Editörler : supporters.
13 Mart 2014 14:13

THY Uzman Yard. 2014

Forumda bu ilanla ilgili sayfa bulunmadığı için bu konuyu açtım. Thy Anonim Ortaklığı hakkında kamuoyunda, idari yapısı itibariyle hem özel sektör hem de kamu sektörüne aitmiş gibi bir algı var. Bununla ilgili faydalı olabilecek bilgileri paylaşayım:

THY, 1984 yılında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 60 milyar TL sermaye ile Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne geçti. 1990 yılında 700 milyar TL sermayeye ulaşan THY, Kamu Ortaklığı İdaresi'ne bağlandı. Günümüzde T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlı olan THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir.
THY'nin bakım ünitesi, 2006 yılında THY Teknik Anonim Şirketi adı altında ve %100 sermayesi THY A.O.'ya ait olmak üzere ayrı bir yapıya kavuşmuştur.
THY AO ile Teknik AŞ toplamda yaklaşık 15.737 kişilik bir işgücüne sahiptir.
Ayrıca Antalya merkezli SunExpress havayolunda Lufthansa ile %50-%50 ortaklığı ve Saraybosna merkezli B&H havayollarında ise %49 ortaklığı vardır.
Ankara merkezli AnadoluJet havayolu markasının da sahibidir.
24.04.2007 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul, THY tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Toplam şirket hisselerin %50'den fazlasının özel mülkiyette olduğu bir ortamda yapılan Genel Kurul sonucunda, Franklin Templeton Investments adlı yatırım fonu, THY Yönetim ve Denetim Kurulları'na ikişer adayını seçme imkânına sahip olmuştur.

Sınavın İlanı 20 Şubatta Thy'nin web sayfasından yayımlanmıştır:

THY A.O. Uzman Adayları Arıyor
Genel Özellikler:
T.C. vatandaşı olmak
Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak
Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış, en az 1 yıl tecilli veya muaf olmak
01.01.1988 ve sonrasında doğmuş olmak (Yüksek lisans mezunları için 01.01.1986 ve sonrasında doğmuş olmak)
En az 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve işletme fakülteleri veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı fakülte veya yüksek okullardan mezun olmak.
İyi derecede İngilizce bilmek (THY A.O. tarafından yapılacak olan İngilizce sınav ve/veya mülakatında başarılı olmak). İkinci yabancı dil tercih nedenidir.
Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol
Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir.
İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.
İlan, yeterli sayıda başvuru alınana kadar yayında kalacaktır.

Konuyu Kpss-A grubu kategorisinde açmamın sebebi, a grubuna hazırlanan ve kariyer meslekleri kendisine hedef seçen arkadaşlarla bu uzman yardımcılığı ilanına ilgi gösterebilecek kişilerin yakından ilgili olmasıdır.

Sınav öncesi ve sonrası fikirlerimizi buradan paylaşabileceğimiz seviyeli bir başlık olması dileklerimle...

Espert0
Şef
13 Mart 2014 14:17

Yazılı sınavla ilgili dün gece mail, bu sabah da sms ile bildirim yapıldı.

Sınav yeri İTÜ İşletme Fakültesi Harbiye Mh. Şişli olarak belirtilmiş

CHANTEL
Aday Memur
13 Mart 2014 14:46

Teşekkürler konu için, mesaj bana da geldi. Otogardan oraya nasıl ulaşabilirim?

TED-talks
Aday Memur
13 Mart 2014 15:19

başvuruda bulunabilmiş arkadaşlar THY ile igili ilan memurlar.net'e 6 mart günü verildi ve 7 Mart günü THY ilanı kaldırdı. Bu ilan THY'nın sitesinde hangi gün yayınlanmıştı merak ettiğim bir konudur , cevaplarsanız sevinirim.

TED-talks
Aday Memur
13 Mart 2014 15:23

kusura bakmayın konuyu açan arkadaş altını çizerek belirtmiş şimdi gördüm.başarılar!

tubbitubbitu
Aday Memur
13 Mart 2014 17:15

Merhaba

Kazananlar Uzman olarak istihdam edilecek diye anlamıştım, uzman yardımcısı alımı mıydı bu?

misstubi
Aday Memur
13 Mart 2014 17:17

Arkadaşlar Merhaba,

misstubi
Aday Memur
13 Mart 2014 17:19

Arkadaslar Merhaba,

Ben 16 marttaki sınava davet edildim. Fakat genel yetenek ve ıngılızce sınavı nasıl olacak zor mu kolay mı? Bilgisi olan var mı?

misstubi, 10 yıl önce

Arkadaşlar Merhaba,

CHANTEL
Aday Memur
13 Mart 2014 18:06

16 martta itu deki sınava ankaradan gidecekler varsa birlikte gidebiliriz

afutku
Şef
13 Mart 2014 19:21

özlük hakları maaşları ne kadardır bilen varmı arkadaslar

morocco
Aday Memur
14 Mart 2014 16:50

asıl konu bu zaten. özlük hakları ve maaş düzeyi? bilen birilerinin cevaplaması iyi olur

afutku
Şef
14 Mart 2014 19:07

beklıyoruz ....

perilita
Aday Memur
15 Mart 2014 13:14

Itu'deki sinava ben de izmir'den geliyorum..

pnrsltn
Şube Müdürü
15 Mart 2014 22:59

Şaka gibi ama çok heyecanlıyım.Bu sınavda böyleysem mülakatta-ki girebilirsem-nasıl olacağım Allah bilir.

Espert0
Şef
16 Mart 2014 15:53

Genel yetenek tam bi faciaydı, Ingilizce ne kadar kolaysa GY'den de o kadar kasmışlar resmen..30'lara kadar geldigimde görevli son 5 dakkika kaldı deyince bi kac tane daha yapıp kalanları salladım :) GY den baraj kac olur fikri olan var mı?

perilita
Aday Memur
16 Mart 2014 22:11

yaaaa acayip zordu gy.. aslinda zor degildi, o sureye yetistirmek imkansizdi. 60 soruya en azindan 30 dakika verselerdi, yine bi derece yetisirdi..ingilizce ona göre cok coook iyiydi hatta zamanim artti.. neyse hayirlisi olsun hepimiz icin...

perilita
Aday Memur
17 Mart 2014 12:04

bence sinavin baraji 20-25 falan olur.. tabi bu benim izlenimim..

pnrsltn
Şube Müdürü
17 Mart 2014 17:20

Arkadaşlar şu var ki,ingilizce kime sorsak kolaydı diyor.Tabi zor gelenler de vardır.Zira seçici sorular da vardı.Ancak korkarım gy doğrularımızın yüksekliği daha çok önem arzediyor burada.

Tabi bu kendilerinden yapılmış bir açıklama değil.Ama dışarıdan baktığımızda bunu görebiliyoruz.Ayrıca ingilizce sonlara doğru zorlasa da bence başarılı bir sınavdı.YDS den çok daha iyiydi.

pyrz27
Aday Memur
18 Mart 2014 13:08

Arkadaşlar Sizce kaç dogru mülakat getirir

glzltn
Aday Memur
21 Mart 2014 13:47

sonuç ne zaman acıklancak merak edıyorum

rerererarara
Aday Memur
21 Mart 2014 15:23

geçmiş sayfalarda yazılanlara göre 2012-2013 sınavları içinde 1 ay denmesine rağmen 15 gün sonra açıklanmış. bence en erken ihtimalle haftaya açıklanır.

Toplam 112 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi