Editörler : crops35
27 Mayıs 2008 14:06

Özelleştirmede sıra PTT'ye geldi

AKP?yi Türk Telekom?u ?üç yıllık karı karşılığında? satmakla, birçok kamu kurumunu uluslar arası sermayeye ?peşkeş çekmekle? suçlayan Haber-Sen, hükümetin hedefinde şimdi de PTT özelleştirmesinin olduğunu bildirdi.

-Sendika, posta dağıtım işinin taşeron eliyle yaptırılmasına yönelik düzenlemenin Anayasa?ya aykırı olduğunu belirterek, ?Bu tasarı ile 160 yıllık bir tarihe sahip olan PTT kısa süre içinde talan edilecektir? açıklaması yaptı.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), Türk Telekom?u ?üç yıllık karı karşılığında? satmakla; birçok kamu kurumunu uluslar arası sermayeye ?peşkeş çekmekle? suçladığı AKP hükümetinin, hedefinde şimdi PTT özelleştirmesinin olduğunu bildirdi.

Haber-Sen?den yapılan açıklamada, hükümetin posta çeki hesapları arasındaki para transferini paralı hale getiren ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu?nda görüşülen Posta Kanunu değişikliğine ilişkin tasarıyla, 160 yıllık PTT?nin özelleştirilmesinin önünün açıldığı ifade edildi. Açıklamada, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım?ın ?PTT?nin personel sayısının 2003?te 35 binken bugün 30 binin altına düştüğü, buna karşın iş hacminin arttığı, bu nedenle bazı hizmetlerin hizmet alınması suretiyle sağlanması gerektiği? gerekçeyle verdiği önergeyle tasarıya, ?PTT İdaresi postaların ayrım ve dağıtım işlerini ihale yoluyla üçüncü şahıslara gördürebilir? hükmünün eklendiğine işaret edildi.

Bununla, PTT?nin asıl görevi olan postanın ayrım ve dağıtımının taşeron şirketler aracılığıyla yapılmasının amaçlandığı vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

?PTT?nin tüm hizmetlerinin taşeron şirketler eliyle yapılması ve özelleştirilmesi amaçlanıyor. Hiçbir sosyal tarafa danışmadan, görüşlerini almadan hazırlanan tasarının amacı, PTT?nin sessiz sedasız özelleştirilmesidir.

Bu tasarı, Anayasa?ya ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu?na aykırıdır. Bu yasaya göre adli tebligatların dağıtımı kamu çalışanları eliyle yapılmak zorundadır. Bu tasarı ile devletin asli görevi olan haberleşme hakkını sağlama görevi taşeronlaştırma yoluyla özelleştirilmektedir. Bu tasarı ile kamusal kaynaklar hükümetin yandaşı firmalar aktarılacaktır. Bu tasarı ile haberleşmenin hürriyeti ve gizliliği ihlal edilecektir. Bu tasarı ile 160 yıllık bir tarihe sahip olan PTT kısa süre içinde talan edilecektir.?

haydar_123
Daire Başkanı
27 Mayıs 2008 14:11

özelleştirme için gerekli altyapı oluşturuluyor.böl ve parçala taşeron firmalar eliyle işlerin bir kısmının yürütülmesi kar mantıgı çalışan sayısın azaltılması vs..

posta ve koli bölümünde yapılan düzenlemeler bunun ilk işareti olarak görülebilir.

artık bu zamanda kimse özelleşmenin nasıl,ne için yapıldığını düşünmüyor.lafta globalleşen küreselleşen dünyaya açılmanın yolu olarak düşünülen ve devletçiliğin pasifize edilip devletin ekonomiden elini çekmesi olarak düşünülen özelleştirmeler ülkemizde ona buna peşkef çekme ,hukusuzluk ,davalık ve altında onlarca olumsuzukların çıktığı bir süreç olarak devam ediyor..

ama bunlar önemli değil artık herkes özelleştirmeler sayesinde rahat bir yere kapak atmanın derdinde.. çünkü çalıştığı kurumdan memnun olmayıp başka yere ne torpil ne de kpss ile geçemeyen insanların tek umudu oldu özelleştirme ..

yapılan özelleştirmelerin yapılış şeklini ve maliye bakanını beğenmesekte bu özelleştirme devlet programı ..siyasi iktidarla bağlantılı değil.kim gelse satacak görüşü hakim...

ptt nin hemen değil ama ilerleyen süreçte satılacağı ortadadır..

mehbinran
Aday Memur
28 Mayıs 2008 19:50

yaşlı ve engelliler için saat 7:00 mesaisi gelmiş.herkese hayırlı olsun.Biz sesimizi çıkarmadığımız müddetçe çalışanı kimse düşünmez.Herkes tepkisini göstersin E-Mail,posta,vb yerelere iletelim.Duarsız kalmayalım

ahmet1979
Aday Memur
31 Mayıs 2008 20:59

özelleşme süreci ne zaman başlar acaba

antikkentli47
Kapalı
31 Mayıs 2008 21:41

beklesen artık benim umudum kalmadı vala bu kurum dan kurtulmak için askerliği tecil etmiştim gidip dilekçe verip vaz gececemm..gidip uzun dönem yapacam belki gelene kadar birşeyler değişir

ahmet1979
Aday Memur
05 Haziran 2008 19:25

Ne zaman AŞ olur ptt

taskın
Aday Memur
06 Haziran 2008 13:25

acaba milli eğitim ne zaman özelleşecek..((:

07 Haziran 2008 17:31

Milli Eğitim özelleşse de Hüseyin Çelikten kurtulsak :)

mutlu_50
Müsteşar
17 Haziran 2008 21:45

Alkışlıyorum gerçekten çok güzel satalım orayı da

kaya82
Kapalı
21 Haziran 2008 21:20

ARKADAŞLAR BENİM ÇALIŞTIĞIM PTT DE TEBLİGATLARI BİZE KAYIT OLDUKTAN SONRA 3 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRMAMIZ İSTENİYOR. SONUÇLANDIRMAYANLAR HAKKINDA MÜDÜRLÜK YAZI YAZIYOR. ÖNCE UYARI SONRA TESKİYESİNDEN DÜŞÜRME. BU NEDENLE BEN TEBLİGATLARI 1 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUM ADRESE BİR KERE GİDİYORUM VE SONUÇLANDIRIYORUM ACABA SİZİN ÇALIŞTIĞINIZ PTT MÜDÜRLÜKLERİNDE DE BÖYLE BİR UYGULAMA VAR MI? BUNA NE DİYORSUNUZ?

zehra elaa
Daire Başkanı
22 Haziran 2008 14:37

evet arkadaşım bizdede cuma günü böyle bir acıklama oldu. kalite yönetimi birimi kurulduğu bundan sonra düşümlerin günü birlik yapılması gerektiği açık bulunan tebligat ve aps için uyarı alacağımızı söyledi müdürbey... yani söylediklerin her yerde geçerli...

haydar_123
Daire Başkanı
21 Temmuz 2008 15:41

arkadaşlar 3 ayda bir verilen 120 ytl leri alan varmı?

zehra elaa
Daire Başkanı
21 Temmuz 2008 18:48

hayır yok bu ay bekliyodum ama ses seda çıkmadı...

haydar_123
Daire Başkanı
01 Eylül 2008 22:26

sendikalar konu mankenidir.kanunda olduğu için vardır..aidatı devlet tarafından ödeniyor.son yıllarda toplu görüşmelerde en büyük kazançları kendi aidatlarına zam yaptırmak olmuştur..

sadece güç göstersi yapıp ne kadar çok üye toplarız derdindedir.sendikaya üye olursan senin hakkını savunur tayininin yaptırırız gibi yalanlarla milleti kandırmaktan öteye gidememişlerdir..

kişi başı yaklaşı 25 bin ytl kefaret paralarını iç edilip ptt yönetiminin bu paraların bir kısmını hazineye aktarıp geri kalanının üstüne yatmasına sadece seyirci olmuşlardır...

ptt şubelerinde memurun can güvenliği olmayıp tenha köşelerde 50-60 bin ytl tahsilat yapanlar her an soyulma ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıyadır..son bir senede meydana gelen olaylar bunun en güzel örneğidir.konya ve bursada meydana gelen soygunlarda gişe memurları öldürülmüş olup kurum buna sadece seyirci kalıp ailelerine sahip çıkmamıştır..

bu konuda sendikalar yine seyircidir...

ptt de 12 senedir görevde yükselme sınavı açılmamış olup dedem yaşındaki adamlar veya başka kurumlardan gelen zırtavozlar şef amir konumundadır..

bu konuda da sendikalar yine seyircidir.

sendikalar aslında olmasın kazancından çok kayıpları vardır..çünkü ciğeri 5 para etmeyen adamlar aklınca sendika temsilcisi olduğunda kendini bir şey zanneden dallamalarla dolu olup akıllarınca söz hakkına sahip oluyorlar.

alptoxin
Aday Memur
12 Nisan 2009 17:22

PTT Yİ NEDEN ÖZELLEŞTİRMEK İSTİYORLAR ?

1- KAMU PERSONEL REFORMU ADI ALTINDA KADROLU, İŞ GÜVENCESİ, SOSYAL HAKLARI OLAN ÇALIŞAN "MEMUR" İSTENMİYOR

2- YEREL YÖNETİMLER YASASI İLE FEDERATİF DEVLETE DOĞRU GİDEN YOLDA EN BÜYÜK ENGEL 657, DOLAYISI İLE BUNA TABİ ÇALIŞAN, TAŞRA TEŞKİLATI OLAN KURUMLARI ELDEN ÇIKARIYORLAR

3- 28.000 PERSONELİN, YAPTIĞI İŞİN, ETTİĞİ KARIN HİÇ BİR ÖNEMİ YOK, TAŞERONLAŞTIRMA YAYGINLAŞTIRILARAK "DEREBEYLER" YARATILMASININ ÖNÜ AÇILACAK

4- EN ÖNEMLİSİ:

KURUMUN ELİNDEKİ MAL VARLIĞI

- 81 İL MERKEZİNİN EN MERKEZİ YERİNDEKİ BİNALAR

- 850 İLÇE MERKEZİNDEKİ BİNALAR

- MÜLKİYETİ, KURUMA AİT 2800 İŞYERİ

1995 TE TELEKOMA ÇİLLER 40 MİLYAR $ DEĞER BİÇMİŞTİ, 2006 DA TAYYİP 6,5 MİLYAR $ A BABALAR GİBİ SATTI.

6,5 MİLYAR DOLARA SATIN ALINAN TELEKOMUN KABLOLARI, SANTRALLERİ YADA TELEFON DİREKLERİ DEĞİLDİ,

EN AZ 50 MİLYAR DOLARLIK MÜLKİYETİ, LÜBNANLIYA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ.

ŞİMDİ YUKARIDAKİ ÖZELLEŞTİRME DELİLERİNE SORMAK LAZIM,

TEMELİNE BİR TAŞ BİLE KOYMADIKLARI,

170 YILLIK TARİH KOKAN,

MİLLETİN MALINI,

ÇALIŞANLARIN KEFALETTEKİ PARALARIYLA MAKYAJ YAPILAN

BİZİM MALIMIZI VE BİZİ

HANGİ RANTİYECİYE, HANGİ YABANCIYA, HANGİ KANI BOZUKLARA SATACAKLAR?

KURUMUN AŞ OLMASINI, ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ İSTEYEN VİCDANSIZLARA SORUYORUM;

ÇOCUKLARINIZIN YÜZÜNE BİR SANİYELİĞİNE BAKIN, GELECEKLERİNDE NE GÖRECEKSİNİZ?

umut66
Genel Müdür
12 Nisan 2009 19:26

arkadaşım korkun neden bunların satılması mı yoksa iş güvencenin kaybolması mı bence satılsın o kadar çok iş yapmayan insan varki kurumda en azından bunlar emekli olur gider yeni nesillere kalır 35 40 yıldır çalışan insanlar var bi kere bu açıdan bakmak lazım bu insanlar neden hala çalışıyo dışarda bir çok genç işsizlikten mahvolurken bunlar neden çalışıyo gidip evinde emekliliğin keyfini çıkarsın yok efendim gidersek bu kurum batar yok efendim ben emekli olursam dışarda bana kimse iş vermez doğru aslında bunlara dışarda beş kuruş para verip te çalıştırılmazlar o yüzden bir an önce özellleşsin ki kurum da kazansın devlet te bir genç 3 tane emekliliği gelmiş çalışana bedelken neden hala çalışıyorlar.vicdansız olan gençlerin gelip çalışmasını isteyen mi yoksa eski zihniyetle kurumun çalışmasaına devam etmesini isteyenler mi hangisi acaba

edessa_70
Aday Memur
12 Nisan 2009 21:34

Ptt nin özelleşmesine karşı çıkanlar,ptt de çalışmayanlar ve aidatları kesilecek olan sendikacılardır. Ben bir çalışan olarak PTT nin özelleşmesini canı gönülden isteyenlerdenim.Nasıl olsa bu kadar yükü taşıdıktan sonra her kurumda çalışırım ama şimdiye kadar çslışmanın ne olduğunu bilmeyenler düşünsün. Sevgi ve saygıyla........

smryna_35
Kapalı
09 Mayıs 2009 12:29

bir ptt kalmıştı satılmadık onuda satıyorlar sonunda allah sonumuzu hayır etsin

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi