Editörler : crops35
17 Ağustos 2010 13:09

Psikiyatri Engelli Raporu Olan Öğretmen Olabilir Mi?

Psikiyatriden raporu olan bir kişi engelli kadrosundan öğretmen olabilir mi?

bilen arkadaşlardan acil cevap bekliyorum...

% 50 psikotik bozukluk..

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 13:14

benim bildiğim olamaz 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`nun değişik 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak maddesinde yazilmiştir

aras.dağlı
Genel Müdür
17 Ağustos 2010 15:32

bu maddeyle hiçbir engelli, memur olamaz...

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 15:46

ben maddeyi yazdin bilemem ama olmuyor benim bildiğim saygılar ...

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 15:50

DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA

Madde 48 - Devlet Memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

A) Genel Şartlar :

1- Türk Vatandaşı olmak

2- Sınav tarihinde 18 yaşını tamamlamış olmak (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet Memurluğuna atanabilirler),

3- Genel olarak en az Ortaokul veya dengi okul mezunu olmak,

4- Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

5- Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda, zimmet, ihtilas (1), irtikâb (2), rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimâli (3) ve istihlâk (4) kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

6- Askerlik durumu itibariyle

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş olmak veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak,

7- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 53 . maddesi (Sakatların Devlet Memurluğuna alınmaları) hükümleri saklı kalmak kaydıyla, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 15:53

http://sorucevap.memurlar.net/soru/688/ buraya bir göz at istersen.şizofren gibi ağır durumlar hariç sorun olmaz diye düşünüyorum.bu maddede ağır sorunlardan bahsediyor bu.kronik sürekli sorunlardan

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 15:53

görevine engel olacak engellileri saten almayacak saygılar ...

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 15:56

bunun garantisi olamaz bilemezsin devamli yapabilirmi yapamaz mi böyle bir müeyyide yok kanun maddesinde açıkça belirtilmiş akıl sağlığı diye saygılar

xsorularx
Memur
17 Ağustos 2010 15:58

Eğer psikiyatr raporun süreli ise memur olabilirsin,

Ama öğretmen olabilirmisin bilen birisi varsa cevaplasın,

Bilmeden arkadaşı yönlendirmeyelim lütfen.

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 15:59

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=327015&page=1

bence çok ağır durumda olanlardan hastaneden öğretmen olur raporu almalarını isterler.ben izmirden başvurdum %80 şizofren kişinin başvurusunu almışlar.zaten bir kişi çalışamaz durumddaysa hastane onun raporuna çalışamaz yazar.bence kronik bir problem değilse sorun değil

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 16:01

yahu ben kanunu yazdim sen bilmeden arkadaşi yönlendirmeyin diyorsun komik:)

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 16:03

ayrica sorun ayri hastalik ayri depresyona %50 rapor verildigi nerde görülmüş hastalik haricinde %50 alabilinecek psikolojik sorun yoktur bunuda unutmayalim

xsorularx
Memur
17 Ağustos 2010 16:05

"görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak."

Rapor belirli bir süreli ise memur olabilir, zaten kanun maddesinde de o yazıyor.

Zihinsel engelli, sakatlık vs nasıl ki kişinin kendisi dışında bir durumsa psikolojik bozukluğuda öyle bakılmakta.

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 16:06

657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde aranılan diğer şartlarla birlikte görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmadığı yönünde sağlık raporu almanız halinde sözleşmeli sağlık personeli olmanıza bir engel bulunmadığı değerlendirilmektedir.buna burda sen değil hastane karar verir.

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 16:09

yahu yeniliyorum ben maddeyi yazdim bişeyede karar vermiş değilim okuyupta anlamama gibi problemin mi var sümeyne sen karar veriyorsun ama girebilir diye ben maddeyi yazdim arar mebi sorar bu kadar basit bilmişliğin lüzümu yok

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 16:11

hem klavzu incelersen kronik geçmeyen panik bozukluk gibi rahatsızlıklara %60 veriliyor.depresyon panik atak çağımızın hastalığı.ben demiyorum ki bir şizofren atanır veya %80lik biri atanır.önemli olan görevi yapmasına engel bir durumu var mı?buna da hastane karar verir.bır problem varsa hastaneye yönlendirilir alanındaki uzman bu adam öğretmen olur veya olamaz diye kararını verir.

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 16:11

ayrica tezat %50 rapor lu biri tekrar rapor alip sorun olmadiğini belirtirse özürlü durumundan çıkar bu ne yaman çelişki !

norman
Yasaklı
17 Ağustos 2010 16:13

meselede o kronik geçmeyen akıl hastaliği varsa olamaz kendin diyorsun işde geçiciyse bu özürlü sınıfından müracat edemez benim demek istediğim maddeyi ne güzel açiklamişin kronik demek geçmeyen devamli demek ...

xsorularx
Memur
17 Ağustos 2010 16:14

Kadroya girdiğin ilgili birim yeniden rapor istemez,

Sadece erken emeklilikte yeniden alması gerekir.

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 16:14

bak tepemı tasını attırma.karar veridğim filan yok benım.adam cevap vermıyor ki kronik mi değil mi??ben ikisine göre yorum yapıyorum netten bulduğum maddeleri yazıyorum.buna ben de karar veremem sen de.ama %50 rapor demek bu adam iş göremez demek değildir.senin anlamada bir sorunun var sanırım.kronık panik ataka verilen puan%60 klavuza aç bak

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 16:18

ha soruyorsan doktor değilim.kronik rahatsızlğı olan biri öğretmen olur mu bilemiyorum.ama kısmen düzelen bir durumsa en kötü ihtimal öğretmen olur raporuyla işini yapabilir diye düşünüyorum.

Toplam 90 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi