Editörler : Pangaea
02 Temmuz 2009 19:24

zihinsel engelliler öğretmenliği

merhaba ben öss ye girdim bu yıl ve değişik meslekleri araştırıyorum zihinsel engelliler öğretmenliğini de merak ediyorum normal sınıf öğretmenliği mi daha iyi zihinsel engelliler öğretmenliği mi? ne farklar var z.engelliler öğrt. maaşı çift öğretmen maaşı fln deniyor doğru mu bu? biraz bilgilendirirseniz sevinirm.Çok teşekkürler...

uşaklı.ismail
Müsteşar Yardımcısı
02 Temmuz 2009 19:26

öğretmen olma sakın!!!

egitimci_06
Genel Müdür
02 Temmuz 2009 20:14

valla zihinsel engelliler öğrtmeninin maaşını bilemem ama düşük puanlarla üniv.e yerleşip yata yata okuyup yata yata kpss yi kazanıyorlar.o bölümü beğenmeyip seçmediğime pişmanım.öss de aldığım yüksek puan hiç bir işime yaramadı.

besiri115
Aday Memur
02 Temmuz 2009 20:38

arkadasım oldıkça guzel bır bolum okumak ve atanmak açısından ama tek sorun çoçuklara yklasım tarzınız ıyıyse keınlıkle sınıftansa zıhınsel eggellıler ogretmenlıgı

c.ronaldotr
Daire Başkanı
02 Temmuz 2009 23:30

uşaklı ismail neden öğretmenlik olmasın ben ciddi olarak soruyorum burda yazılanlar tercihlerimi etkileyecek sınıf öğretmenliği de z.engelliler öğrtmenliği gelmesi çok yüksek duran bölümler şu anda bir şey söylüyorsanız sebebini de belirtirseniz daha faydalı olur benim için teşekkürler

egitimci_06 z.engelliler şu anda öss de çok düşük puanla almıyor ea-1 den 350 ile 340 arasında değişiyor puanlar bu da çok düşük değil bence sizin zamanınızda nasıldı bilmiyorum ama sizin şu anda yaptığınız meslek nedir? dediğim gibi ben ciddi olarak görüyorum düşüncelerinizi sebeplerini de yazarsanız daha aydınlatıcı olur çok teşekkürler tekrar..

besiri115 fikirlerin için çok teşekkür ederim haklısınız ama bilmiyorum bakıyoruz

marleen
Şube Müdürü
02 Temmuz 2009 23:50

slm üniversiteli aday arkadaşım öncelikle bu bölümü tercihlerine katmana çok sevindim .okudum herkez birşeyler diyor ben zihinsel engelliler okulunda branş öğretmeniyim ..maaş konusunda bilgilendireyim öncelikle aynı maaşı alıyorlar fakat ek dersleri %25 fazla sınıfcılara göre ikincisi çok severek ve sabırla yapılacak bir iş ama hangi branş yada insanla uğraşan hangi meslek bu sabrı özveriyi istemezki.. ayrıca yata yata okumuyorlar diğer öğretmenler gibi eğititm derslerini alıyorlar ve diğer branş öğrt gibi kendi dallarında dersler alıyorlar mezun olunca kpss ye giriyorlar ve diğer bölümdeki öğrt gibi kendi aralarnda yarışıyorlar.bu yata yata geçiyorlar atanıyorlar diyen ark kınıyorum hepimiz kendi branşımızla yarışıyoruz tek fark var 75le atanamadım diyen sınıf öğrt ni meslektaşlarım zaten o puanlada atanmayın saldırı olarak almayın bunu ama sizler temelden sorumlu olduğunuz dersleri alıyorsunuz yapamıyorsanız onlarıda atanamamanız normal bizler ise hiç matematik görmediğimiz halde mat. dan sorumlu tutuluyoruz yarıştıklarımız ise fen edebiyat yada gıda müh.leri asıl haksızlık acaba nerede... neyse konuyu dağıtmayayayım bence çok iyi edersin bu mesleği seçersn amademeliyimki kesinlikle çok iyi düşün önce özveri sonra anlayış ve onlarında brey olduklarını kabullenerek mesleğe başlamalısın inş.gönlüne göre olur ve bir meslektaş daha kazanırız

egitimci_06
Genel Müdür
03 Temmuz 2009 12:43

şuan zihinsel engelliler öğretmenliğinin puanı yükseldiyse demekki insanlar bilinçlenmiş ve talep etmeye başlamış.

yata yata okumaları konusu zorunuza gidebilir ama tanık olduğum şeyleri söylüyorum.bizim gibi yıpranmadı o insanlar.formasyon alabilirsiniz o ayrı konu.ama üniversitede zor ders değil zor hoca vardır bunuda biliyorsunuzdur.

çocuk gelişiminde okuyan arkadaşlarım 2 dönem zihinsel engelliler dersi aldılar ve staj gördüler.onların yorulduğu kadar asıl branştakiler yorulmadı.ve plan hazırlamayı bile bilmiyorlardı.çocuk gelişimci arkadaşlar yardımcı oluyordu.sen düşün artık

asya26
Kapalı
03 Temmuz 2009 14:52

eğitimci06 arkadaşım aynen bende zamanında yazmadığıma bir pişmanım anlatamam.ne diye türkçe öğretmeniliğini yazdım diye kendime kızmaktan alamıyorum.ama nerden bilebilirsin ki ben okulu bitirene kadar atanma puanının 80lere çıkıp kıl payı kaçıracağımı:(

yaz zihin engelliyi kurtul arkadaşşşş

gunes1983
Daire Başkanı
03 Temmuz 2009 14:55

ben 2002de üniversiteye başladım. o zamanlar zihin engel. öğretmenliği sosyal bil. den çok düşük puanla alıyordu. ben yazmadım. çok pişmanım 81 almama rağmen atanamadım. kesinlikle şimdi olsa zihin engellileri tercih ederim. çok düşük puanlarla atanıyorlar. atanmasalar bile özel sektörde tercih ediliyorlar.hatta atamalarda açtıkları brans sayısı kadar basvuru bile olmuyor. yani kısacası isteyen herkes atanıyor.

merzer
Genel Müdür
03 Temmuz 2009 16:41

Düşük puanla kazanıyor diyenlerin ÖSS taban puanlarından haberi yok sanırım :) Hala en yüksek türkçe sosyal sanıyorlar galiba:)

Yaz arkadaşım zihin engellilerin durumu su an çok iyi, ileridede de böyle olacak devletin özel eğitime verdiği önem ve ayrıcalık ortada hiç korkma kendine uygun buluyorsan yaz derim. İş sıkıntısı olmaz ancak bu işi yapmak özveri ister,uzamanlık ister sabır ister. unutmaki sadece istihdam için yazılmaz bir iş sadece iş var diye yapılmaz...

sosyalci71
Aday Memur
04 Temmuz 2009 09:48

zihinsel engelliler öğretmenliği puanı yüksek ama dikkatinizi çekerim bölüm 1 den seçiliyor...öss de bölüm 1 kolay arkadaşlar....

merzer
Genel Müdür
04 Temmuz 2009 12:31

kolayda olsa üst düzey başarı göstermek gerek.

gökkuşağıııı
Daire Başkanı
04 Temmuz 2009 12:59

zihinsel engellıler sözeldenmı alıyor öss de

zihinci
Aday Memur
04 Temmuz 2009 14:00

Merhaba arkadaşlar. Ben zihin engelliler öğretmeniyim.

2006 ktu mezunuyum. Mezun olduğum yıl pek çalışmadan kpss'ye girdim 75 puanla atandım. Evet atanmamızda pek problem yok, Benim bu kadar puan aldığıma bakmayın, diğer bölümler için yüksek bir puan değil ama bizim bölümde en azından şimdilik bu kadar puana bile gerek yok. Geçmişte atanmak daha da kolaydı. Puana bile bakılmıyordu. 50'yi geçen herkes atanıyordu. Ancak artık atanmada bir sınır(100'den fazla almayabilirler) getirdiler, en azından 60- 65 puan aralığını biraz geçen rahatlıkla atanabilir. Anlatmaya sondan başladım. Gelelim asıl mevzuya. Kesinlikle sırf meslek sahibi olunmak için yapılacak bir iş değildir. Gerçektende büyük sabır isteyen bir meslek, ancak tabi ki vicdanınızla başbaşasınız. İsterseniz sınıfta yan gelip yatabilirsiniz(yani kendinizi sıkmadan günü geçiştirebilirsiniz). Ancak şuna hazırlıklı olmalısınız: Öğretmeye çalıştığınız şeyleri çocuklar hemen unutabilirler veya bir konuyu belki defalarca ve farklı şekillerde anlatmanız gerekebilir. Ama bir kez öğretebilmeyi başarabildiyseniz de onu unutmazlar ve her şey dışardan bakıldığı gibi değil, onlar da imkan verilirse bir çok şeyi öğrenebilirler. Ancak engelli çocukların öğrenebilmesi için daha çok materyale dayalı eğtim yapmak gerekir ve devlet okullarında maalesef imkanlar çok kısıtlı...

Evet öğretmen materyal yapar ancak özel eğitimde bazı materyaller yapılamayacak kadar pahalı ve zahmetli, ancak satın alınabilir.

Maaş konusunu marleen arkadaşım açıklamış, evet sadece ek dersimiz biraz fazla ama bu da toplamda öyle çok bir para yapmıyor.

Ancak özelde iş farklı devlete atanmak istemezseniz özel eğitim merkezlerinde biraz daha yüksek ücretlerle çalışabilirsiniz. Bunun miktarı sizin anlaşmanıza bağlı?

Bir de bazı arkadaşlar çevresinde gördüğü herşeyi hemen genellemişler. Evet her bölümde kalitesiz insanlar da mezun olur. Bu bütün zih. mezunlarının böyle olduğu anlamına gelmez. Bir de bizim bölüm yeni bir bölüm sayılır yani gelişime açıktır. Her geçen gün yeni gelişmeler olur. Eğer bir özel eğitimci kendini geliştirmek isterse buna çok müsaittir alan. Zaten her şey üniversite de öğrenilmiyor.

Yalnız son zamanlarda maalesef bizim bölümünde önü kesilmeye çalışılıyor. Çünkü şimdi 2 yıllık kurslarla eğitim fakültesi mezunlarına çeşitli üniversitelerde özel eğitim sertifikası verilmeye başlandı. Yani bu kursu bitirenleri zih. eng. öğretmeni olarak atayacaklar.

Bölüm mezunları olarak bunu engellemek için çeşitli girişimlerde bulunduk ancak istediğimiz yanıtları almadık.

İnşallah en kısa zamanda buna bir son verilir.

Okuma mevzuna gelince yata yata okuma diye bir şey yok arkadaşlar. En az diğer bölümler kadar zorluyor hocalar ve bölüm derleri sizleri?

Bu arada öss de tercih yapacak arkadaşlar; daha ayrıntılı bilgi için:

Özel eğitimle ilgili web sitemden bana ulaşabilirsiniz

www.beratcelik.com

c.ronaldotr
Daire Başkanı
25 Eylül 2009 14:41

bu sınıf öğretmenleri sertifika alıp zihinsel engelliler öğretmenliği yapabiliyor diye bir şey duymuştum da doğru mu acaba?

sanem-efsun
Kapalı
23 Ekim 2011 00:05

ya arkadaşlar bu bölümü seçmek için önceliği tercih hakkı olan liseler varmı mesela okul öncesi ögretmenliği ğibi mi onu kız meslek çıkışlı çocuk gelişimciler doldryo yaa kontenjanı... yani düz lise mezunlaruıda tercih edebiliyo mu

naz_nur
Aday Memur
11 Eylül 2012 20:37

arkadaşlar ben ikinci üniversite olarak bu bölümü okumak istiyorum.edebiaytçıyım kaç senedr atanmayrm da.bu sene üniversite sınavına girip okumak istyrm ama yeni sınav sistemi hakkında hiç bilgim yok. sanırım ygs4 puanıyla alıyomuş.yani lys ye girmeme gerek yok mu?bir de ben eşit ağırlık mezunuyumçbu bölüm sözel olduğu için acaba seçmemde bir sakınca olur mu?

17 Eylül 2014 12:37

ben bu yıl tercüh yapacak arkadaslara yenibosna ortaokulu zihinsel engell

ler öğretmenliğini tavsiye ederim idare olarak her açıdan çok rahat anlayıs gösteriyolar

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi