Editörler : crops35
«919293949596979899100101102»

Tarık DURAK
Kapalı
24 Eylül 2012 12:33

YURT DIŞI LİSANS TAMAMLAMA TOPLANTIMIZ POLAT RESİDANCE TOWER?DA YAPILDITOYDEM Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şti. ile İstanbul?da M.Y.O. mezunlarının lisans tamamlamaları için 13 Eylül 2012 perşembe günü toplantı yaptık.

Düzenlenen toplantıya;

TOYDEM YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK ŞTİ.

BÜLENT ENER - KOORDİNATÖR

GENEL MERKEZ

ERTAN KILIÇ ? GENEL BAŞKAN

LİSANS TAMAMLAMA KOMİSYON ÜYESİ

ALİ ALTIN ? KOMİSYON BAŞKANI

TRABZON ŞUBE

ORHAN BAKİ ? ŞUBE BAŞKANI

TEKİRDAĞ ŞUBE

MUSTAFA ÖKLÜK ? ŞUBE BAŞKANI

SAKARYA ŞUBE

EBRU YILMAZ KAĞBA ? ŞUBE BAŞKANI

MERSİN ŞUBE

MUSTAFA ŞAHİN ? ŞUBE BAŞKANI

SERKAN EMMEZ ? ŞUBE BAŞKAN YRD.

ŞEHRİCAN ERGİN ? ŞUBE BAŞKAN YRD.

ÇANAKKALE ŞUBE

İBRAHİM DEMİR ? ŞUBE BAŞKAN YRD.

İZMİR ŞUBE

MURAT ŞİMŞEK ? ŞUBE BAŞKAN YRD.

İSTANBUL İL TEMSİLCİLİĞİ

CEMAL GÜNEY ? İL TEMSİLCİSİ

MEHMET ÖNAL ? İL TEMSİLCİ YRD.

HÜSNÜ MURAT YILMAZ ? SULTANBEYLİ İLÇE TEMSİLCİSİ

MİNE ZENGİN ? LİSANS TAMAMLAMA KOMİSYON ÜYESİ

ORDU İL TEMSİLCİLİĞİ

MUSA KIRANLI ? İL ETMSİLCİSİ

Katılmışlardır.

Görüşmede;

Genel Başkanımız Ertan Kılıç;

?Meslek Yüksek Okullarının teknik programlarından mezun teknikerler için alanlarında sınavsız olarak lisans tamamlamak isteyen ıslak imzalı ve elektonik mektup biçiminde Genel Merkezimize intikal eden binlerce talep dilekçesi bulunmaktadır.

Özellikle aşağıda belirtilen branşlarda Lisans tamamlama Eğitimine ilgi yoğundur ve taleplerimizde ağırlıklı olarak bu branşlarda yoğunlaşmaktadır.? Şeklinde M.Y.O. mezunlarının talebini aktarmıştır.

Ayrıca;

?LİSANS TAMAMLAMA İÇİN YOĞUN ORANDA TALEP EDİLEN BRANŞLAR

1 - İnşaat Mühendisliği

2 - Elektrik Mühendisliği

3 - Makine Mühendisliği

4 - Harita Mühendisliği

5 - Gıda Mühendisliği

6 - Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

7 - Mimarlık

8 - Ziraat (Tarım) Mühendisliği

9 - Bilgisayar Mühendisliği

10 - Enerji Sistemleri Ve Nüklüer Enerji Mühendisliği

11 - Maden Mühendisliği

12 - Veteriner Hekimlik

13 - Diş Hekimliği

14 - Uçak Mühendisliği

15 - Otomotiv Mühendisliği

16 - Endüstri Mühendisliği

17 - Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

18 - Medikal Cihazlar Mühendisliği

19 - Gemi Makineleri ve İşletme Mühendisliği

20 - Çevre Mühendisliği

21 - Radyo Televizyon ve Sinema Yapımcılığı Ve Yöneticiliği

22 - Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

23 - Kimya Mühendisliği

24 - Metalurji Mühendisliği

25 - Textil Mühendisliği

26 - Orman Mühendisliği

Yüksek Öğretim Kurulu?nun ?Ön Lisans ve Lisans Denklik Başvurularında İstenilen Belgeler? koşulunun da dikkate alınması gerekmektedir. Bu bilgi talebi üye meslektaşlarımızın istekleri ve önerileri üzerine hazırlanmıştır. Talebimiz 3 aşamalı olarak değerlendirilmelidir.

TALEP ? 1 TÜRKİYE?DE LİSANS TAMAMLAMA EĞİTİMİ

Uluslararası akreditasyonu olan ve T.C. Y.Ö.K. tarafından denkliği kabul edilen Üniversitelerin, T.C. Yüksek Öğretim Kurulu ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol dahilinde;

A) Türkiye?deki üniversiteler bünyesinde, örgün ve ikinci öğretim metotları

kapsamında sınıf açmaları,

B) Türkçe dilinde eğitim sağlamaları,

C) Dil hazırlık sınıfı koşulunun olmaması,

D) Eğitimin fark dersleri de dahil olmak üzere en fazla 2 yıl süreli olması,

E) Denkliğin herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın M.E.B. ve Y.Ö.K. tarafından kabul edilmesi.

TALEP ? 2 TÜRKİYE?DE UZAKTAN (ONLİNE) EĞİTİM

Uluslararası akreditasyonu olan ve T.C. Y.Ö.K. tarafından denkliği kabuledilen Üniversiteler ile uzaktan eğitim sistemi, T.C. Yüksek Öğretim Kurulu ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol dahilinde;

A) Uzaktan eğitim metotları kapsamında Türkiye?de sınıf açılması,

B) Sınav merkezlerinin Türkiye?nin dörtbir yanında olması,

C) Eğitimin Türkçe dilinde yapılması,

D) Uygulama ve staj eğitiminin Türkiye?deki üniversitelerde sağlanması,

E) Eğitimin fark dersleri de dahil olmak üzere en fazla 2 yıl süreli olması,

F) Denkliğin herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın M.E.B. ve Y.Ö.K. tarafından kabul edilmesi.

TALEP ? 3 YURT DIŞI EĞİTİM

A) Eğitimin Türkçe dilinde yapılıyor olması,

B) Türkiye?den gelecek öğrencilere özel sınıflar açılması,

C) Uluslar arası akreditasyonu olan ve T.C. Y.Ö.K. tarafından denkliği kabul edilen Üniversitelerde lisans tamamlama programlarına alınması,

D) Eğitimin fark dersleri ve yabancı dil eğitimi de dahil olmak üzere en fazla 2 yıl süreli olması,

E) Oturum izni, çeviri, harçlar, barınma, sağlık, ulaşım, pasaport desteği, rehberlik hizmetleri, part time çalışma izni, veriliyor olması.

F) Denkliğin herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın M.E.B. ve Y.Ö.K. tarafından kabul edilmesi.

3 farklı talepten oluşan dosyamızın incelenerek, her bir talep için ayrı ayrı olmak üzere maliyet ve uygulanabilirlik konusunda yazılı görüşlerinizi bekleriz.? Şeklinde sözlerini tamamlamıştır.

TOYDEM adına, Koordinatör Bülent Ener ise konuyu TOYDEM olarak ele alacaklarını, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan Üniversiteleri yetkilileri ile görüştüklerini, eğitimin İngilizce ve Rusça dillerde yapılmasının mümkün olduğunu, ancak Türkiye?de önemli bir devlet üniversitesi, TOYDEM, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan Üniversiteleri yetkilileri ile yapacakları geniş katılımlı bir programda ele alacaklarını bu toplantıya özellikle Teknikerler Birliği Genel Merkezi ile taşra örgütünün davet edileceği tarafımıza bildirilmiştir.

TOYDEM Koordinatörü Bülent Ener?e teşekkür ederiz.

Kaynak:

http://www.myolisanstamamlama.org/?Syf=26&Syz=170561&/YURT-DIŞI-LİSANS-TAMAMLAMA-TOPLANTIMIZ-POLAT-RESİDANCE-TOWER?DA-YAPILDI

Tarık DURAK
Kapalı
27 Eylül 2012 17:37

ESKİŞEHİR'DE ULUSLARASI LİSANS TAMAMLAMA KONUSU GENEL MERKEZİMİZİN DAVET EDİLDİĞİ TOPLANTIDA ELE ALINDIGenel Başkanımız Ertan Kılıç, Genel Başkan Yrd. Halil Sert, Lisans Tamamlama Komisyon Üyesi Ünal Aygün Eskişehir?de;

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. T. Volkan Yüzer, Avrasiya İnovasyon Enstitüsü Rektörü Ferhad Mehtiyev ve Rektör Baş Yardımcısı Azer Hatemov, Kharkov Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Eldar Veliyev, Ukrayna Eğitim Temsilcisi Olga Shadevskaya, TOYDEM Koordinatörü Bülent Ener, Global Eğitim Eskişehir Temsilcisi Ayşegül Demirtopuz ile bir araya geldi.

Yapılan toplantıda Uzaktan Eğitim, Örgün Öğrenim ve İkinci öğretim metodlarında teknikerlere alanlarında sınavsız lisans tamamlama konusu işlendi.

Avrasiya İnovasyo Enstitüsü Rektörü Ferhad Mehtiyev ve Karkiv Ünivesitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Eldar Veliyev Teknikerler Birliği heyetini Azerbaycan, Ukrayna ve Rusya?ya davet ederek üniversitelerde incelemelerde bulunulması ve olası işbirliklerinin yerinde görülerek değerlendirilmesi teklifini getirdiler.

Heyet Eskişehir?den ayrılarak İstanbul?a hareket etti. İstanbul?da ise Teknikerler Birliği Genel Başkan Yrd. Halil Sert, Çanakkale Şube Başkanı Muammer Özden, Tekirdağ Şube Başkanı Mustafa Öklük, Sakarya Şube Başkanı Ebru Yılmaz Kağba, İstanbul İl Temsilcimiz Cemal Güney, İstanbul İl Temsilci Yrd. Mehmet Önal ve Sultangazi İlçe Temsilcimiz Hüsnü Murat Yılmaz?ın hazır bulunduğu lisans tamamlama toplantısına Avrasiya İnovasyon Enstitüsü Rektörü Ferhad Mehtiyev ve Rektör Baş Yardımcısı Azer Hatemov, Kharkov Ünivesitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Eldar Veliyev, Ukrayna Eğitim Temsilcisi Olga Shadevskaya, TOYDEM Koordinatörü Bülent Ener iştirak etti.

Toplantı sonucunda Teknikerler Birliği?nin Türkçe dilinde eğitim yapılması, Uzaktan Eğitim, Y.Ö.K. ve Milli Eğitim Bakanlıklarının onay talebinin olumlu karşılandığı ve en kısa sürede bu taleplerin Y.Ö.K. ile paylaşılacağı bilgisi Avrasiya İnovasyon Enstitüsü Rektörü Ferhad Mehtiyev ve Kharkov Ünivesitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Eldar Veliyev tarafından dile getirildi.

Kaynak:

http://www.myolisanstamamlama.org/?Syf=26&Syz=173162&/ESKİŞEHİRDE-ULUSLARASI-LİSANS-TAMAMLAMA-KONUSU-GENEL-MERKEZİMİZİN-DAVET-EDİLDİĞİ-TOPLANTIDA-ELE-ALINDI

Tarık DURAK
Kapalı
29 Eylül 2012 14:01

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. FARUK KOCACIK?I SİVAS?TA MAKAMINDA ZİYARET ETTİKCumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık?ı Genel Başkanımız Ertan Kılıç, Genel Başkan Yrd. Enver Erdoğdu, Genel Başkan Yrd. Rıdvan Sarımehmetoğlu, Sivas Şube Başkanımız Esme Emlak ile ziyaret ettik.

Genel Başkanımız Ertan Kılıç,

?Teknikerlerin sorunları gün be gün artmaktadır, 1960?lı yıllarda yaşanan sorunların hacmi büyümüştür, çalışma hayatının her kesiminde teknikerler aleyhine çifte standart uygulanmaktadır. Teknikerlerin yapacağı işler: mühendisler, teknisyenler, ustalar, kalfalar, çıraklar, esnaflar ve diğer meslek mensuplarına yaptırılmakta, çalışma hayatı teknikerlere dar edilmektedir. Kamuda, özel sektörde ve serbest çalışma alanında keyfi politikalara tabii tutulmaktadırlar, meslek odamızın kurulmasına kayıtsız kalınmaktadır. Teknikerler için tek çıkış yolu lisans tamamlamadır. A.Ö.F. de lisans tamamlama teknikerler için yeterli anlam ifade etmemektedir. Bizler lisans tamamlayarak sorunlarımızı aşmak istiyoruz, bu istekten daha doğal bir talep ne olabilir? Ülkemiz Bologna sürecine imza atmıştır. Atılan imza ?YAŞAM BOYU ÖĞRENİM?i öngörmekte, istekli vatandaşlar bir üst öğrenime kısıt bulunmadan devam edebilmeli anlayışını öngörmektedir. Sizden talebimiz, sesimizin Y.Ö.K. Yöneticilerine ve üniversite rektörlerine duyurulması olacaktır? dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise;

?Teknikerlerin sorunlarını benimle paylaşmanızdan memnuniyet, ancak sorunlarınızın bu hale gelmesinden ise büyük üzüntü duydum. Hazırlamış olduğunuz dosyayı mutlaka Y.Ö.K. yetkilileri ile paylaşacağım.

Teknikerler Birliği örgütünüzün illerde şubeleşmesi, üye potansiyelinizin artması sizlerin sorunlarınızı aşmada en etkili kaynağınız olacaktır. Biz yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi halinde Cumhuriyet Üniversitesi olarak lisans tamamlama taleplerinize cevap verecek nitelikte bir üniversiteyiz. Teknikerler Birliği ile ortak proje faaliyetlerine açığız.? dedi.

Kaynak:

http://www.myolisanstamamlama.org/?Syf=26&Syz=173853&/CUMHURİYET-ÜNİVERSİTESİ-REKTÖRÜ-PROF.-DR.-FARUK-KOCACIK?I-SİVAS?TA-MAKAMINDA-ZİYARET-ETTİK

Tarık DURAK
Kapalı
29 Eylül 2012 14:49

LİSANS TAMAMLAMA ANKETİMİZE İLGİ GÖSTERECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUZLisans Tamamlama çalışmalarımızda branş itibariyle talepte bulunacağımız çalışmalarımızın sağlıklı yürüyebilmesi adına http://www.myolisanstamamlama.org/ adresimizde anket yayımladık.

Yayımladığımız bu ankete okul, sınıf, iş yeri ve oturduğunuz semtteki tekniker arkadaşlarınızı da yönlendirirseniz, yürütülen çalışmalarımızda daha net bilgiler ile hareket edebiliriz.

Teknikerlere lisans tamamlama konusunda hukuki haksızlık yapıldığının bilincindeyiz.

Konuyu yargıya taşıma adına gereken her türlü belge Genel Merkezimizin dökümantasyon arşivinde yer almaktadır. Arzu ettiğiniz takdirde Genel Merkezimizin çalıştığı Avukatlara dava için vekalet verebilirsiniz.

Yargı süreci ile ilgili http://www.tekniker.org.tr/ ve http://www.myolisanstamamlama.org/ internet adreslerimizden 15 Kasım 2012 tarihine kadar duyuru yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyrulur.

Kaynak:

http://www.tekniker.org.tr/?Syf=26&Syz=173232&/LİSANS-TAMAMLAMA-ANKETİMİZE-İLGİ-GÖSTERECEĞİNİZİ-DÜŞÜNÜYORUZ

Tarık DURAK
Kapalı
05 Ekim 2012 00:11

YURT DIŞINDA LİSANS TAMAMLAMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE!!!

Yurtdışında lisans tamamlamayı düşünen meslektaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar

Y.Ö.K. DENKLİK BİRİMİ'ne müracaat ederek;

1 - Yurtdışında lisans tamamlama yapmak istediğiniz üniversitenin adını ve ülkesini bildirerek, Y.Ö.K. tarafından tanınıp-tanınmadığını,

2 - Lisans tamamladığınız takdirde, Y.Ö.K. tarafından Türkiye'de herhangi bir sınava tabii tutulup -tutulmayacağınızı,

3 - Hangi derslerden, nasıl muaf tutulacağınızı, kaç yılda lisans tamamlamanızın mümkün olabileceğini,

4 - Yurtdışında lisans tamamlama koşullarının, Milli Eğitim Bakanlığı'na müracaatın gerekli olup-olmadığı?, resmi evrakların neler olduğu?, (pasaport giriş-çıkış tarihleri, yurtdışında öğretim dönemi boyunca bulunma süreleri vs..) neler olduğunu,

İleride telefisi mümkün olmayacak zor durumlara düşmemek için mutlaka öğreniniz.

Kaynak:

http://www.myolisanstamamlama.org/?Syf=26&Syz=175163&/YURT-DIŞINDA-LİSANS-TAMAMLAMAK-İSTEYENLERİN-DİKKATİNE!!!

Tarık DURAK
Kapalı
05 Ekim 2012 00:18

SAĞLIK TEKNİKERLERİNE LİSANS TAMAMLAMA MÜJDESİ

Sağlık Meslek Liselerinin Çevre Sağlığı bölümünden mezun olup Eskişehir Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinden Sağlık teknikeri olarak mezun olanlar Hemşirelik Lisans tamamlama programına kayıt yaptırabilecektir.

Derneğimizin Genel Başkanı Muhammet Birinci?nin Erzurum Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkilileri ile yaptığı görüşme neticesinde AÖF Sağlık Teknikerliği bölümü mezunu olan meslektaşlarımızın Hemşirelik Lisans tamamlama programına kayıt yaptırabileceği bilgisine ulaşılmıştır.

05.10.2012 tarihine kadar kayıtlar uzatılmış olup bir an önce meslektaşlarımızın Erzurum Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin internet sitesinden ön kayıt yaptırmaları ve tüm meslektaşlarımızın haberdar edilmesi önem arz etmektedir.

Bu süre içinde kayıt yaptıramayan meslektaşlarımızın Derneğimizin genel başkanı ile diyalog kurmaları gerekmektedir.

Kaynak:

http://www.memurlar7.net/haber/saglik-teknikerlerine-lisans-tamamlama-mujdesi-3492.html

Tarık DURAK
Kapalı
05 Ekim 2012 00:36

YÖK'den DEVRİM NİTELİĞİNDE KARARLAR......

Taslakta en çok dikkat çeken başlık, rektörlerin seçimiyle ilgili. Düzenlemeye göre Cumhurbaşkanları rektörleri atamayacak. Atamayı Üniversite Konseyi yapacak.

11 kişiden oluşacak konseyin 5 üyesi mevcut üniversite, 2 üyesi Bakanlar Kurulu, 2 üyesi YÖK, 1 üyesi üniversitenin mezunları arasından ve son üyesi de üniversiteye en çok bağış veren veya üniversitenin vergi rekortmenleri arasından seçilecek.

Yeni YÖK Taslağı'na göre, özel üniversiteler borsaya girecek, hisseleri satılacak. YÖK Başkanı: "Yabancı üniversiteler Türkiye'ye gelecek. Türkler de yurtdışına kampus açacak."

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, görüş almak için Üniversitelerarası Kurul'a gönderilen yeni YÖK Kanunu taslağında, Harvard ve Yale gibi yabancı üniversitelere Türkiye'de kampus açma izni verildiğini açıkladı. Çetinsaya, YÖK Kanun taslağının detaylarını anlattı:

ÖĞRENCİSİYLE GELECEK

Yabancı üniversiteler Türkiye'de kampus açacak ya da Türkiye'de yeni yabancı üniversite kurabilecekler. Ancak fakülte ya da kampus açtığında yurtdışından öğrenci getirmekle yükümlüler. Kontenjanının yüzde 25'ini haksız rekabet oluşmaması için Türk öğrencilerden dolduracak.

YURTDIŞINDA KAMPUS

Türk üniversiteleri de yurtdışında birim, kampus açacak. Ama açtığı yerin ya da geldiği yerin yasasına tabi olacak ve o ülkenin diplomasını alacak.

REKTÖR SEÇİMLERİ

Üniversitelerde seçimin yaptığı tahribatı göz önüne alarak üç model getirdik. İlki atama yöntemi. Bu modelde üniversite, rektör adayı için ilana çıkacak. Üç kişi seçilecek. YÖK Genel Kurulu bu üç adaydan birini rektör olarak seçecek. İkincisi karma model. Bu modelde ise üç rektör adayı akademisyenlerin oylarına sunulacak. Son model ise iki turlu seçim. Oyların beşte üçünü alanlar ikinci tura kalacak. Şahsi kanaatim atama yöntemi olmalı. Üniversitelerdeki seçim yarışa, propagandaya, bölünmeye dönüyor. Üniversitelerin bilimsel yapıları zarar görüyor. Sosyal, etnik, dini her bakımdan bölünüyor.

VAKIF ÖZEL ÜNİVERSİTE OLABİLECEK

Vakıf üniversiteleri isterlerse özel üniversiteye dönüşecek. Kâr elde edebilecek. Ancak, bunun için burs miktarı, öğrenci başına yapılan harcamalar gibi kriterler konacak.

Kaynak:

http://www.memurlar7.net/haber/yokten-devrim-niteliginde-kararlar-3420.html

Yurt dışındaki üniversitelerin ülkemize gelip kampüs açması öğrenci alması %25 Türk öğrenci alma zorunluğu inşallah Uzaktan Eğitim Lisans Tamamlamanın önünü açar.

Tarık DURAK
Kapalı
10 Ekim 2012 09:51

Sınavsız İkinci Üniversite İçin Son Gün 19 EKim 2012?

Posted by acoskun | on Ekim 2, 2012 | Güncel Haberler | Yorum Yok

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına ( Açıköğretim Öğrenci ve Mezunları Dahil ) Sınavsız İkinci Üniversite imkanı kontenjan sınırlaması olmadan, açıköğretim yöntemi ile eğitim veren tüm üniversitelerde ki tüm aöf bölümlerine sınavsız olarak direk kayıt imkanı verildi?.

Yükseköğretim Kurulunun 02.07.2012 tarihinde Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi?ne gönderdiği 4180-28559 sayılı Yükseköğretim Kurulu kararı yazısı ile ?? açıköğretim sistemi ile öğretim veren önlisans ve lisans programlarının kontenjanlarına bakılmaksızın? ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırılabileceğine karar verildiği bildirilmiştir.

Bu karar uyarınca 2012-2013 öğretim yılından itibaren herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile ( açıköğretim mezunları dahil ) örgün lisans veya önlisans ile açıköğretim lisans ve önlisans programlarında halen kayıtlı öğrenciler istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin, lisans bölümlerinin veya ön lisans programlarının birinci sınıfına sınavsız olarak kayıt olabilirler.

Yani bir üniversitenin örgün/açıköğretim bölümünde okuyor veya mezunsanız, kontenjanlı veya kontenjansız olan bütün açıköğretim bölümlerine sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında kayıt olma imkanınız bulunmaktadır. Böylelikle sınavsız ikinci üniversite imkanından yararlanarak kontenjanlı durumda olan Sosyal Hizmetler gibi, Coğrafya gibi, Türk Dili ve Edebiyatı Gibi, Adalet Gibi, Sosyoloji gibi tüm aöf bölümlerine kayıt olabilirsiniz.

Bu karar Anadolu Üniversitesi açık öğretim bölümleri, Atatürk üniversitesi açık öğretim bölümleri ve İstanbul Üniversitesi açık öğretim bölümlerini kapsamaktadır.

Yalnız ; Başvuracağınız Üniversitenin Açıköğretim Bölümlerinden Birisinde Zaten okuyorsanız, o Üniversiteye Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Başvuramazsınız. Örnek; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İşletme Okurken, Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne Kayıt Olamazsınız. Ama Diğer Üniversitelerin Açıköğretim Bölümlerine Kayıt Olabilirsiniz. Aşağıya açıköğretim eğitimi verenüniversitelerin açıköğretim bölümlerinin listesini ekliyorum. Eğer örgün bir üniversite okuyor veya mezunsanız yada açıköğretim okuyor yada mezunuysanız YGS sınavına girmeden bu imkandan yararlanabilir ve ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversite Kayıtları Ne Zaman Nerede Yapılacak?

- Anadolu Üniversitesi 2012-2013 eğitim yılı sınavsız ikinci üniversite kayıt tarihleri: 01 ? 19 Ekim 2012 arasında yapacaktır, Ön kayıtları bu tarihler içinde AÖF KAYIT İŞLEMLERİ adresinden ?İkinci Üniversite? linkini tıklayarak yapabilirsiniz.

- İstanbul Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Kayıtları 24.09.2012 ? 24.10.2012 tarihleri arasında yapacaktır, Ön kayıt işlemlerini İnternet üzerinden İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU Adresinden 2. Üniversite Linkinden yapacaksınız.

- Atatürk Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite 2012-2013 eğitim yılı kayıtları 24 Eylül ? 31 Ekim 2012 tarihleri arasında ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE Adresli Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Anadolu Üniversitesi Kayıtları internetten ön kayıt ve bütün illerde bulunan aöf büroları üzerinden kesin kayıt şeklinde,

Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri ise internet üzerinden ön kayıt yapmakta evrakları ise posta ile almaktadır.

Önemli NOT;

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarını her ilde hemen hemen bütün ilçelerde yüzyüze test şeklinde yapmaktadır.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarını internet üzerinden yapmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi sadece Dönem Sonu Sınavlarını İstanbul?da Merkez Kampüste Yapmaktadır. Diğer Sınavları internet üzerinden yapıyor.

Peki Lisans mezunu ile önlisans mezunları veya öğrencileri hangi alanlarda kayıt yaptirabilecekler?

- Lisans Mezunları veya Öğrencileri?? Önlisans ve Lisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.

- Önlisans mezunları veya Öğrencileri ?? Önlisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.

Yukarıdaki Kural Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri İçin Geçerlidir. Anadolu Üniversitesinde İsteyen istediği Bölüme Başvurabilir.

Sınavsız İkinci Üniversitede Askerlik Durumu Ne Olacak?

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamayacaktır. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanacaklardır.

Yani sınavsız ikinci üniversiteye kaydolanlar askerliklerini, okuyorlarsa okudukları okul üzerinden, mezunlarsa diplomaları ile tecil ettirebilirler. 2.üniversite kapsamında yeni kayıt olduğunuz üniversite askerlik tecili yapmamaktadır.

Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvurabilecek

- Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun olanlar, ( 2012 YGS-LYS sınavları ile örgün bir üniversiteye kayıt olanlarda başvurabilir )

- Açıköğretim şeklinde eğitim veren üniversitelerde okuyanlar veya mezun olanlar,

- ÖSYM?nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti?ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler,

- Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye?deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,

- Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar,

- Halen Kayıtlı Durumda Olan Açıköğretim Öğrencileri

- Herhangi Bir Açıköğretim Bölümü Mezunları

Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvuramayacak

- Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler,

- Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayanlar (kaydı silinenler),

- Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,

- Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

- Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

- İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Harçları Ne Kadardır ?

Sınavsız ikinci üniversite için ödenecek olan harç miktarları normalden biraz daha yüksektir. Kitap ve Sınav giderleri aynen alınmakta Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısını %100 fazlasıyla alınmaktadır. Buda yıllık olarak ekstradan 50-150tl arasında fazladan ödemeniz anlamına gelmektedir. Bu kapsamda 2011-2012 eğitim dönemindeki harç miktarlarını aşağıda bölüm listesinden görebilirsiniz. ( 2012-2013 harç miktarları açıklandığında liste güncellenecektir. )

SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA BAŞVURABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER VE BÖLÜMLERİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)

Açıköğretim Fakültesi ( 2 Yıllık ) Harçları 200tl + 200tl Civarı

101050775 Adalet (Açıköğretim)

101050209 Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)

101050933 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Açıköğretim)

101050996 Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)

101050236 Dış Ticaret (Açıköğretim)

101050793 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

101050599 Emlak ve Emlak Yönetimi (Açıköğretim)

101050245 Ev İdaresi (Açıköğretim)

101050809 Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (Açıköğretim)

101050881 Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)

101050263 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)

101050651 İnsan Kaynakları Yönetimi (Açıköğretim)

101050818 İşletme Yönetimi (Açıköğretim)

101050863 Kültürel Miras ve Turizm (Açıköğretim)

101050272 Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim)

101050827 Lojistik (Açıköğretim)

101050606 Marka İletişimi (Açıköğretim)

101050872 Medya ve İletişim (Açıköğretim)

101050784 Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (Açıköğretim)

101050624 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Açıköğretim)

101050299 Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (Açıköğretim)

101050836 Radyo ve Televizyon Programcılığı (Açıköğretim)

101050306 Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)

101050572 Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)

101050845 Spor Yönetimi (Açıköğretim)

101050315 Tarım (Açıköğretim)

101050324 Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim)

101050854 Turizm ve Seyahat Hizmetleri (Açıköğretim)

101050333 Yerel Yönetimler (Açıköğretim)

101051173 Özel Güvenlik ve Koruma (Açıköğretim)

101051004 Sosyal Bilimler (Açıköğretim)

Açıköğretim Fakültesi ( 4 Yıllık ) Harçları 200tl + 200tl Civarı

101010801 Felsefe (Açıköğretim)

101010819 Sosyoloji (Açıköğretim)

101010916 Tarih (Açıköğretim)

101010828 Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim)

İktisat Fakültesi ( 4 Yıllık ) Harçları 200tl + 200tl Civarı

101010722 Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim)

101010731 İktisat (Açıköğretim)

101010749 Kamu Yönetimi (Açıköğretim)

101010758 Maliye (Açıköğretim)

101010837 Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim)

İşletme Fakültesi ( 4 Yıllık ) Harçları 200tl + 200tl Civarı

101010767 İşletme (Açıköğretim)

101010846 Konaklama İşletmeciliği (Açıköğretim)

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

Açıköğretim Fakültesi (2 Yıllık ) Harçları 290tl + 290tl Civarı

101451724 Adalet (Açıköğretim)

101451733 Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)

101451521 Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)

101451742 Dış Ticaret (Açıköğretim)

101451751 Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)

101451539 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)

101451803 İşletme Yönetimi (Açıköğretim)

101451769 Lojistik (Açıköğretim)

101451778 Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (Açıköğretim)

101451796 Reklamcılık (Açıköğretim) 2

101451787 Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)

Açıköğretim Fakültesi (4 Yıllık )

101411073 Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim) 550tl + 550tl Civarı

101411064 İşletme (Açıköğretim) 290tl + 290tl Civarı

101411055 Sosyal Hizmet (Açıköğretim) 1250tl + 1250tl Civarı

101411134 Sosyoloji (Açıköğretim) 290tl + 290tl Civarı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi ( 4 Yıllık Lisans ) Harçları 325tl + 325tl Civarı

105611183 Coğrafya (Açıköğretim)

105611174 Felsefe (Açıköğretim)

105611314 İktisat (Açıköğretim)

105611298 İşletme (Açıköğretim)

105611289 Sosyoloji (Açıköğretim)

105611305 Tarih (Açıköğretim)

Yukarıda yer alan bölümlere sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında kayıt olabileceksiniz?

Kaynak:

http://www.tarimteknikerleri.gen.tr/sinavsiz-ikinci-universite-icin-son-gun-19-ekim-2012/

Tarık DURAK
Kapalı
10 Ekim 2012 14:16

Teknik Öğretmenler artık susmayacak

08 Ekim 2012 Pazartesi 00:02

20 yıldır mezunlarının sadece %3?ü öğretmen olarak atanan, kamuda teknik personel olarak çalışabilmeleri için yasal düzenlemeler yapılmayan teknik öğretmenler 18 Kasım?da yürüyüş yapıyor.

20 yıldır mezunlarının sadece %3?ü öğretmen olarak atanan, kamuda teknik personel olarak çalışabilmeleri için yasal düzenlemeler yapılmayan teknik öğretmenler 18 Kasım?da yürüyüş yapıyor.

Teknik Eğitim Fakülteleri, Meslek Liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak için kurulmuştu. İhtiyaçtan çok daha fazla Teknik Öğretmen yetiştirilmesi ve üniversiteye girişte katsayı uygulamasından dolayı meslek liselerindeki ciddi öğrenci düşüşü teknik öğretmen sorununu ortaya çıkardı. Öğretmen atamaları yapılamadığı gibi kamuda ve özel sektörde kullanacakları unvan, yetki ve sorumlulukları belirlenmeyen Teknik Öğretmenler kaderlerine terk edildiler.

Peki Teknik Öğretmenler Ne İstiyor?

Teknik Öğretmenler fakültede aldıkları 4 yıllık eğitimin sonucu olarak Kamuda teknik personel olarak çalışmak istiyor. 657 sayılı devlet memurları kanununa göre Teknik Hizmetler Sınıfı?nda yer almalarına rağmen kadroları ihdas edilmediği için teknik kadrolara atanamamakta olduklarını söyleyen Teknik Öğretmenler artık bu sorunun tarihe karışmasını istiyor.

Aslında bu tam Türkiye?ye has fıkralık bir durum. Devlet olarak sen 4 yıl teknik eğitim ver, ondan sonrada hayır ben seni teknik personel olarak atamıyorum çünkü senin adında öğretmen ismi geçiyor de. Olacak iş değil.

Devletin teknik personel olarak çalıştırmadığı Teknik Öğretmenler yurt dışında ise bir çok ülkede Mühendisler Odasına kayıt yaptırabiliyor. Çünkü zaten pedagojik formasyon dersleri haricinde aldıkları derslerin tamamı mühendislik fakültesinin dersleri ile aynı. Hepsi mühendislik fakültesinde okutulan kitaplarla öğrenim görmüşler, içerik aynı olduğu için.

Şimdiye kadar hiçbir Milli Eğitim Bakanı, Teknik Öğretmenlerin feryadını duymamış veya duymak istememiştir. 3795 sayılı yasa bir türlü değiştirilmemiştir. Teknik Eğitim Fakülteleri kapatılmış Teknoloji Fakülteleri kurulmuştur ama 3795 sayılı yasa halen değişmemiştir. Ama artık Teknik Öğretmenler seslerini duyurmakta kararlılar. Çünkü onların yetiştirdiği teknisyen ve teknikerler kamuda teknik personel olarak çalışabilirken onlar çalışamıyorlar. Artık haksızlığın, adaletsizliğin son bulmasını istiyorlar.

Teknik Öğretmenlerin bir diğer talebi ise mühendislik tamamlama programlarının açılması.

3795 sayılı yasa ile teknik öğretmenlere mühendislik tamamlama imkânı verilmiş fakat 10 yıldır uygulanmamaktadır. Daha önce uygulanan sınavlarda ise mühendislik fakülteleri karşı oldukları teknik öğretmenlere öyle sorular sormuşlardır ki bırakın lisansüstü eğitim seviyesinde olmayı üniversitelerdeki birçok akademik personel bile çözmekte ya zorlanmış ya da çözememişlerdir. Şimdi yeni kurulan teknoloji fakültelerinin böyle hasımâne tavırlarla kendilerine yaklaşmayacağını düşünen teknik öğretmenler aralarında hak edenlerin mühendislik tamamlama programları ile eksik derslerini vererek mühendis olmasını istiyorlar. Tabiî ki tekrar okullu olamayacakların da düşünülüp uzaktan eğitim seçeneğinin mutlaka düşünülmesini istiyorlar.

28 Şubattan en çok kendilerinin etkilendiğini söyleyen Teknik Öğretmenler, üniversiteye girişte meslek liselerine katsayı uygulaması gelmeden önce meslek liselerinde her bölümden 2?şer sınıfın açıldığını ve en çok tercih edilen liselerden olduğunu söylüyorlar. Katsayı uygulamasından sonra bırakın 2?şer sınıf açılmasını birçok bölümün yeterli öğrenci olmadığı için 1 sınıf dahi açamadığını söyleyen teknik öğretmenler katsayı uygulamasının Mesleki ve Teknik Eğitimi bitirdiğini ve sanayicilerin yıllardır teknik eleman bulmakta sıkıntı yaşadıkları için isyan ettiğini söylüyorlar.

Haksız da değiller, çünkü mühendislere formasyon verip Teknik Öğretmen yapan devlet, onlara mühendislik tamamlama programlarını çok gördü. Öğretmen olarak atamadığı gibi kamuda teknik personel olarak çalışmalarına da müsaade etmedi. Formasyon verdiği mühendisleri Teknik Eğitim Fakültelerinde sınava sokmadı ama Teknik Öğretmenleri mühendislik fakültelerinde uzmanlık derecesinde zor sorulardan oluşan sınavlara soktu. Mühendislere ders verecek teknik donanımı var mı diye sınava sokmadan öğretmenlik yaptırırken Teknik Öğretmenlerin teknik personel olarak çalışabilmeleri için unvan yetki ve sorumluluklarını dahi belirlemeden öylece ortada bıraktı.

YÖK ise onlara hiçbir zaman sahip çıkmadı. Onca masraf yapıp yetiştirdiği Teknik Öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar YÖK?ün hiçbir zaman umurunda olmadı. Onca atölyeler, laboratuarlar işsiz insan yetiştirdiler veya mesleklerinin dışında işler yapmak zorunda kalan insanlar yetiştirdiler. Ne dekanlarının umurunda oldu karşılaştıkları unvan sorunu ne de rektörlerinin! Biz yetiştirdik, gerisi bizi ilgilendirmez modundaydılar hepsi, hiçbirisinin aklına yetiştirdiğimiz insanlar işsiz kalıyor en azından ikinci öğretimleri kapatalım, fikri gelmedi. Tam tersi sürekli yeni ikinci öğretimler açıldı.

Tüm bunların sonunda ne mi oldu? Koskoca bir Teknik Öğretmen sorunu ortaya çıktı. Şimdi ise açlık grevi yapmayı dahi göze almış bir topluluk var devletin karşısında. Şimdiye kadar devlete saygılarından dolayı eylemler yapmadıklarını söyleyen Teknik Öğretmenler girişimlerinden sonuç alamazlarsa açlık grevi, yürüyüşler ve gösteriler yapmayı kafalarına koymuşlar. Her gün siyasilerle görüşüyorlar, kurumlara bilgi edinme başvuruları yapıyorlar, faxlar çekiyorlar, mailler atıyorlar, telefon görüşmeleri yapıyorlar. Artık sabırları taşmış durumda.

Sonkale.org eğitim birimi olarak yetkililere çağrımız şudur: Yıllardır yapılan zulüm yeter. 4 yıl Teknik Eğitim verdiğiniz insanların teknik personel olarak çalışmalarına müsaade edin. Bırakın Teknik Öğretmenler Bakanlıklarda, Kamu İktisadi Teşekküllerinde, Belediyelerde ve İl Özel İdarelerinde teknik personel olarak çalışsınlar. Eğitimleri, verilecek görevleri rahatlıkla yapabilecek düzeyde zaten. Mühendislik tamamlama programlarını bir an önce açın ve hak edenler bu programları başarıyla bitirip mühendis olsun. 3795 sayılı yasayı değiştirip işler hâle getirin. Teknik Öğretmenlere itibarlarını iade edin.

NOT: Teknik Öğretmenler hakkındaki mücadelemize saygı gösterilmesi adına alıntı yapıldığında kaynak gösterilmesi konusunda hassas davranılması ricamızdır. SonKale.Org eğitim birimi...

Kaynak:

http://www.sonkale.org/teknik-ogretmenler-artik-susmayacak-h154743.html

Tarık DURAK
Kapalı
11 Ekim 2012 23:06

YÖK?ten ikinci öğretimlere kötü haber

11 Ekim 2012 19:45

--------------------------------------------------------------------------------

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya, ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin harçlarının kaldırılmasıyla ilgili bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

Ardahan Üniversitesi'nin Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen akademik yıl açılışına katılan Çetinsaya, basın mensuplarının sorusu üzerine, ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin harçlarının kaldırılmasıyla ilgili çalışmalarının olmadığını belirterek, "Tabiki arkadaşlarımızın taleplerini gerekli yerlere ulaştırıyoruz." demekle yetindi.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) yaklaşık bir buçuk yıldır üzerinde çalıştığı yeni yasa çalışmalarının içeriğini anlatan Çetinsaya, "Değişikliklerin yeni anayasanın çıkarılmasına bağlandığı taslağa göre YÖK'ün ismi 'Türkiye Yükseköğretim Kurumu' olarak değişecek. Çalıştığımız yasanın temel ilkelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Söz konusu süreçte üniversitelerimizin çeşitliliğine evrensel katile standartları çerçevesinde gelişmesine, kurumsal özerklik ve hesap verebilirliğine ve rekabet ortamına imkân verebilecek sistem hedeflenmektedir. Yeniden yapılanmanın başlıca adımı, yeni bir yüksek öğretim yasası olacaktır. Yeni yasa bağlamında yürüttüğümüz çalışmaların arkasındaki temel ilklerin başında çeşitlilik ilkesi gelmektedir. Üniversitelerde farklılaşmayı sağlayan bir yapı hedeflenmektedir. Özellikle üniversitelerin tek tip yapı üzerine inşa edilmesi yerine farklı üniversitelerin farklı modeller eşliğinde faaliyette bulunabilmeleri öngörülmektedir. Bunun yanında yüksek öğrenim sistemimizin ve kurumlarımızın özellikle bölgesel dinamikleri ve bölgesel ihtiyaçları da gözeterek, farklı alanlara odaklanabilmelerini, gerekli araştırmalarını öne çıkarabilmelerini mümkün kılan bir yapı tasarlanmaktadır.

Yüz yüze eğitimin yanında uzaktan eğitim modeli ve örgütlemelere imkân tanıyan bir ortam oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu anlamda kurumumuzca yürütülen yasa çalışmaları aynı zamanda kurumsal özerkliği teşvik etmekte, yüksek öğretim kurumlarımıza yaptıkları akademik eğitim üzerinde kendi alanlarında genişleme imkânı sağlamaktadır. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi de zorunlu olarak gündeme gelmektedir." dedi.

Çetinsaya, Ardahan Üniversitesi'nin akademik açılışının hayırlara vesile olmasını diledi. Kürsüde konuşan ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ise 4. yılında yeniden üniversiteye rektör olarak atandığını hatırlatarak, üniversitenin Kafkaslara açılan bir kapı olduğunu söyledi. Korkmaz, Kafkasya Üniversiteler Birliği ile bölgede Ardahan Üniversitesi'nin lider konuma geldiğini ifade etti. Açılışta kendilerini yalnız bırakmayan YÖK Başkanı'na teşekkür eden Korkmaz, mutlu ve heyecanlı bir gün yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Vali Seyfettin Azizoğlu, ARÜ?nün şehrin gelişmesine büyük katkı sağladığını, ileride daha büyük öğrenci potansiyelleriyle daha da gelişeceğini kaydetti. Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen programa Azerbaycan ve Nahçıvan devlet üniversitesi rektörleri de katıldı. Vali ve Rektör tarafından YÖK Başkanı'na plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Kaynak:

http://www.memurlar.net/haber/294764/

Tarık DURAK
Kapalı
11 Ekim 2012 23:10

Yeni YÖK Yasası'nın ayrıntıları netleşmeye başladı

11 Ekim 2012 19:28

--------------------------------------------------------------------------------

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni YÖK yasa tasarısının ana dayanağının çeşitlilik ilkesi olduğunu söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Ardahan Üniversitesi'nin yeni öğretim dönemi açılışına katılmak üzere Ardahan?a geldi. Halk Eğitim Merkezi?nde düzenlenen törende konuşan Prof. Dr. Çetinsaya, üzerinde çalıştıkları yeni yükseköğretim yasa tasarısının içeriği hakkında detayları aktardı. Türkiye?nin yükseköğretim alanında gerek küresel eğilimlere ve 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun olarak büyüdüğüne dikkat çeken Çetinsaya, mevcut yüksek öğretim sisteminin bu büyüme sürecinin sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesi ve kaliteli bir biçimde inşa edilmesi noktasında yeniden yapılandırılma ihtiyacı ile karşı karşıya olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çetinsaya, ?Bu süreçte üniversitelerimizin çeşitliliğine, evrensel kalite standartlar içerisinde hareket edebilmesine, kurumsal özerklik ve hesap verebilirliğine, rekabet imkânlarının geliştirilmesine ve finansal esneklik içerisinde faaliyet gösterebilmelerine imkan tanıyacak bir sistem hedeflenmektedir? diye konuştu.

Prof. Dr. Çetinsaya, yükseköğretim kurumlarının kurumsal olarak daha özerk, rekabete daha açık, daha esnek ve daha güçlü bir biçimde örgütlenebilmesinin önünü açacaklarını ifade ederek, üniversitelerin dünyadaki saygınlıklarının artması ve bölgesindeki zenginliklerden beslenen, dünyayla daha çok bütünleşen bir yapıya kavuşmasını istediklerini belirtti.

Üniversitelerde bu çerçevede çeşitlendirilmiş eğitim tekniklerine imkân tanıyan bir yapı kurulduğunu da vurgulayan Çetinsaya, yüz yüze eğitim sistemini önemsemekle birlikte çeşitlendirilmiş uzaktan eğitim modellerine örgütlenmelerine de imkan tanıyan bir model tasarlandığını kaydetti.

"BİLİMİN AYDINLIĞINDA BİLİMİN IŞIĞINDA HUZURU GÖRMEK İSTİYORUZ"

Ardahan Üniversitesi Rektörü Ramazan Korkmaz ise, "Bilimin aydınlığında, bilimin ışığında huzuru görmek istiyoruz" diyerek şöyle devam etti:

"Üniversiteler konjonktürel düşündükleri zaman kaybederler. Kendi kişisel yaşamımızda da birey olarak ta toplum olarak ta ne zaman ki konjonktürel davranırsak hep kaybettiğimizi hatırlamalıyız. Biz bu coğrafyada yaşıyorsak eğer, komşularımızla konjonktürel ilişki kurmamalıyız. Organize ilişkiler kurmalıyız, ebedi ilişkiler kurmalıyız. Bu toprakların ruhuna bu toprakların köküne ve bu toprakların varlığına uygun ilişkiler kurmalıyız. Bu bizim borcumuzdur, bundan kaçamayız. Bu topraklar yüz yıllarca savaş gördü, yıkım gördü, zulüm gördü, artık bu topraklar huzuru görmek istiyor. Bilimin aydınlığında, bilimin ışığında huzuru görmek istiyor. Ardahan Üniversitesi ülkemizin bu son noktasında huzurun sayesinde karıştığı bir ışıktır, bir meşaledir" dedi.

Kaynak:

http://www.memurlar.net/haber/294754/

yasin607
Aday Memur
17 Ekim 2012 20:43

http://www.tocbirsen.org.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFDA30FFB887DE099B

ciddiye almak lazım bence

güzelinsanali
Aday Memur
23 Ekim 2012 09:35

gerçekler acıdır ama gerçek şu ki artık bizim için bu iş tamam kabullenmek zor ama gerçek bu. kendimi ve devleti sorgulaya sorgulaya kafayı yememek elde değil. önceki mesaja baktım 1 yıl öncesini algılamış eleman onu demişki önemli. vay halimize kimlerle çalışıyoz. hadi hepinize iyi bayramlar ben kurban kesecem ailemle bayramın tadını çıkarcam sizde öyle yapın. allaha emanet olun

yasin607
Aday Memur
30 Ekim 2012 11:09

habere dikkat ettiysen anasayfadaki ilk haber bende yeni olduğunu düşündüm. önemli olduğunu düşündüğüm için paylaştım eleman. daha çok yazardım hitabınla ilgilide senin gibi insanlarla uğraşmaktan bıktım.

güzelinsanali, 11 yıl önce

gerçekler acıdır ama gerçek şu ki artık bizim için bu iş tamam kabullenmek zor ama gerçek bu. kendimi ve devleti sorgulaya sorgulaya kafayı yememek elde değil. önceki mesaja baktım 1 yıl öncesini algılamış eleman onu demişki önemli. vay halimize kimlerle çalışıyoz. hadi hepinize iyi bayramlar ben kurban kesecem ailemle bayramın tadını çıkarcam sizde öyle yapın. allaha emanet olun

Tarık DURAK
Kapalı
06 Kasım 2012 09:43

YÖK bu sitede yeni yasayı tartışmaya açtı arkadaşlar...

http://yeniyasa.yok.gov.tr/?page=anasayfa

İnşallah yeni yasa hepimize hayırlı olur. Uzaktan Eğitimin, Hayat Boyu Öğrenmenin ve Üniversitelerin önünü açan çağdaş bi yasa olur.

Tarık DURAK
Kapalı
07 Kasım 2012 11:47

Yeni YÖK yasası hazırlık aşamasındayken kamuoyuyla paylaşıldı. Sendikaların ve Teknikerler Birliğinin hazırlık aşamasındaki yasayı uzmanlarına inceleterek biz Uzaktan Eğitim Lisans Tamamlama bekleyen Teknkerler için ne getirip götüreceğinin kapsamlı bir şekilde incelenerek kamuoyuna bir açıklama yapmaları gerektiği kanaatindeyim. Zira senelerdir bu işin mevzuattan kaynaklanan sıkıntılardan olmadı şeklinde Teknikerler avutulmuştur. Alın size fırsat. Zira yasa çıktıktan sonra bir 10 senede onu değiştirecek sabır bizlerde kalmamıştır. Kasım ayında yapılacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulunda bu işin Bakanlık ayağınında halledilmesiyle önümüzdeki engellerin kalkmış olacağı ve bu işin olabileceği kanaatini taşımaktayım.

Tarık DURAK
Kapalı
07 Kasım 2012 13:37

Kamu Personeli Danışma Kurulu KASIM ayı içerisinde Toplanacak arkadaşlar. Lisans Tamamlama konusunun Sendika ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında yapılan 2012 Nisan Ayı Görüşme Raporu Tutanağında bu kurula götürülmesi (5. madde) kararına varılmıştı. Karara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz....

http://www.tocbirsen.org.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FF703CD59098841715

Yetkili Sendika Toç-Bir Sen'in bu konuda bütün gücünü kullanarak bizlere müjdeli bir haber vermesini umut ediyoruz.

Tarık DURAK
Kapalı
07 Kasım 2012 13:48

Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun KASIM 2012'de toplanacağı ile ilgili haber aşağıdaki linktedir......

http://www.dpud.org/kamu-personeli-danisma-kurulu-kasim-ayi-icinde-toplanacak/

Haberden anlaşıldığı kadarıyla diğer Konfederasyonlar Kamu-Sen ve KESK'de kurulda görev alıyor. Bu Konfederasyonlarımızında konuya duyarsız kalmamasını ve üyelerinin Uzaktan Eğitim Lisans Tamamlama haklarını savunmalarını bekliyoruz...

Konfederasyonların hepsine mail atarak, faxs çekerek veya telefon ederek konuyu orda gündeme getirmelerini ve ısrarcı olmalarını talep edelim bence...

Toplam 2912 mesaj
«919293949596979899100101102»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi