Editörler : E.Kayı Han
08 Eylül 2012 23:49

ilitam mezunları örgün ilahiyat mezunu oalnla aynı ahkka sahipmi

ilitamlılarda formasyon alıp öğretmen oabilecekmi bilen vamı nerden nasıl öğrenebiliriz cevaplarınızı bekliyorum

bursa_
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 01:18

Malesef evet tamamen aynı haklara sahip. Hatta daha şanslılar. Şöyle ki çoğu ilitam 50-60 geçme notu ile mezun ederken örgünler 70 hatta 80 geçme notu ile mezun veriyor. Dolayısıyla örgüler 70-80 ile 2.00 diploma notunu ancak yakalarken ilitamlar 65 ile 2.50yi yakalıyor. Formasyon da sadece diploma ile olunca ilitamlar alıyor örgünler hava alıyor.

Örneğin benim 2.3=75 olmasına rağmen (yök diyor 61. Arkadaşım ilitam 2.07=74. Diplomada yazdığı için yine 74. Benim ise 61. Hasılı biz acele ettik kışta geldik sizler cennet asa bir baharda geldiniz. Yata yata ilahiyat. Ve öğretmenlik.

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 01:39

evet ilitam mezunları mezun oldukları okuldan örgünlere sahip diplomayı alıyor.Diplomada ilitam yazmıyor, örnek samsun ilitam bitiren birinin diplomasında 19 mayıs üniversitesi ilahiyat fakültesi yazar. sonrasında formasyon için not ortalamasının yüksek olması lazım, dersler örgün kadar ağır olmayınca,örgünlerden daha şanslılar bana göre.

Ama ilitam bitiren birini, fakülte havası solumamış, hoca yüzü görmemiş birinin öğretmen olması hemde din öğretmeni olması büyük bir hatadır. bunu omü din eğitimi profu diyor. bende aynı kanıdayım.

bir de bu ülkede bir ayda çok şey değişiyor.ama sonuç olarak önünüz açık

Bu kadar açık örgün açılmışken, ilitamın kontencanların azaltılması lazım.Sokakta diploma dağıtacaklar bu gidişle

de-ja-vü
Aday Memur
09 Eylül 2012 01:55

bursa hocam zaten adı üstün de ilahiii yaaaaaaatt değil mi... işin şakası ben de son sınıftayım ve üzülerek size katılıyorum....

tufan_09
Memur
09 Eylül 2012 10:20

çarşambalı işletmeciden milli eğitim bakanı oluyoda ilitamdan mezun olandan niye öğretmen olamazmış...

benna.83
Aday Memur
09 Eylül 2012 10:43

evet, hamdolsun şuana kadar ayını haklara SAHİPTİK; AMA BUNDAN SONRA NE OLUR BİLİNMEZ.BİZLERDE İLİTAMLI OLARAK ÖĞRETMEN OLACAĞIZ. BUNDAN DOLAYI ÇOK MULUYUM VE ALLAHA ŞÜKREDİYIORUM

samar63
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 11:17

Şu örgünlerin İlitamlardan ne istediklerini anlamış değilim. İlitamı parayla diploma almak veya yattığın yerden okul bitirmek gibi dayatmalar da doğru değildir. Ben iki sene boyunca sabah namazına kadar uyumadım okul süresince ve ilitamda sınav merkezi sistemle yapıldıgı için optik okuycu ne okursa o. Ancak örgünde gördük ki sınavdan geçemeyen soluğu hocanın odasında alıyor hocam lütfen söz bir daha çalışacam vs diyerekten dersi kurtarabiliyor. Ben ilitamı, örgünü veya 2. eğitimi eleştircek veya savunacak değilim. Ancak savunduğum şey, hangi eğitim sistemi ile okursanız okuyun her şey siz de biter. İlgili olan her türlü başarılı olur ona sistemler engel olmaz... Ayrıca İlahiya ilimlerine sadece ders gözüyle bakmak bi geçeyim de bi daha açarsam kitabın yüzünü dercesine okulu sadece bitirmenin peşinde olmak da bana göre etik değildir. Bu ilimlerin insanın hayatına nüfuz etmeli ki her açıdan faydalı olsun...

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 12:05

bir dersten hoca devamsızlık yaptı diye öğrencileri sınava almadı.İmam arkadaşım bile yarım gün gelmedi diye almadı.Dersi işi olduğundan cumaya almış ve imam arkdaşım gelemem demişti,hocanın aklına o gelince sınava zar zor aldı.O kadar kolay değil.

Benim burda derdim,akşam seçmeli dini derslerle ilgili facebookta paylaşımıma orta okula giden ve gayet zeki olan abisi de odtü elektrik elektronik mezunu gencin dediklerinin devamlı yaşanmasıdır.

bakın ne yazdı.''Hocam.Bunda en önemli etken şüphesiz Öğretmenler. Ama 8 yıldır gördüğüm Din kültürü öğretmenlerinin çoğu Dine bağlamak yerine dinden uzaklaştırıyodu yaptıklarıyla... ve diğer yorumu ''

''Benim kastettiğim öğretmenlerin en azından en düşük seviyedeki öğrencinin seviyesine kadar çıkması gerektiğiydi hocam''

Ben bu kadar vahim mi dedim öğrenci ''O kadar vahim hocam . İnşallah yeni öğretmenlerimiz daha iyi olur da biz de severek,isteyerek gireriz din kültürü derslerine :)

bursa_
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 12:09

Arkadaşım önemlu olan işte ben çok okudum sabahlara kadar uyumadım vs değil. Benim camii cemaatinden de vat ne sorsan cevao verecek olan. Eve oturarak ilahiyat okunmaz. Ancak ilitam okunur zaten. O da ilitamcı olur. Bir hoca yüzü görmeden tez hazırlamadan usul furu görmeden ilh bitiriliyor. Bu bölüm tıp gibi hukuk veya mühendislik gibi hocadan ders almayı zorunlu kılan bir bölüm.yoksa benim cemaatten hacı osman gibi bir ilahiyatçı olursunuz. Hele ki alınan sadece 3 yıllık imam hatip eğitimi ile öğretmen olursunuz diyecem ama o da kalktı düz liseler dahi artık aöf den okuyarak ilitam bitiriyo.onlar mmeslek hocası olacak biz boşşşş. Siz iyi bir eğitim almış diyanette oluo tashihi huruf dahi bitirmiş olabilirsiniz ancak kendinize değil her yıl ezun olan 4 bin kişiye göre değerlendirin. Bizzat yakın arkadaşìm var 3.14 diploma ile bitirdi dediğini göre pek çalışmadı. Bu arkadaşım 7 yıldır diyanetin her YETERLİLİK sınavına giriyor ancak imam olamıyor. Şimdi bu ihl meslek hocası olacak biz boşşş. Derdimiz bu bizim .

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 12:12

Ben yıllarca din kültürü hocaları şöyle,imamlar böyle gibi sözlerden usandım.21. yüzyılda öğrencinin seviyesine inemeyen öğretmen istemiyorum.Diyanette hala imamlar olarak saygın bir duruma gelemedik.Bunun en büyük sebebi eğitimdir.Öğrenciye dini sevdirecek, ufku geniş,her anlamda tam donanımlı öğretmen olmalı ki, öğrenci sevsin dini. Eski usüllerle yeni nesile din anlatılmaz.

İlitamlıların öğretmen olmasına karşı çıkarken bedava diploma almasından değil,öğrencilere yansımalarında çekindiğimden.İşin uzmanı din hocaları da zaten devamlı uyarıyor.Hakkını verecek vardr. Geneli dediğim gibi olma ihtimali yüksektir.

ilahiyatçıKKÖ
Şube Müdürü
09 Eylül 2012 12:22

ben de "ilitamlı olan orgunle aynı ahlaka sahip mı" şekilnde okumuşum başlıgı yok artık bu kadar da abartmayın dicektim neyseki oyle degilmiş

eskiden sagcı solcu diye ayrım olurdu şimdi de orgun ilitam

fahri kadrolu şekilnde ayrımlar var birbirmize duştuk solcuya falan gerek kalmadı

ilahiyatçıKKÖ
Şube Müdürü
09 Eylül 2012 12:26

herşeyin aleyhimize oldugu zamanlar kendi icimizde ne kadar birlik beraberlik vardı şimdi bizler icin cok daha rahat ortamlar var şimdi de birbirimizi yiyoruz cidden uzucu..

murat4747
Şef
09 Eylül 2012 12:34

malesef aynı haklara sahip değiller adaylar uyuyor hala uyanın artık.şuan okuyanlar için sorun yok ama yeni kazananlar için öğremten olma yolu kapandı 20 defa yazdım inanmayan googleden 5 nisan yök kararlarını okusun.okuyanlarda sorun yok ama yeni kazananlarda malesef haklar alındı.bu yıldan itibaren öğretmen olma hakkı kaldırıldı.(okuyanlar hariç)5 nisan yök karararında fen edebiyat uzaktan eğitim ve açık öğretim den mezun olanlara öğretmen olma yolu kapandı.

09 Eylül 2012 12:38

evet hocalarım.bu yıldan itibaren formasyon verilmeyecek.yök'ün kararı böyle.

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 13:19

Yök, ilerde kararını değiştirir.Sonuçta kanun değil,toplanıyor değiştiriyorlar bir şeyi,tepki gelince değiştiriyorlar.

09 Eylül 2012 13:23

çarşambalı55 hocam tabiki değiştirir.bundan birkaç sene öncede formasyon vermiyorlardı.sonra değiştirdiler.belirli bir zaman sonra formasyon yolunu yine açarlar.ben bu seneden itibaren olan kararı söylemek istemiştim.

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 14:17

anladım, yök aldığı bu son kararı da değiştirir diyorum.O kadar örgün ilahiyat okuyanlar bu sene girenler için diyorum formasyon alamazsa öğretmen olamaz.Mutlaka yök bu kararını değiştirir

imam318
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 14:35

bnec yanı ahhaka saihp lğide

samar63
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 14:49

bursa, arkadaşım 3.14 ortalamayla yeterlilik kazanamadı diye kendiniz söylemişsiniz zaten. benim de demek istediğim bu örgün veya ilitam hangi sistemde olursa olsun şayet hakkını vermeden bitirdiyse sittin sene yeterlilik vb sınavları geçemez. Sonuçta hakeden hangi sistemde eğitim almış olursa olsun hakettiği yere gelecektir.

bursa_
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 15:59

Evet samar arkadaşım bu kişi yeterlilik alamadı ama formasyon alacak ve meslek dersleri öğretmeni olacak.anlatabildiiim derdimi.

ilahiyatçıKKÖ
Şube Müdürü
09 Eylül 2012 16:34

dua edinde hcoam arkadaşınız bu sayfayı okumasın

Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi