Editörler : Pangaea
21 Temmuz 2012 17:01

Okullarımızdaki Emekliliği Gelmiş Öğretmenler

Ülkemizde eğitim alanındaki önemli sorunlardan biri de emekliliği gelmiş ama emekli olmayı düşünmeyen öğretmenlerdir. Ortaokulda, lisede öğretmenliğimi yapmış pekçok öğretmenin halen görevine devam ettiğini görmek hakikaten hayret verici hatta dehşet verici. Öğretmenlik mesleği gelişmeye ve değişmeye açık olmayı gerektirir. En azından almış olduğumuz öğretmenlik eğitiminde böyle öğrendik. Ama öğretmenlerimiz bu gelişim ve değişimi ortaya koyamamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerine faydalı olamamakta ve eğitim-öğretimde aksamalara neden olmaktadırlar.

Normal şartlarda bir insanın hayatının sonuna kadar çalışması anlamsızdır. Belli dönemde emekli olunmalı ve yaşamın son yılları farklı değerlendirilmelidir. Bu öğretmenlerimiz maalesef çok kararlılar. Ne konuda çok kararlılar derseniz, mesleklerini icra ederken ölme konusunda. Bu öğretmenlerimize tek tavsiyem var. Bir an evvel emekli olun. Yaşamınızın son yıllarını daha zevkli daha eğlenceli geçirin. Hem bu yolla atanamayan öğretmenlerinde önünü açmış olursunuz.

Öğretmenlik mesleği donanımlı olmayı gerektiren asla duranlığı kabul etmeyen bir meslektir. Bu mesleği yapmaktan aciz olanlar derhal istifa etsinler. Memlekete böylelikle önemli bir fayda sağlamış olurlar.

Öğretmen öğrencisine örnek olamıyorsa onların hızına ayak uyduramıyorsa artık mesleği bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Biliyorum öğretmenliği bırakmak gerçekten zordur. Bu öğretmenlerimiz eminimki mesleklerini çok severek yapıyorlardır. Ama herşeyin bir sonu vardır. Bu yazının bir sonu olduğu gibi.

Mebpersonel.com Yazarı Erhan Kuri

http://www.mebpersonel.com/meb-personel/okullarimizdaki-emekliligi-gelmis-ogretmenler-makale,134.html

Hiç dikkat ettiniz mi özellikle il merkezindeki okullarda emekliliği gelmiş ama emekli olmayan bir sürü öğretmen görürsünüz... Halen bilgisi ve tecrübesi olan öğretmenler istisna olabilir... ama bir sürü öğretmenin emekliliği geldiği halde çalışmasına anlam veremiyorum bende.....

caneda_18
Aday Memur
21 Temmuz 2012 17:05

hocam kaıtılıyorum tecrübeli olmaları ayrı ama kendilerini geliştirmeleri gerekli..öğrenciler arasında dalga konusu oluyorlar ...soru kitaplarından soru geitip soranlar olunca kovuyorlar.. birde bilemme kaç tarihinden kalma defterleri var tahtada hep aynı örnekler..

**pretty_woman**
Müsteşar
21 Temmuz 2012 17:09

aynen öyle benimde çok bildiklerim var... Ve gerçekten asla paraya ihtiyacı olmayanlarda var... Belki gerçekten hani çocuğunu okutan hastası olan öğretmenler olabilir... ama bunların dışında olan çok öğretmen var... Bence bu kişilerin emekliliğe teşvik edilmesi lazım....

Bizlere de kapı açılmış olur... Tüm enerjimiz emeklerimiz saçma sapan şeyelr için tükenip gidiyor!

baydores
Şef
21 Temmuz 2012 18:29

Hababam sınıfını izlerken o ders veren hocaları görenler hele bak öğretmen yokluğunda burnunun ucunu görmeyenler derse girerse böyle olur diyolardı..Bilmiyorlar ki aradan 40 yıl geçmiş ama o durmdan farklı olmayan bir eğitim sistemi var...Yalnız tek fark o zaman ihtiyaç varken öğretmen yokken,şimdi ihtiyaç hatt safadayken adamlar alım yapmıyo....Emeklisi dolupta emekliye ayrılmayanları bir türlü anlayamıyorum...Normal memur gibi aldığın maaş emekli sonrası yarı yarıya da inmiyor ki diyesin geçinme sıkıntısı çekme düşüncesi var...Ama ....neyse ya....

**pretty_woman**
Müsteşar
21 Temmuz 2012 20:14

baydores hocam haklısın....

nasıl oldu böyle bir noktaya geldik!

Kitlendi herşey...

Kimbilir emekliliği geçmiş kaç yüz öğretmen var!

serdaroviç
Kapalı
21 Temmuz 2012 20:20

onlara ssorarsan şöyle bir savunma getireceklerdir:ekonomik sıkıntılarım var,çocukalarımı okutuyorum vs.

öğrenciye faydalı olamadığını anladığın anda bırakmalısın sırf ekonomik sebeplerle çocuklara faydalı olamamak etik midir?bence değildir.senin çocuğun kurtulsun diye yüzlerce çocuğu yakamazsın.öğretmenlik enerji ister değişim ister bunu sağlayamadığını anladığın anda çekip gitmeyi de bilmelisin...

anaksunamoon
Daire Başkanı
21 Temmuz 2012 20:25

Eltimin babası mesela.60 küsür yaşında hala çalışıyor.Her yılda bir bahane.Geçen yıl hacca gidecem emekli olacam dedi.Gitti geldi olmadı.Ondan öncede çocuklar evlensin diyordu.Hepsi evlendi o halen bekliyor :P

Metin_oktay1905
Genel Müdür
21 Temmuz 2012 20:32

ihtiyar bebeler adamın canını sıkıyor ama yaşa hörmeten bişey denmiyor

bakirci53
Kapalı
21 Temmuz 2012 20:35

baydores cok net olmuş, saygilar.

**pretty_woman**
Müsteşar
21 Temmuz 2012 21:47

arkadaşlar hepiniz haklısınız....

anaksunamoon

benimde var böyle tanıdıklarım....

Benim anlamadığım hiç bu hocalar denetlenmiyor mu?

YaşadikcaOyunaDahilm
Daire Başkanı
21 Temmuz 2012 21:59

teknolojiden anlamayan yaşı 60 a dayanamış öğretmenlere fatih projesi gelse ne olur bende bunu anlamıyorum.üstelk biz burda atama bekleye bekleye yaşlanıyoruz

bütün tempomuzu sınavlarda tüketiyoruz

**pretty_woman**
Müsteşar
21 Temmuz 2012 22:10

aynen hocam.. inanın o kadar yoruldum ki, daha iş hayatına başlamadan nasıl yoruldum... enerjimiz bitti... Bizler böyle yerimizde sayıklıyoruz! Sen yol ver ki Allahta sana güzellikler versin değil mi?Büyükler bu kadar bencil olunca gençlerin bencil olmamasına şaşmamak lazım!

Bu nasıl bir zulüm ve işin en kötü tarafı sadece bizleri bizler anlıyoruz!Kimse bu zulme "DUR" demiyor! Çözüm yerine sorunlara sorun katıyor....

ömer safa
Şef
21 Temmuz 2012 22:21

Benimde var tanidiklarim oglu da kizida ogretmen atandilar hatta torunlari bile var a adamin maddi sikintisi yok ama israrla calisiyor.bide enistem var 35 yildir caalisiyo. hala devam

canım sıkkın arkadaş
Şube Müdürü
21 Temmuz 2012 22:25

ihtiyacı olanı anlarımda ihtiyacı yokken halen devam edenlere anlam veremiyorum onlar böyle bencilken gelenlerin bencil olması normal o bencilleri bu forumda oldukça fazla görüyoruz kimi örnek aldıkları belli

momento
Genel Müdür
21 Temmuz 2012 23:21

ben yıllar önce 60 yaşında belki daha fazladır.çünkü 60 yaş üstü otobüs kartı vardı.siz emekli olsanız bize sıra gelir demiştim.adamda sadece benimle olsa iyi bırakırım.benimde atanamayan oğlumla gelinim var demişti.

65 yaşına kadar yolu var hocalarım.geçen sene memurlar nette bir yazı okumuştum.65 yaşına gelenleri isteğe bakılmaksızsın emekli edilmesi hakkında.neyse bu sene ücretli yaptım adam 63 yaşında ve ücretli yapıyor.emekli olalı nerdeyse 10 sene olmuş ve 10 seneden beri bu işi yapıyor.devlet onların sigortasını da yatırmıyor.benden sigorta kesilirken ondan kesilmiyor.devlet ne kadar karlı değil mi?

daha sonra da bakan öğretmen fazlamız var saçmalıklarını söylüyor.

bu adamlar ayrıca mebsise de giremiyorlar çünkü bilgisayarı çoğu bilmiyor.sonrada fatih projelerini öve öve bitiremiyorlar.yazık...

hsnbsn
Şef
21 Temmuz 2012 23:27

emeklilik şartlarını iyileştirmedikten sonra kimse emekli olmaz ben olsam ben de olmam.

25 yıllık öğretmen ek dersle beraber rahat 3000 tl para alıyor emekli olsa kaç alıcak yarısı bile değil 1300 tl civarı bir para.

Yok Hukmunde
Müsteşar Yardımcısı
22 Temmuz 2012 00:23

Devletin işine geliyor onları kadroda tutmak, onları emekli ettiğinde onlara emekli maaşı verecek, yerine aldığı öğretmene de öğretmen maaşı verecek. Bu adamı emekli yapmaz ise iki maaştan birini vermek zorunda kalmayacak devlet. Öğrencileri, eğitimin kalitesini düşünen mi var?

depuis la morte
Genel Müdür
22 Temmuz 2012 00:28

ya gözümün önünde kadın olmuş bir dinazor afedersiniz ama öyle yani.bilmem kaç yıllık öğretmen artık sabır kalmamış ve oldukça pasif,öğrenciler dersten bıkmış.Her yaz fransa ingiltere almanya geziyor vay efendim emekli olursa yapacak birşey yokmuş sıkılırmış.

serdaroviç
Kapalı
22 Temmuz 2012 00:40

hsnbsn her şey para mı?öğretmenlik bireysel çıkarlar için yapılmaz öğrenciler için onların geleceği için yapılır.senin ve o emekli olmayan dinozorların zihniyeti bozuk.çünkü parayı düşünüyorlar,parayla yatıp parayla kalkıyorlar...

**pretty_woman**
Müsteşar
22 Temmuz 2012 00:49

hsnbsn

hocam benim liseden hocalarım hala çalışıyorlar.. zaten ben lisedeyken yaşlıydı birşey anlamıyorlardı.. hala çalışıyorlar... Paraya ihtiyaçları bile yok!

Hem nereye kadar bencillik... yazık değil mi o öğrencilere....

Birde bir kaprisliler, birde onları çekeceksin!

Sözüm tecrübeli ve gerçekten ihtiyacı olan öğretmenleri kapsamıyor...

anaksunamoon
Daire Başkanı
22 Temmuz 2012 00:56

Annem Milli Eğitimde büro Memuruydu.2004de emekli oldu.Tam 21 sene çalıştı.Şimdi nerede yaşlı bir memur görse kıyaslama yapıyor.Bak o çalışıyo ben emekli oldum diye.Bugün anlattı en son çalıştığı yeri içim gitti.Dedim 'anne sen nasıl olduda öyle bir yerde emekli oldun, daha da çalışmadın?.' Bana dediği 'yeter artık kızım.Birazda gençlere yer açalım.Ben çalışsaydımda ayne parayı alacaaktım emekli olsamda aynı para.' Belki annemde bişey değişmiyor öğretmenlerdeki durum farklı ama be kardeşim çalışırken emeklilik içinde para biriktireceksin bunlar mezarda emekli olacaklar.

Toplam 129 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi