvenlik makamlarinca yerine getirilir.? hükmüne yer

verilmistir.

Buna göre, ruhsal bozuklugu olan ve baskalarina saldirma ihtimali bulunan hastalarin

sevklerinde, polis teskilatinin yetkili oldugu yerlerde polis; jandarma teskilatinin yetki sahasinda olan

yerlerde jandarma destegi, sevk is ve islemlerinden sorumlu olmamalari ve sadece hastaya ve sevk

sirasinda görevli olan saglik personeline refakat etmeleri sartiyla alinabilir.

kapalıkale
Aday Memur
27 Aralık 2011 00:31

mesela hasta köyde yaşıyor jandarma hastaneye getiriyor biz il dışına götürüyoruz bu uygulama doğru mu hasta jandarma bölgesinde ikamet ettiğinde onların götürmesi gerekmiyor mu

zienog
Şef
27 Aralık 2011 05:03

nedenini tam olarak bilemiyorum ama bu işi her yerde polis yapıyor. evet 155 sayılı genelge doğrultusunda yapıyoruz. biz hastanın kimseye zarar vermemesinden sorumluyuz. "saldirma ihtimali varsa, sevkten sorumlu olmamak ve yalnizca saldiriya engel olmak görevi" ilçede başımıza gelen olayı anlatayım ilden akıl hastası sevk edilirkenbizim ilçe yakınlarında akıl hastası ambulansın kapısına tekmeyi vuruyor kapı açılıyor yere düşüyor ve ölüyor. konu savcılıktaydı ama tayinim çıktı sonucu ne oldu bilmiyorum. bayan bir polis görevliymiş bayan poliste ambulansın önünde hemşire ile birlikte oturuyormuş. asli kusurlu kim olayyın seyri ne bilgim yok ama bu işi hep polis yapar

"sweetman"
Kapalı
27 Aralık 2011 07:07

1.7. AKIL HASTALARININ RAPORLARININ ALDIRILMASI YAZILARI

Ayrica akil hastalarinin raporlarinin aldirilmasi veya saldirgan olmasi durumunda tedavileri icin akil hastanelerine sevki sirasinda "sevklerine luzum gorulen delilerin baskalarina saldirma ihtimali varsa, sevkten sorumlu olmamak ve yalnizca saldiriya engel olmak olmak uzere sevk isi polis refakatinde yapilir" diye Polis Vazife ve Salahiyet Nizamnamesi(Kanunu Degil)`nin 24. maddesi hukum koymustur. Bu hukum Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Mudurlugunun 2005/155 sayili Ruh Hastalarinin Sevk ve Takipleri konulu genelgesinde saglik personeline de aktarilmistir. Hatta bu sevk isleminin yolluk ve yevmiyelerini de 6245 sayili Harcirah Kanunu hukumlerine gore hizmetin tahakkuk ettigi kurumun butcesinden odenmesi gerektigi de bu genelgede belirtilmistir.

mhoktay
Memur
27 Aralık 2011 09:17

sayın ibrahim 44 arkadaşım.

yaşadığın problemin aynısı şu an çalıştığım ilçede bizde yaşadık. hastane sağlık memuru bile vermiyordu.1 polis 1 akıl hastası başka ile götürülüyordu. köyde olanı jandarma hastaneye getiriyor hastaneden yine biz göürüyoduk.

fakat bu konuyu çok araştırdım. 2000 yılında sadettin tantan imzalı genelgeyi bile buldum. öğrendiklerim ve şu anda uyguladığımız sitem aynen şu. öncelikle köyde ikamet eden akıl hastasını asla götürmüyoruz. ikincisi akıl hastasını başka ile sevk sorumluluğu tamamen sağlık müdürlüğünde, sağlık müdürlüğündeki memuru refakat etmemiz isteniyorsa mutlaka akıl hastasının saldırgan olduğuna dair rapor ve kaymakam oluru istiyoruz. bu şekilde bzden bir personel sadece saldırıyı önleme amaçla başka ile gidiyor harcırahınıda alıyor.

kalles75
Aday Memur
27 Aralık 2011 13:51

arkadaşlar gerçi gerekli cevapları vermişler ama bende ekleyeyim.2 yıl boyunca ardahandan elazıga butun akıl hastalarını ben goturdum.bi kere köyde oturan akıl hastaları bizim sorumlulugumuzda degıl.nakil de polisin sorumlulugu hastanın kendine ve cevresine herhangi zarar vermesini engellemektir kacıp kacmaması tamamen saglık memurunun sorumlulugundadır ancak bu durm il saglık müdürlüğünün talebiyle gerceklesen nakıllerde gecerlıdır savcılık tarafından sevk edılen hastalarda sorumluluk polistedır.ayrıca gece kalınıyorsa otel ucretı ve harcırah talep edılen kurumca odenır. benım zamanımda boyleydi..

ibrahim 44
Aday Memur
27 Aralık 2011 14:19

aşağı yukarı verdiğniz cevaplaradan aydınlanmış bulunmaktayım sağolun değerli meslektaşlarım cevaplarınız için buraya yazma amacım kanun veya yönetmelik varsa yada görevimiz ne onu öğrenmekti,birde il dışına bizimle gelen sağlık memurlarının aman deliye iyi bak kacarsa senin başın çok ağrır demesi ve bütün sorumluluk sende demesi yani bizim sorumluluğumuz sadece etrafa ve kendine zarar vermesini önlemektir ama ambulansın arkasından düşer ölürse yine başımız ağrıyacak anlaşılan

ibrahim 44
Aday Memur
27 Aralık 2011 14:40

ayrıca il dışına akıl hastalarını götüren sağlık memuru ve ambulans şöförü il dışına cıktıkları için harcırah ve yolluk alırken bizim o günkü operasyon paramızdan 1 günlük kesinti oluyor bizimde harcırah almamız gerekmiyor mu sonucta valilik oluruyla il dışına görevli gidiyoruz

mhoktay
Memur
27 Aralık 2011 16:29

kardeşim harcırahını muhakkak alırsın. ama harcırahını talep eden kurum öder. genelde savcılıktır. adliye harcırahını ödemek zorunda. 1 günlük terör paran 6-7 liradır. ama harcırahını tam yaparlarsa gittiğin yere göre değişir ama 30 tl nin altında almazsın. harcırah vermiyorlarsa hakkını ara. gerçi iş başta bitiyor amir/müdürün seni desteklemesi lazım yoksa biraz uğraşırsın ama kanuni hakkın uğraş al.

kapalıkale
Aday Memur
27 Aralık 2011 19:46

mesela hasta köyde yaşıyor jandarma hastaneye getiriyor biz il dışına götürüyoruz bu uygulama yanlış jandarmanın götürmesi gerekiyor il dışında hasta köyde ikamet ettiği için doğru mu anlamışım bu hüküm nerde yazıyor bilen var mı

zienog
Şef
12 Şubat 2012 23:35

tam bir netlik yok ilden ile ilçeden ilçeye değişiyor. tantanın genelgesindede biraz boşluk var polis sorumluluk bölgesinde polis jandarma sorumluluk bölgesinde jandarma diyor. ama jandarma ile veya ilçeye gelip bırakıyor ildeki devlet hastanesi sevk edincede bu adam ilden sevk olunmuş. siz götüreceksiniz deniyor. harcırah savcılık sevki ise savcılıktan alıyoruz. ben kastamonu istanbul arası günü birlik gidiş dönüş için 50 tl almıştım. yerden yere değişir. aracı savcıyık temin etti. ama hestene sevk edince harcırahı kim veriyor net bilmiyorum. emniyet galiba günlük 25 tl falan veriyor. ayrıca olur alınmadan bu işe sakoın kalkışmayın sonra başınız ağırır bir ölüm olayı falan olur. işler ciddi yani. ayrıca hastane sevkinde sağlık memuru şart sağlık memuru yoksa sakın binmeyin ve sevki gerçekleştirmeyin. savcılık sevkinde sağlık memuru biz hiç götürmedik ama bence sağlık memuru gerekli. savcı amir arası iyse sağlık memuruda talep edebilir.

wileecoyote
Aday Memur
13 Şubat 2012 00:12

ben yakın zamanda istanbula götürdüm olur şart

zaten bizim kurumun idari bürosu o işi hallediyor onda sıkıntı yok

gönüllü gidiliyor zorunluluk yok

görev talimata göre değişir yada hastane raporuna göre

sağlık memuru gelmez

sadece memur, hasta ve adliye tahsis ederse nakil aracı ve araç şoförü gelir

bizim işimiz ilk etapta sadece hastanın muayene olmasını sağlamak sonrasın da sıkıntı yoksa hasta serbest ister seninle gelir istemesse gelmez

senin işin muayeneyi gerçekleştirmek herhangi bir evrak vermezler zaten adliyeye posta ile yolluyorlar

mesela istanbula gittin birim amirinle görüşüp kalabilirsin

ama doktor rapor sonrası servise sevk ederse yatırmak zorundasın ya da bazı durumlarda direk yatış için gidiyorsun dediğim gibi iş talimata göre değişir

policemannn06
Aday Memur
13 Şubat 2012 04:40

arkadaslar bu sorun başlı başına bir problem. Rize-Samsun arasında hasta sevki yaparken yolda buzlanma olması sebebiyle ambulans kaydı yan yattı devrıldı. Allaha şükür ufak sıyrıklarla atlattık. Valilik veya Kaymakamlık oluru olmadan sakın bir iş yapmayın başınız cok agrır. Ayrıca götürmüş olduğumuz şahıs jandarma bölgesınde ıkamet edıyordu fakat rütbeli onların görevı degıl mevzuatta polis götürecek dedıgı için ihale bize kaldı.

sürgü44
Aday Memur
13 Şubat 2012 16:29

arkadaşlar bende sene 2008-2009 olması lazım köyün birinden bi deli getirdiler zaman zaman insanlara yakınlarına saldırılmış geceleri boğmaya çalışırmış hatta arkadaşlarımıza bile saldırmış.ben bu deli ile ile kadar gittim yanlız o ve ben ambulansın arkasında adam allahtan sakindi bulaşmadı bana ..adam silahımı almaya çalışsa bana zarar verse hatta öldürse ceza bile almayacak.ne kadar saçma gereksiz iş varsa poliste...sonumuz hayrola...

kapalıkale
Aday Memur
13 Şubat 2012 18:33

jandarma bölgesinde ikamet eden hastaları neden biz götürüyoruz sevke hala anlamadım, jandarma köyden hastaneye getiriyor biz hastaneden alıp götürüyoruz jandarma bölgesinde ikamet ediyorsa jandarmanın götürmesi gerekmiyor mu sevke

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi