Editörler : Pangaea
12 Şubat 2010 15:50

Muhendis maasları yarıya indirilsin- fazla geliyor

Arkadaslar devlette en cok ezilen ama sesini hic cıkarmayan kesim muhendislerdir. Ogretmenler ve polisler her fırsatta seslerini duyurarak ekonomik durumlarını duzeltti. Benim annem ogretmen, babam muhendis. Eskiden annem ancak babamın 1/3 u kadar maas alırdı. Polislerde öğretmenden az alıyordu. ancak şimdi polisler mühendislere denk maaş alıyor. Ayrıca devlette döner sermaye saçmalığından yararlanan tek kesim olan doktor maaşlarına da %100 zam yapıldı. Doktorun görevi ne? hasta bakmak, Niye maaş alır? hasta baktığı için. Döner niye var? O zaman DSİ, İller bankası, Karayollarındaki mühendislerde o yıl bitirdikleri yatırımın belli bir kısmını alsın. Universite öğretim üyeleride öğrenci harçlarından pay alsın.

Bence mühendis maaşları yarıya indirilsin. Hatta bence maaş verilmesin. Sadece öğlenleri yemek parasına çalışalım.

membernet
Genel Müdür
15 Şubat 2010 10:48

...

membernet
Genel Müdür
15 Şubat 2010 10:55

Mühendislerde belirgin bir eylemsizlik var, kimse bu mesleğe önem verilmiyor ve değeri bilinmiyor ... özel sektörde ve devlette şartlar diğer mesleklere göre gittikçe zorlaşmakta... özel sektörde sürünen mühendis hala bu devirde "devlet dairesinden " uzak durun diyen bir kopukluğada sahip meslektaşlarımızda var... önve birlik olmalıyız ondan sonra hedefe yönelmeliyiz... bir doktor 7 bin-8 bin tl arası geliri beğenmezken, yaz tatili, sömester tatili olan, yarım gün çalışan öğretmenler nerdeyse mühendis kadar ücret kazanmakta... daha sakalı çıkmamış 20 yaşında teğmen olan kişi bile devlette çalışan mühendisi katlamış, 3 ay içinde polis olan biri mühendisi ücrette geçmiş biz hala bir sesimizi duyuramıyoruz... ölü toprağı var üzerimizde, anlamak gerçekten güç...

vözvozvuzvez
Genel Müdür
16 Şubat 2010 22:58

Sevgili membernet

Dediklerine ve de isyanına katılmakla beraber,sanki birazcık abartmışsın,kıyaslama yaparken..

Tamam,mühendis olarak gerektiğinden az maaş alıyoruz,hakettiğimiz saygıyı görmüyoruz,özel sektörde sürünüyoruz bunlar doğru ama,bir öğretmenin,bir teğmenin,bir polisin devlete ataması yapılmış bir mühendis kadar maaş aldığı doğru değil??

İşe yeni başlayan bir öğretmen 1339 tl alıyor,hatta vergi dilimin en yüksek olduğu ayda,1150 net maaş alıyorlar,hadi 200 tl ortalama ekdersleri olsa,ki bu ekderleri yazın 2 ay almıyolar,yani özetle yeni işe başlayan öğretmen maaşı aylık bazda ortalama 1450 ye geliyor(200 tl eksdersle beraber).MKE'de arkadaşım çalışıyor,mühendis kendisi,aylık ortalama maaşı 2250 ye geliyor(vergi dilimlerini de hesaba katarsak),yani bir öğretmenle,devlette çalışan mühendis arasında ortalama 800 tl maaş farkı oluyor,o yüzden maaş konusundaki tabirin yanlış,yani bir öğretmen neredeyse mühendis kadar almıyor..Ayrıca üsteğmen arkadaşım var net maaşı 1850 falan,o da bir mühendis kadar maaş almıyor,keza polisler de 1800-1900 civarında alıyorlar aylık ortalama..

e.e.e
Aday Memur
16 Şubat 2010 23:12

@vözvozvuzvez

Öğretmen maaşlarında birde ek ders ücreti faktörü var.Ek dersle beraber 1700 Tl civarı oluyor maaşları.

Geçen gün bir tv programında doktor maaşlarını eleştiriyorlardı "Uzman doktorun 1500 TL maaş alması bu ülke için utanç verici bir olay" diye üzerine basa basa konuşuyorlardı.Gülermisin ağlarmısın :) Siz hiç 1500 TL aylık alan bir doktor gördünüzmü? Hatta 6000 altında alan bir uzman doktor? Arkadaşlar ben yeni mezun elektrik-elektronik mühendisiyim ve hakikaten mezun olduğumdan beri şoktayım.Bırakın şartları maaşları iş bulamıyorum hiçbir yerde.Allah yardımcımız olsun.

vözvozvuzvez
Genel Müdür
16 Şubat 2010 23:51

e.e.e

Arkadaşım,ailemde öğretmenler var,yani tereciye tere satmaya kalkma!Senin o bahsettiğin ekders olayı değişken bir meblağ,100 tl alan da var 300 alan da var,ben ortalama 200 dedim,ek ders faktörü derken gören de şöyle 2000 tl lik döner sermaye zannedecek!!

Yeni başlayan öğretmen ekders hariç net 1339 alıyor..Bu bahsettiğim rakam ocak maaşı,yani vergi dilimi en düşük maaş grubu,ilk 4 ay 1339 alıyosun yani,5. ay ile 11.ay arası bu rakamdan %5 düş,son 2 ay da %12 düş..

Yani sana şöyle özetleyeyim:

Aylık 200 tl ekders alan bir öğretmenin maaşı ortalama 1450 ye geliyor.Yılda 10 ay ekders alabiliyorlar,hatta 9 ay falan..

Öğretmenin maaşı 1700 e falan gelmiyor yani,ha belki Hakkari'de mahrumiyet bölgesindeki öğretmen maaşı biraz yüksek olabilir,o ayrı..

Biliğin konularda yorum yap,sağdan soldan duyduklarını buraya yazma!

elek-müh
Aday Memur
17 Şubat 2010 07:30

membernet bazı konuda haklı ben askerliğimi asteğmen olarak yaptım ortalama maaasım 2070 TL idi 2008 kasımda bitirdim. teğmenler benim zamanımda 2250 TL alıyordu.( janadarma komando olarak yaptım tabiki 350 TL komando tazmınatı vardı istanbulda )ayrıca benim samimim bi öğretmenarkadasım var onunda maası 1700-1800 arasında degişiyor bununda nedeni ekderslere fazla girmesi ve hafta sonu kurs vermesi okulda..

membernet
Genel Müdür
17 Şubat 2010 09:36

sevgili vözvozvuzvez;

Bilirsin abartmaktan nefret ederim, daha önceki konularda insanların maaşlarını nasıl abarttıklarını bahsetmiştim...

Kamuda öğretmen ile mühendis arasında çok büyük bir maaş farkı yoktur, mühendisin aldığı eğitim, aldığı sorumluluk ve çalışma süresi şartlarına göre sosyal haklar acısından öğretmenin çok gerisindedir... ama daha çok yakınan öğretmenlerdir... öğretmenlerden 1.700 tl ye ulaşan ve geçen maaşlar vardır... Uzman öğretmen ek derslere bu rakama ulaşmaktadır, o kadar eminim ki maaşını bankamatikten beraber çektiğimiz öğretmen arkadaşlarım var, ayrıca ailemde de var... Örnek istanbul gelenbevi lisesi matematik öğretmenleri...

üstelik kamuda 1.900-2.000 tl arası kazanan 657 li mühendislerde var, dediğim gibi yaklaşık olarak öğretmen maaşları mühendis maaşına yaklaştı... tabii dhmi çalışan 3.000 tl yakşlaşan mühendis maaşıda var, trt de çalışıp keza 3.000 tl civarı alanda var yada yabanvcı dil tazminatıyla 200-250 tl arsı diltazmanatı alan 399 lu mühendislerde var, 1200 küsür alan öğretmende var , 1.800 lere dayanan öğretmende var, teknik lise öğretmenleri ise 1.500- 2.000 tl arasında kazanır... Genel olarak kıyasladığımda öğretmen ile mühendisi kıyasladığımda mühendis zararda... bunu belirtmek istedim...

Polis maaşları 2.000 tl civarıdır, doğuda görev yapan polise birde 300 tl civarında tazminat alır, teğmenler yaklaşık 2.100-2.200 tl civarında , üsteğmenler ise 2.400 tl civarındadır. Havacı teğmenler ise 3.000 tl civarı kazanmaktadır, bu rakamlar kafadan atılmış değildir...

Diğer arkadaşın dediği gibi , tv lere çıkıp uzman doktorların maaşları 1.500 tl (gerçeği 1.700 tl) nasıl geçiniyorlar vah vah derken, gelirin minumum 5.000-6.000 tl civarı olduğunu saklamaktadır... toplum salak değil, doktorların nasıl kazandığı nasıl düzeni kurduğu, arka arakaya ev ve araba hatta arsa aldıklarını görüyor... bu yüzden tıp puanları yükseldikçe yükseliyor, zamanında vasat puanlara tıpa girenlerde şimdi para basıyorlar... ama hala ağlamaktalar hala...

Peki biz ne yapıyoruz hiç bişey, birlikte harekette edemiyoruz, her geçen gün sayımız arttıkça hayat standartlarımız düşüyor, üretern değil tüketen bir toplum olduumuzdan sonumuzda iyi gözükmüyor... sonuçta son 15 yılda en çok yıpranılan ve değeri düşen meslek mühendislik oldu...

vözvozvuzvez
Genel Müdür
17 Şubat 2010 14:25

Sevgili membernet

Senle birçok konuda hemfikir olduğumuzu biliyorsun,senin burada yazdıklarını en çok savunan ve de destekleyenlerden birisi de benim,ama öğretmen maaşlarının neredeyse kamuda çalışan bir mühendis kadar aldığı lafına hala karşı çıkmaktayım..Kardeşim öğretmen sana ocak zammından sonra alacağı maaşı ay ay yazayım istersen,kendisi Tokat'ta öğretmendir.Yazacağım rakamlar net maaşlar,ekders hariç yani.

Ocak:1339

Şubat:1339

Mart:1339

Nisan:1339

Mayıs:1339

Haziran:1272(%20 lik vergi dilimne girdi)

Temmuz:1272

Ağustos:1272

Eylül:1272

Ekim:1272

Kasım:1272

Aralık:1272

Yani anlıcan 1300 e denk geliyor,net maaşları aylık ortalama bazda.Ekders olayı da çok değişken benim kardeş 150 tl ekders alıyor mesela,100 tl de alan var 300 alan da var..Ayrıca;temmuz,ağustos aylarında eksders de almıyorlar,ayrıca,sömestr tatilinde,ve yaz tatiline girdikleri aylarda da tam ekders alamıyorlar..

Yani standart bir matematik,fizik,tarih,sınıf vs.. öğretmenlerin aylık ortalama maaşı(yani %85-90 lık bir grup) 1450-1500 civarı,yani sen neredeyse denk demişsin de benim itirazım ondandır,Kitlerde çalışan mühendislerle,öğretmenler arasında ortalama 800 tl maaş farkı oluyor(bu az bir rakam değil)Sizin o bahsettiğiniz 1700 maaşı endüstri meslek liselerinde çalışanlardan bazıları ve de doğuda mahrumiyet bölgelerinde çalışanlar alabiliyor..

Yani demek istediğim öğretmenler 1700-1800 maaş almıyorlar!!Çok cüzzi bir grup o da yukarda saydığım özel sebeplerden maaşları o seviyelere ulaşabiliyor,yani kamuda sözleşmeli çalışan bir mühendis öğretmenin ortalama 1.5 katı maaş alıyor..

vözvozvuzvez
Genel Müdür
17 Şubat 2010 14:36

Şunu eklemeyi de unutmuşum,öğretmenin 1500 tl aldığı yerde,kamuda çalışan mühendisin 3000 alması lazım,bir öğretmen haftada 35 saat çalışıyor,mühendis 45 saat çalışıyor,ayrıca öğretmenlerin 180 gün tatili var,mühendisin tatili ortalama 100 gün,yani basit bir hesapla

1500*1.8=2700 bir de haftalık çalışma saati farkını ekle,kamuda çalışan öğretmen ortalama 1500 kazanıyosa mühendisin 3000 kazanması lazım,veya başka bir ifadeyle kamu da çalışan mühendis 2250 kazanıyosa,öğretmenin 1200 falan kazanması lazım,yani öğretmenlerin maaşımız az diye ağlamasına çok kızıyorum,ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta..

Doktorlar hakında yorum yapmak istemiyorum,yine konu doktor-mühendis maaşlarına dönecek çünki..

HHKORKMAZ
Aday Memur
17 Şubat 2010 16:39

Öğretmen maaşları fazla değil, az bile, tartışmaya gerek yok.

Yeni mezun teğmenler 2000 den fazladır. Ben de 3 ay teğmen olarak görev yaptım.

Meslek kurası oldumuz için 18 gün eğitim aldık. 12 ay yedek subaylığın son üç ayı teğmendim. Kendi maaşımıda biliyorum yeni mezun teğmenleride. Mühendisden fazla. Albaylar profösörden fazla maaş alıyordu. Yani okuyacaksın bilimsel alanda kendini ispat edeceksin ve albaydan az alacaksın acayip bir iş. Doğuda çatışmaya giren askerlere versinler 10 milyar helali hoş olsun. Ama Ankarada masa başındaki albayın ODTÜ deki profösörden fazla maaş alması beni rahatsız etti.

Esas tartışmamız gereken mühendise neden döner semaye yok. DSİ, Karayolları, İller Bankası gibi kamu kurumlarındaki mühendislerde o sene takip edilen yatırımdan prim alsın. Doktorun görevi hasta bakmak ve karşılığında zamdan önce 2000 gibi maaşları vardı. Ama birde üstüne döner alıyorlar. Yeri geliyor bu döner 4000-5000 gibi oluyor. O zaman maaş kaldırılsın. Burda çok haksız bir çifte standart var.

Bundan 20 sene önce öğretmen maaşı mühendis maaşının üçte biriydi.

Polis maaşı mühendis maaşının dörtte biriydi. Çok iyi hatırlıyorum. Şu anda öğretmen maaşı hala az ama ek ders, eğitim öğretim tazminatıyla mühendis maaşına yaklaştı. Onlarında hakkı, helal olsun ama ezilen hep mi mühendis olur.

Bir başka çifte standart ta sağlıkta. Doktora devlet döneri sebil ederken, hemşire, teknisyen gibi kişilere doktorla kıyaslandığında anormal az maaş veriyor. Hemşireler hastanelerde en fazla ezilen kesim. Yani devlet doktorlara marsdan gelmiş ulu insan muamelesi yapıyor. Allahtan kamu kurumunda mühendis değilim. Valla öyle olsa hiç bir işe elimi sürmem. Mütahitlerle uğraş, hakadişlere bak, sorumluluk al, kafayı ye sonra sadece maaş. Doktor hiç hasta bakmasada maaşını alıyor. Hasta bakınca döner alıyor. Oh ne güzel. Kamudaki mühendislerin devlet gözünde zerre kadar değeri yok. Yaptığı işinde değeri yok.

vözvozvuzvez
Genel Müdür
17 Şubat 2010 16:52

hhkormaz

Allah'tan kamuda mühendis değilim demişsin de..Özel sektör de mühendislik çok mu iç açıcı zannediyosun?Hiçbir iş garantin yok öncelikle,sigortan eksik yatar,mesai saatleri diye bir kavram yoktur,sabah 8 akşam hakgetire,maaş da İstanbul'daki devasa şirketlere kapağı atabildiysen tamam,peki Türkiye'nin %97 sini oluşturan KOBİ lerde çalışıyosan maaş yüksek mi zannediyosun?Devlette kafayı yemekten bahsetmişsin,özelde kafan rahat bir şekilde mi çalışıyosun,üzerinde sürekli baskı var,sürekli bir iş yetiştirme telaşı,iş bitirebilme telaşı,seyahatler,gecenin bir yarısı tekrar fabrikaya çağrılma,hafta sonu zaten çalışma,hatta pazar günleri bile, vs...

Özelde mühendisler ortalama 70 saat çalışıyorlar,devlettekiler ise 45 saat devlette çalışan bir mühendis 2250 alıyor,özelde 70-80 saat çalışıp da 2000 alan birçok mühendis arkadaşımı tanırım İstanbul'da..

gokturk han
Aday Memur
17 Şubat 2010 16:58

ben kamuda çalışan bir mühendisim maaşınm net 2048 lira işgünü yaklaşık 250 gün. bir teknik öğretmen ekders dahil maaşı yaklaşık 1600 lira işgünü 180 oranlayalım 2048*12/250=98 TL öğretmen 1600*12/180=106.6 TL kim daha fazla maaş alıyo?????

gokturk han
Aday Memur
17 Şubat 2010 17:01

eminimki çektiğim sıkıntının 10 da birini çekmiyordur biöğretmen. attığım her imzadan mesulum ve korka korka imza atıyoruz. keşke öğretmen olsaydım diye hergün söyleniyorum. Buyrun hadi mühendis olun...

HHKORKMAZ
Aday Memur
17 Şubat 2010 17:18

vözvozvuzvez

Ben ne kamuda mühendisim nede özelde,

ama mühendisim. Özeli gördüm az bile yazmışsın. Tamamen haklısın. Özelde mühendislik yapılmaz.

Kamuda da yapılmaz. Allahtan bunu erken gördüm ve kendimi bilimsel araştırmaların denizinine bıraktım. Bir mühendis için en iyi yer akademisyenlik. Maaşı biraz daha az ama ben mütahitlerle, şantiyelerle uğraşamam. O maaşa hiç çekemem. Akademisyenlik çok zevkli. Birazda hürmet görüyorsun. Çalışma saatleri süper. Kimse iş vermiyor. Kendi araştırma konunu kendin belirliyorsun.

Kamudaki sınıf arkadaşlarıma sömürülüyorsunuz diyorum. Özelde posanızı çıkarmaya uğraşır.

Ya ticaret yapacksın yada üniversitede kalacaksın. Bu ülkede mühendislik yokkkk.

vözvozvuzvez
Genel Müdür
17 Şubat 2010 18:25

hhkorkmaz

Bu ülkede mühendislik olmaz lafına ve de akademisyenliğinin iyi bir seçim olabileceğine katılıyorum,ama kamudaki mühendislerin sömürüldüğüne katılmıyorum.Sonuçta haftada 45 saat çalışarak,iş garantisi olarak,sigortan tam yatarak,her türlü hakkın olarak yani 2250 net maaş almak bence sömürülmek değildir..

İşin riskli olması kısmına gelince,ee mühendisis sonuçta o kadar risk olacak..Özelde çalışmak zaten başlıbaşına risk,doktorların riski yok mu?Askeriyede çalışanların riski yok mu?Bir bankada çalışanın riski yok mu?Peki ptt de çalışan memurun riski yok mu?Yani belki öğretmenlik mesleğinin riski minimumda,yani o kadar risk olacak sonuçta..

Göktürk han söylediklerine tamemen katılıyorum, öğretmenlerin maaşı çalışma saatlerine ve de çalışma risklerine göre fazla,veya diğer bir tabirle mühendislerin maaşı öğretmenlere göre az,haklısın bu mevzuda..2048 alıyorum demişsin,ne mühendisisin ve de hangi kurumda çalışıyosun?Maaş bana biraz az gibi geldi,heralde KİT'de çalışmıyosun,657 ye bağlı çalışıyosun..

membernet
Genel Müdür
18 Şubat 2010 09:33

Arkadaşlar;

1.700 tl ye ulaşan öğretmen maaşı vardır ( istanbul gelenbevi lisesi mat. öğrt ocak 2010 maaşı) bakın daha ne örnek vereyim...

İkincisi kamuda çalışma saati "40" tır... Özel sektörde ise maksimum 45 saattir (kağıt üzerinde) ...

Üçüncüsü kamudaki mühendis sömürülmüyor, özelde çalışanın iliği kemiği alınıyor... Kamudakiler şükretmelidir... zaten özelde çalışmış olanlar bilir ne durum olduğunu ama derseniz kamuda mühendis kamuda çalışan diğer meslek gruplarına göre sorumluluk ve iş hacmi bakımından aldığı ücreti azdır eyvallah... Zaten açılan konununda özü budur...

leandre
Aday Memur
18 Şubat 2010 10:42

sn vözvozvuzvez maaş konusunda bir kriter koyarsan çalışma saatlerini de düşünmen gerekiyor bence. o zaman öğretmen maaşının mühendis maaşından fazla olduğu açıktır.bu konuda şüphe dahi yoktur.ama öğretmenlik maaş konuşulacak bir meslek değil tabii. ama artık eski idealist öğretmenliğin de ortadan kalktığını görüyoruz. bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum.eğitim ve öğretim aldığını sandığımız Türk gençliğinin halide ortada. demekki bir yerlerde bir yanlış var maaş tartışmasından önce onu düşünmemiz gerekiyor bence.iii günler.

vözvozvuzvez
Genel Müdür
18 Şubat 2010 15:47

Sevgili membernet

Maaşı 1700 e ulaşan hatta geçen öğretmenler tabiiki de vardır,ben yok demiyorum zaten,ama genellemeye vurduğun zaman ortalama maaşları 1500 civarındadır(ekdersle birlikte).Kamuda çalışan mühendislerden de 3000 e yaklaşan maaş alanlar da vardır ama ortalaması 2200 civarındadır,ben genel ortalamaya bakarım hep spesifik durumlara değil:))Ayrıca özel sektörde çalışan bir mühendis olarak,sömürülme duygusunu ancak,özelde çalışanlar bilir;yeni mezunlar veya özelde çalışmamış insanlar ancak kamuda mühendisler sömürülüyor yorumunu yapar diye düşünüyorum.

leandre

Tabiiki de eğer çalışma saatlerine vurduğun zaman öğretmenin kamuda çalışan bir mühendise göre avantajlı olduğu bir gerçektir.Ama haftaiçi saat 3 ten sonra boş olmak da peki iyi değil be,hadi 5 ten sonra boş olmak neyse:))Ayrıca 700-800 tl lik bir maaş farkı da olsun gari öğretmen yılda 180 gün çalışıyor,bir mühendis ise 250 gün,zaten maaş farkı da buradan geliyor..

Yalnız kamuda çalışan mühendislere yükselme açısından bir düzenleme getirlimesi gerektiği kaanatindeyim,başlangıçta maaşın gayet iyi olduğunu düşünmekle beraber 20 senelik bir mühendisle,yeni başlayan bir mühendisin neredeyse bir maaş farkının olmamasını eshefle kınıyorum,bu negatif bir yön oluşturuyor bence,eğer yorumumda bir hata varsa düzeltiniz lütfen:)

HHKORKMAZ
Aday Memur
19 Şubat 2010 13:14

Hocam haklısın, yeni başlayan mühendisle 20 yıllık mühendisin aynı statüde olması saçma. Yeni başlayan mühendise 2000 makul. Ama benim babam da devlette şube müdürlüğünde çalıştı, maaş farkı yok gibi. Yani mühendisleri de yaptıkları göreve ve tecrübeye göre sınıflandırıp ek artışlar verseler iyi olacak. Zaten isyanımız bu yüzden. Sağlıkta performans sistemi var ama teknik işlerde yok. Mesela DSİ de mühendis arkadaşım var, baraj projesinde görevli ama yaptığı işin karşılığı hiçbir ek ödemesi yok. İşin toplam hacmi 500 milyon avro. Sağlıkta olsak bu işi takip eden adam ayda 20 milyar ek ödeme alır. Ama bize yokkkkk. Sömürülmeden kasıtta budur. Değilse maaşlarınız özelden iyi. Özelde maaşınıda gününde de alamazsın vs.

bir haksızlıkta akademisyenlere var. Ben doktora yaptım. 4 sene lisans+3 sene master+5 sene doktora, aldığım maaş 2100. Sonrada doktorlar çıkıp biz 6 sene okuduk diyorlar sinir oluyorum. Ben 12 sene okudum pratisyen kadar alıyorum. ODTÜde dünyaca ünlü profösörler var. Aldığı maaş 3000. (ODTÜ de akademisyen maaşları taşraya göre düşüktür. Kurum geliştirme farkı). Yani devlet dünyaca saygın mühendislik profesörüne pratisyen hekim kadar önem veriyor. Sömürülmek budur. Bazılarıda derki 3000 azmı? AZZZZ. Profösöre az. Aynı mantık albaya 4000 veriyor. Bide askerdeki albaylar bize gıcık oludu, yattığınız yerden para alıyorsunuz diye. Atama kriteri diye bir şey var. Kadroda durabilmemiz için hersene yayın yapmamız lazım. durduk yerden terfi almıyoruz.

HHKORKMAZ
Aday Memur
19 Şubat 2010 13:16

ODTÜ yada İTÜ de profösör olacağıma sağlık ocağında pratisyen olmayı tercih ederdim ama iş işten geçti. Hatta sağlık ocağında teknisyen bile olmak daha iyidir.

Toplam 47 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi