Editörler : Lanet

volk5i
Aday Memur
20 Ekim 2012 14:29

Eski bir Kombi satıcısı olarak size en iyi kombinin eldeki kombi olduğunu söylerek başlayım. Satıcılar için en iyisi sattığı kombidir.

Kombi seçerken sadece marka yada modelden ziyade eviniz ve tesisatınız için en idealini aramak gerekir.

ısıtma sisteminiz radyatörmü- alltan ısıtma mı ?

tesisatta kullanılan borular oksijen bariyerli mi? oksiyen bayiyerli değilse boşa masraf yapıp pahalı kombi almayın, eşanjörlerinizi kısa zamanda değiştirmek zorunda kalırsınız. dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Aldığınız kombi yoğuşmalı ise mutlaka oda termostadı ile birlikte alın. Ve kombi çalışma sıcaklığını 30-50 c° aralığında çalıştırın.

Not: 100 mt kare evim var İstanbul da sabit 21 C° oda sıcaklığında 120 TL para ödedim. Komşularım 200 civarı ödedi. Tek farkımız kombilerimiz farklı :) .

Size marka önermeyeceğim, bütçe-ev-ve tesisat ile alakalı bir durum.

!tatsızcadı!
Kapalı
20 Ekim 2012 16:25

eca kombi almanızı tavsiye ederim. biz öyle yaptık. eviniz 130 metrekareden fazlaysa yoğuşmalı taktırın. gerçekten hem randıman hemde doğalgaz faturasıyla fark ettiriyor kalitesini. ayrıcada türk malı.

20 Ekim 2012 20:12

İthal markalar tavsiye etmem.Geçen yıl ünlü yabancı bir marka olmasına rağmen Almanya'da oluşan bi sorunla yedek parça bulamadık.Baya bir sıkıntı yaşadık sitede.En iyisi yerli marka derim.

povilas
Memur
20 Ekim 2012 22:35

5-6 yıl kadar öncesine kadar evimde Vaillant kullanıyordum, gayet memnudum. Çevrede de tüm komşular farklı marka kombiler kullanıyordu. 2,5 yıl kadar kullandıktan sonra şehirden ayrıldım. O zamana kadar bosch ve ferroli kullananların oldukça şikayetçi olduklarını duydum. Defalarca arıza yaptığından yakınıyorlardı.Baymak demirdöküm ve benim kullandığım Vaillant markaları kullanan komşular genelde memnundu. Vaillant gibi bazı markaların yedek parça sorunu olduğundan bahsetmiş arkadaşlar, benim başıma gelmediği için bilmiyorum. Buderus kullanan bir komşu vardı, o da memnundu ama, "sizinkilere göre biraz daha fazla gürültü çıkarıyor sanki benimki" demişti. Tabi o zamanki modeller nasıldı bilemem.

Kombi ile ısınmada kombinin önemi çok yok bana kalırsa. Tüm olay evim yalıtımı.Önceki evimde büyük petek taktırmış olmama, o zamanın parasıyla 250 tl civarı fatura ödememe rağmen bir türlü ısınamıyorduk. Petekler el değmeyecek sıcaklıkta olmasına rağmen izolasyon zayıf olduğu için sokağı ısıtıyorduk resmen. Sonraki evim tokinin mantolu evlerinden biriydi, petekler anca kendini ısıtacak kadar sıcak olmasına rağmen evin içi konfor sıcaklığındaydı ve ayda 60-70 tl faturaya kısa kollu ile oturabiliyorduk. Üstelik petekler de küçücüktü. Yalıtımı zayıf evler için merkezi sistem daha uygun bana kalırsa. Mantolaması iyi şekilde yapılmış bir ev ise eviniz anca o zaman kombi ile ısınabilirsiniz, yalıtımsız eve kombi taktırmak hem korkunç faturalar ödemek, hem de bunu yaparken yine de üşümek demektir, benden uyarması, saygılar.

niğd(a)li
Şef
20 Ekim 2012 23:11

vissman yoğuşmalı kombi kulanıyorum.avrupada 5 yıldız almış benim evdeki model..5. yılım...sürekli arıza vermeye başladı....Takan arkadaşım 10 yıl sıkıntı çıkarmaz demişti.5.yılında şu ana kadar 3 parçası değişti.Aklımda kalan genleşme tankı,gaz açıp kapayan kapak,bir de sıcak suyu siteme gönderen bir parça....şimdi de bazen musluğu açmana rağmen kombi ateşleme yapmıyor...

Ben böyle beş yıldızlı kombinin taaaaaaa.....

selcukdikici
Memur
20 Ekim 2012 23:47

Visman gibi ürünler isim yapmış firmalardır . fakat unutulmamalıdı kombinin pompa motoru- flans çapı- pompa yapısı- sızdırmazlık özellikleri/ kontrol kartının filrezizsasyonu 150v-260v arası çalışabilir olması aşırı voltajda ve çok düşük voltajlarda korumaya atması- micro işlemci kontrollu olması /flanş yapıları ve eşanjörün dayanımı- susuz çalışmaması- 0.8 barın altına ınınce otomatık su alması- malzemenin ışıya maruz kalan kısmın paslanmazlık özelliği- filtreleri ve eşanjör sayısı çok önemli.... Varmı Dikkat eden yok tabiki...

Şimdi ünlü bir markayla çin malı dıye tabır edılen 2 urunu ınceledığımde ıkısınınde ıçındekı markaların aynı toplama yerlerının farklı olduğunu gordum yanı her ıkısıde aynı ozellık ve kalıtede hatta analızlerde 486 malzeme kullanılmış her ıkısındede bakır kalıtelerı ve bakırın ıçındekı koruyucu boya dahı aynı ....

gelelım fıyatlarına biri 800TL İken Diğeri 3000Tl civarı boşuna aradakı farkı odemeyın 2ejanjörlü/K-KaLorisi/Yoğuşmalı olması hatta 3 ejanjörlü çin malı olanlarda var baca sıcaklığınıda kullanıyor

21 Ekim 2012 00:53

tabikinee baymak diyorum.

selcukdikici
Memur
21 Ekim 2012 01:23

TURK MALI EN IYISIDIR

onur1985
Kapalı
21 Ekim 2012 11:35

buderus diyorum

hürm
Şef
21 Ekim 2012 12:03

arkadaşlar geçen sen baymak kombim ağırzalandı (eşanjnorörü delinmiş). servis parça için benden. 500 tl istedi aynı kombinin sıfırı 1050 tl. bende bu parçanın diğer kombilerdeki fiyatını araştırdım. en ucuzu eca kombi çünkü yerli malı.

bunun üzerine baymaka kızdım ağırzalı kombimi 150 tl sattım. eca confea plas modelini 1150 tl ye aldım. bence yerli malı alın yoksa benim gibi 3 yıl sonra kombiyi değiştirmek zorunda kalırsınız.

baymakla kıyaslayınca eca çok iyi. tasarrufluda geldi bana.

berceste052
Kapalı
21 Ekim 2012 12:34

ECA VE BOSH tavsiye ederim buderus wiessman demirdöküm alarko baymak tavsiyelerim arasındadır. ancak hemen belirteyim kombinin ek özelliklerine bakın sizin ihtiyacınız eviniz kaç metrekare alttan ısıtmalımı yoksa peteklimi petek boyları kombi ile petekler arasındaki mesafe ve en önemlisi şehrinizdeki servislerden memnuniyet kombiniz ne kadar iyi olursa olsun servis sorunlu ise işte o zaman yandınız demektir sürekli git gel yaparlar mutlaka komşularınızada danışın

berceste052
Kapalı
21 Ekim 2012 12:36

hürm... kardeşim kombinin kıralını almışsın eca nın en kaliteli ürünlerindendir confea serisi uzun yıllar sorunsuz kullanacağınızı düşünüyorum hayırlı olsun

mu38
Şef
21 Ekim 2012 13:47

Ben internetten araştırdım.Birçok kombicinin dahi bilmediği farklı özellikleri olan bir kombi aldım.şimdilik memnunuz.ayrıca herhalde tek deprem sensörlü kombi zannedersem.henüz kışı geçirmedik ama tasarruflu bir kombi olduğunu tahmin ediyorum.boylerli içerisindeki borular % 99.9 bakır.ısıyı çabuk iletiyor.memnuniyeti zannedersem mayıs hazirana yazabiliriz.

mu38
Şef
21 Ekim 2012 13:49

Adı KİTURAMİ kombi

o_nurr
Şef
21 Ekim 2012 15:25

7 senedir bosh kombi kullanıyorum, 1 sefer bile bakım yaptırmadım hiç teklemedi. Kesinlikle tavsiye ederim.

22 Ekim 2012 08:44

Yoğuşmalı kombi eğer evin metrekaresi 110-120 ve üzeri ise al büyük değilse hermetik öneririm mesela ben demirdöküm neva kullanıyorum gayet memnunum...

22 Ekim 2012 08:49

kardeş vaillant ile demirdöküm ortak zaten ben demirdöküm kullanıyorum çok memnunum sesi bile yok tık demiyo paso çalışıyor...

tolyaçagi, 12 yıl önce

Bozulduğunda en yuksek maliyet içeren, ve 5 yıldan sonra her yerinden sorunlar çıkan her parçasının bir konbi fiyatı olan makineye VAİLANT denir....önermem..söktürdüm..demirdöküm taktırdım...

22 Ekim 2012 09:32

merhaba

mesleğim makine mühendisiyim doğalgaz iç tesisat işinde 7 yıllık deneyimim 4 il de çalışımışlığım, binlerce kombi bireysel tesisat, yüzlerce merkezi sitem kazanlar takmışlığım vardır. Hangi kombi iyidir? Sorusuna verimine bakılır derim diğer özellikler ekonomiklik, dayanıklık, konularında hemen hemen aynıdır. Piyasada satılan aynı sınıf ve teknik özelliklere sahip kombiler arasında verim farkı maximum %2-3'tür. yoğuşmalı kombiler ile normal kombiler arasında verim farkı %10- 14 arasındadır. buda yoğuşmalı kombilerin istediği sıcaklık aralığı ve kapasiteyi verirsen gerçekleşen bir farktır eğer sağlamazsam normal kombiden bir farkı kalmaz

Genel itibariyle kombinin iyisi kötüsü olamaz piyasada satılan bütün bilindik markaların TSE si ve CE si vardır. CE güvenli olduğunu TSE belli bir standart teknik özelliklere sahip olduğunu belirtir.

kombi taktıracak olanlara tavsiyem sağlam güvenilir bir firma ve aynı şekilde teknik servisinde güvenilir olması, para almak için müşteriyi dolandırmaması ve yaygın olmasına dikkat edin bunuda nasıl anlarsınız kavun değilki koklayasın ancak ve ancak o marka kombiyi kullanan komşu ve çevrelerenizdeki insanlardan öğrenebilirisiniz maalesef

yinede doğalgaza karşı olan ben burdan Değerli Devlet Büyüklerimize sesleniyorum başka temiz ve bizim ülkemize uygun enerji kaynaklarına yönelmelirine ülkemizin güneş, rüzgar, su enerji potansiyelinin yüksek olduğunu dikkat çekmelerine bu şekilde çalışma yapmalarına yarın doğacak çocuklarımız için boynumuzun borcu olduğunu düşünerek yapmalarını arz ediyorum.

eniste
Aday Memur
22 Ekim 2012 11:17

1 yıldır viesmann yoğuşmalı kullanıyorum. Kombi alacaklara tevsiyem kombi düzeneğinin eşanjör tesisatına bakarak kontrol etmeleridir. Geçen sene aldığımda piyasadaki kombilerde çift eşanjörlü (yani su tankı sayısı 2 olan) tek kombi viesmann idi. Petek ve musluk tankları birbirinden bağımsız olduğundan performasn kaybı olmuyor. Şimdi diğerlerinde o teknoloji var mı bilmiyorum ama kesinlikle alman malından şaşma derim sana.

hanzade006
Aday Memur
22 Ekim 2012 14:43

buderus yoğuşmalı

Toplam 197 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi