Editörler : oto-danisman-expert

Kapalı
14 Mart 2007 01:06

Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş

1.Astsubaylıktan subaylığa geçişte Astsubaylara sadece üç hak veriliyor. Bu sınavı geçmek için ciddi manada hazırlanmak lazım. Üçvş. rütbesindeki iki Astsb.ı kıyaslayalım; biri doğuda iç güvenlik birliğinde, diğeri Ankara'da vardiya usulü çalışmaktadır. Birinin uyumaya dahi vakti ve günlük gazete okuma imkanı yokken, diğeri her istediğine anında ulaşabilmektedir. Vatanın bölünmez bütünlüğü için canını ortaya koyarak çalışan Astsb., malesef dezavantajlı duruma düşmektedir. Sizce bu adil bir durummudur?

2.Muharip sınıflarda subay olmak için genç yaşta olmaya ihtiyaç vardır. Çünkü bir piyade subayı Yzb. rütbesine kadar ciddi manada fiziksel kabiliyete ihtiyaç duymaktadır. Yardımcı sınıflarda, örneğin ordudonatım, levazım, personel gibi sınıflarda ise fiziksel kabiliyetten ziyade deneyim ve idari kabiliyete ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, yardımcı sınıflar için Astsubaylıktan subaylığa geçişte rütbe tahditinin olmamasını nasıl değerlendirirsiniz?

3. TSK dışındaki diğer kurumların hemen hemen hiçbiri dışarıdan personel alıp yıllardır kurumunda çalışanların başına amir yapmamaktadır. Yükselmeler kurum içinde gerçekleşmektedir.

a. Muharip sınıfların Harp Okulu kaynaklı teminine devam edilip, ihtiyaç olan muharip ve yardımcı sınıf subay ihtiyacının tamamının Astsb. kaynağından temini hakkında ne düşünürsünüz?

b. Dış kaynaktan Subay alımının durudurulup, ihtiyacın Astsb.lardan temini, dış kaynaktan orduya girişlerin Uzman Erbaş ve Astsb.lığa yapılarak ileride yükselmelerine imkan tanınması sizce daha faydalı olurmu?

4. Yüce önder, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurup bizlere emanet ettiği ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canı pahasına mücadele eden ve bu konuda başarı sağlayan, TSK'nin her alanda gelişmesi için fikren ve bedenen çaba sarfeden Astsb.ların rütbesinin ne olduğuna bakılmaksızın ihtiyaç duyulan sınıflarda Sb.lığa nasbedilmesi konusunda ne düşünürsünüz?

5. a.Şehitlik mertebesine ulaşmış arkadaşlarımızın Subay olarak terhis edilmelerini ve geride kalanlarının daha iyi imkanlara ulaşmalarının,

b.Muharip gazilerin de subay olarak terhis edilmelerini ve daha iyi olanaklara kavuşmalarının fayda ve mahsurları sizce nelerdir?

-Akıl akıldan üstündür. Her insanın, başkalarının göremediği bir ayrıntıyı görme olasılığı vardır. Benimle kıymetli fikirlerinizi paylaşmanızı diliyorum.-

TEŞEKKÜRLER

ali nas
Yasaklı
15 Mart 2007 22:01

bence çok haklısın kuleci88 kardeşim.elbette haksızlık çok.

bencede teklif ettiğiniz konularda 1'i hariç hepsine katılıyorum.

oda terhis konusu.abi ölürken neysem o statüde terhis olmak isterim.muharip gazi kardeşlerimiz içinde sırf daha iyi şartlarda olsunlar diye böyle bir şey olmasını düşünmek bile istemem.çünkü şehit ailesi ve gazilerimize verilen haklar TÜRKİYE şartlarında gayet iyidir.subay terhis belgesinde üçvş.a ütğm. mi diyeceğiz.kd.bçvş.yzb. yapacağız.yok abi bunu geç.diğerleri gayet güzel.

typhoon
Aday Memur
17 Mart 2007 18:50

Evet görüşlerine çoğunlukla katılıyorum. Subaylık sınavına 3 hakkımı da kullanarak hem de iyi çalışarak girdim fakat kontenjanın sınırlı tutulması (kkk.da yıllık 39 kişi) ve sınıfımın verdiği dezavantaj nedeniyle kazanamadım. çünkü kendi sınıfımda subay kontenjanı yoktu. kapsamın daha da genişletilerek sözleşmeli subay ile kapatılmaya çalışılan subay açığının tecrübeli, profesyonel ve eğitimli astsubaylarla karşılanmasının ordumuz için daha faydalı olacağını düşünüyorum..saygılar..

kaankara
Kapalı
25 Ağustos 2007 09:19

Sn typhoon'a katılıyorum.

Alaylı ve mektepli yaklaşımı yıllardır varolan bir olgudur, Roma lılardan bu yana. Bir sistemin özünü mektepli diye tanımlayabileceğimiz, akademik eğitim üzerine bina edip, kariyerist bir yarış başlatıp kurar ve motive edebilirsiniz. Ancak alaylı diye tabir edilen, asli mektep kıtadır sözüne uyumlu bir mutlak gerçeklik var. Bu potansiyeli bir sübap takıp diğer tarafa enjekte etmek faydalı olur zannımca..

Ama, eğer kıtada yetişmiş veya kendini yetiştirmiş bir astsubayı subaylığa geçirecekseniz, bence, diğer tüm geçişlerdeki hatalı model kullanılmasın. Yani bu mesele aslında bir sicil, sınav meselesi değildir, bu şekilde çözülemez.

Ne demek istediğimi bir örnekle açayım. Sistem yurtdışına birilerini çeşitli görevlere gönderirken, kıdem sıraya, sicile, veya yabancı dil sınavına bakar da, bir tabur veya alay komutanı tayin edeceği zaman, bunlara bakmaz, kişi bazında kimin bu işi yapıp yapamayacağını sorgular ve bilir de..Tabi sorarsın, ula beni yıllardır kıdem sıraya göre hiç bir yere göndermedin de, niye ve nasıl bu makama beni layık görün. Çünkü TSK aslında küçüktür. Herkes herkesi bilir..Tabi yutdışı görev bir maddiyat yönü olduğundan, olayı tamamen bir yönergeye havale edip seçim kaosundan sıyrılıvermek sistemin çözüm şekli..ama iş birlik komutanlığına gelince, onun kıdemi, sırası, takiri, dil notu, boş özelliklerdir, liderlik özelliklerinin yanında..

Kısaca...ehil, yetişmiş, iyiniyetli, disiplinli, çalışma azmi ve gücü sınır tanımayan astsubaylarımızı direk sıralı ortak amir takdiri ve değerlendirmesiyle bir belki kurul kanaatiyle subaylığa geçirmek çok faydalı olacaktır. En azından yedek subaylıkla ya da sözleşmeli subaylıkla kapatılmaya çalışılan eksiklikler, bu şekilde kat be kat daha sisteme uygun, daha akılcı şekilde kapatılabilir.

Artıları yanında eksileri olabilir..objektif kalınamayabilir..A birliğinde layık görülmeyenden daha da kötüsü B birliğinde nasbedilmiş de olabilir bu durumda, ama genel olarak genel anlamda, daha iyi sonuçlar doğurur. Çok duyduk, yaw adam başçavuş ama ne başçavuş tak yüzbaşı binbaşı rütbesini direk baslasın yapar, kralını yapar yaw diye..tabi gelenekler var, bunlara pek dokunmadan, rütbe geçişleri falan ayarlanmalı..

ERDEM006
Aday Memur
25 Ağustos 2007 17:10

MERHABA

GÖRÜŞLERİNİZ ÇOK İYİ. ÖLÜNCE HANGİ RÜTBEDE OLMASI KONUSU TARTIŞILIR. ANACAK ONDAN ÖNCE ASTSUBAYDAN SUBAY OLMANIN NE KADAR DOĞRU BİR KARAR OLDUĞUNU TARTIŞMAK LAZIM. ASTSB.DAN SUBAY OLANLARIN DURUMLARI ORTADA BENCE ÖNCE İNSANLARIN KAFASINDAKİLERİ DEĞİŞTİRMEK LAZIM.YOKSA SEN 40 YILLIK DENEYİME SAHİP OL, ASTSB.DAN SB OL HARP OKULU BİR SB LA MÜMKÜN DEĞİL KIYASLAMASSIN.HALBUKİ MESLEKİ TECRÜBEN ONDAN FAZLADIR. ETİKET ÖNEMLİ. İŞTE BUNUN İÇİN BİZ HALA 50 YIL GERİDEYİZ

zicco80
Aday Memur
26 Ağustos 2007 22:23

haklısınama çözüm....

ERDEM006
Aday Memur
26 Ağustos 2007 23:37

abd başkanının askeri danışmanı erlikten general olan birisi. bizde bırak böylesini astsb. veya astsb.dan sb. olanları komuta katına sokmuyorlar bile. çözüm IRKÇILIK yapmamak. küflenmiş kafaları temizlemek harp okulu kadar astsb. okullarındada yetişenlerin çok faydalı bir personel olacağını bilmek, statü ile ırkçılığı karıştırmamak

dreaming22
Daire Başkanı
30 Ağustos 2007 14:32

bencede sözleşmel subay yerine okumuş.aklı basında virsürü astsubay var..en azından harita biliyolar.:))..anlayan anladı.:))subay olarak terhis edilmeye falan gerek yok bence..astsubayım gurur duyuyorum..

not falan tutuyo ama ben girmeyi hiç düşünmem subaylığa.ingilizce biliyorum.subay olsam zor ihtimaldir ekmeğini yemem..ama astsubaylarda öle değil..sıfırdn başlamam.

ayşe ayşe
Kapalı
30 Ağustos 2007 15:42

jandarma astsubayı ile kkk astsubayı arasındaki farklar ne?

StaffWarrior
Aday Memur
31 Ağustos 2007 00:55

Bölük Astsubaylığı, takım komutanlığı ve astsubaylığı yapmış bir astsubay çok iyi subay olur.Hem de en iyisi olacaktır.Ama bu görevlerde zorluk, çalışamama ve kötü sicil almaya dayalı oldukça fazla olan etkenler kurumda, rahat bölgelerde çalışmış kişilere nasip olmaktadır.Sözleşmeli subaylıktansa astsubay arkadaşları subay yapsınlar.Bence en iyisini yaparlar.

karizmatik34
Aday Memur
31 Ağustos 2007 02:35

bende sana katılıyorum sözleşmeli subaylıktansa muvazzaf astsb.lar subay olmalıdır.

SleepyHollow
Kapalı
31 Ağustos 2007 16:14

astsubaylar subay olmamalıdırlar.

enes_hayrabolu
Şube Müdürü
31 Ağustos 2007 18:06

niye ?subay temel kursunu 1 .olarak bitiren bir arkadaşım var (astsb),şimdi yzb 2 yüksek lisansı var özelden ismini göndereyim araştır istersen .

torpilsizim
Kapalı
31 Ağustos 2007 18:56

sözleşmeli subay alacaklarına astsubayları alsınlar subaylığa ,daha hayırlı olur bence ,neden astsubaylar bunun için dilekçe falan yazıp talepte bulunmuyor...

SleepyHollow
Kapalı
31 Ağustos 2007 19:57

enes hayrabolu ;

subay; suba temel kursunu bitirerek değil, Harp okulu'ndan mezun olarak olunur.

yediveren11
Kapalı
31 Ağustos 2007 20:25

zor dostum zorrrr bu ülkeye okmuş astsubay lazım deyill............ bu ülkede emredersin diyen tek düze motomot düşünen sabit fikirli astsubay lazım birilerinin istediği gibi................

torpilsizim
Kapalı
31 Ağustos 2007 20:35

tabiki harp okulu bitirilerek olur ama basit bi üniversite okumuş insanlarıda subay yapıyorlar artık onları yapacaklarına astsubayları yani hazırlama okumuş astsubayları yapmaları daha mantıklı geliyor bana sonuçta hem deneyim hemde tecrübe onlarda var biraz mantıklı düşünün bencee

teodoris
Aday Memur
31 Ağustos 2007 21:08

Subay sadece harp okulu mezunu olmalı demek; Astsubaylıktan subaylığa geçenlerle, Sözleşmeli subaylarla rekabet etmekten kaçmak anlamına gelmez mi.Alaylı ve mektepli sistem için gerekli olgulardır.Sadece mektepli derseniz, TSK da yeni yeni oluşturulmaya çalışılan rekabet ortamını engellemiş olursunuz.

dreaming22
Daire Başkanı
31 Ağustos 2007 21:15

sleepyhollow..harpokulu bitirerek olunrsa.genelkurmaya başvur.sözleşmeli subay yada astsubaydan subay yapmasınlar.öyle bişey diyosun ki yapılana tamamen zıt.oluyor olckata ilerde.napolyon onbaşılıktan general olmuş bildiğim kadarıyla.önüne subaylık bile olsa bi hedef konulmazsa.hedefsiz astsubaylarla ordu idare edecek demektir.aşın bu konuları.piyadenin en basit kitabının adını bilmeyip etrafına soran subay bilirim ben.her harp okulu bitirende tam bi komutan oluyor diye lanse ettiriyosun.askeri lisede şu kadar saat ingilizce görürdük diyenlerden kaç puan fazla alan astsubay bilirim ben ki:biriside benim.açık olalım yeniliğe.artık bencil değil global düşünelim kılıçta sakındırakta onların olsun hiç bi astsubayın neden bizim yok dedğini sanmıyorum..

dreaming22
Daire Başkanı
31 Ağustos 2007 21:18

subaylara hiç bir kastım yoktur.olmazda.gökten kimse zembille inmedi .zamanında geometri yada türkçe 3 soru fazla çözmüştür benden o askeri liseye ben hazırlamaya girmişimdir.abartmayalım.:))

SleepyHollow
Kapalı
31 Ağustos 2007 21:28

sözleşmeli subaylar;

%99 oranında üniversitelerin örgün eğitim veren fakültelerinden mezun, bir ünvanı olan kişilerden başvuranlar arasından seçilir. örnek: veteriner, bilg.müh, inşaat müh. hukuk uzmanı vs.vs.

kimse bölük komutanlığı için sözleşmeli subay aramıyor.

yukarıda sayılan niteliklere uyan astsubay olmadığından "sözleşmeli subay" olamazlar. astsubaylar, bulundukları statüde kadro görevlerine atanırlar.

Toplam 85 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi