Editörler : Pangaea
31 Temmuz 2012 10:50

Arkadaşlar hepinize yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Herkes kendi mezun olduğu branşı gereksiz yere övmeden tarafsız gözle yorum yaptığı için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Başlık sahibi olarak sizden ricam biraz da yeni mezun veya 3 yıllık, 5 yıllık deneyim sahibi bir mühendisin Türkiye'de alacağı ücretlere değinmenizdir (hangi mühendislik olduğunu belirtirseniz memnun olurum). Ücret yazarken de lütfen gereksiz yere şişirme yapmayalım. Genel müdürlerden bahsetmiyorum. En fazla 5 yıl deneyim sahibi ingilizce bilen ortalama bir mühendis... Yine kamudaki mühendis maaşları ile de kıyaslayıp bir çıkarıma gidebilirsek üniversite adayları için de çok faydalı bir başlık olur.

koşançağ
Yasaklı
31 Temmuz 2012 12:29

Sayın DOUBLE;

1980'den beri Bakanlıklarda çalıştığımdan dolayı ANKARA havasını aldık. Bürokratların ve askerlerin, diplomat ve akademisyenlerin çocuklarının nerelerde ne okuduklarını gözlemledik. Dershaneler ve hocalarla bir yığın görüşmelerimiz oldu.. Duayen olan işverenleri tanıdık.. Onların İŞ DÜNYASI hakkındaki fikirlerinden yararlandık.

Bütün bunların ığığı altında, herkesin aksine ve daha doğrusu ODTÜ Elektrik/Elektronik, Endüstri veya Bilgisayar Mühendisliği yerine ODTÜ İnşaat ve ODTÜ Makina seçenlerin herkesten fazla yükseldiğini, daha fazla ücret aldıklarını ve yöneticilikleri kaptıklarını gördük.

Özel sektörde 10.000 TL'den 300.000 TL'ye kadar uzanan ücret piramidinde YÖNETİCİLİK yapan Makina ve İnşaat Yüksek Mühendislerini gördüm ve tanıdım.

Darısını sizlere dilerim.

meltemsi42
Daire Başkanı
31 Temmuz 2012 15:54

arkadaşlar burası Türkiye..zamanında çok yüksek paunlarla öğrenci alan bölüm mühendislkleri şuan işşsz..inşaat o şekilde olur mu bilmiyorum..sormak istediğim inşaat mühendisliğinde kız çoçuğu iş bulabilr mi..şantiyelerde eminim adam erkek çalıştrmak isteyecektr.çkardeşieme tercih yapcaz ama karar veremedik..

Nightwish*
Memur
31 Temmuz 2012 17:32

devlete girmesi kolay o yünden bayanlar için diğer mühendisliklere göre artı sağlar devlet düşünüyorsanız. özelde de proje firmalarında çalışır ama saha da benim kız kardeşim olsa çalıştırmasına izin vermezdim.

01 Ağustos 2012 13:59

up

koşançağ
Yasaklı
02 Ağustos 2012 08:05

İNŞAAT ve MAKİNA denilince, piyasadaki her şeyi ve işi kavrar. Ama diğerleri böyle değildir. Diğer mühendislikler mevzii ve bölümlü, kısa süreli veya az ölçeklidir.

İNŞAAT ve MAKİNA sektörleri nezle olursa, tüm memleket kanserleşir..

Ekonomi sarsılır.

Herkese iyi seçim ve kararlar dilerim.

hendrix789
Kapalı
02 Ağustos 2012 10:08

kendi yazmış altına kendi diğer hesaplarıyla doğrudur çok doğru demiş deli adam

boğacan
Yasaklı
02 Ağustos 2012 12:06

Bu sene Ankara Anadolu Lisesinin ALMANCA bölümünden mezun olan iki genç tercihleri yaptı. Başta ODTÜ olmak üzere, Ankara'daki okulları seçtiler.

nicko2008
Kapalı
08 Mart 2013 23:48

bizim zamanımızda elektrik elektronik mühendisliği için geleceğin mesleği diyorlardı. endüstri için de öyle. Kaç kişi yaktı kendini tıp yerine buraları yazdı şimdi çoğu sürünüyor. iyi yerlere gelenler de var.

Bu aralar mekatronik mühendisliği pohpohlanıyor. Bir de biyomedikal. Fos çıkacak bunlar da. Devlete ataması da yok. Sap gibi kalacaklar.

hendrix789
Kapalı
09 Mart 2013 00:05

torunağaç gelmiş hoşgelmiş :D kendi yazıp kendi oynamış sıkıntıdan

ÇAYKOV
Yasaklı
09 Mart 2013 14:42

sonu MÜHENDİSLİK ile biten mesleklerden KAÇINNN. GELECEĞİN MÜHENDİLİĞİYMİŞŞŞ. HEPSİ PALAVRA. SÜRÜNMEK İSTEYEN OKUSUN TABİ. AMA AKILLI ADAM GİDER TIP,ÖĞRETMENLİK OKUR.

nicko2008
Kapalı
09 Mart 2013 14:54

ben geleceğin mühendisliklerini söyliyim. gençler aldanmasın.

1-Pazarcılık mühendisliği

2-korsan taksicilik mühendisliği

3-Tekel büfesi mühendisliği

waffenss
Kapalı
09 Mart 2013 18:45

vayyyyyy torunbey hoşgeldiniz mekana benim arkadaşta bitirdi sizin dediginiz kaliteli okullardan iş bulamadı gitti araşt. gör. oldu

matsz
Daire Başkanı
09 Mart 2013 19:49

Gıda Mühendisliği olmadığı çok açık.

Severek okuduğum ve geleceğin mesleği diye benim zamanımda öve öve bitirilemeyen mesleğimden çok ciddi anlamda soğumuş durumdayım. :(

glorymanu
Daire Başkanı
09 Mart 2013 20:04

TÜRKİYE de geleceğin mesleği diye bir tabir yanlış bence. TÜRKİYEDE anlık mesekler vardır. 1-2 senede sönüp giden mesleklerr.

bütün mührndislik dalları olan meslekler GELECEĞİN değil GEÇMİŞİN PARLAK MESLEKLERİ İDİ. SÖNDÜLER BİTTİ GİTTİİİİ.

yelesen
Yasaklı
09 Mart 2013 21:09

Bin sene önce de İnşaat ve Makina en öndeydi, bence şimdi de en öndedir. Bunlar lokomotif mühendisliklerdir. Ekonomiyi bu sektörler yönetir.

skinner58
Aday Memur
11 Mart 2013 15:38

Otomotiv Mühendisliği olabilir bir nebze..

Bahar0006
Şef
11 Mart 2013 19:24

Öğretmenlik yanlış politikalarla bu ülkede bitmiş bir meslek,bence kolay kolay kimse düşünmesin.18 Yıllık öğretmenim her şey daha da kötüye gidiyor.Neöğrenci eski öğrenci ne veli eskisi gibi.Nerdeyse hepimiz kaçmak için okul idareciliğine başvuruyoru.şimdi vali seçecekmiş ,millet isyanda.Dershane sistemi oldukça okulda öğretmenliğin bir değeri yok.insanların bilgiye ulaşabileceği yer çoğaldı.sınıftaki otoritemiz sarsılmış durumda,eğitim öğretim yapmak kolay değil,her geçdngün zorlaştığını düşünüyorum.En iyisi kendi dershanen olacak dersini orda vereceksin veys sadece özel ders vereceksin.Parayı verince hepsi çok iyi ders dinliyor ve öğreniyor.Eğer öğretmenlik düşünecekseniz resim,beden,rehberlik branşları dışına çıkmayın.120 bin öğretmen idarecilik sınavına girdiyse artık bu meslek bitmiştir.En kötü mühendisliği yazın yaptığınız iş bilinir.

asosyal adam
Kapalı
11 Mart 2013 23:30

geleceğin mühendislikleri,:S

nano teknoloji ile ilgili,bilişimle ilgili ve teknoloji ile ilgili olur :S

inşaat,makine,elektrik de her zaman olur bu üçü temel mühendislik zaten :S

yelesen
Yasaklı
14 Mart 2013 08:25

Mühendislik denince hatıra ne geliyor? Şantiyeler, fabrikalar, laboratuarlar..

Benim favorilerim Makina, İnşaat ve Elektrik/Elektronik, Kimya, Jeoloji-Maden Mühendislikleri.. Bunlar başı çekiyor.. Dünya kurulduğundan beri İnşaat ve Makina var.. Her dönemde bunlar lider mühendislikler olmuştur.

Toplam 80 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi