Editörler : E.Kayı Han
20 Ağustos 2010 12:53

altın hesabı

arkadaşlar altın hesabı açtıran var mı içinizde ?nasıl işliyor sistem?islama göre helalmidir?

kml83
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2010 13:40

o nasıl bir hesapmış öyle.önce biraz bilgi verin hele.altın biriktireceğiz.

işin içine faiz girmiyorsa, parayı altınına çevirip bir yerde muhafaza ediyorsan neden haram olsun ki.bankalarda kasa kiralayanlar var.onun gibi bir şey mi.nasıl....

şişşştttt
Yasaklı
20 Ağustos 2010 13:42

kesinlikle haramdır..

kml83
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2010 13:47

önce açıklayın hele kardeşim.altın hesabı da ne oluyormuş.şu forumda ne kadar çok haram kelimesi var yav.helal olan bir şey yok mu dünyada.

tevbe yarabbim tevbe estağfirullaaaah....

meraklikiz
Yasaklı
20 Ağustos 2010 13:49

bildiğim kadarıyla paranız altına göre değer kaybediyor veya kazanıyor.paa bankada kaldığı müddetçe de banka onu kullanıyor.yani paranızı bankanın kullanımına sunuyorsunuz.haram gibi gelmişti bana okuduğumda.tabiki bu konunun otörü değilim konuya hakim biri yanıtlarsa daha iyi olur.

şişşştttt
Yasaklı
20 Ağustos 2010 13:49

:))

kardeşim ülkede eflasyon varmı? haşa yok

peki altın yıllık eflasyondan daha fazla değer kazanmıyormu? evet

o zman alın teri dökmeden para ile para kazanmak harammıdır? evet

nasıl oldu:))))))

meraklikiz
Yasaklı
20 Ağustos 2010 13:54

şşttt,altın parada kaybettirebiliyor bazen.ticaret olmuyor mu ozaman.konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilken nasıl kesin haram veya helal diyebiliyorsunuz .zaten insan ne çekiyorsa yeterli bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğundan çekiyor.

kml83
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2010 13:59

alın teri olmadan kazanılan parayı zaten istemeyiz.islamın faizi yasaklamasının en büyük nedenlerinden birir de, parayı piyasadan çekmektir.

adamın bir sürü parası var, gidip iş yeri açmıyor, fabrika tesis açmıyor.faize koyup yiyor.ülkeye zarar bu.fakire iş imkanı açılmıyor.

borsadan bir farkı yok o zaman bu altın hesabının.borsaya mübah diyorlar.ayıp yav ayıp.akıl var izan var.

bir tarafta ocaklar yıkılırken borsa yüüznden , öbür taraf yıkılan ocağın parasıyla villa alıyor.

anlamıyorum insnaları.yattığımız yerden karnımız doysun diyorlar.senin paran varsa, o paranın bankada ne işi var.hiç bir banka gördünüz mü ki bir kuruş almadan bir işlem yapsın.kazancı olmadan sizin paranıızn bekçiliğini yapsın.

banka işinden uzak durula.bir tek maaşlar çekile.kredi kartı bile alınmaya.

çisem1983
Memur
20 Ağustos 2010 14:57

bildiğim kadarıyla paranızı bankaya yatırıyorsnuz(finans bankaları)o da yatırdığınız parayla altın alıyorve kullanıyo szin altınııızı. elde ettiği karı da sizinle paylaşıyo. benim bildiğim bu kadar.

çisem1983
Memur
20 Ağustos 2010 15:02

bu konuda kesin bilgisi olanların bilgilerine ihtiyacım var

20 Ağustos 2010 15:07

Diyanetin bu konudaki açıklması

Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?

Bankalarda, altın ve döviz alım satımı için açılan fona para yatırmakta sakınca yoktur Ancak, bu fonun işlemleri içerisinde repo, tahvil, bono alımı satımı gibi faizli işlemlerin bulunması halinde, bu fonlara para yatırmak caiz değildir

Ayrıca söz konusu altın veya döviz hesabına yatırılan paraların ilgili banka tarafından nerelerde değerlendirildiğine, islama uymayan işlemlerin ve uygulamaların olup olmadığına göre de hüküm değişmektedir Örneğin bazı bankalar "Altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanıyor, düşmesiyle anaparanızı koruyorsunuz" şeklinde bir güvence vermektedirler Bu durum caiz değildir

Ancak altın veya döviz hesabına yatırılan para ile faizli işlemlerde kullanılmadan helal olan ticari işler yapılırsa ve yapılan ticaretin sonucunda da kâr-zarar paylaşılırsa altın veya döviz hesabına para yatırılması, caiz olur

Diyanet İşleri Başkanlığı

p00r
Kapalı
20 Ağustos 2010 15:09

boşverin böyle rüyalara dalmayın. anlattığınız kadarıyla şüpheli görünüyor. Hem mevcut altınınızdan fazla para vermeyi taahhüt ediyorlarsa o zaten faizdir ve haramdır.

Şahsen faiz işleten bir kurumun benim altınlarımı işletmesini ve oradan para kazanmasını istemem. Boşverin altın hesabıyla filan uğraşmayın.

kml83
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2010 15:26

bak işte diyanet de benim dediğime gelmiş:))

parası çok olanlar böyle şeyler düşünmesin.bana başvursun.değerlendiririz o parayı:))

-hi.lal-
Yasaklı
20 Ekim 2011 22:19

altın hesabı için ,son olarak ne diyorsunuz =)

_huzur_14
Yasaklı
20 Ekim 2011 22:41

paranıızn değerinde verilen altın gramı baştan belli

ha evinde birikmiş,ha bankada

sonuçta düşerse düşer,çıkarsa çıkar

neden sorun olsun?

-hi.lal-
Yasaklı
20 Ekim 2011 22:42

mantıklı...

_huzur_14
Yasaklı
20 Ekim 2011 22:45

hilal ben kendime göre yazdım,belkide haramdır bilmiyorum ama diyelimki biraz paranız var parada olsa,altında alsanız çalınma kaybolma riski var

banka daha garanti gibi geliyor

banka sana baştan hesabına tanımlı atıyorum 120 gr oldu diyor

düşünce seninkide düşüyor,çıkarsa seninkide çıkıyor

-hi.lal-
Yasaklı
20 Ekim 2011 22:48

bende sizin gbi düşünüyorum...

solduyulu
Şef
20 Ekim 2011 23:04

bankalar ile ilgili olarak hiç kimseye bankaya vadesiz(faizsiz) dahi para döviz altın yatırın demem.Faizle çalışan kurumlardan ne kadar uzak durulursa o kadar iyidir.(annem evladım gökten taş yağsa bankanın saçağına der)

para altın piyasa için damarla kan gibidir atıl durduğunda işe yaramaz o yüzden borç verin ev araba alın ortaklık yoluyla işletmeyi deneyin

ama bunları yapamıyorsanız/yapıpta pişman olmuşsanız ve muhafaza etmek noktasında başka yerde saklayamama çalınma tehlikesi vb zaruretleriniz varsa ehveni şer olarak finans kurumuna yatırın ama o kurumunda siz altın alımı yaptığınızda merkez bankasından altın bloke etmesi gerekiyor.

saygılar..

-hi.lal-
Yasaklı
20 Ekim 2011 23:05

ben kuveyt Turk den başka yere uğramıyorum =)

solduyulu
Şef
20 Ekim 2011 23:07

düzeltme

gökten taş yağsa bankanın saçağına sığınma der

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi