Editörler : oto-danisman-expert

27 Ekim 2010 21:33

Hizmet Birleştirme ve 30 günlük Yıllık İzin

Merhaba sivil memur arkadaşlarım...benim özel sektörde,öğretmen ve tekniker olarak yaklaşık 7,5 senelik sigortam var şuan TSK da GİH Sınıfında VHKİ olarak 1,5 senedir çalışıyorum...Hizmet birleştirmesi hakkım var mı(Emeklilik için olduğunu biliyorum)yıllık izin sürem toplam sigorta yılım 10 sene dolarsa 30 güne çıkar mı ?...özellikle yeni kanunlardan haberi olan arkadaşlarım cevaplarlarsa memnun olurum...herkese iyi çalışmalar

selda29
Kapalı
28 Ekim 2010 15:13

mrb öncelikle hizmet dökümünle birliğinin personel şube bölümüne başvurursan daha sağlıklı olur ama emeklilikde olduğu gibi yıllık izin hakkındada katkısı olur 7,5 yıl sigorta + 1,5 yıl tsk = 9 yıl 1 yıl daha çalıştıkdan sonra 30 gün izin hakkın doğar yanlız hizmet birleştirme hemen iki günlük iş değil 2 yılı bulabiliyor birleştirme yapacaksanız bence en kısa zamanda idari işler subayınızla görüşüp yazılı olarak talebinizi dile getirin

ilker2906
Aday Memur
28 Ekim 2010 17:23

Merhaba!30 günlük izin kullanılabilmesi için dışarda geçen Teknik ve Sağlık Hizmetleri geçerli oluyor.Yani arkadaşımızın; THSde geçen Süre(diğerleri hariç)+1,5+(Askerlik süresi)=10 yıl.(30 günlük izin)

balarest
Genel Müdür
28 Ekim 2010 19:44

hızmet bırlestıme ıkı yıl vb degıl sadece 1-3 ay arasında olur bıter bunun seebı emeklı sandıgına vb yerlere gıden yazısmalarartık ıse basladıgınız zaman sgk numarası ıstenır. sonrası bonservıs ıstenır. hızmet bırlestırme de esas olan brans alanınızla alakalı bır ıste calısmıs olmanız %100 fayda saglar. forumda dıger konu baslıgına bakarsanız daha faydalı olur bu konuda gereklı bılgıler ayrıca mevcut

jangbogo
Şube Müdürü
28 Ekim 2010 19:55

selda29

hizmet birleştirmesi öyle çok uzun sürmüyor

benimki kısa sürdü enazından

1 ssk (sgk) dan aldığınız hizmet dökümünü özellikle oradan alınmalı çünkü eğer var ise onsekiz yaş altı pirimleri internette sorgulamayapılınca görünmüyor

2 eğer iki ayrı sigorta numaranız varsa birleştirdikten sonra aktarın

3 bir dilekçe ye ssk sgk aldığınız dökümü iliştirim

4 ekte bulunan ssk günlerimi emekli sandığı .......numarama aktarmak istiyorum şeklinde çok kısa biryazı ile ilk amire vermek yeterli engeç iki ay içerisinde sonuç geliyor

5 bu gelen cevapta kaç gün kaç ay kaç yıl aktarıldığı yazılı bu süreye çalıştığınız yılı eklediğinizde varsa askerlik sürenizi askerliği saydırmış olmak gerekmiyor 10 yıl tamamlandı ise 30 gün yıllık izni hak ediyorsunuz

bununla ilgili dava sonucunda butür durumlarda mahkemeyi gerek siz yere meşgul etmemek için şartları uyan lara yıllık iznini kullandırın vb yazıyor

ilker2906

senin söylediğin konuyu ben şöle anlıyorum ilgili mahkeme kararında eğer ssk lı iken çalıştı meslek ile memuriyetteki mesleği aynı ise

bununda anlamı aslen bu pirimler yatarken emeğinle mi çalıştın yokça ticaretmi yaptın yani patronmu idin işçi mi

zira bu aktarılan pirim günleri bağkurada yatmış olabilirdi budurumda işveren olmak gerekiyor işverenin izin kullanması gibi birşey yok istediği kadar kendine izin verebilir

harunçınar

yıllık izinler konusunda yeni kanun çıkmadı diye biliyorum bir ara garnizon ter belgesi kalkacak dendi ama sonuçlanmadı

sen hizmet birleştirmesini yaparsan 2.5 yılını doldurunca 10 yıl tamamlanıyor 30 gün yıllık izni hak edersin

ayrıca askerliğini yaptınsa 30 gün izni hak ettin şu anda çünki on yılı geçiyor süren hizmet birleştimesini yaparyapmaz izin kullanma hakın doğar

harunçınar
Kapalı
28 Ekim 2010 20:51

arkadaşlar yardımınız için çok teşekkür ederim,birkaç ayrıntı vermek istiyorum özeldeyken bilgisayar usta öğreticisi olarak öğretmenlik ve başka bir okulda da bilgisayar teknikeri olarak bilgi işlem bölümünde çalıştım şuan bu konularla ilgisi olmayan askerlik şubesinde vhki olarak çalışmaktayım bunları şunun için söylüyorum yaklaşık 5-6 ay önce bir emir(bilgi) gelmişti 5510 sayılı kanuna tabi olan memurların(2008 den sonra memur olanların...) sivildeki çalışmaları şuan ki derece ve kademelerine etki etmeyecek sadece emekli keseneğine etkileyecek bunun için emekliliğe az bir zaman kala birleştirilmesi istenmişti yanılmıyorsam orada 30 günlük izinden söz edilmiyordu ve derece kademe ilerlemesinin sadece şuan tsk da öğretmenlik,avukatlık,teknik ve sağlık bölümlerinde çalşanlar için geçerli olduğunu anlatan bir emir gelmişti cevap veren arkadaşlarım bu emri de göz önüne alarak cevaplıyorlardır umarım...yani şimdi ben özel de tekniker ve öğretmen olarak çalıştığım için dahil olur mu bu durumda ? eğer olmuyorsa çok saçma sapan bir uygulama gibi geliyor...

haklı olduğumu belirten kanun maddelerini de bulabilmem için yardımcı olursanız sevinirim çünkü dayanak noktasını kanun maddelerinden almam gerekiyor...herşey için teşekkür ederim Sivil Memur arkadaşlarım,sevgiyle...:)

jangbogo
Şube Müdürü
29 Ekim 2010 00:35

harunçınar

aşağıda kanun maddeleri var bahsettiğin emri ben hatırlayamadım ssk günlerini saydırdığın zaman derece kademen düşüyor fakat maaşın artmıyor emekli keseneğin artıyor yıllık iznini 30 gün kullanabilmen için saydırman gerekiyor maddi olarak şuanda kaybın var emekli olunca maaşına yansıyacak bu bahsettiğin emirden de önce böyle idi 2008 den önce işbaşı yapanlarada böyle uygulanıyor yani

Yıllık hizmet süresinin hesabına özel sektördeki süreler katılabilir mi?

27 Eylül 2005 00:00

Soru:

Sayın Yetkili...

Benim sorunum şu anda çalışmakta olduğum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde yapılan uygulamanın doğru olup olmadığı ile ilgili. 1989 yılında Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünden mezun oldum.15/03/1990'dan itibaren özel bir oto tamirhanesinde bölümüme ilgili dalda çalışmaya başladım.Burada askerlik nedeni ile ilişik kesiş tarihim olan 31/10/1992 tarihine kadar çalıştım.Askerlik hizmetimin bitiminden sonra 01/05/1995 tarihinden itibaren 04/01/2001 tarihine kadar yine özel bir otomotiv yetkili servisinde branşımla alakalı dalda teknisyen olarak çalıştım. Memuriyete başlayana kadar sigortalılık sürem 2960 gün olarak hesaplandı.04/01/2001 tarihinden itibaren Sadece meslek lisesi mezunu eleman alan Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü bünyesinde Arama Kurtarma Teknisyeni olarak çalışmaya başladım.Çalışmaya başladıktan sonra askerlik borçlanmamı yaparak ödedim.Memur olarak çalışmaya başladığımda kadro derecem 12/2'den başladı.Şu anda kazanılmış hak aylığım 9/2 den,emekli müktesebim 6/1 den işlem görmektedir. Buna göre;

1- Meslek lisesinden mezun olduktan sonra SSK'lı olarak çalışmış olduğum iş kolu teknik hizmetler sınıfında olduğu için memuriyetteki kazanılmış hak aylığımın hesaplanmasında değerlendirilmelimidir, değerlendirilmemeli midir? Değerlendirilmesi gerekiyor ise bu konu ilgili olarak nereye nasıl başvurmalıyım ve hangi yolu izlemeliyim.

2-Yine aynı nedenden dolayı şu an 20 gün olarak kullanmakta olduğum senelik izin süremi 30 gün kullanabilirmiyim.Bu konu ilgili olarak nereye nasıl başvurmalıyım ve hangi yolu izlemeliyim. İyi çalışmalar.

--------------------------------------------------------------------------------

Cevap:

1- Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler bölümünün (C) bendinin 1 inci fıkrasında "Teknik hizmetler sınıfına girenlerden memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya özel müesseselerde ifa edenlerle memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin teknik hizmetlerde geçen süresinden bu Kanun ve bu Kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen sürenin tamamı ve geri kalan sürenin 3/4 ü toplamı memuriyette geçmiş sayılarak bu süreler her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir."hükmü yer almaktadır. Anılan hüküm gereğince memuriyete girmeden önce özel sektörde geçen 2960 gün hizmet süresinin sosyal güvenlik primi ödenmesi ve (çalıştığı firmadan alınacak bir belge, Bonservis olabilir) mesleğini icra ettiğini belgelemek sureti ile ¾ ünün memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gerekmektedir. 2960/3=2220 / 30=74 ay/12 =6 yıl 2 ay olmaktadır. Bu sürenin kazanılmış hak aylık derece ve kademenizde değerlendirilmesi gerekmektedir.

2- 657 sayılı Kanunun 102 ve 103 üncü maddelerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23 nci maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler."denilmekte olup, 102 nci maddesinde "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." ve 103 üncü maddesinde de "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir." hükümleri yer almaktadır.

Devlet Memurları Kanunun uygulamada birliğin sağlanması maksadı ile yayımlanan 154 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde hizmet değiminden "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması," gerektiği belirtilmiştir.

Bu itibarla Özel sektörde geçmekle birlikte kazanılmış hak aylık derece ve kademe de değerlendirilen süreler yıllık izin süresinin hesabında değerlendirilmektedir. Bu nedenle kazanılmış hak aylığında değerlendirilen tüm süreler 10 yıl olması halinde 30 gün yıllık izin kullanmanız gereklidir.

tilsim37
Kapalı
30 Ekim 2010 18:38

Sevgili Harun ÇINAR arkadaşım. Özel sektörde çalışmış olduğun günler izin süreni etkilemez. GİH yani genel idari hizmetler branşında ve yardımcı hizmetler branşında olan arkadaşlara maalesef böyle bir hak tanımamışlar sadece daha önce resmi kurumda çalıştıysan o günler izin süreni etkiler. Teknik hizmetler, yardımcı hizmetler, öğretim hizmetleri ve sağlık hizmetlerinde çalışan memurların özel sektörde dahi olsa çalıştığı günler yıllık iznin 30 güne çıkmasını etkilemektedir.

Personel Başkanlığı her hizmet birleştirmesinde hizmet birleştirilmesi yapılan personelin ismiyle birlikte ekinde yayınlamaktadır.

Saygılar Murat

jangbogo
Şube Müdürü
30 Ekim 2010 19:57

tilsim37

Aşağıdaki tebliğin tamamını sen ekle son parağrafını birlikte okuyalım

DEVLET MEMURLARI KANUNU GENEL TEBLİĞİ (Seri No: 154)

09 Kasım 2010 21:09

Sayın tılsım bey...bahsettiğiniz mevzu hangi kanun veya yönetmelikte geçiyor ?...çünkü ikisine zıt bir kanun olamaz...Resmi gazetedeki belli ve net ?

tilsim37
Kapalı
11 Kasım 2010 12:41

Sayın mavi karapanter Jandarmanın jnetin de birkaç sefer yayınlandı ve belli aralıklarla hizmet birleştirmesi yapılan personelin isimlerini yayınlarken ekinde yayınlanıyor. Zaten yayınlanmasına da gerek yok problem bazı arkadaşların yanlış anlamasın da kazanılmış hak aylığının on yılı doldurması gerekiyor. Ama ben sizi zahmetten kurtarayım. Bendeki belgenin sayısını ve konusunu mesaj kutusuna atıyorum. Bulamazsanız üşenmez tam metni gönderirim.

Saygılar

tilsim37
Kapalı
11 Kasım 2010 12:53

İLGİ : 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

3. Maddenin a b ve c maddelerinde yazılan şunlar

Memurların intibaklarının yapılmasına müteakip yıllık izinlerinhesaplanmasında (2182,5289 sayılı kanun ve 458 sayılı KHK ileverlien bir derece ve sicilden dolayı verilen kademeler hariç)

a. Genel İdari Hizmetler Gih ve yardımcıı hizmetler sınıflarında görevli sivil memurların kamu kurum ve kuruluşlarında(Resmi) geçen hizmetleri.

b.Teknik Hizmetler , sağlık hizmetleri, eğitim ve öğretim hizmetleri ve avukatlık sınıflarında görevli sivil memurların kamu kurum ve kuruluşlarda (Resmi) geçen hizmetleri ile kamu kurum ve kuruluşlarda geçmese dahi ilgi kanun hükümleri kazanılmış hak aylığından sayılan hizmetleri.

c. Askerlik Hizmeti dikkate alınmaktadır.

Arkadaşlar tarih sayısını arkadaşın mesaj kutusuna gönderdim. Ben belgeden konuşuyorum kulaktan dolma değil.

Saygılar

deryatds
Memur
18 Kasım 2010 21:25

ben aday memurum göreve yeni başladım

daha önce sözleşmeli pozisyonda taşeron firma aracılığıyla 4,5 yıl ve sözleşmeli pozisyonda da 5 ay çalıştım. sivil memurluga başlayalı 3 hafta oldu hizmet birleştirmesini hemen yapmam gerekir mi bilgi verirseniz sevinirim

ikinci bi sorum daha olcak o da ben su an saglık hizmetleri sınıfındayım. önlisans (tekniker) işletmeye dikey geçiş yapabiliyorum mezun oldugum zaman intibakım yapıyo yani üst ögrenim sayılıyo. peki ben işletmeden mezun olunca GHS mı dahil olucam yoksa SH sınıfında mı kalıcam bilmiyorum. SH sınıfından çıkmak istemiyorum yoksa okul bitirmicem GHS dahil olucaksam bu konuda da bilgisi olan arkdaşlar vaar diye tahmin ediyorum.

burdurlum
Aday Memur
30 Kasım 2010 19:48

siz resmi kanaldan hizmet birleştirme için müracatınızı yapın beklemede kalın beklerkende evrakın önünü ardını takip edin kaybolması gerisi olur gider kullanırsınız 20+10

prezantbl
Memur
14 Mayıs 2011 18:38

BUNU BENDE ARAŞTIRDIM..TILSIMIN YAZDIKLARI DOĞRU..PEKİ BUNA KARŞI DAVA AÇAN OLMADI MI BUGÜNE KADAR?? SAĞLIK HİZMETİ VEYA ÖĞRENİM HİZMETİNDE ÇALIŞANLARLA GİH ÇALIŞANLARI ARASINDA BİR AYRIMCILIK DEĞİL Mİ BU??

ilterinal
Daire Başkanı
23 Ağustos 2016 19:21

eski ssk larım özelde teknik işlerdede deyil.hizmet birleştirmemi derece kademeye saydırırsam 30 gün olabılır dedı iizn sürem.

sylvinho
Aday Memur
07 Ekim 2016 15:22

Arkadaşlar merhaba. Bir yıldır 399'a tabi bir kurumda GİH sınıfında çalışıyorum. Göreve başlamadan önce 7 yıllık bir Bağkur primim yatırılmıştı. Hizmet birleştirme dilekçesi verdim henüz bir yanıt alamadım. Acaba bu yatırılan primlerin derece, kademe ve yıllık izin açısından bir avantajı olur mu?

sylvinho
Aday Memur
16 Ekim 2016 16:18

Arkadaşlar bir siteye sorduğum bu soruya karşılık şu cevap geldi: Memuriyet öncesi 4/b yani bağkur kapsamında yatırılan primler kademe, derece ve maaş üzerinden bir etki yaratmaz. Ancak emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı üzerinde etkisi olur.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi