Editörler : Pangaea

Kapalı
22 Haziran 2010 13:10

Zıt Tepki ve Karşıt Tepki Arasındaki fark?

Arkadaşlarbu iki terimi sorularda birbirinden ayıramıyorum bazı kaynaklar bunların aynı anlama geldğini söylüyor. Forumuda araştırdım ama bulamadım açıklayabilene dua edecem(Sınav için :D)...

Luqa
Kapalı
22 Haziran 2010 13:13

Güncel...

Luqa
Kapalı
22 Haziran 2010 13:16

Bir Allah'ın kulu cevaplayamayacak mı?

Luqa
Kapalı
22 Haziran 2010 13:22

???????

öözlemm
Aday Memur
22 Haziran 2010 13:33

ben sadece zıt tepk'yi açıklayayım. benim karşıt tepki olarak bildiğim (karşıt tepki geliştirme olan savunma mekanizması var bir de karşıt koşullanma var fakat farklı şeyler) neyse ben zıt tepkiyi açıklayayım belki faydası olur

Zıt Tepki (Çatışan Uyarıcılar): İstenmeyen tepkiyi meydana getiren uyarıcı ile onunla rekabet edebilecek güçte istenen uyarıcı bir arada sunulur. Kitap okumaktan nefret eden kişiye çok sevdiği birinin kitab hediye etmesi gibi. Ya da işte herkesin bildiği örnek asansörden çok korkan bir çocuğun çok sevdiği biriyle asansöre binebilmesi.İnşallah faydalı olur.

ladymacbeth
Daire Başkanı
22 Haziran 2010 13:35

hocam şimdi zıt tepkide diyelimki çocuk kediden korkuyor.ama annesinin elinde kediyi görünce çocuğun korkusu ortadan kalkıyor.yani istenmeyen bir uyarıcı istenen bir uyarıcıyla verilince korkuyu ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

ancak karşıt tepkide diyelimki sert bir öğretmen var ve çocuk bu öğretmenden korkuyor ancak zamanla(burada süreç devreye giriyor ve süreç olması çok önemli) öğretmen bu çocuğa iyi davranınca çocuğun korkusu sevgiye dönüşüyor.yani karşıt bir tepki oluşuyor çocukta.tam tersi bir durum yani:)

umarım yardımcı olabilmişimdir

garamm
Kapalı
22 Haziran 2010 13:36

karşıt tepki değil de sanırım karşıt koşullanma demek istedin.zira karşıt tepki ile zıt tepki aynı anlama geliyor.

bildiğim kadarıyla zıt tepki ve karşıt koşullanma sürecinin işleyişi aynı; fakat zıt tepkide istenmeyen davranışı yok etmek için başka bir KOŞULSUZ uyaran devreye sokuluyor. karşıt koşullanmada ise başka bir KOŞULLU uyaran veriliyor.

Luqa
Kapalı
22 Haziran 2010 13:42

sağolun arkadaşlar

ladymacbeth
Daire Başkanı
22 Haziran 2010 13:43

hocam şimdi notlarıma baktım.hoca şöyle yazdırmış.karşıt tepki ile zıt tepki aynı şey.karşıt koşullanmada çocuk sevmiyorken süreç sonunda seviyor.

yani yanlış aktarmışım :) bu duruma göre zıt tepki ile karşıt tepki arasında fark yok.

garamm
Kapalı
22 Haziran 2010 13:54

bir de en kolayından şöyle:sevmedğin bir şeyi sevdiğin bir şeyle birlikte görürsen ve artık sevmediğin şeyi seversen zıt tepki oluyor.

ama sevmediğin şeyle zaman içinde iyi yaşantılar geçirip artık onu seversen karşıt koşullanma oluyor.

küçükkurbaa
Aday Memur
22 Haziran 2010 14:37

http://www.dr-huseyindogan.blogspot.com/ hocam bu adreste güzel bi şekilde açıklanmıs

16_rossi
Şef
22 Haziran 2010 14:38

zıt tepki:aynı anda sevdiği ile sevmediği şeyi verme işidir.

örnek:zeytini sevmeyen ama keki seven çocuğa zeytinli kek verilmesi.

Dikkat:çocuk burda zeytini sevmek zorunda değil sevdiği için(kek)sevmediğine(zeytine) katlanma durumu var

karşıt koşullanma:şartlı uyarıcı istenmeyen şartlı tepki yerine karşır bir tepki yaratan bir uyarıcı ile eşleştirilmesi durumudur.

örnek:matematik dersini sevmiyo sevecen mat öğretmeni sayesinde mat dersini seviyo

dikkat:burda nefret ettiğini sevdirme durumu var.sevmediği bir şeyi sevdiriyo yani.

KARAKOÇ46
Aday Memur
12 Aralık 2011 11:03

arkadaşım sen hiç kız arkadaşının yanında nefret ettiğin bir şeyi çok seviyormuş gibi görünmedin mi.işte budur karşıt tepki:))

zıt tepkiyi zaten biliyorsundur:)))

KARAKOÇ46
Aday Memur
12 Aralık 2011 11:08

ayrıca ikisi farklı şey kesinlikle aynı şey değildir.

dj_steelserkan
Aday Memur
28 Eylül 2012 18:02

Teşekkürler bilgiler için.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi