Editörler : crops35
10 Aralık 2011 21:49

PTT A.Ş.

PTT HAKKINDA HERŞEY....

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, PTT?yle ilgili aldıkları radikal kararı açıklayarak, önümüzdeki yıl PTT?nin, PTT A.Ş.?ye dönüştürüleceğini söyledi. Avrupa Birliği kararına göre AB ülkeleri arasında 2012 yılı sonuna kadar PTT?sini özelleştirmeyen ülke kalmayacak.

Bakan Yıldırım, PTT Kanunu?nda özelleştirme olmadığını ifade ederek ?PTT?yi KİT olmaktan çıkarıp şirkete dönüştürüyoruz. Ücret bakımından ne kadar çalışırsan o kadar ücret alırsın. Şimdi sınırlama var. İster çok çalış, ister az çalış ücrette farklılık yok. Özlük haklarını daha da iyileştirecek bir husustur? diye konuştu.

PTT?nin Özelleştirlmesi İçin Bugüna Kadar Yapılan Çalışmalr ise kısaca şöyle ;

Hükümetin Eylül ayında çıkardığı 399 sayılı KHK?de PTT çalışanlarıyla ilgili bir düzenleme yapıldıve sözleşmeli personelin hangi hallerde sözleşmesinin fesh edileceği 399 sayılı KHK?nın 45?inci maddesinde düzenlendi. Böylece personel açısından anonim şirket yapısına uygun hukuki bir zemin sağlandı. Bakanlık halen PTT?nin A.Ş.?ye dönüştürülmesiyle ilgili bir kanun taslağı üzerinde çalışıyor. Taslağın yakın zamanda Meclis?e sevkedileceği belirtilirken, taslakta PTT?nin tekel hakkı ?ağırlığı 200/150 gramı aşmayan yurtiçi ve yurtdışı haberleşme gönderilerinin kabulü, toplanması, işlenmesi, sevki, dağıtımı ve teslimi? şeklinde tarif edilerek sınırlandırılıyor. PTT A.Ş. nin yeni yapılanmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?na tabi çok sayıda personele de ?sözleşme? önerileceği, kabul etmeyenlerin havuza alınacağı belirtiliyor. Vatan gazetesi haberine göre Emekliliği gelenlerin biran önce emekli olabilmesi için tazminatların yüzde 30 daha fazla ödenerek emekli edilmeleri sağlanacak.

kuadropol
Memur
11 Aralık 2011 11:26

PTT A.Ş. nin yeni yapılanmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?na tabi çok sayıda personele de ?sözleşme? önerileceği, kabul etmeyenlerin havuza alınacağı belirtiliyor.

Tüm Müdür ve üstü kadrolara sözleşme teklif edilecek kabul etmeyenler Havuza alınacak ve yerlerine A.Ş. personeli atanacak böylece yönetim kademesinin tümü Şirket elemanı haline dönüştürüldükten sonra sıra 399/2 sayılı personele gelecek yerlerine A.Ş. personeli alındıkça veya 399/2 personelden A.Ş. ye ait sözleşme imzalayanların sayısı arttıkça havuza gönderileceklerdir. bu durum Ziraat Bankasındaki hale gelinceye kadar devam edecektir şuanda Ziraat Bankası Devlete ait bir A.Ş. dir ancak 657 veya 399/2 tabi personel bulunamamaktadır.

keskeolsa
Şef
11 Aralık 2011 16:21

ne kadar bir süreyi alır bu 399 lar için.ben 60 gün içinde hersey olup bitcek duydum

kuadropol
Memur
11 Aralık 2011 17:35

öncelikle yasa henüz meclise sevk edilmedi

yasa çıktıktan sonra ilk etapta müdürler havuza alınacaklar benim tahminim 1 yıldan önce 399/2 lere havuz hakkının tanınacağını sanmam çünkü öncelikle şirket elemanı istihdam edilmesi gerekmektedir.

mrd
Daire Başkanı
11 Aralık 2011 17:58

399/2' yi de umulur ki havuza alırlar. Ama henüz bi gelişme yok!

orto_bjk
Şube Müdürü
11 Aralık 2011 22:46

şu yasa bir meclise girseydi artık yarabbi bu kadar dedikodunun döndüğü ve zerre gelişmenin olmadığı bir şey görmedim. tam bitti derken yenir bir duyum yeni bir fısıltı tekrar sahneye konuluyor. inşallahhh bir an önce aş olur nolursa olsun diyoruz. 657li müdürlere gelirse böyle bir talep çocugun kabul edecveğini düşünüyorum. çünkü olumsuz bir durumda çoğu emekiliğini ister çoğunun da emeklilik yaşı dolmuş genç müdürler haricinde. ama dediğim gibi nolursa olsun bu durumdan daha iyi olacagına eminim..

ulashserdar
Daire Başkanı
12 Aralık 2011 13:38

ben ptt de memurum sanırım 399/2 cetvele göre çalışıyoruz galiba bu durumda başka kurumlara atamam gerçekleşirse maaş konusunda mevcut maaşta herhangi bir f-gerileme olmayacak ama atandığım kadro maaşları benim maaşıma gelinceye kadar zam alamayacaz diye biliyorum. doğrumu?

ayrıca havuz atamalarında il değişikliği mecbur bırakılacakmı yada bu kurum seçimi konusuna göremi değişecektir. cevaplarsanız sevinirim

kuadropol
Memur
12 Aralık 2011 16:12

399/2 ye tabi olarak çalışanlarda maaşlarında herhangi bir düşüş olmadan diğer kurumlara geçeceklerdir ancak emsalleri gelip onlara yetişinceye kadar gelecek zamlardan faydalanamayacaklar

havuza alındıktan sonra kurum tercihi yapılamamakta ancak 3 şehir tercihi yapılmaktadır tercih edilen bu üç şehirden herhangi bir kamu kurumuna devlet personel başkanlığı tarafından ataması yapılır

m.carleone
Şube Müdürü
12 Aralık 2011 16:47

bu dediklerinz ne zaman olacak ya da olacak mı??

kuadropol
Memur
12 Aralık 2011 22:02

elbette olacak ama şu tarihte olacak dememiz zor dediğim gibi öncelikle kanunun mecliste yasalaşması ve a.ş. personelinin alınması gerekmekte onlar alındıktan sonra 399/2 ler isteseler dahi aynı statü ile çalışmalarına izin verilemez daha öncede olduğu gibi Türk Telekom ve ziraat bankalarında örnekleri mevcuttur.

bürocu_cerkez
Aday Memur
13 Aralık 2011 01:45

5 yıldır bu kurumda çalışıyorum, ptt de çalışanın lehine hiçbirşey olmaz. keşke olsa ama olmaz.

kuadropol
Memur
13 Aralık 2011 12:07

Arkadaşlar bu olay leh veya aleyhle ilgili bir durum değil burada kazanılmış bir hak var ve eninde sonunda tüm personele havuz hakkı tanınmak zorunda ama bu hemen olacak bir olay değil yasa meclisten çıktıktan sonra bu süreç başlayacaktır.

kuadropol
Memur
13 Aralık 2011 20:18

.

ulashserdar
Daire Başkanı
15 Aralık 2011 15:01

Arkadaşlar gerçekten çok sıkıntılı bir dönem bizleri bekliyor gibi anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanarak hakkımızı aramamız gerekecek. bana kalırsa sendikaların görevlerini yerine getirme zamanı

türk haber sen- birlik haber sen-kesk kesinlikle üzerine düşen görevleri yapmak zorundadır. bizler bu sendikalara üyeyiz. kesinlikle sendika üst yönetimlerinden bilgi isteyelim. ve torpil olmaksızın hak yenmeksizin haklarımızın korunmasını istemeliyiz.

le_kiro
Memur
15 Aralık 2011 17:05

ulashserdar sıkıntıları açarmısın biraz mesela ne gibi şeyler bekliyor ptt çalışanlarını a.ş. sürecinde.

İncir reçelim
Kapalı
15 Aralık 2011 17:09

ne bekleyeek öyle havuza vermezler hemen iyice süründürürler adamını bulan gider adamını bulamayan sürünmeye devam eder.nerden girdik bu kuruma anlamadım ki

kuadropol
Memur
15 Aralık 2011 20:54

henüz ortada kanun taslağı dahi yokken ümitsizliğe kapılmak yersiz Meclise gelecek taslak netleşsin ve elbette ardından kanunlaştıktan sonra olumsuzluklar var ise ozaman konuşulabilir bunlar daha öncede söylediğim gibi 399/2 ye tabi hiçbir personeli kazanılmış hakkı elinden alınamaz A.Ş. de çalışmak istemeyenler diğer kurumlara gönderilecektir ayrıca kim bilir belki PTT üç parçaya bölünecek olursa belki ozaman rahat bir kurum dahi olabilir. :))

emec
Aday Memur
15 Aralık 2011 21:17

399/2 ne oluor yani ben 2009 da girdim bu 399/2 ye mi tabiyiz.? yeni girenlerin farklı demişlerdi

hasan0505
Kapalı
15 Aralık 2011 22:05

emec sen ne mal adamsın hangi kanuna tabi calıstıgını bile bilmiyosun işte senın gibi salaklar yuzunden insanlar haklarını alamıyo

kuadropol
Memur
16 Aralık 2011 13:19

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Arkadaşım KİT lerde iki tür kadro vardır müdür ve üstü kadrolar 657 (399/1) tabidirler

müdür altındaki tüm unvanlar ise 399/2 ye tabidirler hangi tarihte girmiş olursan ol fark etmez.

kuadropol
Memur
17 Aralık 2011 08:48

.

Toplam 6226 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi