Editörler : crops35
28 Kasım 2008 17:03

Noter İşlemleri Hakkında Merak Ettikleriniz.

Noterde yaptırmayı düşündüğünüz veya merak ettiğiniz işlemlerle ilgili dilediğiniz soruları sorabilirsiniz arkadaşlar.

..advocator..
Genel Müdür
28 Kasım 2008 17:04

noter misiniz?

hgksl
Daire Başkanı
28 Kasım 2008 17:18

Hayır noter değilim ama 5 yıldır Noterde çalışıyorum. Sanırım her konudaki sorularınıza yeterince yardımcı olabilirim. Olur da benim bilgimin yetmediği bir konu olursa Noter bey ile görüşüp gerekli bilgileri temin edebilirim.

oracle2841
Memur
01 Aralık 2008 09:01

noterin gelir durumu nedir? nasıl hesaplanır?gayirsafi gelirin ne kadarı notere kalır?

hgksl
Daire Başkanı
01 Aralık 2008 17:24

Genel konuşmak doğru olmayacaktır. Noterin geliri bulunduğu Noterliğin işlem hacmi ile orantılı olarak artar. Yüksek işlem hacmi bulunan bir Noterliğe atamasının yapılabilmesi kıdemi ile ilgilidir. Başlarken 3. sınıf bir Noter olarak 3. sınıf bir noterlikte göreve başlarlar. Bu noterlerin geliri gerçekten çok düşüktür. Yıllık 10 bin gayrisafinin altında kalan yerler bile mevcut. Göreve başladıktan dört yıl sonra 2. sınıf Noter olarak değişir kıdemleri. Bu değişimden sonra 2. sınıf Noterlikler için atanma dilekçesi verebilirler. 2. sınıf Noterliklerin geliri için birşey söylemek zor. 70 Bin YTL. gayrisafi geliri olanlarda mevcut 700 bin YTL gayrisafi geliri olanlarda. Kıdem yükseldikçe büyük bir noterliğe atanma ihtimali de yükseliyor diyebiliriz yani. Ben bulunduğum Noterlikten örnek verebilirim bu konuda. Bizim noterliğimiz 2. sınıf bir noterlik. 2007 yılı işlem adedimiz 15.600 Gayrisafi gelirimiz 365 bin YTL. Bu gelir içeresinden Noter daire kirası, personel ücreti, TNB aidatı, SSK, Kırtasiye, vs giderleri karşılar. Elde kalan miktarsafi gelirdir ve bunun üzerinden de gelir vergisi ödenir. Az önce saydığımız giderlere çocukların eğitim masrafları veya demirbaşa kayıtlı olan aracın benzin faturaları da girebilir. Yani gider ne kadar olur onu da ortalama olarak söylemek çok mümkün değil. İstanbul gibi büyük şehirlerde ise yıllık gayrisafi geliri 2 milyon YTL. üzerinde olan Noterliklerde mevcuttur.

oracle2841
Memur
02 Aralık 2008 08:14

2 sınıf noterde gayrisafi gelirin 1/3 ü kalır mı sizce safi gelir olarak?

hgksl
Daire Başkanı
02 Aralık 2008 08:21

Biraz daha fazlası kalıyor benim görev yaptığım yerde. Gelir vergisi ödendikten sonra bile gayrisafi 'nin %50 si gibi kalıyor.

oracle2841
Memur
02 Aralık 2008 14:07

tşkler....

esra38
Aday Memur
19 Aralık 2008 13:27

mrb benimde birkaç sorum olacaktı

birkaç gayrimenkul 6 kardeşe miras kaldı diyelim

herkes kendi payını noterde tasdiklemak zorunda mı ? eğer öyleyse işlemleriçin gerekli zaman ve masraflar nelerdir ?

efe can
Aday Memur
20 Mayıs 2009 13:44

Kardeş banka kredi kartımı noter'den protesto çekerek kapattırabilir miyim?

Karaoğlan_06
Aday Memur
22 Mayıs 2009 14:11

slm usta benim bir problemim var yardımcı olursansevinirim.her hangi bir noterde yapılan araç satışı başka bir noter tarafından bilinebilirmi(sisteminde görebilirmi)

oracle2841
Memur
14 Ağustos 2009 15:27

7500 sıra numarasına kadar başvurular kabul edilmeye başladı hiç yoktan iyidir demi....

serdengecdi48
Şube Müdürü
17 Ağustos 2009 23:23

iyi akşamlar arkadaşlar , devlet memuruyum geçen sene bir araba satın aladım satın almak için izmirde ki araç sahibinden araç alması için izmirli birine araç alımı için vekalet verdim ilk defa araba alıyordum.geçen gün araçta problem çıktı meğer araçta ihtiyati tedbir kararı varmış üstelikte bana başka arç göndermişler yani ruhsattaki şase numarası ve motor numarasıyla gelen araçtaki motor şase numarası uyumlu değilmiş. bu halde vizeden geçti araç taa ki arabaya yedek anahtar çoğaltmak için fiat yetkili servisine gidinceye kadar. serviste anahtarı ruhsataki şase numarasına göre istediler gelen anahtar aracı açmadı..sonra kaputu açıp şase numarasını kontrol ettiler şase numarası ruhsattaki ile tutmuyordu sonra motor numarasına baktılar oda uymuyordu..araçtaki motor şase yi girip sorguladığımızda araca 2005 yılında araç sıfır alınmadan 1 gün önce rahin koymuşlar ve icra ve ihtiyati tedbir kararı olduğunu öğrendim.sonra karakola gidip dolandırıldım deyip arabayı karakola teslim ettim onlarda otoparka çekip bağladılar.adamlardan şikatçi oldum.benim bindiğim araç meğer benim araç değilmiş.benim ruhattaki motor şase yi girince de bir rent firmasında bir araç görünüyor.bu ruhsattaki araçla bindiğim araç aynı firmanın mış acaba ruhsatlarımı karıştırdıla yada bile bile herif nasılsa bunlar araçtakiyle ruhsattaki numaraları kontrol etmezler diye icralık arabayı temiz olan arabanın ruhsatıylamı bize gönderdiler bilmiyorum.üstelik hala bankadan çektiğim krediyi ödüyorum memur maaşımızla zorla bir araba almıştık.araba albea..aldığım galericiye gittim hallederiz deyip duruyor..bu konuda tavsiyeleriniz var mı? birde başta dediğim gibi vekalet vermiştik adamlara bu vekalette süre sınırlaması yok adıma araba alımı trafik işlemleri falan yapabilir diye yazıyor bilirsiniz. 4 kişiye vermişiz biri almış bundan sonra da alımyapabilirler mi bu adamlar.vekaleti kargoyla yolladık noter satışıyla beraber vekaletin aslınıda geri yolladılar.fotokopi çektirmişlerse yine ömür boyu benim adıma alım yapabilirler mi.vekalet verirke bunların adresi tc no su yazılmamıtı..şimdi azilname için notere gittim illa adresleri lazım dedi .. bu heriflerden şikayettçi olduk tanımaığm bu adamların adreslerini nasıl bulcam fotkopisi varsa elelrinde bu işlemleri yapabilirler mi lütfen yardım edin.ALLAH razı olsun yardımlarınızdan dolayı çok mağdur oldum kaç gündür bişey olacak diye uyku uyuyamıyorum.ellerinizde öper 4 yaşında oğlum var baba arabamıznerde diyr ona cevap verememeğemi üzülürsünüz, bindiğim arabanın benim olmadığına mı,ruhsattaki aracın kimde olduğunu bilememk mi çok zor..teşekkür ederim.

sondüzlük
Aday Memur
24 Ağustos 2009 00:11

arkadaşlar güldürmeyin 3 yıldır takip ediyorum noter atamalarını 6000 lerden 7000 küsürlere fırladı ben 20000 küsürlerdeyim 3 yılda 1000 kişi attıysa bana 35 yıl sonra gelse yaşım 64 olacak 65 noter olarak emekli olmak zorundayım

noter atamalarında sıra verilmeden önce birisi bile 0 sıradan noter oldu 5000 sırada ki noter adayı 65 kadar noter olabiliyor hakim olmak icin 30 sınırı noter olmak icin 64 yaş sınırı var tabi 65 emekli oluyorsun

en azından sırası gelipte başvurmayan bir kişi hakkını kaybetse hayır malesef kaybetmiyor sanki işlerim kötü giderse noterlige başvururum diyebiliyor

sonuc : mevcut noterlik yasası günümüz koşullarından uzak eskimiş bir yasa

genclere kesinlikle bu yasa tıkanmış 7000 den kücük sıralı adaylar icin garanti 2. meslek

en gec noter zaten 40 küsür yaşlarında olduguna göre

yorumsuz..................................

kaberdeyyy
Aday Memur
26 Ağustos 2009 03:35

neden noter olmak istiyorsunuz ki? Hiç bir işlem yapmadan milyar kazanmak için mi ne kadar haklı bi kazanç dimi? akıl ermiyo bu kazanca ve halen gözleri doymuyo...

DEVRİM-
Kapalı
03 Eylül 2009 16:12

merhabalar üniversiteye yüksek lisans başvurusu için arkadaşıma vekalet verdim.daha doğrusu yedekte kalmıştım yedeklerden yerleşmek için beni aıma dilekçe verecekti; ama üniversite kabul etmemiş. duyurularında şahsen diye bi ibare koymuş ve vu ibareyi vekaletimi kabul etmemek için kulanmış. bildiğim kadarıyla hangi şartta olursa bi kuruma vekaletle başvuruluyorsa ne olursa olsun vekalet verildikten sonra vekalete itiraz etme hakkı yoktur . yanlış biliyorsam düzeltin. ama doğruysa hukuki olarak ne yapabilirim. yada bu durumun hukuki yükümlülüğü nedir.

DEVRİM-
Kapalı
03 Eylül 2009 19:19

güncel

optiman
Aday Memur
15 Eylül 2009 21:53

İyi günler,

Üniversite çıkış belgemin noter tasdikli sureti var elimde. Bu belgenin bir zaman aşımı süresi olur mu ?

kaberdeyyy
Aday Memur
18 Eylül 2009 12:45

genellikle sureti vereceğiniz yere bağlı ,normalde zaman aşımına uğramaz ancak sureti vereceğiniz yerin isteğine bağlı olarak değişir.Yani yakın bi zamanda onaylanmış surette isteyebilir,eskisinide kabul edebilir.

mavihuzur
Memur
15 Aralık 2009 19:58

Sıfır araç aldım plakayı farklı ilden almak istediğim için bayi vekalet vermemi söyledi.Notere gittim sıfır araç aldığımı belirtip palaka işlerini takip için vekalet verceğini söyledim.Hazırladığı kağıtta alım satımla ilgili bir ibare vardı ve en son bitişide vekil tayin ediyorum yazıyordu.Aklıma takıldı ben alım satım için değil sadece palaka takipi ve temini için vekalet verdim.Her halde noterin formatı bu deyip imzaladım.İşin kötü yanı vekil verdiğim kişi bayinin verdiği bir isim tanımıyorum.İçim içimi yedi :) duramadım.Noteri aradım anlattım her seyi bayan inceledi,bunu tescil belgesi olarak düzenlemişiz alım satım yapılamaz rahat olun dedi.İşleri yoğun diye fazla tutmak istemedim.Eee peki o zaman neden alım satım yazıyordu orda yaa :(

mavihuzur
Memur
16 Aralık 2009 13:25

Bir yardım :)

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi