Editörler : alex 10
15 Haziran 2011 16:16

Efsane Boksör Muhammed Ali?nin Unutulmaz Sözleri

60 lı ve 70 li yıllara dönemin dev isimleri 'Smokin' Joe Frazier ve ' Büyük ' George Foreman gibi damgasını vurmuş otoritelerce gelmiş geçmiş en iyi ağırisklet boksörlerden biri olarak kabul edilen efsane boksör Muhammed Ali?nin adeta ders niteliği taşıyan birbirinden ilginç şiir gibi sözleri.

Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım.

___

Ben en iyisiyim.Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum.Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin.Olanaksız olduğunu anlatmayın.En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.

_________

O kadar hızlıyım ki, odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere dönebiliyorum.

________

Ben boksun Elvis?iyim.

____

Şampiyon olduğum zaman,eski kot pantolonumu üzerime geçirip,eski bir şapka takıp,sakal bırakarak,beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni,sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadarda yürüyeceğim.bulduğumda da onu 1 milyon dolarlık arazime tepeden bakan 250bin dolarlık evime götürüp,cadillac arabalarımı,havanın yağmurlu olduğu günlerde kullandığım kapalı havuzumu göstereceğim ve ona ?işte bunların hepsi senin,çünki beni ben olduğum için seviyorsun? diyeceğim

____

Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur.

____

Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.

____

Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep Dayan! diyordum .Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.

____

Bakışlarım size asla yalan söylemez.

Eğer yalnızca bir tane şampiyon olacaksa, bu benden başkası olamaz.

Bana sadece iyi olduğumu söylemeyin.

Çünkü Ben en iyiyim

Ben en iyisinin de iyisiyim

Bütün dünyaya haykırmak istediğim şey bu.

Şampiyon benden başkası olmayacak.

Bütün rakiplerime söyleyin.

Eğer korkuyorlarsa, hiç çıkmasınlar karşıma

Kazansın yada kaybetsinler,

Ama mutlaka bir şampiyon gibi oynasınlar.

Çünkü korkaklarla asla işim olmaz benim

Eğer korkuyorsan, bittin demektir.

Ya kahramanca savaş yada çek git.

Çünkü ben bir kelebek gibi uçarım

Ve yumruğum bir arının iğnesi gibi batar

Henüz vaktin varken git dostum

Kaybetmenin acısı, yumruğumdan daha dayanılmazdır

Eğer kazanacağımı bilmiyorsam, asla ringe çıkmam

Bana iyi olduğumu söyleyip durmayın, çünkü ben en iyisiyim

Çünkü ben en iyinin de iyisiyim

Eğer benim gözlerime korkusuzca bakamıyorsan, kaybettin demektir.

Gözlerime asla korkusuzca bakamazsın.

Çünkü benim gözlerim,

Bu dünyadaki bütün gözlerden daha korkusuzca bakar

Zorluklar beni asla yıldıramaz,

Çünkü ben imkansıza bayılırım

Eğer en iyi değilsem, hiçbir şey değilim demektir.

Eğer kaybedeceksen bile,

Bir şampiyon gibi kaybet

Çünkü ringe çıktığında karşında bir şampiyon göreceksin

____

11 Eylül olaylarından sonra Dünya Ticaret Merkezinin yıkıntılarını ziyareti esnasında CNN?in muhabiri Mc.Oneil?in sorusuna canlı yayında verdigi cevap?

CNN Muhabiri Mc. Oneil : Sn. Muhammed Ali, bu dehsetin meydana gelmesine sebep olan teroristlerle ayni dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?

Muhammed Ali: ??Siz.. ! Hitler ile aynı dini paylasan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.

"davut"
Genel Müdür
15 Haziran 2011 16:19

elli yasındaki bir adam kendini otuzunda hissediyorsa, yirmi yılını boşa harcamıs demektir"..__M.ALi _

"davut"
Genel Müdür
15 Haziran 2011 22:24

Söylediklerinizi yiyin şimdi, yiyin. Ben en muhteşemim işte" (Ona "boşboğaz" diyen ve Sonny Liston?a yenileceğini öngören gazetecilere...)

"davut"
Genel Müdür
15 Haziran 2011 22:32

"Adım ne salak? Adım neymiş?" (1967?de yendiği, kendisini Cassius Clay olarak çağırmakta ısrar eden Ernie Terrell?a maçta bağırıyor)

"davut"
Genel Müdür
15 Haziran 2011 22:35

"O kadar hızlıyım ki dün gece odamda yerimden kalktım, ışığı söndürdüm ve daha oda karanlık olmadan yerime dönebildim."

"davut"
Genel Müdür
15 Haziran 2011 22:37

"Tüm sahip olduğun bu mu George?" (Ali, Rumble in the Jungle maçının son raundunda George Foreman?ın kulağına böyle fısıldadı)

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 00:58

Eğer en iyi değilsem, hiçbir şey değilim demektir.

muhammet ali..

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 01:11

Ben en iyisiyim.Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum.Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin.Olanaksız olduğunu anlatmayın.En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.

muhammet ali hem sözlerle hemde en iyi boksör olmakla efsanedir...

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 01:17

tabiki önemli efsanedir..

lakin Joe Frazier,Ken Norton,Larry Holmes,T.Briceck gibi isimlere yenildiğini unutmayalım..

özellikle Frazier'in ilk maçta 15. raundda Ali'ye nack down yaşattığını biliyoruz.Ken Norton'da Ali nin çenesini kırmıştı ve yenmişti.Foremanda bu iki isme 3 cü raundu göstermemişti.

en iyisi konusunda Ali,Lennox,Foreman,Tyson,Holyfiled,Joe Luis,Frazier ve Klitschko kardeşler arasında kıyaslama her zaman yapılabilir.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 01:23

tamam okeyde davut..

neden foremanın yenildiğini söylemeyi unuturyorsun

foreman muhammet aliye yenilmistir...

ama yinede foreman iyidir..

şuan ise vitali...

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 01:27

şu anda kardeş Wladimir. :)

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 01:29

vitali yaşlandığı için mi wladimir?

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 01:33

yok zaten konum olarak Dünya Klasmanında 1. sırada geçiyor...

ve IBF,WBO,IBO 3 kemerin sahibi..

tabi istatistiğine baktığımız zamanda hem Vitali'ye göre daha çetin isimlerle karşılaştı hemde kariyerinde daha fazla karşılaşmaya imza attı..abisinin önünde diyebiliriz...

Wladimir ile Vitali asla karşı karşıya gelmiyecekler...

Aile içi yeminleri var.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 01:36

ben wbo da vitali bildiğim için odur diyorum..

sonuçta vitali 1 numara olduğu için solisle karşılaşmadı mı?

gerçi fiyasko bir karşılasmaldı...adam resmen sol yumrukla gitti ya..5 dakika dayanabildi vitaliye..hantal solis iste...

solis kendine geldi mi dersin davut...

kardeşide karizma ama

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 01:42

şimdi nivea 5 tane önemli federasyon var ve tabiki kemerleri.

WBC,WBA,WBO,IBF,IBO

WBO,IBF,IBO Wladimir.

WBC Vitali

WBA D. Haye

Birde Dünya genel klasmanı var puan usulü burada Wladimir 1. sırada

Vitali 2.

Vitali WBC(Dünya boks konseyi) kemerini savunmak için Solis ile karşılaştı..Nitekim fazla dayanamadı...evet büyük fiyasko Küba'nın Profesyonel arenadaki en önemli ismi Vitali Karşısında dayanamadı...hüsran.

solis soluğu hastanede aldı fotoları Figtnews,Boxnews gibi sitelerin arşivinde mevcut :)))

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 01:47

Galibiyet 55 (KO 49) + Mağlubiyet 3 (KO 3) + beraberlik 0 = 58

nakavt yüzdesi KO% 84.48 __Wladimir Klitschko__

korkunç bir istatistik.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
16 Haziran 2011 01:49

wladimir daha mı iyi diyon yani...sence karşilaşsalar kim kazanır dersin kardeslerden?

solis artık hastaneden çıkamaz..bıraksın o boksu ya hantalın teki zaten..yada vitalinin karsısında hareketsiz kaldi:)

bu arada muhammet alinin 11 eylüldeki cevabı harika ya..

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 02:01

fiziksel olarak benzeseler bile boy ve uzanma mesafesi..

özellikleri apayrı.

Wladimir - Daha teknik,Yumrukları daha güçlü ve indirici ,fiziksel özelliklerine göre daha hareketli,Savunması daha sağlam özellikle uzun boy ve kol avantajını kullanarak rakibi kendi bölgesine yaklaştırmıyor.Uzanma mesafesinde rakibin işini bitiriyor.Özellikle Sol direktleri potansiyel tehlike.

Yumruk dahi almadan tamamladığı ünvan karşılaşmaları mevcut(Haşim Rahman,Sultan ibragimov,Ruslan Chagaev vb...)

Vitali - Demir gibi çeneye sahip daha dayanıklı zaten 44 maçlık kariyerinde şu ana kadar sırtı yere deymedi.

savunması sağlam refleksleri ve ani kaçışları üzerine kurulu..

yakın veya uzak dövüşe girebilir.

Son maç aldatmasın Vitali'nin nakavtları genel 44 maçlık karnede ilerliyen raundlarda gelir...Rakibi yumrukla işleye işleye tüketir.

hiçbir zaman karşılaşmıyacaklar...

ama karşılaşsalar Wladimir'in sansı %55 derim.

tabi yinede belli olmaz boks bu..

"davut"
Genel Müdür
16 Haziran 2011 02:04

evet Ali akıl dolu bir cevap vermiş.

müthiş bir kişilik.

"davut"
Genel Müdür
17 Haziran 2011 11:39

Steelhammer / Dr - Wladimir Klitschko

"davut"
Genel Müdür
17 Haziran 2011 13:56

?Louisville?de insanlar hala pis zenci diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Ama daha önce de söyledim ve yine söylüyorum. Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika?da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirmede kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi