Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
24 Eylül 2012 09:08

vakıa suresi..

arkadaşlar kendimce iyi kötü ibadetlerimi yapmaya çalışıyor dua ediyorum.

bazı sıkıntılarım vardı bir hafta önce vakıa suresini her gece okuyanın sıkıntıları gider diye yazılar okudum ve bir haftadır her gece vakıa suresini okuyorum.rahatladığımı söyleyebilirim fakat sıkıntılarım devam ediyor değişiklik yok bu konu hakkında bildiklerinizden öte özellikle tecrübeleriniz var ise yazmanızı rica ediyorum.internette bilgi çok genelde aynı şeyler yazıyor fakat ben tecrübelerinizi okumak isterim.

vakıa suresini okuyupta sıkıntıları biten arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

24 Eylül 2012 09:11

Peygamber Efendimiz, Rızık Darlığı çekenler için bu süreyi okumlarını tavsiye etmiştir Ashabına..

Sadece bunu okumak sıkıntıların def edilmesi için yeterli olmaz. Siz kul olarak Allaha teslim olunuz ve işlerinizde elinden gleni yaptıktan sonra ona tevekkul ediniz.. Dünya kaygısı ve düşünceleri bütün sıkıntıların, dertlerin çıkış kaynağıdır. Dünyayı kalben terk eden sıkıntılardan da sıyrılır inşallah..

l@ll
Yasaklı
24 Eylül 2012 09:17

günde on bin kere de okunsa fiiliyata geçmeden hiç bir şey olmaz. "şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır, o halde bir işi bitirince diğerine koyul, yalnız rabbine rönel ve yalvar" (inşirah/6-7-8)

haşin erkek
Yasaklı
24 Eylül 2012 09:25

ümmü mektum;ben memurum işlerimi yapıyorum Allahu tealaya tabiki teslim oldum.anlamam gereken şeyi anlayamadım.insanüstü çaba göstermiyorum işe gelip gidiyorum sıkıntılarım var ve dua ediyorum,tevekkül ediyorum sabrediyorum hepsi bu.farklı yapmam gereken birşey var da onumu yapmıyorum tam olarak anlayamadım açıklarsanız sevinirim.

24 Eylül 2012 09:42

Sıkıntılarınız dünyevi mi yoksa manevi halinizle mi alakalı tam anlayamadım

ebrarvera
Kapalı
24 Eylül 2012 10:22

vakıa suresi rızkın genişlemesi içindir zenginlik suresi yani .ayrıca fetih suresi rahman suresinide okuya bilirsiniz sıkıntılar için faydasını görürsünüz .devamlılık şart tabi ben bu surelerin çok bereketini görmüşümdür hayatımda her manada

24 Eylül 2012 10:28

Zor işlerinizin kolaylaşması ve sıkıntılarınızdan kurutulup selamete çıkmak için bol bol İnşirah Suresi okuyun,anlamını da öğrenin.Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için Fetih Suresi okuyun."la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" zikrini dilinizden düşürmeyin.Maddi sebepleri de yerine getirip tevekkül edin.Fayda ve zararın Allah'tan geldiğini,bolluk ve darlık verenin yalnız O olduğunu akıldan çıkarmayıp maddi sebepleri de yerine getirerek tevekkül edin.

1siyahnur
Kapalı
24 Eylül 2012 13:00

FETİH SÜRESİNİ OKUMANI VE BOL BOL YA KUDDUS ZİKRİ ÇEKMENİ TAVSİYE EDERİM

RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN

haşin erkek
Yasaklı
24 Eylül 2012 13:00

açıklamalar için çok sağolun.normal her insanda olan maddi sıkıntılardan biraz daha fazla maddi sıkıntım var.sağlık harcamalarımız vardı mecburen herşeyimizi ortaya döktük bu manada bayağı sıkıştık zorlanıyoruz.başkaca herhangi bir durum sözkonusu değil sadece sağlık yönünden harcamalarımız oldu.

epeyce bunaldım, normalde elverdiğince namaz kılar dua ederdim ama ara sıra yapardım,insanoğlu işte zorda kalınca iyice sarıldım namazlarımı dualarımı artırdım en son vakıa suresi ile ilgili yazılanları okudum.

genelde yunus suresinden dua ederdim ve içimden ne gelirse kendimce dua ederdim yardım dilerdim.

vakıa suresi ile ilgili başlığı bu nedenle açtım sizlerin tecrübelerinizi okumak istedim.genel anlamda kuran okurdum ama özelde vakıa suresini bu nedenle hiç okumamıştım bir haftadır sabah namazında ve gece yarısı okuyorum.inşallah sıkıntılarımdan kurtulurum.

Buhte
Şef
24 Eylül 2012 13:11

Sıkıntılı anlarda ;

1.Sağ elinizi kalbinizin üstüne koyup 11 defa İnşirah suresini okuyacaksınız.

2. Ayetel kürsi deki son ayeti 7 defa okuyacaksınız.

3.Dünyevi ve uhrevi sıkıntılarınızın bitmesini istiyorsanız bol bol tevbe istigfar getireceksiniz.

4.Vakıa suresini akşam namazlarından sonra okumaya dikkat ediniz.

5.Birde en güzel olan şu ki namazlardan sonra namaz tesbihatı yapınız. Hani Said Nursi cemaatinin yapmış olduğu.

Biiznillah sıkıntılarınızdan kurtulursunuz.

24 Eylül 2012 13:29

Mü?min, her şeyden evvel varlıkta şükretmesini, darlıkta da sabretmesini bilmelidir. Unutmamak gerekir ki, dünya mutluluğunun hatta ahiret saadetinin de şifresi, hiç kuşkusuz, bu iki kelime ve kavramda gizlidir.

Rızık kapılarını ardına kadar açacak Amellerden birkaçı...!

1-Namazı tadili erkân ile kılmak... Hadis-i Şerifte, ?Bir adamı namazın ruku? ve secdesini hafifletir (ta?dil-i erkânı terk eder) görürseniz, onun çoluk çocuğuna acıyınız.?(Tefsîru Ruhu?l-Beyan] Yani tadili erkânı terk eden maişet darlığına düşer,tadili erkâna riayet eden ise maişet genişliğine kavuşur.

2-Zekâtını tam, hatta fazla-fazla vermek... Malın şükrü mal iledir. Zekât, malın şükrüdür.Şükür ise malın artmasına sebeptir.Ayeti kerimede ??Eğer nimetime şükrederseniz onu elbette ve elbette çoğaltırım?? (İbrahim,7) buyurulmuştur.

3-Sabah vakti uyanık olmak...Hadis-i Şerif: ?Sabah uykusu rızka manidir? (el-Münzirî,et-Terğîb ve?t-Terhib) Yani bir Müslüman sabah namazını ve manevi ilticalarını ihmal etmemelidir.

4-Vâkıa suresini okumaya devam etmek...Hadis-i Şerif:?Kim ki vâkıa süresini her gece okursa ona ebediyyen sefalet isabet etmez,kim ki bu sureyi her sabah okursa ona ebediyyen fakirlik yaklaşmaz.? [(Havâssu?l-Kur'an,İmam Ya?fi rh.)

5-Duhâ namazına devam etmek...Duhâ namazı güneş doğduktan 45 dakika sonra başlayıp öğle namazına 15 dakika kalıncaya kadar kılınan ve en büyük fiili teşekkür olan 6 rek?atlık nafile namazdır.Duhâ (kuşluk/teşekkür) namazının ilahi ücretinin yüzde 75?i dünyada verilir.

6-Namazlardan sonra okunması sünnet olan tesbihatı (33 Sübhanellah, 33 el-Hamdülillah,33 Allahu Ekber) okumayı asla terk etmemek? Çünkü kelime-i tenzih (Sübhanellah) günahları söküp atar, kelime-i tahmid (el-Hamdülillah) her türlü nimete şükürdür,kelime-i tekbir (Allahu Ekber) ise kulun ibadetini ve tevbesini Allahu Tealaya layık hale getirir.

7-Nimeti israf etmemek? Ayakta su içmemek? Ekmek kırığını toplamak ve tabağı sünnetlemek?

haşin erkek
Yasaklı
24 Eylül 2012 13:33

vakıa suresinin fazileti için ne yapmam gerekir.kimi yerde günde 41 defa okuyun ,kimi yerde günde 7 defa 41 gün okuyun,kimi yerde hergün birer artırarak 41 günde okuyun ,kimi yerde günde 14 defa okuyun,kimi yerde ne kadar okumak istiyorsan o kadar oku deniliyor.

bana okuma zamanı ve varsa okunma sayısı hakkında bildiğiniz tecrübe ettiğiniz bilginiz varsa verebilirmisiniz.ben gece yarısı hacet namazından sonra bazen bir defa bazen 7 defa okuyorum,sabah namazından sonra bir defa okuyorum bir haftadır böyle yapıyorum.

24 Eylül 2012 13:45

Hadîs-i serîflerde buyuruldu ki:

?Her kim, Vâkia sûresini her gece bir defa okumayi âdet haline getirirse, ömründe fakirlik görmez.?

?Vâkia sûresi zenginlik sûresidir. Onu okuyunuz ve kadinlariniza ve çocuklariniza ögretiniz.?

Abdullah b. Mesûd?u, ölüm hastalığında ziyâret eden Hz. Osman (r.a): ?Sana bir bağısta bulunulmasini emredeyim mi?? dedi... Abdullah, buna ihtiyaci olmadigini söyledi. Hz. Osman; ?Senden sonra kizlarina kalir? dedi. O zaman Abdullah onu su cevabi verdi: ?Sen kizlarimdan korkma. Ben onlara Vâkia sûresini okumalarini emrettim.? Ben, Peygamber (s.a.s)?in söyle dedigini isitmistim:

?Her kim her gece Vâkia sûresini okursa, ona fakirlik dokunmaz?

(Ibn Kesir, Tefsiru?l-Kur?ani?l-Azim)

Görüldüğü gibi günde 1 kez okunması gerektği Hadislerde zikredilmiştir..

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi