Editörler : Pangaea
18 Ocak 2012 01:55

sancaga çıkma usulunun kaldırılması hakkında

valla arkadaslar bu durum benim kafamı baya karıstırıyo ben şu şekilde biliyorum; sancaga çıkma usulunu 3. mehmet kaldırıyor ve kafes usulunu getiriyor, oglu olan 1. ahmet sancaga çıkmadan padisah oluyor ve padisahlıgı döneminde ekber ve ersad sistemini getiriyor,burda atlanmaması gereken konu 1. ahmet ekber ve ersat sistemini getirirken kafes usulu hala devam ediyor,yani kafeste yetisen sehzadelerden ilerde ekber ve ersad olanları tahta gecıo,1.ahmetin burdaki amacı fatih dönemindeki kardes katlini ortadan kaldırmak çünkü kafes usuluyle yetisen sehzadeler her an öldürrülme tehlikesiyle bi süre sonra kafayı yiyor,bu yüzden öldürülme korkusunu ortadan kaldırmak için ekber ve ersad sistemi getirilıyor....sizcede böyle mi....??

kafama takılan diger bi durumsa; 1.murat döneminde ülke padisah ve erkek çocuklarınındır denmis,fatih döneminde kardes katli yasallasmıs,1. ahmet döneminde ise ekber ve ersad sistemi getirilmis; sorum şu, bu 3 durumunda ortak yönü merkezi sistemi(yçnetimi) güclendirip, taht kavgalarını azaltması mıdır,3.nünde ortak noktası bu mudur....??

tetis denizi
Müsteşar
18 Ocak 2012 09:07

merkezi otoriteyi güçlendirmeye yönelik girişim denilebilir

kafes usulü yani sancağa çıkmadan yetişmesi padişahın dahaönce de bir başlık vardı bu konuda 1 ahmet diye düşünmüştüm ama artık 3. mehmet diyorum hem sancağa çıkmadan padişah yetişmesi hemdekafes usulü kimin zamanında uygulammayabaşladı sorularına

sizin fikrinizi de öğrenmek isterim

tumansız
Aday Memur
18 Ocak 2012 09:12

evet doğru 3. mehmet en son sancağa çıkan padişahtır.

ilk uygulama 1. ahmette :)

emlerd
Aday Memur
18 Ocak 2012 10:19

sancağa en son çıkan şehzade 3. mehmet olmasın ekber ve ersat yani büyük ve tecrübeli demek türkçesi, bunuda l. ahmet getirdi.bununla birlikte kafes usulu de gelmiş oldu otomatikmen hepsi merkezi otoriteyi güçlendirmek için yapılmıştır.

saerus
Şef
18 Ocak 2012 12:35

peki arkadaslar 3ünüde ortak yönü taht kavgalarını azaltmak denilebilir mi...

bu arada tetis denizi sancaga çıkma usulunu 3. mehmet kaldırıp kafes usulunu getiriyor...oglu 1. ahmette kafes usulu devam ettirip ekber ve ersad sistemini getiriyor,ama sehzadeler yine kafeste yetismeye devam ediyor,ekber ve ersadın yararı ise fatihin getirdigi kardes katlini ortadan kaldırrması,boylece kafeste yetisen sehzadeler psikolojik baskıdan yani öldürülme korkusundan kurtuluyor,sırf bu korkudan deliren vardı (1.mustafa)

yasminum
Şef
18 Ocak 2012 19:36

üçünün de ortak yönü ile ilgili soruya ben de denk gelmiştim. cevap olarak da merkezi otoritenin güçlenmesi ve taht kavgalarının azaltılmasını doğru kabul ediyordu.

ama "taht kavgalarının azaltılması" konusunda soru işaretlerim var. mantıklı gelmiyor. kardeş katli bir mücadele doğurmuyor mu? taht kavgası bence bu.

saerus
Şef
19 Ocak 2012 01:28

yasminum onuda yarın hocaya soracam bakalım o ne dıyo,sonucu burda paylasırım...

errgin
Şef
19 Ocak 2012 10:19

Aynı soru benimde kafama takıldı, ben de bir konu açtım bu soruyla alakalı, orada bir arkadaşın verdiği cevabı kopyalıyorum buraya. Bana mantıklı gelmişti :)

?Kafes sistemini kim uygulamaya

soktu ?? Aslında çok standart bir ce-

vabı olması gerekli. Gelin görün ki

son birkaç yıldır cevabı tartışma ko-

nusu oldu. Oysa ÖSYM, bu sorunun

cevabını 1987 ÖSS sorusu ile vermiş:

Şehzadelerin sancaklarda görev-

lendirme uygulamasına I.Ahmet?in

son verdiğini belirtmiştir. Bilgi kar-

maşasına sebep olan durum ise Mili

Eğitim Bakanlığı 11.Sınıf Tarih dersi

kitabının, ?III.Mehmet Döneminden

itibaren şehzadelerin sancaklarda

görev alma usulünün kaldırıldığını?

ifade etmesi ve bazı KPSS hazırlık

kaynaklarının da bu bilgiyi kendisine

referans almasıdır.

Kafes Sistemi?nin uygulanma süreci

şu şekilde gelişmiştir: III.Mehmet,

Osmanlı Devleti?nde sancaktan

gelerek tahta çıkan son Osmanlı şeh-

zadesidir. Hükümdar olduktan sonra,

iktidarına tehdit olarak gördüğü 19

kardeşini boğdurarak öldürtmüş-

tür. Bu ölümler saray erkanında ve

halkta ciddi huzursuzluklara sebep

olmuştur. III. Mehmet, öldüğünde

37 yaşındaydı. Oğlu I.Ahmet ise 14

yaşında, henüz sancağa çıkamadan

hükümdar olmuştu. I.Ahmet hüküm-

dar olduğunda, kardeşi Mustafa?yı

öldürtmek istemiştir. Henüz çocuğu-

nun olmaması sebebiyle saray ileri

gelenleri buna karşı çıkmıştır. Zira

hanedan soyunun tükenme tehdidi

vardı. I.Ahmet, kardeşi Mustafa?yı

gözlem altında tutarak saltanatına

yönelik bir tehdidi kontrol etmek

istemiştir. İşte Mustafa?nın denetim

altında tutulması ihtiyacı ?Kafes

Sistemi?nin uygulanmasını zorunlu

kılmıştır. I.Ahmet öldükten sonra

da hükümdarlığın yolu oğla değil

de yaşça daha büyük olan amca

Mustafa?ya açılmıştır. Bu durum da

?Ekber ve Erşed? Sistemi?nin uygu-

lanmasını sağlamıştır.

Sevgili arkadaşlar, III.Mehmet?in

çocuklarını sancaklara gönderme-

miş olmasının geleceğe yönelik bir

bağlayıcılığı yoktur. Yani I.Ahmet,

bu durumu uygulamayabilirdi.

I.Ahmet?in konu hakkında yasal

düzenleme yapmış olması ?Kafes

Sistemi?ne süreklilik ve bağlayıcı

nitelik kazandırmıştır. Bu sebeple

Kafes Sistemi?ni yürürlüğe sokan kişi

olarak I.Ahmet?i kabul etmek doğru

olacaktır. Seçeneklerde I.Ahmet?i

görmezseniz eğer doğru cevabı III.

Mehmet olarak işaretleyiniz.

gorkem_nalbant
Müsteşar
19 Ocak 2012 10:35

3.mehmet sancağa çıkan son padişahtır.onun döneminde sancak sistemi kaldırılıp kafes sistemine geçilmiştir.kafesten başa geçen ilk padişah 1.ahmet tir.1.ahmet aynı zamanda ekber ve erşet sistemini getirmiştir.burda dikkat edilmesi gereken konu sancak-kafes sistemi ile ekber erşet sistemi nin farklı şeyler olması.biri şehzadelerin eğitimi diğeri ise başa geçme usulüdür.burda ki anlam karmaşasına dikkat etmek gerekir.kafes sistemine geçilmesi ile alakalı bir soru geldğin de buna verilecek cvp 3.mehmettir.

errgin
Şef
19 Ocak 2012 11:47

"Oysa ÖSYM, bu sorunun cevabını 1987 ÖSS sorusu ile vermiş: Şehzadelerin sancaklarda görevlendirme uygulamasına I.Ahmet?in son verdiğini belirtmiştir."

Şimdi ÖSYM bu sorunun cevabına 1. Ahmet derken biz 3. Mehmet diyebilir miyiz?

Bence bu konuda bir soru çıkmaz, çıkarsa da şıklarda iki isim birden yer almaz. O yüzden rahat olun :)

saerus
Şef
20 Ocak 2012 01:20

arkadaslar hocayada sordum oda en basta acıkladım şeyleri destekledi...

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi