Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Aralık 2010 14:00

Özür Grubu Atama, Belge Taraması ve Onayı, Onay Süreci

Arkadaşlar malum özür durumu belgelerimizle birlikte, atama modülünden onay verdikten sonra çıktılarla müdürümüze belgelerin hepsini onaylatıcaz.

Peki bu belge tarama işlemi nedir ve taranan dosyalar nereye yülenecek?

Ben kendi müdürümle konuştum, bu işlemi ilçe milli eğitimin yapacağını söyledi. Fakat diğer arkadaşlar da müdürleri tarafından dosya taratma işlemini gerçekleştirmişler.

Öğretmenlerce onaylanan il ilçe tercihleri verilen ise müdür onay modüllerinin çalışmadığı için onaylanamamış?

Bu işlemleri topyekün bitirebilen var mı?...

NafirKeyh
Şef
28 Aralık 2010 14:22

İli aradım az önce, onlara hala bakanlıkca onay izni verilmediği söylendi. İlçeyi aramam gerektiği söylendi.

Sonrasında da ilçeyi aradım, belgeleri taratma işleminin öğretmene ait olmadığını, bu işlemi müdürlerin kendi şifreleriyle yapacağını söyledi. Müdürümün yazıcıdan çıktı dahi alamadığını söyleyince müdürden alacağım üst yazı ve 2 adet onay kağıdı ile ilçe mebe gitmem söylendi.

Taratmayı siz yapmayacaksınız dediler.

48bodrumm48
Aday Memur
28 Aralık 2010 15:06

bu iki adet onay kağıdı dediğiniz nedir acaba?

NafirKeyh
Şef
28 Aralık 2010 22:04

Mebbis ekranında çıkan, il ve ilçe seçtiğmiz bölüm.

illi
Şube Müdürü
28 Aralık 2010 23:34

zaten bir taratmadır aldu gitti nedir bu ya ?

*plank*
Yasaklı
28 Aralık 2010 23:44

illi arkadaşım olay şu: bakanlık özür durumu ne olursa olsun herkesten enazından ikametgah ve eşin görev yeri belgesi istiyor. bunlarında bakanlığa gönderilebilmesi için taratılıp sisteme yüklenmesi gerekiyor. bunları biz kendimiz taratmıyoruz okul idaresi tarıyor. ama bazı idareciler tarama işlemini bilmediği için taranmış şekilde istiyorlar. taratmaya mecbur değilsiniz, evrakları götürün kendileri tarasın.

illi
Şube Müdürü
28 Aralık 2010 23:48

ikametkah istiyorlarmı hocam kiminkini hem eşiminkini benimkinimi

? istenen belgelerde bu yok ben il dışından eşimin yanına tayin isticem eşim öğretmen değil

*plank*
Yasaklı
29 Aralık 2010 00:14

illi: eşiniz öğretmen değilse, eşinizin bulunduğu ikamet, sigortasını gösteren belge ve eşinizin çaliştığı yerden alınacak çalıştığını gösterir belge. birde emin değilim ama galiba evli olduğunuzu gösteren aile cüzdanı fotokopisi.

illi
Şube Müdürü
29 Aralık 2010 00:24

ama istenen belgelerde ikametkah yokki sadece nufus kayıt örneği var

29 Aralık 2010 00:26

Arkadaşlar bir ilköğretim okulunda yöneticiyim. Geçen yıllarda okulumdan ve çevremdeki arkadaşlardan birçok kişi tayin istedi. Onay işlemlerini size adım adım anlatayım. ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYEYİM HERKES ÖĞRENCİ BELGESİNİ veya EŞ DURUMU İSTEYENLER BÜTÜN BELGELERİNİ VEYA SAĞLIK DURUMU İSTEYENLER BÜTÜN RAPORLARINI TARATACAK BU BİR. Öğrenim özrü isteyen arkadaşlar, bölümün adı sistemde işlenmiş olsa bile okul onayı aşamasında sisteme belge ekle butonuna basıp belge eklemeden okul onayı butonu açılmıyor bunu bilin. BAZI ARKADAŞLAR DA KLAVUZDA BÖYLE BİRŞEY YAZMIYOR DİYE TUTTURDU. MEB'DE NE ZAMAN YAZAILANLARLA UYGULANANLAR BİRBİRİNİ TUTUYORKİ. uzun lafın kısası belge taratıp sisteme yüklemeden okul müdürü ONAY yapamıyor bilginiz olsun. Çünkü MEBBİS onay butonu taranmış belge olmadan onay butonunu aktif hale getirmiyor. Size geçen yazdan ilginç bir örnek. Bayan öğretmen başka ilde çalışan kadrolu öğretmen eşinin yanına gidecek. ve klavuza göre hiç bir belge istemiyor diye okula çıkıp gelmiş. bizde öğretmenin başvuru belgesini sistemden çıktı aldık. öğretmen başvuru belgesini imzaladı. belge olarak da onu taratıp yükledik. daha sonra onay butonu aktif hale geldi. BU ARADA BELGEYİ NERDEN EKLİYECEĞİZ BENİM SAYFAMDA GÖRÜNMÜYOR DİYE TELAŞLANMAYIN HEMEN. O BUTON SADECE OKUL ONAY İŞLEMLERİ SAYFASINDAN GÖRÜNÜYOR. EĞER OKULUNUZDA SCANNER YOKSA BELGELERİNİZİ TARATIP BİR BELLEKTE OKULA GÖTÜRÜRSENİZ HEM MÜDÜRÜNÜZÜN HEM DE SİZİN İŞİNİZ KOLAYLAŞIR.

Belgenizi tarattıktan sonra KB?nı küçültme işlemi var. Çünkü modül 50 KB?tan küçük 134 KB?tan büyük olmama şartı arıyor. Bunu yapmak da çok kolay. Belgeyi tek sağ tıklayarak birlikte aç seçeneği ile paint programında açın... daha sonra da açılan sayfada üstteki seçeneklerden resim seçeneğinin üstüne gelin, uzat/eğ ya da yeniden boyutlandır seçeneğine tıklayın ve yatay dikey değerlerini 100 den 30a 40a filan düşürüp dosya seçeneğinden kaydedin. Belgeniz böylece 50-100 KB arası bir değere düşüyor. JPEG formatında oluyor. Sonra belgenizine bir isim verinç Yani Dosya adını düzeltin. Mesela Öğrenci Belgesi (Ali Ateş) gibi: Unutmayın burası çok önemli belge KB?ı 50?den büyük ve 134?ten küçük olacak.

Gelelim başvuru işlemlerinize. Başvurunuzu yapın. 3-4 nüsha çıktı alın. Okulunuza gidip çıktıları ve BELGELERİ müdüre verin. Müdür Okulun Onay işlemleri modülüne girsin. Başvurunuz orda gözükecektir. Onay için belge ekleme butonuna basıp sizin taratıp 50-134 KB arasına düşürdüğünüz belgeleri oraya eklesin. Daha sonra onayı yapsın.

UNUTMAYIN BU İŞLEMİ eğitim özrü isteyecekler için BÖLÜMÜN ADI SİTEMDE YAZSIN YA DA YAZMASIN HERKES YAPIYOR, SAĞLIK DURUMU EŞ DURUMU OLAĞAN ÜSTÜ DURUM FARKETMİYOR. KLAVUZDA YAZMIYOR DİYE DİRETMEYİN. BELGELERİNİZİ TARATIP KB'NI DÜŞÜRÜP BİR BELLEĞE YÜKLEYİP ÖYLE GİDİN OKULA BİLGİNİZ OLSUN.BENDEN SÖYLEMESİ

illi
Şube Müdürü
29 Aralık 2010 00:30

saol şükürhalimize hocam ama sadec klavuzda istenen belgeler değil mi mesela benim eşim ssklı ve eşimin ikameti istenmiyor onuda alacakmıyım plank hocamın dediği gibi

*plank*
Yasaklı
29 Aralık 2010 00:31

illi: özür yanlış yazmışım. evet nüfus kayıt örneği olacak.

illi
Şube Müdürü
29 Aralık 2010 00:34

tamam plank hocam bende şaırdım birden :)

executer25
Genel Müdür
29 Aralık 2010 08:03

şükürhalimize ,teşekkürler...

bathamya
Şef
29 Aralık 2010 08:24

her bir belge 134 kb veya daha küçük olacak değil mi çünkü hepsi olursa zaten hiçbişi görünmüyor.:(

"Geberesice"
Yasaklı
29 Aralık 2010 10:02

belgenin kıyısından köşesinden kırpmayın arkadaşlar pikselini düşürün

kutay27
Aday Memur
29 Aralık 2010 12:36

arkadaşlar bu belge taratma işlemi için klavuzda yazan şey gerektiğinde diye belirtilmiş. yani öyle bir zorunluluk yokkkk.

bakanlık gerek duyarsa o belgeleri ilden isteyecek.

zaten biz de başvuru belgelşerine bu ekleri iliştirip öyle göndermiyor muyuz.

klavuzu iyi okuyun arkadaşlar.

eski köye yeni adet getirmeyin.

işlerei daha zora sokuyorsunuz.

şermel
Aday Memur
29 Aralık 2010 13:05

şukurhalimize hocam belgelerin herbirini ayrı ayrı mı dediğiniz gibi küçülteceğiz...bu arada okulunda başvurusunu onaylatan var mı...onay butonu açılmadı diyor müdür.....

şermel
Aday Memur
29 Aralık 2010 13:09

arkadaşlar bir şey soracağım...hizmet dökümü aldım ama sigortanın halen devam ettiğini gösteren belge ayrı bir belge mi...çünkü bana dökümün dışında ayrı bir belge verdiler...bir sıkıntı olmaz demi...

29 Aralık 2010 13:15

kuatay27 hocam farkındaysanız bende klavuzda olmadığını ama o işlem olmadan onay yapılamadığını anlattım. lütfen polemik yapmayın siz adet getirmeyen köye. evraklarınızı alıp gidin o zaman okula. bu adet yeni değil 2 senedir bu şekilde ve 2 senedir klavuzlarda taratma ile ilgili ibareler hep aynı yani önceki klavuzlara göre de böyle bir zorunluluk yoktu. yöneticiyim ve ancak bu şekilde onay yapılabiliyor diyorum hala klavuzda yok diyorsunuz.

şermel hocam evet her belge ayrı aryı taratılıyor. zaten bu iş sizin değil.okul müdürünün işi. ben olaki okulda tarayıcı yoktur. yönetici taratma ve KB düşürme işlemini beceremezse hazırlıklı olun çıkarın flaşınıdan belgeyi yükleyin hem sizin hem müdürün işi kolaylaşsın diye bunları anlatıyorum. Kafamdan yeni adet falan icat etmiyorum emin olun.

ela23
Memur
29 Aralık 2010 13:29

evet şükürhalimize hocam doğru söylüyo,bazı arkadaşlar polemik yapmak için sanki burda..bende denilen belgeler aldım okula gittim.okul da bilmiyordu imzaladı müdür ilçeye gönderdi beni..ilçede de hani senn işlemin onaylansa bizim havuzda görünmesi gerekirrdi dediler,benm okulu aradılar bilgi verdiler bu evrakları taramadan onaylamadan gönderiyosunuz,sistem kaydetmiyo diye uyardılar...yani sayın başvuru yapacak arkadaşlarım hocamın dediğini aynen bana aktarıp gönderdiler bugün...başvurunuz onaylanmasını istiyosanız bunu yapacaksınız..sonra boşuna beklemeyin niye onaylanmadı benm evraklarım diye...

Toplam 89 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi