Editörler : E.Kayı Han

alayı yalan dolan
Şube Müdürü
07 Eylül 2012 23:31

unide hevesim vardı, 2006da falan bıraktım yeni dillerle ugrasmayı...

urduca bi isime yaramz, yarasa öğrenirdim o zaman:)

kerbelasehidi
Genel Müdür
08 Eylül 2012 11:03

ben ilahiyat önlisans mezunuyum oradaki arapça çok basit ki benim arapçam çok zayıf olduğu halde 26 sorudan 25 tanesini bilmiştim alt yapısı azda olan birisinin rahatlıkla geçebileceği bir sistem önlisans arapça dersi..

baskilli2323
Aday Memur
08 Eylül 2012 11:12

arkadaşlar ben de Arapça öğrenmek istiyorum. ama öyle çok detaylı değil. okuduğum Kuranı, namazda okuduğum sürenin ne anlattığını az da olsa anlayabilecek kadar. bu yıl Allah nasip ederse atanma durumum var. dolayısıyla biraz zaman sıkıntısı yaşayabilirim. bu şartlar da Arapça öğrenmem mümkün müdür/ ne şekilde? Arapçaya aşinalığım hiç yok değil edebiyat mezunuyum. bu nedenle az da olsa Osmanlıca kelimelerden dolayı bir kulak dolgunluğu var. ama tabiki yeterli değil. acaba bu amaca ulaşmak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

baskilli2323
Aday Memur
08 Eylül 2012 11:12

arkadaşlar ben de Arapça öğrenmek istiyorum. ama öyle çok detaylı değil. okuduğum Kuranı, namazda okuduğum sürenin ne anlattığını az da olsa anlayabilecek kadar. bu yıl Allah nasip ederse atanma durumum var. dolayısıyla biraz zaman sıkıntısı yaşayabilirim. bu şartlar da Arapça öğrenmem mümkün müdür/ ne şekilde? Arapçaya aşinalığım hiç yok değil edebiyat mezunuyum. bu nedenle az da olsa Osmanlıca kelimelerden dolayı bir kulak dolgunluğu var. ama tabiki yeterli değil. acaba bu amaca ulaşmak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

kerbelasehidi
Genel Müdür
08 Eylül 2012 11:14

bak arkadaşım şu link te fydalı gibi duruyo ücretsiz üyelikte yok tek tek anlatıyo bir bakmanı tavsiye ederim

Meryem Gül
Yasaklı
08 Eylül 2012 11:45

link nerde

kerbelasehidi
Genel Müdür
08 Eylül 2012 12:29

pardon linki vermeyi unutmuşum:) http://www.interaktifarapca.com/arabiyye/1_1.php

baskilli2323
Aday Memur
09 Eylül 2012 11:57

link için teşekkür ederim, umarım çalışabilir ve faydasını görebilirim.

terzi4601
Kapalı
11 Eylül 2012 20:23

selamün aleyküm kardeşim çıkmış oldugun yoldfa cenabı alllah muaffakkılsın. arapça alt yapın yoksa .ögrenmen için yatılı bir kurs almanlazım onuda ancak 3 yılda ala bilirsin, tabi bu arabca kur an kerim arabcası ilgilenirsen yönlendire bilirim hayırlı günler.

yaralı kalp-61
Kapalı
14 Eylül 2012 22:59

alayı yalan dolan

kitaptan yada cd den çalışırken nasıl bir metod önerirsin not almak sözel çalışmak vb. hangi yollar daha iyi olur biraz anlatır mısın.mesela ingde okuldayken hoca aynı kelimeyi defalarca yazdırırdı ya:) yine öyle olması iyi olur mu sence gerçi çokda zaman yok ama.

baybars999
Aday Memur
14 Eylül 2012 23:17

Kuran okuma yazmasını öğrenirsen arapçanın büyük bir kısmını halletmiş sayılırsın.

yaralı kalp-61
Kapalı
16 Eylül 2012 22:00

Kuran okumayı biliyorum elhamdülillah yazmaya sıra gelince onu da çat pat tecvid çalışmaları yaparken nakıs da olsa biraz beceriyorum yani.

alayı yalan dolan
Şube Müdürü
16 Eylül 2012 23:08

o dedigim cdler kitabın interaktif ortama aktarılmıs hali zaten.not tutmakta ve ekstra kelime okumakta fayda var. bir de türkce anlatımlı grammar kitabı iyi olur.pratik de yapılmalı imkan dahilinde...

canavarcaferr
Aday Memur
16 Eylül 2012 23:19

git bi arapça kursuna öğren da öğrenmişken sadece okumayı değil okudugunu anlamayı da öğren

yaralı kalp-61
Kapalı
18 Eylül 2012 18:37

canavar caferr

kursa gidip öğrenmeyi bende biliyorum o kadar kafamız çalışıyo çok şükür başta yazdıklarımı okumadın herhalde işitme engelliyim bana yönelik konuşulmayınca anlatılanı anlamıyorum sınıf ortamında hocadan öğrenmem mümkün değil yani son 6-7 yıllık öğrenim hayatımı kendi başıma Allahın izniyle kitaplardan çalışarak geçirdim. bunu da Allah izin verirse kendim hallederim olmadı çalışmaya başlayınca özel hoca tutarım inşaallah

alayı yalan dolan

sende hakkını helal et zahmet oldu Allah razı olsun

white.dream
Daire Başkanı
19 Eylül 2012 12:18

Bizim insanlarımız her şeyi en kolay en kısa en kestirme yoldan zahmet çekmeden halletmeye yapmaya veya elde etmeye çalışırlar ki bu çalışma faydasızdır.

çalışmanın temelinde emek çaba halis niyet rıza-ı ilahi olmadır ki o çalışma ibadet hükmüne geçer.

arapça çok derin bir dildir.hemen okuduğunu anlama imkanı yok.sıra ile okula yeni başlayan çocuk gibi harfler harekeler basit cümleler telafuzlar diye gider. sonra bunun sonu yoktur. en iyi diye bir derecede yoktur.herkes kabiliyetine istidadına görebir seviyeye gelir.

iki farklı tohum toprak altında aynı derinliğie gömüldüğü halde her biri kendi mayasına göre büyür yer üstündeki uzaması büyümesi kendine göredir.

19 Eylül 2012 12:45

Arapça öğrenmek gereksiz ! Ama çok merakın varsa vakit ayırırım diyorsan yani boşa harcıyacak vaktim bol diyorsan o zaman öğren fakat bence arapça öğrenmeye harcayacağın zamanı daha olumlu manada bilgi edinmeye harcayarak değerlendirmelisin...

yaralı kalp-61
Kapalı
19 Eylül 2012 18:51

white dream

sağol Allah razı olsun.

non- locality

arapça öğrenmenin gerksiz olduğunu düşünseydim senin gibi bu başlığın altında arkadaşlardan bilgi almaya çalışmazdım zaten mantıklı olan da bu kainatın Efendisinin s.a.v konuştuğu dili bilmek anlamak verdiği mesajları uygulamak bizzim için şereftir.

namaglup37
Kapalı
22 Eylül 2012 14:52

bir insan arapçayı bilmiyorsa 100 trane de dil bilse eksiktir hep. Allahın ne dediğini bilmedikten sonra yaşamanın ne anlamı var ki...

white.dream
Daire Başkanı
22 Eylül 2012 17:40

bir temiz duru soğuk kaynağın yerini bilirseniz direk gider orda içersiniz.arapça adeta Kur'an on berrak soğuk temiz bal şerbeti hükmündeki kaynağının yerini tarif eden gösteren ve oraya götüren bir vasıta gibidir.

aksi halde arapça bilmeyen biri o kaynaktan akan su deresinin bulanıklaşmış tozlanmış sıcak hale gelmiş bir noktasından hortum takıp bir çeşmeye getirir ve ismini o çeşmeye yazdırır.bir tanede bardağı zincir ile o çeşmeye takar gelen giden kaynağı bilmediği ve o kaynağa gitmek zor olduğu için o çeşmeden içer:)

işte meal ve tefsirler bir nevi bu çeşme gibidirler.

arapça bilen biri ise direk o kaynaktan içen biri gibidir.

kıyas budur. isteyen kaynağa gider zahmetlidir emek çaba ister.

isteyen yakınındaki çeşmeden sıcak su içer bu ise rahattır:)

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi