Editörler : E.Kayı Han
31 Temmuz 2007 23:45

VAİZLER İÇİN TEKLİFLER

Gündemde vaizler olunca bu başlığın ilgi çekeceğini düşünüyorum

Geçici konuları(tayin yer değişikliği vs.) bir tarafa bırakalım

Yaşadığımız zamanda vaizlere büyük sorumluluklar düşmektedir.

ama bu sorumluluklarımızı ne kadar yerine getirebiliyoruz doğrusu konunun bu tarafı tartışmaya çok açıktır.

bazen başka vaizleri dinleme fırsatım oluyor

Ve dinlerken şunu düşünüyorum Artık klasik vaaz bir tarafa bırakılmalı vaazlara yeni yöntemler kazandırılmalı

Vaizler asrın idrakine Kur'anı söyletmeli

Her yıl en az 15 gün seminere alınmalı Vaizlerin başka vaizlerin kullandığı teknikleri görebilmelerine imkan verilmeli istişare toplantıları yapılmalı

Vaazlar sadece kulağa hitap etmemeli

Göze de hitap edecelk hale getirilmeli

Vaazlarda görüntüler ve fon müzikleri kullanılmalı

Konular senaryolaştırılmalı vaizler bu konuları yörelere uygun hale getirerek cemaate sunmalı ve cemaat vaaz dinlemeye sinemaya tiyatroya konser gider gibi heyecen duyacak şekilde gidecek ortamı hazırlamalı

Benim tekliflerim bunlar

Eklemek isteyenler eleştirenler buyrun söz sizde

suat1100
Aday Memur
02 Ağustos 2007 11:21

BEYPAZARIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kendine gel...........

haddini bil..........

insanların sabrını zorlama...........

ebutalha
Şef
02 Ağustos 2007 22:45

Bence de artık klişeleşmiş söylemler insanları etkilemiyor,günümüz gençliği klasik din söylemini benimsemiyor.

İslam'ın değişmez doğrularını yeni yöntemlerle insanlara anlatmak lazım,Rahmetli Ayhan Songar,hocanın bir sözü vardı:

"Günümüz de çocuklar ortaokul mezunu olarak dünyaya geliyorlar" derdi.

İslam'ın doğruları değişmez, ama anlatma yöntemleri mutlaka değişmeli ve gelişmeli.

ilahiyatçı78
Kapalı
03 Ağustos 2007 01:25

evet bencede beypazarı haklı hep aynı tarz ve benim bazı yakınlarım var malesef sırf bunun yüzünden vaaza gitmezler adı üstünde arkadaşlar vaaz aslında adı bile yanlış bence artık herşey gelişti bizde kendimizi yenilemeliyiz kuranı değil kendimizi kuran zaten her ortamda her insana hitap eder ama onu sizin hitap ediş şekliniz çok önemli

portakal_cicegi
Aday Memur
04 Ağustos 2007 13:24

ses efektleri, semazen gösterileri , ilahi koroları ...vs...

bu arada bu vaaz cami de yapılıyodu yoksa kültür sanat merkezlerinde mi....................

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi