Editörler : E.Kayı Han

27 Kasım 2009 23:10

Gizlene Tarihi Gerçek : Atatürk'ün Hayatını Dersimli Biri Kurtardı

Gizlene tarihi gerçek: Kutu Deresi mevkiinde yolu kesilir, BENİ ÖLDÜRECEK MİSİNİZ?

27 Kasım 2009 / 10:58 Onur Öymen'in Dersim gafıyla bir dönemin gerçekleri yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı.. Gündemden düşmeyen Dersim olaylarına ilişkin bir anektod da Güneri Civaoğlu'ndan geldi. Civaoğlu, Milliyet'teki köşesinde Atatürk'ün unutamadığı Dersim anısına yer verdi..

ATATÜRK'ÜN DERSİM'E SEVGİSİ

Atatürk?ün kurduğu CHP?den Alevileri koparmak için bir planın sayfaları beklenenden önce açıldı. Onur Öymen?in amacını aşan sözleri istismar edilerek, senaryonun uygulanmasında takvim yaprakları öne kaydırıldı. Oysa acısı büyük olan Dersim olayları bağlamında farklı gerçekler de var. Örneğin... Atatürk?ün Dersim?e olan özel yakınlığı ve sevgisi... Anlatayım...

BENİ ÖLDÜRECEK MİSİNİZ

Erzurum Kongresi sonrası Mustafa Kemal Sivas?a geçecektir. Sarayın emriyle Elazığ Valisi Galip Bey, Dersim?in en güçlü isimlerinden Haydar Ağa?yı çağırır. Ona yüklüce bir para verir. Görevi, Mustafa Kemal?i pusuya düşürmek ve öldürmektir.

Vali Galip Bey bu görevi verirken yanında bugünlerin de güçlü politik isimlerinden birinin dedesi vardır. Mustafa Kemal yola çıkar, ?Kutu Deresi? mevkiinde otomobili Haydar Ağa ve silahlı adamları tarafından çevrilir. Mustafa Kemal, vakur bakışlarla onları süzer ve ?Kastınız beni öldürmek mi?? mealinde bir soru sorar.

HAYIR PAŞAM

Haydar Ağa, ?Hayır paşam, bunu vermektir, mücadeleniz için lazım olur? diye yanıtlar ve Elazığ Valisi Galip Bey?den aldığı yüklüce parayı sunar. Mustafa Kemal duygulanır. Teşekkür eder.

AĞA ANKARA'YA GEL

Ankara sürecinde Mustafa Kemal, Haydar Ağa?yı Ankara?ya davet eder ve Dersim Mebusu olmasını ister. Haydar Ağa, teşekkür eder ama öneriye şöyle cevap verir: ?Biz buranın toprağına, dağına, çiçeğine, kuşuna alışmışız. Ankara?da yaşamam zor ama sana kardeşim Diyap?ı göndereyim. Kabul edersen, Dersim Mebusu o olsun.? Ve böylece Diyap Ağa, Dersim Mebusu olur. Atatürk, Diyap Ağa?ya daima özen ve ilgi gösterir. Üstü açık Mercedes makam otomobilinde Mustafa Kemal Atatürk?ün yanındaki o ak sakallı heybetli adam, Diyap Ağa?dır.

ATA, DERSİM?E GÜVENİRDİ

Mustafa Kemal, yakın çevresinde 6-7 Dersim kökenliyi mutlaka bulundururdu. Diyap Ağa, Mehmet Bey, Binbaşı Hasan Hayri Bey (sınıf arkadaşı olan Hasan Hayri Bey?in Atatürk?ü çok üzen dramını aşağıdaki satırlarda yansıtacağım) Girnevikli Hüseyin Ağa...

Bektaşi babası olan Albay Ragıp Bey ve gene Bektaşi babası olan Doçent Bedri Noyan ise Atatürk?ün özel doktorlarıydı.

Oda hizmetlisi Bektaş Çavuş da (Mustafa Timisi?nin kayınpederiydi) Aleviydi. Aleviler ve Dersimliler Atatürk?ü severlerdi.

Duvarlardaki Hazreti Ali?nin resimlerinin yanında Atatürk fotoğrafı da asılı olurdu. Atatürk?ün emriyle Dersim?e köprüler kurulmuş, yollar açılmış, okullar yapılmıştır.Hepimizin yüreğinde acısı olan Dersim olaylarına gelince...

DERSİM OLAYLARINDAN ATATÜRK'ÜN HABERİ YOKTUR

Dersim ve dolaylarında toprak azdır. Hatta Atatürk bu nedenle Dersimlilere daha fazla toprak olanaklarının yaratılması emrini de vermiştir. Ancak... Dersim?den, civardaki iller ve özellikle Erzincan?dan şikâyetler vardır. O civar vilayetlerin milletvekillerinden ?Dersim?den gelip hayvanlarımızı alıyorlar. Bunları devlet tedip etsin? gibi öneriler gelmektedir.

İsmet İnönü ve Mareşal Fevzi Çakmak, Dersim coğrafyasında düzenin sağlanması işini üstlenir. Onlar da harekât için Şükrü Paşa?yı görevlendirir. Ve ne yazık ki, hepimizin yüreklerini dağlayan çok acı bir silahlı operasyon yapılır.

Bugün hâlâ izleri derin olan bir dramdır Dersim halkının maruz kaldıkları...Araştırmalardan ve birinci ve ikinci nesil ağızlardan dinlediğim kadarıyla, Atatürk?ün ?amacını çok aşan? ve çocukları, kadınları da kapsayan ölümlerden bilgisi yoktur.

İDAMLARI DURDURUN

O kadar ki... Sonunda güvenilir biri tarafından ?Paşam, sizin çok sevdikleriniz, yakın bulduklarınız idam ediliyor? diye bir uyarı alır. Gerçekten 3 önemli isim için idam sehpaları kurulmuştur. Bunlardan biri, sınıf arkadaşı Binbaşı Hasan Hayri Bey?dir. Diğeri Kâreli Mehmet Bey?dir. 3?üncüsü ise Hz. Muhammed soyundan bir Alevi dedesidir. Atatürk, ?Derhal durdurulsun? emrini verir. Ama... Ne yazık ki çok geç... Hasan Hayri Bey ve Kâreli Mehmet Bey infaz edilmişlerdir bile...

ALEVİ DEDESİ İDAM EDİLMEMİŞTİR

İlginç bir ayrıntı var. Önce Peygamber soyundan Alevi dedesi idam edilecektir ama Hasan Hayri Bey, ?Ben senin idamını görmeye dayanamam. Önce beni assınlar. Sen duamı yap? demiştir. Kâreli Mehmet Bey de aynı isteği tekrarlamıştır.

Atatürk?ün ?durdurulsun? talimatı geldiğinde sadece Alevi dedesi henüz asılmamıştır. Böylece hayatta kalmıştır.

Onun adını şimdilik anmayalım. Kimseyi rahatsız etmemek için kimliğini yazmıyorum. Onun kanını taşıyanlar tarafından adı ve nefesi en güzel şekilde sürdürülüyor

27 Kasım 2009 23:17

işte bütünleştirici bir başlık..

bu olay doğruysa gerçekten sevinirim.

ancak kendini bu ülkeye ait hissetmeyenler buna üzülebilir Seyhanlı:))

seyhanli 001
Kapalı
27 Kasım 2009 23:17

onur öymen bu haberi okuyunca acaba hangi renge bürünür...

mor yeşil mavi?

27 Kasım 2009 23:18

eeene oldu şimdi ATATÜRKÜ kalimala itham edenlere bu yazı gurula sunulur diyorum

27 Kasım 2009 23:20

haftalardır üzerine basarak söyledigim ve atatürkün bu katliamdan haberi olsa idi mümkün degil bunlar yaşanmazdı sözlerimin hala arkasındayım bu yazı gerçektek çok zamanında geldi seyhanlı eline yüregine saglık şimdi konuşun bakalım atatürk düşmanları!!!!!

delal29
Kapalı
27 Kasım 2009 23:21

sadece atatürkün hayatını değil... bu ülkeyi de hem dersimlililer hem kürtler hem de türkler kurtardı ancak gelin de bunu atgözlüğü takanlara anlatın...o yüzden o yüzsüzlerde hiçbir renk değişikliği olmaz merak etmeyin

seyhanli 001
Kapalı
27 Kasım 2009 23:24

nehir allah askına bırak artık şu ÖTEKİLEŞTİRME merakını...

kimsenin birlile bütünleşekle problemi yokkkkkkkkk

bizim yakındıgımız isyan ettiğimiz konu özde değil sözde eşitlikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

kısaca olmayan eşitlik

27 Kasım 2009 23:29

Yahu ben mi ötekileştiriyorum..

Başka bir başlıkta senin bir kandaşın çıkmış ben kendimi bu ülkeye ait hissetmiyorum diyor..

Sen o kandaşına 'neden aidiyet duygun yok' diyeceğine yine bana 'ötekileştiriyorsun' diyorsun!

*Misakçı*
Yasaklı
27 Kasım 2009 23:38

seyhanlı yazı kime ait,kaynak nedir???

ben artık bıktım arkadaşlar bu ülkede anladım ki yaşamadığın hiç bir şeye inanmayacaksın!!!

bizzat görmediğin,bizzat kulağınla işitmediğine bizat etmeyeceksin!!!

hem çileden çıkıyorum artık hemde isyanım günden güne büyüyor..

sebebi ise ne kadar kaynaktan okusam bu olay hepside bu olaylardan Atatürk'ün haberinin olduğuna dair kaynaklardı,ve adresim tek değildi!!!

ne yapılmak isteniyor aleni ortada,

bu ülkede bin görüş varsa bin tanede farklı kaynağa mensup aynı olay var ama hepside farklı anlatıyor..

biri bana sölesin ben o olayları gözümle görmedim,yaşamadım,

ben neye kime inanacağım,

siz neye kime inanıyorsunuz???

ben bugüne kadar yetiştirildiğim,kendimi yetiştirdiğim siyasi doğrulutuda bana önderlik edenlerin yazdıklarına,

sizlerde bugüne kadar yetiştiğiniz doğrultuyu yansıtan kaynaklara inanacaksınız..

peki hangimizin kaynağı doğru bunun teyidini yapacak,doğruluk muhasebesinde alacağın vereceğin mukayesesini kim yapacak..

offf ben ne diyorum ya:((((

**Sinem1919**
Yasaklı
27 Kasım 2009 23:41

takdşr ettim seni seyhanlı...

bende bu bşalığı açmayı düşünüyordum fırsat bulamamıştım,

ilk kez bütünleştirici bir bşalık gördüm:=)

BaHoZ2
Yasaklı
27 Kasım 2009 23:56

TBMM Acılış konusması(1936)

Mustafa Kemal Atatürk:

Dahılı ıc ıslerımızden en muhım bır safha varsa

oda dersım meselesıdır.

dahılde bulunan ıs.. bu yarayı bu korkunc cıbanı ortadan kaldırıp

ve kokunden kesmek ısı her ne pahasına olursa olsun yapılmalı.

ve bu hususta en acıl kararların alınması ıcın hukumete tam ve genıs salayeler verılmelıdır.

siz ne anlıyorsunuz bu konusmadan.. :))

esen .
Yasaklı
27 Kasım 2009 23:58

Ya sanki,

Dersimde insanlar hiç vahşice öldürülmemiş, üzerlerine kimyasal bombalar yağmamış, çoluk, çocuk, kadın, isyan eden etmeyen demeden yok edilmemiş gibi Dersim katliamı aklanmış da,

insanları gelin görüne davet etmişsiniz...

Atatürk zaten o dönemde hastalığıyla uğraşıyordu, hemen hemen bütün kaynaklar ve isyanı bastırmakta görev alan asker de ölmeden önce emri ismet inönünün verdiğini söylemişti,

yeni olarak bilinen tek şey,

atatürkün idamların durdurulması için girişimde bulunmuş olması,

ama,

bu demek değildir ki,

ordaki katliam hiç yaşanmadı..

28 Kasım 2009 00:00

orada yaşanan katliamı herkes tarihten biliyor kimsenin forumda akıl hocalıgı yapmasına gerek yok

DARA daryus
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:02

sen kalk adamın hayatını kurtar sonrada çiban başı sıfatıyla anıl ve katliamlara uğra,yerinden yurdundan ol

serkan4245
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:11

Atatürk ü ölüm döşeğindeyken ismet inönü neden yalnız bıraktı ya da neden yanın da değil di, ya da neden küsler di ve görüşmüyorlardı.

neden çoğumuz ismet inönüyü kürt olarak biliriz.

**Sinem1919**
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:13

neden ismet inönünün çocuklarına Atatürk ömür boyu maaş bağlattı?

serkan4245
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:13

ismet inönü neden Atatürk ün etrafına masonları yığmıştı, İsmet inönü neden Atatürk ün kapattırmış olduğu mason localarını açtırdı.

İsmet inönü neden paraların üzerinden Atatürk resmini kaldırıp kendi resmini koydurdu.

esen .
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:16

neslihan,

sözlerin benim içinse,

herne kadar akıl hocalığına çok fazla ihtiyacın olduğunu düşünsem de bunun sende işe yaramayacağını bildiğimden haybeye bir çaba içinde olmam..

DARA layemın,

atatürk'ün katliamda rol oynamadığını dersim halkının atatürk'ün ölümünden sonra sürekli olarak kendisine saygı duymalarından ve chp'ye oy vermelerinden anlıyoruz..

akisini yapanlar,

bugün kemalizmin tasfiye sürencinde atatürkü karalama kampanyası başlatanların uydurmasıdır,

yoksa dersim halkı aptal değildir,

kendisine katliam eden kişinin resimlerini en azından katliam sonrasında ibadethanlerine asmazlar..

**Sinem1919**
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:17

ismet inönü 2. adam olmayı kabullenmedi birazda bence..

ancak para üzerine resim yapıştırma olayları vs. kanunda zaten yazıyordu..

yani cumhurtbaşkanı olan kişinin resmi basılır diye,

orada hakkını yemeyiniz:)

serkan4245
Yasaklı
28 Kasım 2009 00:20

ama sinemcim ismet inönüden sonra bu ülkeye bir daha cumhurbaşkanı gelmedi mi?

bence ismet inönünün karnı ağrıyormuş. :))

28 Kasım 2009 00:21

senin yorumunu görmedim esen ama bu tarzda devam edersen şıkolmayacak anlaması gereken anlamıştızatend emadem sen böyle söylüyorsun bend ederim ki asıl akıla ve senin ihtiyacın var okey uzatmadan ve seiyeyi düşürmeden kısa keselim mahalle vari tarzda seninle polemige giremem

Toplam 95 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi