Editörler : Pangaea

Kapalı
14 Mart 2010 14:25

Mühendise sorumluluk var iş yüü var ama zamlar uzmanlık kadrosuna

Nerde bu mühendis odaları?? Bakın Bütün uzman ücretleri artıyor. Uzman ne iş üretir? bir Mühendisin etkinliği ve yürttüğü projelerin yanında iş mi yapıyor allah aşkına? Mühendislik ne yazık ki Cumhuriyet tarihinde bu kadar kötü olmamıştır. Ne diyelim biz sürünmeye devam eden bir meslek grubuyuz. Mühendisim demekten çkinir hale geldik. ayıp be ayıp.. tek suçumuz en iyi üniversiteleri okumak.. o yüzden biz ezilmeye mahkumuz. kimseninde sesi çıkmıyor arkadaş. Sesin çıkmazsa kusura bakma da ezilmeye de mahkumsun.

yorgunbuffer
Aday Memur
14 Mart 2010 15:15

Bu nasıl iştir anlamıyorum ya binlerce niteliksiz memur görünümlü uzman yardımcısı alındı şimdi de 4000 lira maaş alacaklar.Var mı böyle haksızlık.Mühendisler en ezilen meslek grubu oldu yeter artık sesimizi duyurmalıyız...

şiirsever
Kapalı
14 Mart 2010 19:06

Kardeşim Mühendisler duyarsız. az maaşım olsun yaradana el açan bir sınıf. Millet hakkını arıyor hakkını. Bu yüzden bak burda bile 29 tane mühendis tabanlı adam bakıyorda bir yorum geliyor. olmaz bu iş kitlesel bir olay. bir kişiyi kimse sallamaz ama bu işte birlik beraberlik olursa görün o zaman. Tekel İşçilerini gördünüz. nasıl bir dayanışma örneği sergilediler.. Bu böyle kuru kuruya olmaz. Ortaya teknik ve günün şartlarına uygun bir ücret politikası için herkes uğraşacak. Uğraşmayana kusura bakmayın da kimse birşey yapmaz. Demek ki bunların hali iyiki sesi çıkmıyor anlayışı var bu ülkede. hakkımız yeniliyor. Mühendislerin çalışan üreten mühendislerin hakkı yeniliyor. ben öle görüyorum. yanlış olabilir. Yanlış diyebilende yorum yapsın. en doğruyu bulalım..

dark
Müsteşar Yardımcısı
14 Mart 2010 19:42

katılıyorum. editorun secimine alınması icin mesaj attım.

mühendis05
Kapalı
14 Mart 2010 20:10

Uzmanlık kadrolarına girişte genellikle torpiller havada uçuştuğu için bu da normaldir diyorum,

kadrolaşma yetmedi,bir de bu kıyağa maaş zammı da eklenince yeme de yanında yat modeli oluyor,ne güzel iş

Mühendisler trilyonluk işlerin altına imza atsın,sorumluluğu çok büyük işerin kontrollüğünü yapsın,hem de bir kaç iş birden çoğu zaman.

Ve mühendis hiç kimsenin akılan gelmesin!! yazık gerçekten

oralislak15
Kapalı
14 Mart 2010 20:21

Yersiz muhalefet ve ütopik ideolojiler peşinde koşan mühendislik odaları, mühendislik mesleğine en büyük ihaneti yapan kurum olmuştur. Mühendislik gibi saygın bir meslek ayaklar altında çiğneniyor. Görev ve yetkileri ve hatta ünvanı (mesleğin namusu) konu hakkında cahil kesimler tarafından paylaşılıyor, TMMOB ne yapıyor?

Bu güne kadar devlet kurumlarında, meslek eğitimini almamış kişilere mühendis, tekniker, teknisyen ünvanı keyfi olarak verildi. Ve bizler daha fazla emek çekerek kazandığımız, daha fazla emek çekerek bitirip diploma aldığımız mesleğimizin adına hiçbirşey yapamadan bekliyoruz. Hem kamuda hem özel sektörde resmen sürünmeye mahkum edildik. Bir insanın hakkını yersiniz ama en azından bunu ahlaklı bir şekilde incitmeden, aşağılamadan, uyandırmadan yaparsınız. Göstere göstere, ben yaptım oldu zihniyetiyle ahlaksız bir şekilde ezilen meslektaşlarımız resmen kış uykusunda. Birileri artık lale devrinin bittiğini haykırmalı. Dibe vurmuş mühendislik mesleği, artık yokolmayla karşı karşıya. Türk filmlerinde oynayan jönlere karizma katan meslek eğitim fakültesi, tıp fakültesi kazanamayanların mesleği haline gelmiştir.

Mesleğinin elinden alınmasına bile tepki koyamayan mühendislerin, maaş için birşeyler yapması zaten beklenemez.

şiirsever
Kapalı
14 Mart 2010 20:51

Karizma marizma kalmadı da en azından Türkiye ortalamasına yakın bir ücret alırsak o bile yetr. yaf kiralar büyük şehirlerde 700 800 tl kira. gelde geçin.. valla bu devirde geçinmek çok zor.. bekar olduğum halde ayın sonunu bulamıyorum. bu nasl bir iştir çözemedim. Hayat şartları çok zorlaştı. Keşke bundan 30 40 yıl önce mühendis olsaydım. en azından itibarı ve maddi olanakları çok güçlüymüş. zamanında en yüksek ücreti mühendisler alırken şu an en az alan mühendisler. ve hala ses çıkartmıyor bu meslek odaları. ayıp ayıp. siyaset yapılacağına mühendislerin düştüğü duruma el atılsa şimdiye kadar birşeyler düzelirdi. kimsenin umrunda değil bu durum. Trilyonluk yatırımına yön verdiriyor ama devlet. bu nasıl saçmalık arkadaş. gelde çıldırma.. inanın bu konu ciddidir. bir uzman kadar maaş alamıyacaksak yazıklar olsun diyorum..

Insomniac
Yasaklı
14 Mart 2010 22:08

Uzman Yard. ve Uzman kadrolarındaki adamlar bazı Kurumlarda hakikaten düşük ücretle çalıştırılıyorlar. Ama özellikle KİT'lerde çalışan Mühendisler kadar iş yükleri ve sorumlulukları yok.

memurlar.net'in bikaç tane haber başlığında belirtilen %200 gibi bir artışın mümkün olmayacağını düşünüyorum. Zaten olursa'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' atasözünü anımsatır. Sen memura gelince %2.5 dan bir adım öteye çıkma, bütçen açık verince Akaryakıttaki sigara ve içkideki ÖTV'yi kökle dibine kadar, sonra da 'sözde kalifiye' elemanların maaşını 3'e katla!

Bu tasarı hayata geçmez ama, Hükümetin bir an önce yarım bıraktığı 'Eşit işe eşit ücret' icraatine kaldığı yerden devam etmesi ve Teknik kökenli kamu çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapması gerekir.

İş yaptığı iddia edilen Mühendis Odaları üzerine düşen görevi yerine getirir ve mensupları olan Mühendislerin haklarını savunurlar umarım:/

gazimakina19
Kapalı
14 Mart 2010 22:44

mühendis herşeyden sorumlu olan ama işciden daha az maaş alan.....imza yetkisi ve şef gibi ünvanlarla gözü boyanan....garip bir hal almış ülkemizde....garip ve yazık.....bari döner sermaye hakkı olsun....ya da bir iyileştirme....

şiirsever
Kapalı
14 Mart 2010 23:43

Mühendislik fakültelerinin kapatılması için imza kampanyası düzenlenmesi lazım. ne diye açılır bu ülkede mühendislik fakültesi arkadaş. halada açılmaya devam ediliyor:) işin thaf yanı labaratuar imkanı bile olmayan yerlere mühendislik fakültesi açıldı. e doğal olarak ise çok istihdam az maaş. tıpta kadrolar bu yıllarda artırıldı. yakında doktorlukta sıradan meslek haline gelecek zaten geldi de. birkaç yıla kalmaz tamamen sıradanlaşır. Tıpta en azından bir olay var uzmanlık. uzmanlığı aldığında özel hastaneye geçme şansın var. uzman mühendis statüsü yok ki. EPDK ya alınıyor 3 4 kişi Rtüke alınıyor 7 8 kişi. kendi branşım açısından konuşuyum. elektrik elektronik mühendisi olarak en yüksek maaşın alındığı kurum sanırım RTÜK, EPDK, TELEKOMUNİKASYON KURULU, VE KİTLER 399 e tabi kurumlar, 657 sayılı kurumlar,

Bütün Mühendislerin maaşı eşitlenmeli. veya performansa dayalı ücret politikası gelmeli. kamu reformu çıksın acilen. ben çalışıyorum arkadaş üretiyorum emek veriyorum. emeğimin karşılığın almak ise en tabi hakkım. meslek odaları da siyaset yapsın..

trmp
Şube Müdürü
15 Mart 2010 00:05

@şiirsever

Kesinlikle sana katılıyorum.Üniversite sayısı günden güne artıyor.Ama istihdam tam tersi seyirde..Eskiden mühendisim dediğinde karşı tarafta bir duraksama oluyordu,şu anda o kadar yaygın ki mühendislik her ilde mühendislik fakültesi ve işsizler ordusuna bir sürü nefer var.Allah sonumuzu hayır etsin bu meslekte bu kadar ayaklar altına alınmasın

henry
Memur
15 Mart 2010 16:43

Burda kolay böyle yazmak-atmak-tutmak, sanki maliye bakanı hergün bu siteye girip sizin nelere isyan ettiğinizimi okuyor?

Meydana çıkacaksın kardeşim meydana!!! Medya desteğin olacak bu ülkede, yürek ister bir oda başkanı için üyelerini meydana dökmek-hükümete karşı kışkırtmak, sonra şırıngayla kan alırlar adamdan, ergenekondan 2 yıl hapsi boylatırlar adama.

Boşverin oda başkanıymış hıh, maaşını alır keyfine bakar, itliye bitliye karışırmı?????

şiirsever
Kapalı
15 Mart 2010 20:43

henry lütfen yapıcı ol. yıkıcı olmayın kardeşim bir kezde. bu nasıl bir mantıktır? Yıllardır hep yıkan zihniyetlerle bu hale geldik. daha iyisi için uğraşıyoruz biz burda. Fikir üretiyoruz analizler sunuyoruz. daha iyi gelecek için bütün bunlar.. lütfen yıkıcı olmadan ne yapılabilir konusunu tartışalım.

16 Mart 2010 16:32

kesinlikle hak aranmalı.mühendis odaları sadece gelen aidatlara bakıyor.gerisi onlar için çok da önemli değil.en çok sorumluluk alan bu mesleğin bu denli ayaklar altında olması utanç verici...

henry
Memur
17 Mart 2010 11:34

Biz zaten doktorlar yada işciler gibi olamyız çünkü bizim alt dallarımız var,mesela elektronik-makina inşaat gibi doktorlarda bu yok, doktorsan doktorsundur sadece... işciysen işcisindir.

Bizde kamuda çalışmak ayrı bir dünya, özelde çalışma ayrı bir dünya doktorlarda buda yok. yani bizde diğer meslekler gibi örgütlenme yok, oda tutturmuş sanki başıma özel dersane gibi kurs veriyor anca...

tabi ondanda gelir var...

eralan
Kapalı
17 Mart 2010 17:57

kamu 1800tl civarı maaş veriyor en azından, özel sektör tam berbat, asgeri ücrete çalışan mühendisler var.

allah yardımcımız olsun...

18 Mart 2010 09:38

mühendissin ama;fukarasın:)

tercan_44
Daire Başkanı
07 Nisan 2010 03:16

Şimdilerde 2 yıllık mezunu teknikerler bile 1700 TL'leri görüyor, biz halen 1700-2300 arası bir maaaşla büyük projelerin altına büyük sorumluluk imzaları atmaktayız.

Benim de tepkim sus pus olmuş pısırık ve pusmuş yılgın mühendis topluluklarına. Her türlü branştan mühendislere, özeldekine de vur- devlettekine de.. Al birini çarp ötekine, kafası yarılsın. Bu kadar hakkını aramayan bu kadar mıymıntı bir meslek grubu yok bence.

Kendini istisna görenlere lafım yok. Ama arkadaşlar hem özelde hem de devlette pusturulmuş çalışanlar mühendisler değil mi? Şu dönemde bir öğretmenin maaşı ekderslerle 2000 Tl'yi buluyor, tekel işçileri gibi işçiler yine mühendislerden çok alıyorlar, doktorları söylemiyorum, hepimiz biliyoruz. Halen ortalama 2000 TL'yi ancak bulan maaşlarda çalışan devlet mühendisleri neden sessiz?

Hele bir de bizden 1070 TL'ye "Allah bin bereket versin" diyen ekstradan KPDS'den de 70 alarak Valiliklerde ÇÖZÜMLEYİCİ olarak çalışan, Bilgisayar-Elektronik-Elektrik Elektronik mühendisleri arkadaşlarım. Bu kadar mı bizim hakkımız?

Özelde çalışma şartlarını da zaten çoğumuz biliyoruz. Çok az bir azınlık dışında dandik KOBİ'lerde karın tokluğuna çalışan sözüm ona "KENDİNİ GELİŞTİRME AYAĞINA" çalışan mühendis arkadaşlar. Piyasayı kıran, düşük ücrete talim ederek başkalarının da hakkına giren mühendis zevatı arkadaşlar..

İstisnalara yine lafım yok ama yekünde hepimiz bu duruma gelmede pay sahibiyiz..

membernet
Genel Müdür
07 Nisan 2010 09:32

Yıllarca bu ülkeyi mühendis kökenli başbakanlar yönetti, hatta bir çoğu kamuda çalışmış mühendislerdi... nasıl bu durumu görmediler, iyileştirme çabasına girmediler, eskiden şimdiki gibi mühendis sayısıda çok değildi... Mühendisleri özel sektörün kucağına attılar... az gelişmiş bir ülkede meslek ne olursa olsun onu özel sektöre bırakırsan o meslek değerini kaybeder... Mühendise yakışan sorumluluğuna ve eğitime denk ücret verirsen, işçide maaşın kadar konuş diyemez... hatta ücret yüksek olursa sana daha çok saygı gösterir... ama tv de toplumda doktorlar öğretmenler lobisi vardır hep feryat hep feryat... Haberler verilir memura zam olduğunda meslek listeler yayınlanır, mühendisin adı bile geçmez... Hastane yangın çıkar o hastaneyi görmemiş elektrik mühendisi tutuklanır, uygulamada hatayı yapan bu işi mühendisten daha iyi biliyorum diyen elektrik teknikeri hatta teknisyeni çıkmaz ortalığa... sorumluluk var ama yetki yok ... Polis maaşları mühendisleri geçti, yazları yatan ve yarım gün çalışan öğretmen maaşları mühendislere yaklaştı, pratisyen doktor mühendis maaşını 2 ye 3 e katladı... uzman doktorlar yerine göre 8 e katladı, hemşire veya sağlık teknikeri mühendisten daha fazla kazanır hale geldi... düşünün bir sağlık teknikeri bir elektrik-elektronik mühendisden daha iyi ücret alabiliyor, var mı böyle bir mantık... Bir mühendis bir polisten, bir teğmenden, bir sağlık teknikerinden daha mı kıymetsiz... Gelişmenin lokomotifi olan mühendisler bu haldeyse bu ülke gelişir mi? Güzel ülkemin mühendisliği bu kadar önemsiz bir meslek haline getirebilme lüksü var mı?...

sandokans
Aday Memur
07 Haziran 2010 13:37

gncl

arkadaşlar fikirlerimizi de yazarak sürekli güncelleyelim, bu kanayan yaraya bir çözüm olsun artık. Hem kamuda çalışan mühendisin durumu iyileştirilince kamuya geçmek isteyen mühendis sayısındaki artıştan dolayı özel sektör maaşlarıda iyileşir diye düşünüyorum.

muh_25
Şef
07 Haziran 2010 14:17

@sandokans arkadaşım.sen neyini güncellemeye çalışıyon bu saçma sapan başlığın.Bende bir kaç aydır uzman yardımcısıyım hemde makine mühendisi.Aldığım maaş 1400. Geçdiğim aşamalar ; KPSS 70 BARAJI,İNGİLİZCE ,SÖZLÜ SINAV...Sorumluluğumda GENEL İdari HİZMETLER(ARAŞTIR NEYİN SORUMLULUĞUN DAHA FAZLA OLDUĞUNU) Teknik kadroda çalışan mühendis maaşlarıda 2000 - 3500 dür..Bumudur adalet...??

Birilerine zam yapılacak diye yaygara koparmak; yengeçler gibi yukarı çıkanı aşağı çekmektir..

Bidaha kimse güncellmesin bu forumu lütfen..Tabi vicdan sahibiyse...

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi