Editörler : supporters.
18 Aralık 2010 22:44

Akbank 2.yarı hesap işletim ücreti adında kesinti yapmış,caiz mi?

35 tl kesinti yapılmış.geri alabilir miyim?

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
18 Aralık 2010 23:01

hesap işletim ücreti olarak alıyor ben maası akbanktan alıyordum o yüzden ücret kesmiyorlardı, şimdi kurum banka değiştirdi bundan sonra hesap işletim ücreti alacagız ama 2 tane ödeme talimatı ver almayalım dediler bende vermedim. Ama yatırım hesabım o bankadan oldugu için paşa paşa ödeyeceğim sanırım ücreti..

executer25
Genel Müdür
18 Aralık 2010 23:29

biz de kurum değiştirdik o yüzden herhalde vermezler dediğinize göre,peki ödeme talimatı versem alabilir miyim ben de sizin gibi?

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
18 Aralık 2010 23:42

Ben ödeme talimatı vermedim, sizin yazınızı görünce az önce baktım bugun bendende 35 Tl kesmişler bankaya az önce mail attım paramı geri iade ederlerse sorun yok yoksa kredi kartımı- neo kartımı ve yatırım hesabımı iptal ettirecegim.

kredi kartı ücretimi iade ettiler onda sorun yok ama neo kart için yıllık 70 tl ödemem..

executer25
Genel Müdür
19 Aralık 2010 00:59

hocam ben de kart aidatını almıştım ama neo kart için dediğiniz gibi yılda 70 tl çok. bankaya hangi adresi kullanarak mail atıyoruz ben de ataım yoksa iptal en güzeli.

ilayda2408
Aday Memur
19 Aralık 2010 11:07

Hesap işletim ücret iadesı ve kart iadesı ıcın çalışma şeklinize dikkat eder bankalar bazı bankalar ıstısna kabul etmez kart ucretını alabılır hesap iletim ücreti içinse eğer bankanız maas bankanızsa odeme emrı vermenıze gerek yok fakat onuda kontrol etmemnız lazım bazen maas müşterilerinde hiü alınmakta maaş müşterisi olmayan içinde ödeme emrı ermekten baska bır care yok sanırım

nevasar
Kapalı
19 Aralık 2010 21:52

maaş hesabından kesilmesi büyük haksızlık ayrıca hesabı kurumla anlaşmalı olduğu için açarken böyle bir durumdan bahsetmiyorlar. mesela ing bank her ay 6 lira hesap işletim ücreti kesiyor. garanti ve halkbank maaş hesaplarında böyle bir durum yok. diğerlerini bilmiyorum.

hocam normal hesapsa kapattırıcam diye tehdit edebilirsin, faydasını görürsün ama maaş hesabıysa kurumun anlaşma yaptığı için yaptırımın olmaz.

cemrekaan
Memur
19 Aralık 2010 22:20

Sosyal bilgiler öğretmeni bir arkadaşımdan Akbank aynı ücreti kesti.Arkadaşıma bu paranın sözleşmede olduğunu yasal olduğunu belirtip iade etmediler.Bunun üzerine arkadaşım tüketici hakem heyetine başvurdu.Hakem heyeti arkadaşımı haklı buldu,bankanın parayı iade etmesi gerektiği yönünde karar verdi.Banka bu duruma itiraz etti,dosya tüketici mahkemesine gitti.Aynı şekilde tüketici mahkemeside arkadaşımı haklı buldu ve sonuçta Akbank parayı iade etti.Bu sürecin hepsi topu topu 1 ay falan sürdü.Hiç bir masrafı yok.Davalar dosya üzerinden görülüyor.Emsal karar olduğu içinde yüzde yüz paranızı geri alıyorsunuz.Öncelikle bankaya dilekçe yazın paranızı geri isteyin.Red cavabı gelince süreci başlatın.

ENDESK
Yasaklı
21 Aralık 2010 01:44

resmen soygun 70 tl az paramı ve bir kaç bnka ve kredi kartınız olduğunu düşünün ve bunu her banka yapıyor.ben kendi adıma bütün kartlarım için defalarca mesaj atıp ve telefon aracılığıyla arayıp tüketici hakem heyetine baş vuruyorum .sizede tavsiye ederim .birlikten kuvvet doğar.belki vazgeçerler bu soygundan

nothingimpossible
Daire Başkanı
26 Aralık 2010 21:15

Akbanktan gelen cevap...

Hesabınızdan alınan hesap işletim ücreti ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.

Vadesiz Tasarruf hesaplarından alınan Hesap İşletim Ücreti, Bankamızın vadesiz mevduat hesapları üzerinde sunduğu hizmete yönelik olarak düzenlenmiştir. Bu uygulama, bankacılık sektöründe uzun yıllardan beri bulunmaktadır. Bankamızda da 2009 yılı için Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere 2 kez tahsil edilmektedir. Bu hizmet bedeli, diğer bankalar tarafından da aylık, 6 ayda bir ya da yıllık olarak alınmaktadır.

Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince Bankalar müşterilerinden tahsil edecekleri masraf ve komisyon tutarlarını serbestçe belirleme yetkisine sahiptirler. Bankacılık Mevzuatında ücret tahsiline engel herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu'nun Ücret İsteme Hakkı başlıklı Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir. Bundan başka, verdiği avanslar veya yaptığı masraflar için ödeme tarihinden itibaren faize de hak kazanır. şeklindeki 22.maddesi gereğince ve işbu konuya ilişkin Yargıtay kararları gereğince Bankamızın ticari işletmesiyle ilgili olarak bir iş veya hizmet görmesi durumunda ücret isteme hakkı bulunmaktadır.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna 4822 sayılı yasa ile eklenen fiyat etiketi başlıklı 12.maddenin II. fıkrasında; ...Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de birinci fıkraya göre düzenlenerek asılır....düzenlemesi gereğince, etiket konulması mümkün olmayan hizmetlerin fiyat listelerinin tüketicinin bilgilendirilmesi ve aydınlatılması için hizmetin sunulduğu ticarethanede uygun yerlere asılması gerektiği ifade edilmiştir.

Yukarıda yer verilen yasal düzenlemeler doğrultusunda, Bankamızın vadesiz mevduat hesapları üzerinde sunduğu hizmete yönelik olarak düzenlenen ve vadesiz hesaplardan alınacak Hesap İşletim Ücretine ilişkin duyurular, Bankamızın tüm şubelerinde müşteriler tarafından görülebilecek yerlerde ve Bankamızın www.akbank.com. adresli internet sitesinde ilan edilmiştir.

Ayrıca Bankamız ve Müşterileri arasında imzalanan Bireysel Bankacılık hizmet Sözleşmesi'nin ilgili maddesinde de Bankamız tarafından hesap işlemin ücretinin alınacağı hükmü de yer almaktadır. Yukarıda belirtilen mevzuat gereğince müşterilerden alınan ücret ve komisyonlar Bankalarca serbestçe belirlenebilmekte, tüketicilerin haklarını ihlal eden bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bireysel müşterilerimizin vadesiz hesaplarından, 2010 yılı itibariyle Haziran ve Aralık ayları için yılda 2 defa olmak üzere, Vadesiz TL hesaplarından BSMV dahil 35-TL, Çatı Hesaplarından 40-TL, vadesiz Döviz Tevdiat hesaplarından ise 7.-EUR(veya muadili) hesap işletim ücreti tahsil edilmektedir.

Hizmet bedellerimiz günün koşullarına göre güncellenebilmekte olup, hesap işletim ücreti dönem tahsilatları sırasında hesabında yeterli bakiye bulundurmayan hesapl ar borçlandırılarak hesaba para yatırıldığı zaman tahsil edilmektedir.

Hesap işletim ücreti aşağıdaki hesaplardan alınmamaktadır;

- Maaş ödemesi Bankamızca yapılan müşterilerin sadece maaş hesaplarından,

- 16-26 yaş arasındaki bireysel müşterilerimizin öğrenci hesaplarından,

- En az 2 adet açık otomatik fatura talimatı tanımlı olan ve Kasım-Aralık ayları içerisinde en az bir kez fatura ödemesi gerçekleşmiş hesaplardan,

- Bebek, Harçlık ile özel okul ve sigorta ödemeleri için açılan hesaplardan,

- En az bir hesabı fatura istisnasına uğramış müşterilerimizin yabancı para vadesiz hesaplarından,

- Son 3 aylık (Eylül-Kasım-Aralık 2010) vadesiz TL hesap ortalaması 2.000-TL ve üzeri; Vadesiz döviz hesaplarının ise 2.000-USD / EURO ( diğer dövizlerde muadili ) ve üzeri olan hesaplardan,

Belirtilen kriterleri içermemesi nedeniyle iade talebinize olumlu yanıt verilememektedir.

Kredi kartı iptal talebiniz ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.

Kredi kartı iptal işlemleri, 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle talebinizi 444 25 25 Akbank Telefon Şubesine iletiniz.

İptal işleminizi gerçekleştirmeden önce kredi kartınızda bulunanan chip paranızı kullanmalı, iptal işlemi gerçekleştirdikten sonra ise kartınızı imha etmelisiniz.

adesiz Mevduat Hesabı ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.

Mevduat hesabı kapama talebinizi, Bireysel İnternet Şube'den 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi'nden ya da şubenize ileterek gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap kapama işleminin gerçekleştirilebilmesi için kapatmak istediğiniz hesabın bakiyesinin sıfır olması gerekir.

Hesabınıza bağlı bir menkul, repo veya yatırım hesabı varsa, bu hesaplarda boşta bir bakiye veya portföy bulunuyorsa yada fatura talimatı, Artı Para Kredisi veya çek defteri tanımlı ise iptalleri için talebinizi şubenize iletmeniz gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
27 Aralık 2010 13:44

Aynı kopy cevabı banada yollamışlar

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi