Editörler : supporters.
27 Mayıs 2008 17:02

YÖK'ten Tez İndirme

merhaba.yök.gov.tr adresinden uzun zamandır tez indiremiyorum.(izinli yani 180.ooo'den sonraki tezleri)yök'e mail attım.sorun bilgisayarınızda, güvenlik ayarlarınızı düşürün dediler.dediklerini yaptım ama hala indiremiyorum.zaten güvenlik ayarlarım normalken, birkaç ay önce indirebiliyordum.acaba sorun gerçekten benim bilgisayarda mı?siz indirebiliyor musunuz? vakti olan arkadaşlar deneyip buraya yazabilirler mi? şimdiden teşekkürler.

mesaa
Genel Müdür
27 Mayıs 2008 17:14

Merhabalar,

Evet, aynı sorun bende de var.

vethekyusuf
Müsteşar
27 Mayıs 2008 18:25

Evet şuan bende denedim, yayınlanmasına izin verilen makaleyi indirmek için tıkladığımızda açılan yeni indirme sayfası yerine içi boş, üst kısmında adresi yazan küçük bir kutucuk çıkıyor...

Buda sanırım Tez merkezinde kullanılan sistemde ki ufak bir hatadan kaynaklanmaktadır diye düşünüyorum.

Bunun için sadece bugünle kalınmamalı 1-2 gün denenmesi gereklidir bence, ama bu arada tabiki tez merkezinide bilgilendirmede fayda vardır, aksaklığı tespit edip ilgilenmeleri açısından...

ahekin
Aday Memur
28 Mayıs 2008 09:44

Ben de tezin sadece özet kısmına ulaştım. Yoğunluktandır diye düşündüm, ama alakası yok.Gece saatlerinde de açamadım.

mesaa
Genel Müdür
28 Mayıs 2008 12:33

Ben sadece bugünlere has teknik problem yaşamadım.

Belki bir, bir buçuk aydır var bu durum.

Yök, doçentlik için jüri üyelerini belirlemek adına Profesörlerden yayım listelerini istiyordu.

En son ne hangi aşamadalar bilinmez ama sorun hâlâ devam ediyor.

hayat_55
Kapalı
30 Mayıs 2008 20:23

ben dun ındırdım sorun yok gercı ondna once ındırememıstım sızlerın dedıgı gıbı sorun pluyordu ama ertesı gun ındrıdım sorun yasamadan

alpertunga84
Müsteşar
30 Mayıs 2008 20:47

arkadaşlat tezlerin büyük çoğunluğu şu an indirilemiyor.indirilebilmesi için tez sahiplerinin dilekçe yazıp YÖKe yollaması lazım.

vethekyusuf
Müsteşar
31 Mayıs 2008 13:27

Evet 2006 yılından önce yayınlanmış tüm Türkiye de yapılan tezler için tez sahiplerinden yayın izini verdiğine dair bir belge Üniversitelerle işbirliği yapılarak doldurdulup gönderilmesi için istenilmiştir. 2006 yılından sonra ise zaten tezi ilgili enstitüye teslim etmeden önce, izin belgeleride YÖK ten indirilip doldurularak teslim edilmektedir.

Ayrıca izin verilen tezlerden de bugün indirme yapılabilmektedir. Sanırım durum düzelmiş...

Quenn
Aday Memur
02 Haziran 2008 23:07

ben hala indiremiyorum

vethekyusuf
Müsteşar
03 Haziran 2008 17:18

sayın Quenn,

ben bugün tekrar denedim ve izin verilenler indiriliyor..

Bu durumda aklıma şu seçenekler geliyor:

1) Tez merkezine kayıt yaptırmadınız, çünkü kayıtlı kişiler tez indirebiliyor. Eğer öyleyse üst kısımdaki oturumu aç üzerine gelrek açılan seçeneklerden "üye ol" seçeneğinden üye olabilirsiniz...

2) Yayınlanmasına izin verilmeyen bir tezi indirmeye çalışıyorsunuzdur. Eğer bir tez indirilmesine izin verildi ise acrobat reader yani PDF amblemi yan tarafta açılan ekranda kırmızı olması gerekir. Eğer o şekilde değilde soluk ise o tez indirilmeye izin verilememiş demektir. Bu durumda üzerine gelince yazar zaten.

3) Sizin bilgisayarda bir sorun var demektir...

İndirmeye çalıştığınız tezin linkini verirseniz birde biz deneyelim bakalım iniyor mu ???

mesaa
Genel Müdür
03 Haziran 2008 18:17

Evet, görebiliyorum aradığım tezleri.

Ama baktıklarımın hiç biri izinli değil.

657yetabizavallı
Aday Memur
03 Haziran 2008 22:38

Sağ tıklayıf " hedefi farklı kaydet" deyip indireceksin. Ama şu işi neden böyle yapmışlar anlamadım. Bence hepsini açıp yayınlamsını istemeynelerin dilekçelerine göre işlem yapsalar daha iyimiş. Ama hepsini yasaklayıp, yazarının açtırmasını istemişler. Kim uğraşacak ki onunla. Bizim tez öğrencileri de kütüphane kütüphane dolaşacak, hele öğretmense hiç dolaşamayacak..

vethekyusuf
Müsteşar
03 Haziran 2008 23:44

Tezlerin yayınlanmasına izin verilip verilmemesi durumu 2006 yılından sonra zorunlu hale getirilmiştir. 2006 yılından önceki tezler içinde üniversitelere gönderilen yazıyla tezlerin yayınlanması için izin formları doldurulması istenmiştir...

Bununla ilgili sayfasında bir açıklama vardı YÖK tez kısmında...

Ayrıca sağ tıklayıp farklı kaydet denilmesine gerek yok. Sağ tarafta açıldıktan sonra kırmızı PDF yazısına tıklanıldığında yeni bir pencere açılarak kaydetmek için uyarı mesajı gelmektedir...

Rhetusa
Kapalı
03 Haziran 2008 23:55

yeri gelmişken sormak istiyorum; sizler tezlerinize ulaşılabilmesi için izin vericek misiniz?

bu tezlerin açık olması hakkındaki görüşlerinizi paylaşın lütfen...

vethekyusuf
Müsteşar
04 Haziran 2008 00:03

Rhetusa, zaten 2006 dan sonra olanlara mecburi tutuluyor en azından indirilmesi için olmasada YÖK TEZ üzerinde okunması için izin verilmesi zorunludur. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi 2006 öncesi içinde Üniversitelerle işbirliğiyle izin belgeleri istenmiştir...

İlgili izin belgesi; TEZLERİN ÇOĞALTILMASI ve YAYIMI İÇİN İZİN BELGESİ adıyla YÖK'ün tez sayfasında anasayfada bulunmaktadır...

Ayrıca bir çalışma yaptı iseniz bunun önemi, BİLİM manasında heryerden ulaşılabilir olması olarak değerlendirilmektedir ki bu düzenlemede bunun için yapıldığını düşünmekteyim...

Rhetusa
Kapalı
04 Haziran 2008 00:09

teşekkürler vethekyusuf hocam...

A.İhsan YÜCEL
Aday Memur
04 Haziran 2008 15:17

Benim de bir tezim var ama yök e hala dilekçe gönderilebiliyormu. benden istediler işlerin yoğunluğundan gönderemedim belgeyi... selamlar

deryagülü
Aday Memur
04 Haziran 2008 17:03

merhaba arkadaşlar.ales sonunda açıklanmış.ben de tezsiz yüksek lisansa başvurcam.bu arada tezsiz 1 yıl olmuş hayırlı olsun.alanım matematik.tezsiz yüksek lisans veren illeri araştırdım.ilgililere duyrulur:ankara,adana,mersin,sivas,kayseri,malatya,tokat,konya,kocaeli,eskişehir,erzurum,sakarya,bursa,aydın,antalya,izmir,van,gaziantep,diyarbakır,elazığ,trabzon,samsun,kars,edirne,bolu,kütahya,afyon,manisa,muğla,ısparta,balıkesir,çanakkale.başarılar.

vethekyusuf
Müsteşar
04 Haziran 2008 20:01

Sayın A.İhsan YÜCEL, eğer 2006 yılından önce yapmış olduğunuz bir tez ise ve üniversitelerde toplanma süresi bitti ise (tam olarak şuan son toplanma gününü hatırlayamadım üst yazıyıda bulamadım bakacaktım ama) YÖK'ün tez sayfasında önceki mesajımda yazdığım isimle bir word dosyası bulunmaktadır. Onu indirerek doldurup alt kısmında yapılan açıklamalardan (3 seçenke sunulmaktadır) bir tanesi ile YÖK'e ulaştırabilirsiniz...

sayın deryagülü, yazınızı sanırım ALES başlığına yazacaktınız...

güvenlikçiler
Müsteşar
05 Haziran 2008 10:18

arkadaşlar bazı tezlere ulaşabiliyorsunuz, bazılarına ulaşamıyorsunuz bunun nedeneni de tezlerin dijital ortamda indirilebilmesinden dolayı ortaya çıkan telif hakları yasasıdır....şimdi ne olacak peki....mevcut tezlerin sahiplerinin hepsine yazı gönderildi kurum tarafından, hepsi form şeklinde bir izin belgesini yök e posta veya email kanalıyla gönderiyorlar ve bu tezleri yök kullanıma açıyor...aksi takdirde yasal anlamda suç işlenebilme ihtimali yüksek olduğu için bu uygulama...yoksa veri tabanında veya teknik sistemde bir arıza sözkonusu değil....selamlarımla...

Mulkiye90
Kapalı
05 Haziran 2008 15:55

yaa yok un o tezleri saklamasi cok yanlis,,,sadece yeyimlanabilir olanlari saklamali,,fasafiso onlar niye depoluyorki onlar,,ne cahillik.

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi