Editörler : oto-danisman-expert
19 Nisan 2012 15:45

araç komutanlığı

arkadaşlar sivil memurlar uzman arkadasların onunde oturuyor ama araç komutanı olamıyor bilgisi olan varmı yanı araçta memur ve uzman varken araç komutanı kımdır

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Nisan 2012 22:26

Araç komutanlığı kartı olan personel araç komutanıdır...

Sivilsiniz araç komutanı olamazsınız...

balarest
Genel Müdür
20 Nisan 2012 23:57

SIVIL ARACLARDA ARAC KIDEMLISI VARDIR. EGER ASKERI ARACTA ISENIZ KOMUTANLIK MUHAFIZLIK GIBI BIRSEY DUSUNUN. PROTOKOLDA MEMURLAR UZM ONDE GELIR

gecemavi67
Aday Memur
21 Nisan 2012 00:09

yani sonuç olarak araç komutanı biz memurlar değil uzm lar ölemi

detail
Başbakan Müsteşarı
21 Nisan 2012 01:32

Tuhaf olan ne?

Şimdi beni kızdıracaksınız...

Çingeneye padişahlık vermişler tutmuş babasını asmış hesabına getirmeyin...

Olayı şöyle anlamak istiyorum...

Bindiğim araçta bir uzman çavuş var, onun yerine bana zorla araç komutanlığı yaptırıyorlar... Olması gereken uzman çavuşun araç komutanı olması...

Ama diğer türlü bir iddia var ise açıklık getireyim...

Araç komutanlık kartı olan görevli personel araç komutanıdır... Araç komutanlığının yetki ve vazifeleri farklıdır...

Sivil personelin askeri personelle ast üst ilişkisi yoktur... Sadece amirine karşı ast konumundadır...

Protokol denen bir sıralama söz konusudur... Buda subay, astsubay, sivil memur ve uzman çavuştur...

Sivil memurların uzman çavuştan protokolde önde gelmesi uzman çavuşların sözleşmeli kabul edilmesinden gelmektedir... Ve bu ast üst ilişkisi anlamında değildir... Yani siz uzman çavuşların üstü falan değilsiniz...

Hatta jandarma uzmanlar muvazzaf olduklarından protokolde onlarında arkasında yer alabilirsiniz....

Netice itibari ile uzman erbaşlarla idrar yarıştırmanın manası yok... Zaten en mağdur kesimlerden biri...

Askeri ortamlarda kala kala, sizde askerleşmeyin... Adamların derdi kendilerine yeter...

Araç komutanlığı baş belası bir iştir...

Araç kaza yapsa direkt araç komutanı da davaya konu olur...

Hatta bazı birliklerde uzman erbaşa zimmet verilemeyeceği için araç komutanlığı dahi yaptırılmamaktadır...

Ben sizin araç komutanlığı merakınız olmadığını umut ediyorum... Zorlandığınız düşünmek istiyorum...

Ast üst askercilik oynamak etik değil...

Siz devlet memuru gibi düşünüp devlet memuru gibi davranmazsanız burnunuz tezekten kurtulmaz...

Aklı başında davranmanızı umut ediyorum...

En azından soruyu sorma nedeninizi açıklarsanız yada olayla örneklerseniz daha mantıklı yazışmalar yapabiliriz...

karayel_2005
Şube Müdürü
21 Nisan 2012 11:27

dealite size çok teşekkür ederim gayet güzel açıklamışsınız.

Sevgili memur arkadaşlarım;

Bizim önümüze sunulan küçük şeylerle uğraştığımızdan sununanın hedefine ulaşmasını sağlıyoruz.Geriye dönük hesaplaşmada bir arpa boyu yol alamadığımızı, hayat standartımızın yerinde saydığını, çocuklarımızın yarınları için hala endişe ettiğimizi göreceksiniz.Bu durumda önde otursan ne olacak,araç komutanı olsan ne olacak.Uzmanların en az birdefa hainlere kurşun sıktığını,yağmur ,çamur,sıcak ,soğuk gördüğünü gayet iyi biliyorsunuz.Kendinize o arkadaşları rakip görüp hedef seçmeyin.Araç k.lığıda sıkıntılı bir iş heveslenirseniz birde muhafızlık görevi verirler.Saygı ve sevgilerle .uzm.

balarest
Genel Müdür
21 Nisan 2012 20:31

burada uzm erb sorunu olan yok kaldı kı, sıvıl araclarda kı duzen ıle askerı araclarda kı duzen farklı.

detail
Başbakan Müsteşarı
22 Nisan 2012 00:12

Biraz daha açıklarmısınız?

gençkaptan
Aday Memur
22 Nisan 2012 01:16

Ben bu konuda çok mağdurum. Tedarik ks. da çalşmam sebiyle dışarısıyla çok yoğun işimiz oluyor ve amirler bazen nöbetçi bazen izin vs. lerle olmadıklarında çok sıkıntı yaşıyoruz bu yüzden ulş.ks.a.ne memurların araç komutanı olup olamayacağını sordum o da bir erin bile olabileceğini ancak biz memurların olamayacağını söyledi, ancak ben zamanında korg. şoförlüğü yapmış bir memur abimizde bu kartı gördüm.

Birde sorun idrar yarıştrmaktan ziyade işlerin kolay yürümesi için verilebilir diye düşünyorum.

jangbogo
Şube Müdürü
22 Nisan 2012 01:51

Arkadaşlar memurlar göreve başlarken hangi görevi yapacağı belli ve atandığı görevde çalışması esastır

Başka bir görevde çalışıyorsa çalıştığı görev için teklif edilmesi konusunda emir var şimdi araç komutanlığı diye sabit bir branş yok bu konuda eğitim verilerek mevcut (sivil olmayan) personel er erbaş yetkilendiriliyor intikal halinde iken araç komutanının bir üst amiri gelirse araç komutanı o oluyor

burada uzman çavuşların amiri sivil memur olmuyor

servis araçlarında vs yerlerde sivil memurların uzman çavuşlardan önce sıralanması bence sivil memurların uzman çavuşların üstü olamayacını vurgulamak maksadı ile yapıldığını düşünüyorum

Her memurun bir branşı var onun dışında araç komutanlığı hevesi taşınmamalı buna gerek yok

balerest araç sivil görünümlü olsada eğer askeri araç ise aynı düzen ve emirler geçerlidir hiç bir zaman araç komutanı olmadan hareket edemez

soruya dönecek olursak sivil memur hiçbir şekide ben çavuş'onbaşı'uzman çavuş un üstüyüm diyemez ve araç komutanlık yetkilerini kullanamaz

Sivil memur bir ekibin yetkilisi müdürü veya şefi ise ve ekibinin içerisinde uzman çavuş var ise ona işi ile ilgili görev verebilir aynı ekip araç'a binse araçkomutanı ekiptekinden daha kıdemsiz olsa bizimle birlikte araca binen uzman çavuş araç komutanı olur ofis yada atölyede şef/müdürden görev alan uzman çavuş araç bindese binecek araç boşalt derse inecektir müdür ve şefi de bu çağrıya aynen riayet edecektir

Emirlerden ve yönetmelikten anladığım budur

karayel_2005

Bu işler kurşun sıkmak kurşuna hedef olmakla yada sıkıntılı görev yapmakla ilgili değil kanun ve yönetmeliklerdeki yetki tanımlaması ile ilgili bir durum zaten bu yetkinin kiseye bir lutuf olmadığını blakis bunun sorumluluğunun birtakım sıkıntıları olacağını detail belirtmiş

karayel_2005
Şube Müdürü
22 Nisan 2012 08:38

aklın yolu bir.

SiviImemur
Memur
23 Nisan 2012 19:39

sayın detail,askeri personel değilim olmamakla birlikte sahiplenme konusunda size katılıyorum bu özlük haklarla birlikte dediğiniz gibi bu şekilde bir üstlük söz konusu bile değil.bu olayda da silahlı bir uzman erbas arkadasın güvenlik konusunda veya araç komutanlığı vs.sivil memurun altında olması yakışır kalmaz vede olmaması gerekir.Zaten dediğiniz gibi bizler sadece amirlerimize karşı sorumluyuz astlık üstlük ilişkimizin uzm.cvs. olmadığı bellidir, o yüzden bu bilinci kavrayamayan svl.me. yeni arkadaslardır.Yalnız muvazzaf uzman jandarmadan örnek vermissiniz ki devlet protokolu bu konuda sivil memurların öncelikli olduğunu savunuyor..uzman jandarmalarda sivil memurun arkasında serviste oturmalıdır diye mahkeme kararı var,uzman erbasın serviste bu durumu yargıya taşımıs ve çıkan kararda söz konusu uzman jandarma olmadığı için sadece protokolde sivil memurdan sonra geleceği vurgulanmıştır.yani jandarmada çalısan arkadaslar hastanelerde sıralamalardaki protokol de her zaman uzman jandarmadan sonra geliyor bu durum aykırıdır ama kimse bu örnek mahkeme kararıyla mahkemeye basvurmamıstır.Yani sonuç olarak mahkeme kararında olsuğu gibi uzman jandarma ve uzman erbaşlar sivil memurlardan sonra gelir,uygulamada kışlalar JGK buna uymamaktadır.

detail
Başbakan Müsteşarı
23 Nisan 2012 21:17

Ana fikirde anlaştıysak gerisi önü arkası sorun değil...

Askeri faaliyetlerden uzak kalıp devlet memuru gibi davranmazlarsa sivil memurlar çok çeker bu işten...

Ben sadece uyardım ama takdir sizlerin...

jito
Aday Memur
24 Nisan 2012 16:20

PROTOKOLDE UZMAN JANDARMA VE UZMAN ERBAŞIN YERİ YOKDU. AMA ŞİMDİ VAR SUBAY ASKERİ MEMUR ASTSUBAY UZMAN JANDARMA SİVİL MEMUR UZMAN ERBAŞ

gençkaptan
Aday Memur
24 Nisan 2012 23:32

Arkadaşlar boşverin protokolu kimi önde yazarlarsa yazsınlar önemli değil bizler enerjimizi fikirlerimizi daha önemli konulara yoğunlaştırmalıyız. Düşünün bakalım neyi nasıl yaparsak ne olur diye SİMED çıktı 1,5 yıldan beri adamlar bas bas bağırıyor facedeki üye sayısı daha 4.000 olmadı niye böyle neden bizler bir araya gelemiyoruz yanımdaki asb.lara tlf.dan msj. geliyo akşama program var her kes msj. göndersin zamlardan niye biz asb.lar yararlanamdık diye biz bunları neden yapamıyoruz

gençkaptan
Aday Memur
24 Nisan 2012 23:41

Özür diliyorum arkadaşlar SİMED in face deki üye sayısı 5.000 imiş resmi üye sayısıda ay sununda 500 olacakmış.

karayel_2005
Şube Müdürü
25 Nisan 2012 19:30

jito

arkamda duracağına önümde durman daha isabetli olur.genel iş hayatından ,özlük haklarında memnunmusun ondan haber ver

SiviImemur
Memur
29 Nisan 2012 23:44

jito,detail in dediği gibi kıyaslama yapmak bizim için üzücü olacak yalnız bu mahkeme kararından yola çıkarsak sizin dediğinize katılmıyor ve uygulamanın yanlış olduğu düşünüyor ve o kuvvette çalışıyorsanız yanlış uygulamaya tabi tutuluyorsunuz bilin uygulanmasın ama bil....Dava konusu olan Ankara J. Komd. Öz. Asyş. K.lığı servis araçlarına asılan oturma sırası çizelgesinde ve bu çizelgenin dayanak aldığı Jandarma Genel Komutanlığının 05.11.2003 gün ve Per:4300-2-03/Per.D.Ynt.Ş.(375137) sayılı emrinde ise servis araçlarında oturma sırası; ?Subaylar, istihdamı halinde istisnai memurlar, astsubaylar, uzman jandarmalar, sivil memurlar, sivil işçiler, uzman erbaşlar? olarak belirlenmiştir. TSK Protokol Yönergesi ve Askeri Araçların Kullanılma Esasları Karayolu Ulaştırma Emniyeti ve Askeri Trafik Kontrol Hizmetleri Yönergesindeki protokol sıralaması göz önüne alındığında, Jandarma Genel Komutanlığının 05.11.2003 tarihli emrinde ve bu emre dayanılarak düzenlenen servis oturma çizelgesindeki, uzman jandarmaların sivil personelden öncelikli olması anılan Yönergelere aykırılık teşkil etmektedir. Uzman Jandarmaların da uzman erbaşlarla birlikte sivil personelin arkasında yer alması, oturma sırasının buna göre düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak dava konusu, uzman erbaşların sivil personelden önce servis oturma çizelgesine dahil edilmemesi işleminin iptali istemi olduğundan, taleple bağlılık ilkesi gereği bu hususa işaret edilmekle yetinilmiştir.

SiviImemur
Memur
29 Nisan 2012 23:46

http://www.msb.gov.tr/ayim/Ayim_karar_detay.asp?IDNO=4417&ctg=000002000026000034

SiviImemur
Memur
30 Nisan 2012 00:54

Hiç kimse bu konuda yanlış anlamasın beni, benim amacım memur olarak ön planda olmak değil asla.Yalnız buna uymanın insanlıkla Türk örf ve adetleri ile alakası yoktur zaten. Bu gün hamile bir kadını benim statüm şudur deyip kaldırabilen zihniyeti tasvip etmiyorum,kanunların verdiği statükoyu sonuna kadar kullanmayı bir 25 yıllık babamız yaşındaki mazlumu bu şekilde insanların önünde kanuni yetki kullanıp rencide etmekten nemalanmak hiç bir Türk evladına yakışmaz diye düşünüyorum.Bu bilgilendirmeyi yapmamın tek bir sebebi vardır,kanunda bu uygulama geçerlidir kanuni haklardır değişene kadar.ama şuan burası Memur yazışma yeridir kendi hakkını bilmeyen memur arkadaşlar bizler bilenlerden fikir alışverişi yapıyoruz,bu bilgileri öğreniyoruz ama sabah kalkıp 20 25 yılını vermiş canı pahasını bu devlet bu millet için mücadele vermiş insanlara uygulansın diye değil,sistemin içinde kendini bilmez ve bunu bazı yanlış uygulamalarda buluna birliklerdeki ve bu uygulamalara dediğim örf ve adetlerimizi hiçe sayan ve babası yaşındaki bir memura benim statüm şudur ben senden önceyim polemiği yaşanmasın diye bilgilendiriyorum.Ve ayağı kaldırılan ben olsam da bu eylemi yaşı benden küçük dahi olsa bir başkasına asla yapmam ve yapamam bu benim yetişme tarzıma insanlığıma uygun değildir,yaşım gerçekten ileriyse benim gibi düşünen ve o durumumu gözlemleyen bir insan evladı ve bu ülkenin gerçekten örf ve adetlerini bilen bir delikanlı çıkacaktır diye düşünüyorum ve bu şekilde hareket ediyorum.

gecemavi67
Aday Memur
01 Mayıs 2012 17:22

ben anlatamadım sanırım benım sorum oturma sırası değil araç komuatnı kımdı memurmu uzman mı?

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi