Editörler : Pangaea
03 Aralık 2010 20:39

Çiçeği Burnunda Öğretmenin İlk Günü, Tecrübeli Hocalarımızdan Yardım Bekliyoruz

Bu Konu BÖLÜM DİZİNİ 'inde Önemli Konular Arasına Eklenmiştir...

SON SAYFAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Merhaba arkadaşlar,

İnşaallah bu adaletsiz sistemin çarklarından kurtulmayı başaranlar birkaç güne kadar mesleğe başlıyacak.

ilk ders, ilk izlenim, ilk tanışma,ilk gün çok önemli. İlk günlerde nasıl davranmalıyız ,neler yapmalıyız, deneyimli öğretmenlerimiz bizlere yardımcı olur musunuz?

Sizin uyguladığınız başarılı olan taktikler veya uygulanması durumunda başarılı olacağını düşündüğünüz taktikler neler?

Ya da kesinlikle şunları yapmaktan,söylemekten kaçının diyebileceğiniz durumlar var mı?

Lütfen yorumunuzu esirgemeyin, Meslek hayatımızın gidişatı açısından tavsiyeleriniz çok önemli. Şimdiden çok teşekkürler...

03 Aralık 2010 20:40

türkçeci hocam çok güzel başlık tbrler valla :)

evet tecrübeli arkadaşların yorumlarını alalım

sapmaz-03
Şube Müdürü
03 Aralık 2010 20:41

güncel..

gehanne
Daire Başkanı
03 Aralık 2010 20:42

iviittt

dereotu
Aday Memur
03 Aralık 2010 20:44

yokmu tecrübeli biri yauu

Türkçeci_7
Müsteşar
03 Aralık 2010 20:45

yardımsever hocalarımıza ulaşana kadar güncelleyelim arkadaşlar:) başlık faydalı olacaktır ama öğretmenlerimize ulaşabilirsek. Şu günlerde foruma girenlerin birçoğu bizimle aynı durumda olduğu için atanmış öğretmeni bulmamız biraz daha emek istiyo:)

sosyalci_23
Yasaklı
03 Aralık 2010 20:47

güzel bir başlık tecrübeli öğretmenlerin yardımlarını bekliyoruz

wuge
Kapalı
03 Aralık 2010 20:49

güncel

BoraJK
Genel Müdür

gerçekten ilk gün nasıl olacak acaba :)

hocam şimdiden heyecan yaptırdın :)

wish35
Memur

3 senelik dershane tecrübeme dayanarak şunları söylebilirim..

kesinlikle ilk uyarım çok yumuşak başlı ve sevecen görünmeyin,size göre iyiniyetli gelen bu durum öğrenci için bir silahtır,sizi ciddiye aldığını zannedersiniz ama çok yanılırsınız

ikinci bir tavsiye;sınıf yönetimindede bahsedilen sizin ve sınıfın kuralları,bunları kesinlikle belirtmeniz yine yararınıza olacaktır,özel olarak öğretmenin görmek yada duymak istemediği davranışlar,ders akışının nasıl sağlancağı bunları açıkça belirtmelisiniz ki öğrenci sizin sınırınızı bilebilsin..

leylllaaa
Genel Müdür
03 Aralık 2010 20:50

güncelll... :)

Hakanatm
Şube Müdürü
03 Aralık 2010 20:52

Akşam 11 den sora gelir hocala çok sosyaller şuan dışarda gezeliyolar ozaman sorarız :)

iptalhayat
Aday Memur
03 Aralık 2010 20:54

Yardıma ihtiyacınız yok. Bu yaşınıza kadar öğretmenlik yapmasanızda birçok öğretmenin ilk dersine girdiniz. Gözlemleriniz, heyecanınız ve aldığınız dualarla unutamayacağınız bir gün geçireceksiniz :)

PaMiR_snf
Daire Başkanı
03 Aralık 2010 20:56

ilk gün çok telaşlanmıştım açıkçası ders saatini nasıl doldurcam diye.sonra sınıf içi oyunlara baktım netten.kendimi tanıttıktan sonra eğlenceli oyunlarla ilk günü geçirdim.

oktkor
Müsteşar
03 Aralık 2010 20:57

Kimse standart değil. Sınıflarda nitekim. Sınıfa girmeden 5 dakika kapısından bakın. Ondan sonra ne yapacağınıza karar verirsiniz.

tigger3442
Aday Memur
03 Aralık 2010 21:00

atanmadım ama birkaç yıl geçirdim

benim en büyük tavsiyem çocuğa bir şeyi yapma diyorsan onun niye yapmaması gerektiğini ona anlat mesela;

bazı çocuklar var istemli olarak yazı falan yazarken ayağa kalkarlar

sen bu çocuğa otur dediğin zaman bu davranış devam ediyo

ama otur evladım herkes oturuyo ir tek sen ayakta kalıyosun bu da benim dikkatimi dağıtıyo dersi istediğim gibi anlatamyorum derseniz davranış kayboluyo

bu bir tecrübe ve bilmiyorum demekten korkmayın bunu söylediğinzde bnun ne kadar doğal bişşey olduğunu belirtin o zman çocuk senin de onun gibi bir insan olduğunu anlıyo ve hatalarınla eksikliklerinle seni kabul ediyo

bana göre her zaman içindeki neyse doğru bir üslupla anlatınca rahat ediyosun

yardımcı olursa ne mutlu:)

feridun00
Kapalı
03 Aralık 2010 21:04

tatlı sert olmak herzaman kazandırır.birde aldığınız formasyona güvenin

tamba
Memur
03 Aralık 2010 21:06

ben lisede öğretmenim ne oyunu oynarım onlarla ya.

kutu kutu pense mi oynasam

tgb81_61
Müsteşar Yardımcısı
03 Aralık 2010 21:13

Bir Türkçe öğretmeni olarak...

İlk yılki güler yüzüne bedelini ağır ödedim:))Çocuklar tepeme çıktı.

Ve 2.yılımdaki ilk dersim...

Adım şu...Bu yıl Türkçe derslerinde beraber olacağız.Defteriniz 4.cil büyük çizgili olacak.Ve el yazısıyla yazacaksınız.Bunun çalışmasını bir derste yapacağız.(Hocağğğm düz yazı olsun.)"Fikrinizi sorduğumu hatırlamıyorum.Milli Eğitim Bakanlığı el yazısı diyor,öyle olacak.Daha 5 tane şiir var şimdilik.Bunlar ezberlenecek.2 hafta önceden haber veririm,ezberlersiniz,alırım.Bu beş şiir ezberlenmezse yazılılardan 100 de alsanız benim için sıfırdır.(Şiirlerden biri Sakarya Türküsü bu arada:))Haftada bir kitap bitecek ve özeti çıkacak.

NETİCE...

5 şiir ezberlendi tüm kademelerde.Öğrencilerim başta sevmediler kitap okumayı.Şimdi ise bana kendileri şu kitabı alalım,konusu ilginç diye kendileri tavsiye ediyorlar.Ödevlerini yapmadıkları zaman kendi cezalarını kendilerii veriyolar.Ödevler yapılıncaya kadar ayakta bekliyorlar.Ben derste bağırdığımı çok hatırlamam,bir bakış bile bazen çok şey anlatıyor.Bir sorunları olduğunda sadece bana geliyorlar.Ve her gün beni eve kadar bırakıyorlar.Yürüğümüz 10 dk yolda okudukları kitapları anlatmaları zevk veriyor diye düşünüyorum:)

BÜTÜN BUNLARI O İLK DERSE BORÇLUYUM:))BAŞTA GICIK OLACAKLAR.İLK BİR HAFTA ÇOK NADİR GÜLÜN DEMİYORUM,ÇOK NADİR TEBESSÜM EDİN.ÇEKİNMEZLERSE NE ÖDEVLER YAPILIYOR NE CİDDİYE ALIYORLAR.BEN DAİMİCİYİM.TERS BANA İLERLEMECİ EĞİTİM:)))

Türkçeci_7
Müsteşar
03 Aralık 2010 21:21

@BoraJK şimdiden heyecanlanmak iyidir belki ilk güne kadar azalır:)

@wish35 haklısınız hocam çok sevecen görünen öğretmenler baştan sevilse de daha sonra sınıf yönetiminde sorun olursa bu durum birçok öğrenci de rahatsız oluyor bundan

@iptalhayat evet hocam atanmasak da bazı şeyleri kestirebiliyoruz geçmiş yaşantılardan ama yeterli değil:)

@PaMiR_snf hocam aynı durumu ben de stajda yaşadım gerçekten ders süresini doldurmak ilk başlarda problem olabiliyo:)

@oktkor hocam kafamızı sokup ecee diyip geri çeksek sempatik bir giriş olur mu ki:) evet standart değil hiçbir şey ama aslında yaşanan sorunlar da çoğu zaman ortak...

@ tigger3442

hocam atanmanız şart değil önemli olan tecrübe ve iyi niyet ikisi de siz de var gördüğüm kadarıyla:) klasik ben dili sen dili durumundan bahsediyorsunuz yani işe yarıyosa ne güzel:)

tigger3442
Aday Memur
03 Aralık 2010 21:23

ben de bişey sorabilir miyim öğrenci ödev yapmadığında ne yapıyosunuz

ben ceza kısmında tıkanıyorum da önerilerinizi alabilr miyim?

Toplam 1418 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi