Editörler : "eskiyara"Pangaea
04 Aralık 2010 19:31

Öğretmenlerin uyması gereken kılık kıyafet kuralları

merhaba hocalarım,

pazartesi bir aksilik çıkmazsa ben de mesleğime ve öğrencilerime kavuşacağım. sizlere sormak istediğim bir kaç soru var. erkeklerde sanırım kılık kıyafet kuralları daha kısıtlı ama kadınlarda belli kurallar nelerdir?

ilk günlerde yanlış şeyler giyip okul yönetimiyle zıtlaşmayı istemiyorum. her türlü kumaş pantolon, kazak, triko elbise, kot etek, aksesuar serbest diye biliyorum.

yasak olan şeyler neler peki?

aydınlatırsanız beni çok sevinirim.

04 Aralık 2010 20:02

kottan yapılmış herşey yasak... hatta konttan bizim müdürün deyimiyle. diz üstü etek ve lebise yasak... koltuk altı görünmeyecek şekilde kısa kollu serbest... ütü izi olmayan kumaş pantolanlar bile yasak... açık ayakkabı, sandalet v.b yasak... bide başörtüsü :) ama peruk serbest :)

gketp
Genel Müdür
04 Aralık 2010 20:08

staj döneminde okuldaki hocalardan az çok hatırlıyorum kot etek ya kısa kot ceket giyenler vardı. bu iş sanırım biraz da müdürün insiyatifine bağlı. çevredeki okullarda görüyorum uzun çizme, tayt üzerine tunik giyen bir çok öğretmen var.

öğrencilikten çıkıp öğretmen giyimine alışmam biraz zaman alıcak.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

yakci
Genel Müdür
04 Aralık 2010 20:10

Sevgili meslektaşım,bayan öğretmenlere verilen kıyafet serbestliği nedeniyle kot hariç herşey giyebilirsin.Bizim okulda ve çevredeki okullardaki bayan öğretmenlere bu bile yetmiyor şimdi de mini etek ile okula geliyorlar.Kuralları bir tarafa bırakalım,bu şekilde giyinerek herkesin dikkatini üzerine çekmenin ne artısı oluyor acaba?Bütün öğrenciler ve öğretmenlerin dikkati bu bacaklarda iken verilen ders amacına ulaşıyor mu acaba?Okul dışında ne giyersen giy ama okulda seni örnek alabilecek ve dikkati dağılabilecek birçok öğrenci var.Şimdi bana yobaz damgası vuran yorumcular olacaktır biliyorum ama objektif düşünen herkes bana hak verecektir.Bir eğitim kurumunda kılığımız,kıyafetimiz,hareketlerimiz,sözlerimiz mutlaka ölçülü olmalıdır diye düşünüyorum.

04 Aralık 2010 20:11

o dediğiniz şekilde giyinmeyi bende isterim. ( köy okulunda nitekim giyebiliyordum da) merkez okullarda hele ki yaş ortalamasının yüksek olduğu okullarda çok fazla göze batıyo bu tarz giyinenler...

kobayashi maru
Yasaklı
04 Aralık 2010 20:14

ÖNLÜK GİYMENİZ DE UYGUN OLACAKTIR.

yakci
Genel Müdür
04 Aralık 2010 20:22

Köy okulunda mini mi giyiyordunuz crossingover hocam?

04 Aralık 2010 20:27

tabiki hayır hocam ne merkezde ne de köyde giymem söz konusu bile değil... kumaş olmayan pantolonlar dar paça üzerine uzun kazaklar ve üzerien çamurdan pantolanlarımızı koruyan çizmeler çokta rahat oluyo du.kışın soğuktan kabanlarımızı bile çıkarmıyoduk zaten içimize pijama giysek bile kimse görmezdi. ama merkezde iki dirhem bi çekirdek giyinmek zorundayız...

gketp
Genel Müdür
04 Aralık 2010 20:34

yardımlarınız için teşekkür ederim hocalarım.

kesinlikle dikkat çeken kıyafetlere ben de karşıyım. aşırı kısa yada dekolte elbiselerin yeri okul değil. podyumda boy göstermeye gitmiyoruz okula.

merak ettiğim şuydu. kumaş dar bir pantolonun üzerine uzun kazak çizme gibi biraz daha spora kaçan giysilere ne derecede izin var bilmiyordum. her gün gömlek pantolon bir yerden sonra sıkılır insan:)

ilkmat2110
Memur
06 Aralık 2010 18:31

hocam kıyafetlerinizin üzerine önlük de giyebilirsiniz hem tertipli düzenli görünüyor, ben önlük giyiyorum sürekli, hem kalem tebeşir vs gibi şeyleri nasıl taşıyacağım sıkıntısı olmuyor önlüğün cebine atıveriyorum hem de kıyafetleriniz temiz kalıyor

gketp
Genel Müdür
06 Aralık 2010 23:20

beyaz önlüğü stajda ve laboratuvarda giymek için almıştık. giymeyi deneyeceğim hocam ben de. alışmakta biraz zorluk çekerim ama olsun:)

07 Aralık 2010 14:14

öncelilikle şimdiden hayırlı olsun diyelim inş. atanmışsınızdır hocam konuya gelirsek tamamen müdürün insiyatifinde diyebilirim hocam bazıları var çok dikkat eder bazıları var hiç bakmaz bile ama bayanlar için çok sorun yok bence kıyafet olarak ama biz erkekler içinde bazı serbestlikler gelseydi keşke...

gketp
Genel Müdür
07 Aralık 2010 15:13

baş_öğretmen hocam,

teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. ankara atandım dün:)

wormwood84
Daire Başkanı
07 Aralık 2010 15:57

hocam kıyafet kuralları her yerde aynıdır,sadece seminer dönemlerinde biraz esneyebilir; ama bu da her yerde geçerli değildir. tavsiyem,önce aynen dediğiniz gibi iki dirhem bir çekirdek şekilde okula gitmeniz. sonra gittiğinizde diğer öğretmenleri gözlemleyin. hatta sorun, idarenin ya da atandığınız yerin garipsediği kıyafetler var mı diye.. zaten bir süre sonra kimseye sormanıza gerek kalmaz;)

darılmaca yok
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2010 16:34

http://forum.memurlar.net/konu/1120853/

bu da sizin müdür. öğretmen ilanı vermiş. sizi bekliyor olmalı dört gözle. artık meseleyi o halleder :))

O Şimdi Gandi
Aday Memur
07 Aralık 2010 17:55

Meb kılık kıyafet yönetmeliğine bi göz atsanız desem, a a a aa söylemesen bilmiyorduk demezsin umarım :D

07 Aralık 2010 19:08

hocam ilk göreve başlarken biebuçuk maaş alırsınız bu parayla gardobunuzu yenilersiniz:)

gketp
Genel Müdür
07 Aralık 2010 19:35

kılık kıyafet yönetmeliğinin ne olduğunu elbette biliyorum fakat yazılanlarla uygulamalar her zaman aynı olmuyor.

tecrübeli hocalarımın gözlemlerini, yazılı olmayan kuralları öğrenmek istedim ben.

hebenneka0000 hocam:)

önümüzdeki hafta cumartesi öğretmen dolabı hazırlamak için iple çekiyorum.:)

pesettim
Memur
07 Aralık 2010 21:19

Hocam öncelikle hayırlı olsun.

Göreve başladıktan bir süre sonra siz de farkedeceksiniz zaten ama ben şimdiden söyleyeyim,

başladıktan sonra pek kılık kıyafete kafa yorabileceğinizi sanmam, zaten yeterince kafanızı meşgul eden birrrr sürü problem olacak. :) O yüzden bence siz şimdiden bu durumu problem olmaktan çıkarın. Bi kumaş pantalon ya da etek, üzerine sağlığınızı koruyacak şekilde bir kazak ya da bluz. Branşınıza göre, çok tahta kullanacaksanız, önlüğü şiddetle tavsiye ederim...

sessizgemi
Şef
07 Aralık 2010 23:22

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/17849_0.html

Madde 4- Kurum ve kuruluşlarda görevli memur, sözleşmeli personel, geçici personel ile hizmetliler ve işçilerin giyimlerinde sadelik, temizlik ve hizmete uygunluk esastır.

Madde 5- 2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar;

a) (Değişik: 3.1.2002/24629 RG) Kadınlar;

Elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b) Erkerler;

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

(Değişik : 07/08/1991-91/2048 B.K.K.) Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

gketp
Genel Müdür
08 Aralık 2010 00:23

bilgi veren tüm hocalarıma teşekkür ederim.:)

pesettim hocam, şimdilik öğretmenliğin toz pembe yanlarını gördüğüm için ilk hevesle düşünüyorum ne giysem uygun olur, nasıl davranmalıyım diye.

dediğiniz gibi bir süre sonra sorumluluklarımın farkına varınca, kafa yoracak gerçek konularım olacak:)

Toplam 47 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi