Editörler : Pangaea
09 Mayıs 2013 18:43

formasyon

merhaba arkadaşlar ben öğretmen olmak istiyorum

İmam hatip lisesinde yolumuzu kapattılar. istediğimiz bölüme gidemedik. sonra ilahiyatlardan öğretmenlik hakkı alındı yine mağdur edildik.sonra formasyon hakkı geldi ama her üniversite kendi öğrencisine öncelik veriyor 3 yıldır uğraşıyorum ama olmuyor. yine mağduruz. kendi fakulteme 21 saat uzaktayım nasıl gidebilirim ve akademik ortalama adaletsizliği. ben 70 ile 2 alırken farklı fakultelerde durum böyle olmadı. bu da şimdi ister istemez formasyona başvururken yolumu kesiyor. akademik ortalmaya mı bağlı öğretmen olmamız.bu mu yeterliliğimizi gösteriyor. biz öğrenci iken les ie yani ALES puanı ile alıyorlardıi en azından yine öyle olsa. herkes aynı fakulteden mezun değil ama aynı sınava girerek aynı soruları çözer. ve daha adil bir seçim olur.hem kpss lgs vs sınavlar her kes için bir sonraki seneye fırsat tanırken, bu sene olmadı seneye derken bizler akademik ortalamaya bakarak, benim kaderimde yok deyip boş mu verelim. ne olur bu konuda yardım edin hep birlikte birşeyler yapalım. 2013-2014 döneminde formasyonumuzu alıp artık öğretmen olalım..lütfen benim gibi birçok arkadaşım var. sesimizi duyuralım

marastube
Şef
09 Mayıs 2013 19:10

hocaaaam! sene basında 300 kişi olmuştuk yargıya tasıyalım dedıgımızde hep bırlıkte EVEEETTT nıdelerını yukselttıler Gök Kubbede ama o kişiler kişi başına 20 tl gıbı cuzu bır parayı bile vermedıler.ÇOKMUŞŞ hahaha..sadece bır avukat kı bu avukat Bı unv.de profun anlaştıgı avukattı DILEKCESI 5.000 tl ıdı....neyse hadı yargıya tasıyalım dedıgımızde 20-30 kişiyi gecmedı...bızım ılahıyatcılardan kuusura bakmayın bır cacık olmaz . ...

ipekserra
Memur
09 Mayıs 2013 19:36

100 lük sistemde notunuz kaçtı benimde olmadı bu sene ama olan yerler varmış başvurmadım uzak diye allah yardım etsin tek çare 75i geçmeye bakın bence nasip olur inşllh en kısa zamanda biz de öğretmn oluruz

09 Mayıs 2013 21:07

zeynepsena siz Ankara ilitam falan mı bitirdiniz? 70 geçme notu ile 2 ortalama mı demek istediniz?

raiha
Aday Memur
10 Mayıs 2013 12:07

evet ankara ilitamın notu benim kide düşük gelecek malesef :(

10 Mayıs 2013 14:09

iyi de bu Ankara ilitamda bütün derslerden kaç almak lazım ki 2.50 ve üzeri dip.notu olabilsin???

karesibeyy
Aday Memur
10 Mayıs 2013 15:25

ZEYNAPSENA VE TÜM İLAHİYATÇILAR!!! Sevgili kardeşim aynı durumdam muzdarip şahıslardan birisiyim.98 Yılı Formasyonsuz ilahiyatçıların ilk mağdurlarıyız. Her okulun kalitesi bir olmadığından diploma notları farklı bu da mağduriyetleri beraberinde getirdi. Bizim arkadaşlar hak aramaktan ziyade armut piş ağzıma düş diyenlerden....Şuana kadar formasyonla ilgili bir mesafe alındıysa bu kesinlikle Fen-Edebiyatçıların uğraşları neticesinde...Geçtiğimiz Ekim ayında diyanet murakıplık sınavı için ankaraya gittiğimde orada tanıdığım bütün arkadaşlarımı(diyanette kalanların hepsi formasyonsuz onun için ordalar ben de dahil) topladım Ak partiye gittik fakat günlerden pazar olması nedeniyle kimse yoktu belki bir kişi nöbetçi falan olabilir diye ümit etmiştik. Fakat kimse yoktu.Sonra bu konuda uğraşmak için söz verdik ben baya bi çaba sarfettim bazen arkadaşlara da şunlar yapılması gerekiyor yapın bana dönün dedim fakat hç kimse dönüş yapmadı ha dedim demekki sadece ben uğraşıyorum tıpkı nasreddin hocayla timurun fil hikayesi gibi...Bizim arkadaşlarla bu iş olmuyor maalesef.... Geçtiğimiz günlerde AKİM akparti iletişim merkezine bir yazı göndedim o yazıyı aşağıya alıyorum sizler de veya öğretmen olmak isteyen ilahiyatçı arkadaşlar da bu yazıyı gönderirlerse belki dikkate alınır diye düşünüyorum. Bilmiyorum arkamdan gelen olur mu bu konuda hodri meydan başta siz ve zeynepsena hanım hadi görelim ha gayret..

AK Parti Hükümetleri dönemleri özellikle de mevcut hükümet döneminde, eski dönemlerden özellikle de darbe yıllarından kalma bir çok kısıtlamayı kaldırdı ve birçok mağduriyetleri giderme adına çalışmalar yapıldı. Fakat bir konu var ki bu alanda ki mağduriyetler bir türlü giderilmedi. Etrafında dolaşıldı çevresi düzenlendi ama asıl konu hep ihmal edildi. O konu İlahiyat Fakültesi mezunlarının öğretmen olabilme yolundaki engellerdir. Biz 98 yılında o yılki ösym başvuru formunda ilahyat fakülteleri öğretmen olabiliyor demesine rağmen bizler sınavı kazanıp ilahiyata fakültelerine kayıt yaptırınca sistem değişti ve bize öğretmenlik için şart olan formasyon verilmedi. Sadece Ankara İlh.Fak. bünyesinde Türkiye geneli için 100 gibi komik bir rakam kontenjan verildi. AK Partinin iktidara gelmesiyle ümitlendik ama bir türlü rahatlayamadık. Son yıllarda ki sunni rahatlatmalar da bize çare olamadı. 98 Yılında İlahiyata girenlerin mezun olduklarında 2001-2002 yıllarında gidebileceği tek yer vardı Diyanet... İyileşme ümitlerimiz hep bir sonraki döeneme diye ertelendi. Fakat artık bıçak kemiğe dayandı çünkü bizler 40 yaşımıza yaklaştık. 40 Yaştan sonra öğretmenlik olmuyor. Yeterli sayda formasyon kontenjan verilmedi üniversitelerde bizler kaldık. 4+4+4 sistemiyle İHL orta okulları tekrar açıldı ve K.Kerim Siyer gibi dersler de seçmeli ders olarrak konulunca ümitlendik tekrar. Geçen tıl MEB TTKB' nun 13/07/2012 tarih ve 80 Nolu kararıyla da beklediğimiz özlediğimiz değişikliği yaptı ve dedi ki; HALEN DEVLET MEMURU OLANLARDA ÖNCELİK FORMASYONLULAR OLMAK ÜZERE İKİNCİ ÖNCELİKLİ ATANABİLİR DENİLDİ. Ohhh dedik kurumlar arasından yıllarca ihmal edilmemizin mağduriyetimizin giderileceği yol açıldı dedik fakat bir de baktık ki ümid bağladığımız partimizin bakanı kurumlar arasını kapattık dedi ve o alınan karar hiç bir anlama ifade etmedi. Önceleri hep bürokrasi diretiyor deniyordu şimdi bürokrasi evet dedi hükümetimizin bakanı hayır la o yolu kapattı halbu ki bizler AK Partinin kurulduğu ilk günden itibaren hep EVET demiştik. Şimdi yıllarca süren mağduriyetimizin giderilmesini 4+4+4 sistemiyle ve liselerde k.kerim ve siyer dersleriyle zaten var olan din kültürü öğretmen açığı daha da arttı. Diğer tarafta ise biz öğretmen olabilme hayallerimizle yaşamaya devam ediyoruz. Lütfen bu MEB KURUMLAR ARASI GEÇİŞE TEKRAR İZİN VERSİN

sosyologos
Şef
10 Mayıs 2013 16:26

ağırlıklandırma yapıp harf sistemi yapıyorlar onuda 4lük sistemde veriyorlar 2,5 la mezun biri için transkriptte 100 lük karsılık olarak 75,00 de yazıyor üniversiteler formasyonda hangi sistemle alırsa onunla basvuruyorsunuz bu durumda 75le basvurmak daha mantıklı oluyor. tecrube ile sabit

her gelecek yakindir, 11 yıl önce

iyi de bu Ankara ilitamda bütün derslerden kaç almak lazım ki 2.50 ve üzeri dip.notu olabilsin???

sosyologos
Şef
10 Mayıs 2013 16:27

formasyon min: 75-77 arasında kapanıyor okuyanlara duyurulur

10 Mayıs 2013 16:50

o zaman bütün derslerden iki yıl boyunca CB:2.50 almak mı gerekli?

sosyologos, 11 yıl önce

ağırlıklandırma yapıp harf sistemi yapıyorlar onuda 4lük sistemde veriyorlar 2,5 la mezun biri için transkriptte 100 lük karsılık olarak 75,00 de yazıyor üniversiteler formasyonda hangi sistemle alırsa onunla basvuruyorsunuz bu durumda 75le basvurmak daha mantıklı oluyor. tecrube ile sabit

sosyologos
Şef
10 Mayıs 2013 17:14

cc (70-74tür karşılığı) ile direk geçiliyor dd dc ile de genel ortalsmadan diye biliyorum (hanım okudu)

her gelecek yakindir, 11 yıl önce

o zaman bütün derslerden iki yıl boyunca CB:2.50 almak mı gerekli?

sosyologos
Şef
10 Mayıs 2013 17:15

yaklasık yarısı cc yarısı cb olursa 2 yılda 75 oluyor

10 Mayıs 2013 17:39

O zaman farklı bir hesaplama stilleri var.Yani zaten geçme notu cc:2.00=70-74 arası diyorsunuz.Demekki vizelerde de finallerde de bütün derslerden 80 falan alıp işi garanti etmek gerekiyor.

sosyologos, 11 yıl önce

yaklasık yarısı cc yarısı cb olursa 2 yılda 75 oluyor

raiha
Aday Memur
11 Mayıs 2013 15:25

aynen öyle

LisanKelam
Kapalı
21 Mayıs 2013 20:19

arkadaşlar formasyona nasıl ve hangi şartlarla başvuruluyor?

Başvuru tarihleri ne zaman? bu konuyla ilgili bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

Allah razı olsun

bursa_
Daire Başkanı
04 Haziran 2013 16:42

Ben 70 geçme notu ile mezun oldum. Notum 75 = 2.4 ile mezun oldum. Arkadaşım sivas İLİTAM mezunu. 45 ile geçme notu . 70 ile mezun notu 3,?? Sonunu hatirlamiyorum. Reva mı. Hak mı. Biz gurbette 4 yıl neler çektik. Yazılılar yetmezmiş gibi sözlülere girdik.ödecler hazirladik. TEZ yazdik. Dersi geçtik mi bayram etttik. Bu bahsettiğim arkadaş 3 yıl mı 4 yıl mı uğraştı ki DİYANETTEN YETERLİLİK ALSIN ama malesef alamadı. Peki ne oldu şimdi. Diyanetten yaziliyi geçse de kıraat nedeniyle aYeterlilik alamayan bu arkadaş şu an imam hatipte kuran hocası oldu.

Hemen edebiyat yapiyolar kìskanmayin diye. Birakin kardeşim kıskanma lafini. Ortadaa bir hakikat var. BEDAVA İLİTAMCİLAR meslek hocasi oldu. 28 şubatin hem mağduru hem de o dönemde ilahiyat kazandin mi oooo tıp kazanmişin gibi değerli olan bölüme şimdi bedavadan giriliyo. Ama onlar formasyon aluyor da biz alamiyorsak buna kiskanma değil hakk arama diyelim

sosyalilahiyat
Kapalı
04 Haziran 2013 17:56

hocam şikayete gerek yok gecen yıl duzce karabuk burdur zonguldak mevlana (bunlar hatırladıklarım) 75 lisans puanıyla formasyona kabul etti... bahsettiğiniz üniversitelin sorunu ilitamın değil. misal ankara ilitam da 75 = 2,5 oluyor ama bazı yerler 75 =3 oluyor bu sorgudan sistemi ilitamı orgunu karıstırmayalım... insalla seneye daha cok ilahiyatcı formasyon alacak 70 le de girilebilir bence

bursa_, 11 yıl önce

Ben 70 geçme notu ile mezun oldum. Notum 75 = 2.4 ile mezun oldum. Arkadaşım sivas İLİTAM mezunu. 45 ile geçme notu . 70 ile mezun notu 3,?? Sonunu hatirlamiyorum. Reva mı. Hak mı. Biz gurbette 4 yıl neler çektik. Yazılılar yetmezmiş gibi sözlülere girdik.ödecler hazirladik. TEZ yazdik. Dersi geçtik mi bayram etttik. Bu bahsettiğim arkadaş 3 yıl mı 4 yıl mı uğraştı ki DİYANETTEN YETERLİLİK ALSIN ama malesef alamadı. Peki ne oldu şimdi. Diyanetten yaziliyi geçse de kıraat nedeniyle aYeterlilik alamayan bu arkadaş şu an imam hatipte kuran hocası oldu.

Hemen edebiyat yapiyolar kìskanmayin diye. Birakin kardeşim kıskanma lafini. Ortadaa bir hakikat var. BEDAVA İLİTAMCİLAR meslek hocasi oldu. 28 şubatin hem mağduru hem de o dönemde ilahiyat kazandin mi oooo tıp kazanmişin gibi değerli olan bölüme şimdi bedavadan giriliyo. Ama onlar formasyon aluyor da biz alamiyorsak buna kiskanma değil hakk arama diyelim

gazilim51
Aday Memur
04 Haziran 2013 19:19

hocam benim eşimde sivasta okuyor sizin dediğiniz gibi bir durum yok bu arada bu bölümden mezun olamaz çünkü yeni açıldı. ödev diyorsanız en alalarını hazırlayıp gönderdik. yüz yüze iletişim olmadığı soru sormak sıkıntılı dersi dinlemek sıkıntılı ama hocalar soruları sorarken hiçte farklı davranmıyorlar bence haksızlığı siz yapıyorunuz ondan bundan duyduğunuz yayln yanlış haberlerle buralara yazı yazmayın o insanlarla helalleşmek zor olabilir.

bursa_, 11 yıl önce

atakan bardakçı
Aday Memur
05 Haziran 2013 09:56

bedavacı ilitamcılar. hiç bir yeri kazanamayıp bedavadan ilitam okuyup yüksek notlarla formasyon alıyorsunuz. 98-99-2000 de ilahiyat kazanan örgünler puan olarak tıpçılarla yarışıyorlardı. hâlâ öğretmen olamadılar. neden? beleşçi ve fırsatçı ilitamcılar yüzünden. geçen sene eskişehirde osmangazi üniversitesi ya da Anadolu üniversitesi ilitamcıların formasyon başvurusunu kabul etmedi. iyi de etti. örgünler varken mektep medrese görmemiş adamlar öğretmen oluyor. yazıklar olsun böyle adalete.

gazilim51, 11 yıl önce

hocam benim eşimde sivasta okuyor sizin dediğiniz gibi bir durum yok bu arada bu bölümden mezun olamaz çünkü yeni açıldı. ödev diyorsanız en alalarını hazırlayıp gönderdik. yüz yüze iletişim olmadığı soru sormak sıkıntılı dersi dinlemek sıkıntılı ama hocalar soruları sorarken hiçte farklı davranmıyorlar bence haksızlığı siz yapıyorunuz ondan bundan duyduğunuz yayln yanlış haberlerle buralara yazı yazmayın o insanlarla helalleşmek zor olabilir.

enes77
Aday Memur
05 Haziran 2013 11:07

Ben ikinci üniversite olarak okuyorum ünv ismi vermicem aynı ınıfta okuduğum arkadaşların birçoğu zaten iş güç sahibi amaç sadece birşeyler öğrenmek dinini öğrenmek suçmu ayrıca kur'anı kerim dersimiz sözlü mulakat şeklinde hocamız kendisi söyledi ilitamda kur'an gercekten çok iyi çünkü çoğunluk medrese eğitiminden sonra gelmiş dedi ayrıca diyanetin yeterlilik sınavlarındada ilitam örgüne göre çok daha başarılı bunu diyanet yetkililerinden öğrendim.Şunu unutmayın ki biz de internetten derslere katılıp ders dinliyoruz ve gerçekten başarılı arkadaş sayısı çok fazla lütfen haksızlık etmeyin şu dönemde çok şükür biraz çalışırsanız hiç bir ilahiyatçı boşta kalmaz ama şunu görüyorum ki kpss den 55 almayı bile gözünüzde büyütüyorsunuz ya da 75 ortalama yapıp formasyon almayı tembellik edip insanlara saldırmakla hakaret etmekle hiçbir yere varamazsısınız SİZİ ANLIYORUM ÇOK GENÇSİNİZ GELECEK KAYGILARINIZ VAR AMA BELLİ BİR yaştan sonra böyle güzel bir bölüm seçip okumak isteyen insanlarla lütfen uğraşmayın gerçekten çok azimli arkadaşlar var insanların azmini kırmayın selametle

gazilim51
Aday Memur
06 Haziran 2013 00:43

sen örgün okumuşun ama bence derslerin içeriğini hayatına yansıtamamışın bu konuşma adabıyla zaten senin niçin atanamadığın ortada bu ne demek ya beleşçiymiş fırsatçıymış senin gibi ilahiyatçılar yüzünden zaten şu an müslüman dünyası bu halde yazıklar olsun

atakan bardakçı, 11 yıl önce

bedavacı ilitamcılar. hiç bir yeri kazanamayıp bedavadan ilitam okuyup yüksek notlarla formasyon alıyorsunuz. 98-99-2000 de ilahiyat kazanan örgünler puan olarak tıpçılarla yarışıyorlardı. hâlâ öğretmen olamadılar. neden? beleşçi ve fırsatçı ilitamcılar yüzünden. geçen sene eskişehirde osmangazi üniversitesi ya da Anadolu üniversitesi ilitamcıların formasyon başvurusunu kabul etmedi. iyi de etti. örgünler varken mektep medrese görmemiş adamlar öğretmen oluyor. yazıklar olsun böyle adalete.

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi