Editörler : supporters.
07 Ekim 2008 15:49

Yüksek lisansa başvurularda Üds istemeyen üniversiteler

arkadaşlar hangi üniversiteler üds istemiyor?? lütfen yardım!!!

fermi
Memur
07 Ekim 2008 16:30

Sorunuz biraz eksik sanırım yükseklisans için soruyorsunuz.

Erciyes üniversitesi yükseklisans başvuruları için dil şartı koşmuyor.

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2008 16:34

evet hocam lisansüstü başvurularında üds istemeyen üniversiteler hangileri? bide bu üniversiteler hazırlık sınıfındamı okutuyor başvuranları?

fermi
Memur
07 Ekim 2008 16:47

Ondokuz mayıs ünivresitesi yüksek lisans başvurusu için dil şartı koşmuyor ancak bir yıl süre verip ÜDS veya KPDS'den 50 almanızı istiyor aksi halde kaydınızı siliyor.

Erciyes Üniversitesi Yabancı dil şartı koşmuyor sadece yabancı dil puanını da hesaba katarak öğrenci alıyor yani yabancı dilin ekstra getirisi oluyor. Doktoraya başvurana kadar da herhangi bir şekilde sizden yabancı dil talep etmiyor

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2008 17:06

hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

republic
Müsteşar Yardımcısı
07 Ekim 2008 17:13

sakaryada istemiyor önkoşul değil yani...

%50 ales, %40 mezuniyet notu, %10 dil puanı ile alıyor.dil puanın yoksa o bölümden 0 alıyorsun ama ALES ve ortalama iyiyse girebilirsin...

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2008 17:18

alesim 92 ama ot ort 2:48 alırlar mı acaba?

fermi
Memur
07 Ekim 2008 18:45

O başvuranlara bağlı.

Sonuçta bir sıralamaya tabi tutulacaksınız.

Ancak Ales puanınız gayet iyi niçin almasınlar.

Zaten son bir iki yıldır kontenjanlar epeyce arttı.

En azından bir denemelisiniz.

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2008 21:49

bu işlerde çok torpil dönüyo deniyo doğrumudur??

republic
Müsteşar Yardımcısı
07 Ekim 2008 23:15

sakaryada torpil kesinlikle yok ....her şey şeffaf.zaten herkesin notu acıklanıyor....alesin oldukca iyi ama bu birazda basvuracagın bölüme baglı ...

atıyorum sen iktisat secersin 15 kişi kontenjan var ...200 kişi basvurursa girmen zor olabilir ama 10 kişi alan ve 15 kişinin basvurdugu bi yere daha rahar girersin....kolay gelsin..

fermi
Memur
08 Ekim 2008 10:26

Yükseklisans alımlarında torpil yok desek yanlış olmaz.

republic
Müsteşar Yardımcısı
08 Ekim 2008 12:41

sakaryada torpil yok , diğerlerini bilemem..

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
08 Ekim 2008 13:12

marmara da veya 9eylülde torpil var mıdır bilen var mı?

Ambidextrous
Kapalı
08 Ekim 2008 13:26

Marmaradaki torpil hiçbiryerde yok kardeş benden söylemesi...

black07
Aday Memur
08 Ekim 2008 14:38

selçuk üniversitesindede üds şartı yok ales puanın cok güzel fakat not ortalanız 2.50 üstünde olmalı bi arkadaşımda 2.48 ortalamayla başvuramadı.ben kazandım hemde torpilsiz olarak..

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
08 Ekim 2008 14:40

peki üds ve ot ort. şartı koymayan üniler hangileri bilen var mı?

size hayırlı olsun black07.....

nur dize
Müsteşar
08 Ekim 2008 14:44

arkadaşlar ben de bu sene ilk defa gireceğim alese 16 kasımda..benim de dilim yok ortalamam da 3.06 alesten ne kadar yüksek alsam kardır diye düşünüyorum..acaba 92 alan arkadaşım bana alese nasıl hazırlandığını eğer varsa hangi kaynaklardan hazırlandığını ve netlerini yazabilir misin rica etsem:)

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
08 Ekim 2008 14:58

not ort çok iyi nurdize... ama ben sınava öylesine girmiştim ve hiç hazırlık yapmadım bu sınavın çalışmayla pek ilgisi yok eğer okuduğunu anlama ve matematik zekasına sahipsen kolayca yapıyorsun. bu sınav da lisede EA okuyanlar daha şanslı çünkü türkçe ve matematik çıkıyor..

yani sınav okuduğunu anlama mantık ve sayısal zeka üzerine..

benim çalıştığım hiç bi kaynak yoktu..

zerdali+
Aday Memur
08 Ekim 2008 15:02

ya dilin yoksa ne diye yüksek yapmaya kalkışıyorsun, ne işine yarayacak dünyada olup bitenden habersiz... literatürü nerden tarayacaksın okuduğun makaleleri nasıl anlayacaksın, istihareye mi yatacaksın? üniversiteler biran önce bu dilsiz yanlışından dönmelidir...dünyadan bağımsız bilim olmaz...elin hintlisi, afrikalısı bilmemnesi ingilizce yayın yapıyor sen nerde yapacaksın yayını tempo dergisinde mi? oturun çalışın... boş hayale kalkışmayın...

nur dize
Müsteşar
08 Ekim 2008 15:04

Size maşallah diyeyim o zaman:) lisede EA okudum bölümüm de Türkçe Öğretmenliği..Bu yönden şanslıyım okuma hızım da iyi ama ben çıkmış sorulara baktım sorular zor değil fakat çok zaman alcak gibi:( ondan korkuyorum.. bi de netlerinizi biliyo musunuz acaba:)

nur dize
Müsteşar
08 Ekim 2008 15:08

zerdali arkadaşım biz de ömür boyu dil öğrenmeden okuyalım demiyoruz zaten ayrıca doktora için da üds kpds gibi sınavlardan 70 alma zorunluluğu her üniversitede var..benim bu zamana kadar dil öğrenememe sebeplerim olabilir burdan kalkıp eleştirmeye hiç hakkınız yok..ayrıca bölümüm Türkçe benim alanım ana dilimle ilgili bilmem anlatabildim mi...lütfen biraz saygı;eğer yardımcı olmucaksanız böyle bir sayfaya yorum da yapmayın!!!

Toplam 133 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi