Editörler : ayşegül bgm
26 Mart 2011 21:23

hemşirelik mi????

evet...

yarın ygs sınavı var...ve bende erciyes üniv. taban puanlarına şöyle bir göz atayım dedim...

ve gözlerime inanamadım...

hemşirelik 496. küsür puan bilgisayar mühendisliği 490.küsür...

diğer mühendislik fakülteleri yerlerde...çok daha altlarda...

inanılır gibi değil...bu hemşirelik mesleğine olan büyük talebin işareti olsa gerek....

ddem
Aday Memur
02 Nisan 2011 19:44

Hemşire olacağına aynı puanla bilg. mühendisi olsunlar.Saygınlığı daha fazla maaşı daha fazla. Bizim meslekte satgınlık kalmadı !

Kedimi_Yedim84
Kapalı
07 Nisan 2011 03:26

biraz gerçekçi ol, insanları yanıltma arkadaşım ;)

az önce çukurova üniversitesinin taban puanlarına baktım. bilgisayar mühendisliği mf-4 459, hemşirelik ygs-2 409.

ve üniversiteye giriş sınavı hakkında biraz bilgisi olanlar bilir ki mf-4 puanıyla ygs-2 puanı arasında dağlar kadar fark var :) yani ygs-2 puanı almak çok daha rahat.

"efesd"
Genel Müdür
08 Nisan 2011 15:07

bende erciyes üniversitesi taban puanlarına baktım...sende bir göz at sitersen....

eski gerçeklerden kurtul bence...yeni gerçekler farklı....

bilg. müh iyi bir mühendislik ....diğer mühendislik puanları çokk daha düşük ki eskiden öyle değildi...demek oluyorki hemşirelik popüler bir meslek haline dönüşmüş bile...bu arz ile ilgili bir gelişme...

demkki insanlar mühendis olup boşta gezmek istemiyor artık....

saygınlık meselesine gelince...saygınlık etikete olsun diyorsanız tamam...etiketi tercih edin siz....

ama ben...

saygınlığın insani duruşla ilgisi olduğunu düşündüm hep....ben hemşirelik mesleğinin içinde biri olarak hiç eksikliğini hissetmedim...doğru bir duruşu ilkesi olan herkese saygı gösterir bizim insanımız...üzerindeki mühendis etiketine değil...

ddem işte sizn yanlışınız burda...bu görüşle saygıyı elde edemezsiniz...önce bundan kurtulmalısınız....

Kedimi_Yedim84
Kapalı
08 Nisan 2011 15:29

Erciyes Üniversitesi Hemşirelik: mf-3 400.348 , Bilgisayar Mühendisliği: mf-4 451.847 . arada sadece 51 puancık fark var ;)

evet dediğin gibi mühendislik bölümleri düşüşte, sağlık bölümleri yükselişte. bu 51 puan fark, mühendisliğin en ölü hali, hemşireliğin de en canlı haliyle...

mesleğin saygınlığından bahsetmedim ki hiç, konuyu başka taraflara çekmişsin

popülerlikten bahsetmişsin de kişiye göre değişir, ben pek popüler bulmuyor. neden dersen? yardımcı sağlık personeli sınıfına giriyor, aynı kurumda doktor gibi idol bir meslek var, aralarında maddi manevi uçurum var. doktor ne derse hemşire onu yapar, iğne tansiyon pansuman vs... lise mezunu olan da bu işi yapabiliyor.... bilgisayar mühendisiyle kendini kıyaslaman anlamsız olmuş :) illa kıyaslamak istiyorsan buyur polis, astsubay, düz memurla kıyasla kendini ;)

"efesd"
Genel Müdür
08 Nisan 2011 16:03

"mühendisliğin en ölü hali, hemşireliğin de en canlı haliyle..."

demişsiniz...

önemli olan attığınız adımların büyüklüğü yada ilerleyişinizdir...nereden başladığınız değil....şu an nerede olduğunuzdur yani...bu size hayatınızda başarı getirecek bir cümledir dikkate alırsanız eğer....

ben bu konuya sizin baktığınız açıdan asla bakmam...

saygınlıktan bahsettim ...bir tarafa çekmemdim çünkü sizden önce başka birinin söylediği tarafta cevap...gözden kaçırdıklarınız hakkında başkalarını da suçlama davranışı sizinki....

ayrıca dr ne derse hemşire onu yapacak diye bir şey yok...yasada böyle der...doğru olanı yapacak,hastanın sağlığı için ne gerekiyorsa onu....yani doktorun keyfini değil....sanırım kastettiğiniz bu....

bizim etiğimizde...içtiğimiz yeminde o şekilde diyor....

birde şu var...kıyaslama yapacaksak asker polis ve düz emurla kıyaslamalıymışız size göre...neden???

hayır...ben nedenini hemen söylim....bir kere biz lisans mezunuyuz...sadece özel bilgi gerektiren bir mesleği değil, bilgi ve ilaveten beceri gerektiren bir mesleği yapıyoruz....

askerler ve polisler hala lise en fazla önlisans olarak alınıyor bildiğim kadarıyla...

Kedimi_Yedim84
Kapalı
08 Nisan 2011 16:12

efesd, neden mi? çünkü o mesleklerle aynı statü, üniversite girişinde aynı başarı düzeyinde diye...

bir doktor gittiği her yerde hemşirenin amiridir, hastanede hemşireyi doktor yönlendirir. ne yapılması gerektiğini o söyler. bunu tartışmaya gerek yok sanırım

tamam aranızda lisans-yüksek lisans mezunu olan olabilir ama lise mezunu olmak da bu mesleği icraa etmeye yetiyor. ama şu an alınan hiç bir polis astsubay lise mezunu değil. senin mantığınla olaya bakarsak; polisler de üniversite mezunu olduğunu söylüyor. adam 2 yıllık eğitimden sonra açık öğretim ile işletme bitirmiş :))

"efesd"
Genel Müdür
08 Nisan 2011 16:14

sizi neden bu kadar gerdi benim yazım anlayamadım doğrusu....

kıyaslamak deyip duruyorsunuz ...

madem öyle...çekinmeden sizde açıklayın mesleğinizi karşılıklı kıyaslayalım...

benim her mesleğe saygım var...yalnız kendini dağ sanan insanlara tahammülüm asla olmaz...

açıklayında bakalım dağ mısınız tepe mi???

"efesd"
Genel Müdür
08 Nisan 2011 16:18

2 yıılık eğitimden sonra üniversite biririyorlar diyemeyiz ona...

bazı üniv. mezunlarına asker olma hakkı verdiler diye biliyorum...

yani asker,polis olma için meslek dalında 4 yıl eğitim olmuyor yine...

Kedimi_Yedim84
Kapalı
09 Nisan 2011 02:04

ne çekinmesi yahu, mesleğimi açıklamaktan niye çekineyim ki, hayretsin valla ;)) zahmet edip üye profilime baksaydın görürdün mesleğimi...

meraklikiz
Yasaklı
11 Nisan 2011 00:52

kedi yiyen dr yalakası şahsiyet.başlıkta arkadaş hemşireliğe ilgiden bahsetmiş.sen hemen atlamışın mesleği aşağılamaya çalışmışsın.çekememezliğinin nedeni ne.aşağıladığın bizler 2000 küsür maaş almaktayız.senin mesleğindeki arkadaşların biirçoğu boş gezmekte.bunu dememizi mi istiyorsun.alıp veremediğin ne.insanlara mesleine göremi değer veriyorsun sen.

Kedimi_Yedim84
Kapalı
11 Nisan 2011 23:17

@meraklikiz, aciz düşünce hakaretlere mi başlıyorsun :) ezilince doktor yalakası demeyi bilirsin :)

sen 2000 küsür alıyorsun da biz ne alıyoruz sanki :) benim mesleğimde senin maaşının birkaç katı kadar ek iş yapan var... öğretmenlik mezunu olup zor durumda olan var da yardımcı sağlık personellerinde yok sanki. baktın, benle kıyaslayamadın kendini; hemen işsiz öğretmenlere laf attın, ee kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş ;))

eğer insanlara mesleğine göre değer verseydim; şu an senle muhattap bile olmazdım :)

meraklikiz
Yasaklı
12 Nisan 2011 02:32

sağlık personelleri forumuna gelme mümkünse.biz eğitimcilerin sayfasına giriyor muyuz.önyargılarını ve basit düşüncelerini de al ve uza.

"efesd"
Genel Müdür
12 Nisan 2011 12:30

kendimi yedim nickli şahsiyet öğretmen miş!!!!

ki onun kendini haklı görmesine bir neden sayıyordur büyük ihtimalle bunu...

ama bilmiyor ki...bu ülkede kitap okumayan ...maaşım yetmiyor bahanesi ile kitap almayan bir çok öğretmen var...dediğim gibi her mesleğe saygımız var....

toplumumuz şöyle böyle deriz çoğu zaman...niye ??? işte bunu kendisine bile sormayan öğretmenler biliyoruz...derse girip boş konuşan...maaşının hakkını veremeyen....öğrenciye inemeyen.....

yani... herkes önce işini yapmalı....itibar sdece insanlığa duyulmalı...kişinin ne kadar faydalı ve insan olduğuna duyulmalı....

mesela öğretmenlik mesleği saygıyı hakediyor...ancak siz hakediyor musunuz bunu sormalıyız öne????

dicle-fen21
Genel Müdür
13 Nisan 2011 00:08

hemşirelik çağın popüler mesleği olacak benim düşüncem bu.öğretmenim ben.ama sağlıkta hemşireliğin kıymeti artacak.

cancerwarrior
Yasaklı
13 Nisan 2011 11:13

Mesleğinizi, mesleğimizi bu kadar hakir görmeniz çok üzücü. Çok para kazanmak mıdır saygınlık! sen mesleğini sevmezken kim sever, sana saygı gösterir. Ben bu mesleğe gençliğimi, sabrımı, emeğimi, sevgimi veriyorum. Bunu herkes yapamaz bir bayramı bir haftasonunu sadece para karşılığında hastanede geçiremez.Burdan bakınca bazı eleştirilere hak veriyorum, hayatından işinden memnuniyetsiz sırf para maksatlı bu mesleği icra eden insanlar, korkunç suratsız hemşire tiplemesini yaratan sizlersiniz.

Kedimi_Yedim84
Kapalı
13 Nisan 2011 22:25

@dicle-fen21, kardeşin hemşirelik okuyor diye mi çağın mesleği olacak? hemşireliğe gelene kadar onlarca meslek var popüler olan :) bunu herkes biliyor

@efesd, öğretmenlik saygıyı hak ediyormuş da ben etmiyormuşumm... sen bizim meslek için iyi-kötü desen ne olacak ki, doktor diş hekimi gibi popüler meslekler bizi sayıyor, sana kim sorar ki fikrini :) hayatında ne kariyerin olmuş, ne başarın, gelmiş bir de bana laf atıyorsun.

meraklikiz
Yasaklı
14 Nisan 2011 01:42

amacı dikkat çekmek olan ezik,sorunlu elemana yanıt vermemek gerek arkadaşlar.bırakın kendi çalsın kendi oynasın.

Cimbomlu89
Kapalı
14 Nisan 2011 06:36

Günümüzde böyle bölümlerde üniversite ismi çok önemli. Bilkent Üniversitesinin bir puanlarına göz at Bilg Mühendisliğine :)

mühendis olmak var MÜHENDİS olmak var. Ama sağlık ile alakalı bölümlerde üniversitenin pek önemi yok, ama işletme/mühendislik gibi bölümlerde üni ismi çok öne çıkıyor.

Kedimi_Yedim84
Kapalı
14 Nisan 2011 10:16

@meraklikiz, kimin ezik olduğu belli. sözlerime cevap veremeyince hemen hakaretlere başlıyorsun. çünkü söyleyebilecek birşeyin yok :)

bu arada rumuzun güzelmiş :))))

meraklikiz
Yasaklı
14 Nisan 2011 15:06

saçmalıklarına cevap vermek için senin gibi olmam lazım ki oda imkansız.okadar sığ düşünemiyorum.zorla olmuyor.

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi