Editörler : crops35
03 Ocak 2006 21:34

Teknisyenin görevleri (acil ...?)

Arkadaşlar üniversitede teknisyen olarak çalışıyorum. çok aramama rağmen teknisyenin bıranş sınıflaması varmı?görevleri nelerdir?ayrıca kampüs içinde bulunan lojmanların arızasına bakmak zorunlulugu varmı? bukonular hakkında yeterli ve detaylı bilgiye ulaşamadım.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Herkese başarılar.

NOT:mobilya teknisyeniyim,MYO mezunuyum.

simurganka
Yönetici
03 Ocak 2006 22:34

Böyle bir görev tanımı bulunmamaktadır.

zergun
Aday Memur
04 Ocak 2006 18:18

Aşağıdaki bilgi işini görürmü bilmiyorum ama bir incele istersen.

DÖŞEMECİLİK TEKNİSYENİ

TANIM

Sandalye, koltuk, kanepe, yatak vb. mobilyaların iskeletlerinde yay, kolon ve dolgu gereçlerini kumaş, deri gibi malzemelerle kaplayan ve şekil veren kişidir.

GÖREVLER

Döşeme projelerini ve montaj resimlerini okur, inceler ve işin yapılması için gerekli malzeme listesini çıkarır, siparişini verir,

- Mobilya iskeletine yay, kolon, dolgu gereçleri ve yüz kaplama maddelerini takar, düzenler ve bağlar,

- Kaplanacak eşyanın ölçülerini alır, döşeme kumaşlarını istenilen şekillerde keser, diker ve eşyanın üstüne geçirir ,

- Döşemelik kumaşların örtülecek kısımlarını diker veya yapıştırır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ölçü, biçki ve marka aletleri (makas, metre, gönye, T cetveli),

- Çeşitli yardımcı aletler (tornavida, törpü, kerpeten, tel kesti),

- El ile çalışan, elektrikli ve hava basınçlı çivileme tabancaları,

- Dikiş makineleri, kauçuk bıçağı, İngiliz anahtarı, havalı matkap.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Döşemecilik teknisyeni olmak isteyenlerin;

­ Şekiller arasındaki ilişkileri ve farkları kolayca görebilme yeteneğine sahip,

­ Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, el ve gözünü eşgüdümle kullanan,

­ Bedenen güçlü

kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Döşemecilik teknisyenleri, mobilya imalathanelerinde çalışabildikleri gibi sadece döşemecilik işlemlerinin yapıldığı imalathanelerde de çalışabilirler. Çalışma ortamında kırık artığı, vernik, cila kokuları vardır. İş genellikle ayakta yapılır. Birinci derece alet ve malzemelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

­ Döşemecilik teknisyenleri mobilya döşeme atölyelerinde, mobilya imalathanelerinde çalışabilirler, kendi işyerlerini açabilirler.

­ Bu meslekte işini severek yapan, mesleğinde kendini yetiştirmiş kişilerin iş bulma şansları oldukça yüksektir.

­ Meslekte genellikle erkekler çalışırlar. Bu meslekte çalışan kadın yok denecek kadar azdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi; Endüstri Meslek Lisesi ?Döşemecilik? bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Endüstri meslek lisesine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Endüstri meslek liselerinde, eğitim süresi 3 yıldır. Eğitim süresince kültür dersleri ve meslek dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin ?Döşemecilik? bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Ağaç İşleri, Mobilya ve Dekarasyon ile Orman İşletmeciliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca meslek liselerinin, ?Döşemecilik? bölümünden mezun olanlar, üniversitelerin, ?Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği? lisans programlarını tercih ettiklerinde, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER : Mobilyacı, Oto döşemecisi.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere , işletmelerce asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar, genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

vatandas-bekir
Aday Memur
09 Mart 2006 16:50

merhaba

elk.teknisyeni
Kapalı
29 Eylül 2006 14:38

elektrik teknisyenleri kurumlarda ne gibi işler yapar...

mavi yunus
Aday Memur
02 Ekim 2006 13:33

başka iş yaptırıldığından öz işini yapmaya zaman kalmaz.

elk.teknisyeni
Kapalı
02 Ekim 2006 14:05

NE GİBİ BAŞAKA İŞLER HADİ AÇIKÇA SIRALA

leoxies
Aday Memur
04 Ekim 2006 11:53

Bende elektrik teknisyeniyim ama Endüstriyel elektronik 2 yıllık bitirdim üniversite hastanesinde çalışmaktayım medikal cihazların arızalarına,klasik elektrik arızalarına,klima santrali kumanda sistemleri,seslendirme,telefon hattı ve arızalarına,konferans salonu,merkezi uydu sistemi,bariyer.görüntüleme sistemleri ne varsa bakıyoruz.Birde bunların dışında hastanenin dışındaki birimlerine de gidiyoruz.Bu kadar iş yaptıktan sonra başka yerde pek çok teknisyenin aldığı arazi tazminatını vermiyorlar.Haketmiyorsunuz diyorlar.Artık siz karar verin.Onlarmı haklı bizmi ayrıyetten bizde lojmanlara gidiyoruz :) adımız memur işimiz işçi

starex
Aday Memur
10 Ekim 2006 10:28

TEKNİSYENİN GÖREVLERİ

1.Teknisyen her işi yapar.

2.Yapamayacaksada ögrenir yapar.

3.Meb de ise teknisyen işleri yapar.Bölüm ve atelye şefleri bu işleri egzersiz raporlarına yazar ücret alırlar.

4.Musluk,kapı kolu,badana,boya,laminant parke,elektrik,harç,memurluk ne iş varsa yapar.

5.Tüm bu işler için ücret alınmaz(fazla mesai de dahil)

dokumacı
Aday Memur
10 Ekim 2006 14:22

bende meb.de elek. teknisyeniyim.Aslında teknisyenler kendi branşı dışında başka bir iş yapmamaları gerekiyor.Ama bizden önce çalışmış ama şimdi emekli olmuş teknisyenler kanun ve yönetmelikleri bilmedikleri için amirlerinin,şeflerinin veya idarecilerinin onlardan istedikleri işleri kendi branşı olsunveya branşı olmasın bütün işleri yapıyorlardı.Çünkü üstlerinden çekiniyorlardı.Günümüzdede teknisyen her işi yapar düşüncesi o eski teknisyenlerden bize miras kaldı.

Ben Starex arkadaşıma TEKNİSYENİN GÖREVLERİ maddelerine aynen katılıyorum 3.maddedeki özellikle bana da uyuyor

fener66
Müsteşar Yardımcısı
10 Aralık 2006 08:02

güncel!

şahin52
Aday Memur
11 Mayıs 2007 19:46

güncel

şahin52
Aday Memur
31 Ağustos 2007 08:55

teknisyenler uyumayın.

ıspartadan
Daire Başkanı
01 Eylül 2007 01:33

evet bende bulamadım görevlerimizi

ancak adayken ki teknisyen yardımcılığı bile yapıyor

ben teknisyenim ve şu anteknisyen yardımcılığı yapıyorum

yirmiüç_23
Aday Memur
17 Nisan 2008 20:11

güncell..

starex
Aday Memur
18 Nisan 2008 16:58

Teknisyen

Madde 14- Yaygın eğitim etkinliklerinde araç-gereç ve makinelerin kullanımı ile bunların bakım ve onarımını sağlamak, uygulamalı öğretimde öğretmene yardımcı olmak, öğretmenin eğitim yükünü azaltarak daha fazla kursiyer eğitmek, ayrıca çeşitli nitelikteki hizmetleri yürütmek için yeterli sayıda teknisyen görevlendirilir.

Teknisyenin görevleri şunlardır;

a) Tezgâh, makine, tesis ve benzeri araç-gereci korur; bakım, onarım ve ayarlarını yaparak, bunları kullanmaya hazır durumda bulundurur.

b) Öğretmen tarafından yapılacak deney ve uygulamalar için gerekli araç-gereci önceden hazırlar.

c) Merkezde yapılacak derslere ilişkin araç-gereç, levha ve modelleri hazırlar.

d) Merkezde mesleği ile ilgili çeşitli hizmetleri yürütür.

e) Müdürün ve ilgili müdür yardımcılarının verdiği görev alanına giren konularda diğer iş ve hizmetleri yapar.

Merkez bünyesinde çeşitli hizmetler için görevlendirilen teknisyenlerin görev, sorumluluk ve ilgililerle olan ilişkileri bir planla belirlenir, müdür tarafından onaylanarak kendilerine yazı ile bildirilir. Bu planda teknisyenin yıllık izni dışındaki sürede yapacağı işler de belirtilir.

Arkadaşlar 657 de teknisyenlerin tanımı ve görevleri bu ama e bendinden dolayı her iş yaptırılıyor.

*HAKAN*
Aday Memur
18 Nisan 2008 22:45

starex

kardeşim e bendini iyice okuyup yorumlarsan görev alanına giren diyer, bizler diğer memurları gibi müdürün vereceği diğer işleri yaparla bunu karıştırmayalım.

biz işimizin gereğini yapar isek inanın bizlere kimseler bişey yapamaz bizler yeterki görevlerimizi düzgün yapalım.

saygılar

starex
Aday Memur
19 Nisan 2008 20:45

Bende biliyorum görev tanımını ama karşındaki bilmiyor.Öncelikle onlara anlatman lazım.Adam ben anlamam elektriği mobilyayı e teknisyensiniz her işi yaparsınız diyormuş.

Bunları bırakmak lazım.Bizleri sendikaların savunması lazım.İş yapmak sorun değil ama ben işi yapar öteki adam egzersizine yazarsa moralim bozulur.

Ek ödeme verilmesi lazım.Giyim yardımının düzenlenmesi lazım sıkıntılar bunlar..Bunların çözülmesi lazım

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi