Editörler : swat3410
29 Ağustos 2011 17:18

Doktor raporlu iken izinsiz il dışı lütfen

İyi çalışmalar. Sayın editör ve arkadaşlar bir sorum olacak. 657 sayılı DMK daki son 2011 değişikliklerinden sonra polis memurunun doktor raporlu iken izinsiz olarak il dışına çıkması yasak mı? Hastalık iznine çevirmek falan gerekiyormuş önceden şu an da da böyle mi acaba? Lütfen bilgisi olan yazabilir mi! yasal dayanak olursa daha memnun olurum. Teşekkürler

29 Ağustos 2011 22:06

raporluyken il dışına çıkma yasağı torba yasayla birlikte tarihe karıştı ;)

fizeu
Genel Müdür
29 Ağustos 2011 22:50

BAŞKENTLİ_POLİCE!!! torba yasa 657 memurları için sen (tabi polissen) 3201 sayılı kanunada tabisin fazladan ve sorun orada başlıyor...nöbet istirahati ve hafta sonu izinlerinde il dışına çıkışlar bile halen muallakta...önceleri raporluyken eve gelip kontrol ediyorlardı Allahtan onlar kalktı...velhasıl kelam yine amirine bağlı bırakılmış durumda..

sserkan76
Aday Memur
30 Ağustos 2011 19:41

Hayırlı bayramlar

Fizeu"nun cevabı doğru yinede kendi başına il dışına çıkamıyorsun birim amirinden izin alman gerekiyor..

benim.adresim25
Aday Memur
30 Ağustos 2011 21:37

cevaplar için teşekkür ediyorum. sağolun. ancak bi konuyu paylaşmak istiyorum. polis okulunda hukuk derslerinde öğrendiğimize göre genel özeli kapsar. acaba 657 deki değişiklikten sonra 3201 de değişiklik yapılması gerekmiyor mu veya değişiklik olmazsa bile 657 daha öncelikli olduğu için o geçerli değil mi? tabi bu hukukun konusu hukukçu arkadaşlara sormak lazım. bu konu yüzünde ceza alma durumum var da o yüzden arkadaşlar. ceza durumunda acaba idare mahkemesi bu açıdan bakabilir mi acaba? bozulma durumu olabilir mi? tşk

30 Ağustos 2011 22:07

fizeu sen en kral hukukçuya sor benim verdiğim cevabı verir sana

fizeu
Genel Müdür
30 Ağustos 2011 23:26

Merhaba hepinizin öncelikle bayramı mübarek olsun,konuyu şahsi mesele haline getirmeden tartışma ortamına girmeden yazıyorum.BAŞKENTLİ_POLİCE!!! doğrudur abicim en kral hukukçu senin verdiğin cevabı verir ama hukukçu polisin iç hizmet yönetmeliğine göre cevap veremez,hukukçu sana sabah 8 akşam 5 memurlarına göre cevap verir...Biz teşkilat olarak 24 saat esaslı çalışıyoruz ve 24 saat esaslı çalışma maratonunda 657 de yazan her türlü şeyi uygulayamazsın..9 gün bayram tatili var değilmi 657 ye tabi bütün memurlar için peki (büro memuru dışındaki) polislere neden 9 gün tatil yok iste bakayım tatili vereceklermi sana sende 657 ye tabisin...657 sayılı kanunda yıllık izinde memura verilir demiş ama onuda amire bırakmış istediğin zaman çıkamıyorsun...sağlık raporu çok su istimal edildi herkes keyfi olarak rapora yöneldi keyfi gezmeler için rapor alındı bunun için böyle bir durum söz konusu ve biz memurlarda hatalıyız kabul edelim...A şehrinde bulunan polis abimiz B şehrine maça gidecek diye rapor alıyor ve B şehrine gidiyor ve aynı abimiz maç çıkışı yenilgiyi kabul edemeyip takır takır silahını saydırıyor vs vs...Bu konu emniyet teşkilatında rahatsızlık yarattığı için raporlu olsan bile amirine bilgi vermeden gidemezin

Şu anda gördüğüm sorun 3201 ile 657 arasında uyumsuzluk var (ana kartla ekran kartının uyumsuzluğunda görüntünün arada bir gidip gelmesi gib:-)) işine gelince 657 işine gelmeyince 3201...deve kuşu gibi bi gün devesiniz diyorlar bir gün kuşsunuz diyorlar bir günde ikisi birdensiniz diyorlar...sanırım örnek yeteri kadar açıklayıcı olmuştur:-) teşkilatın ilk kuruluşundaki kanunlar geçerli bunların günümüze uyarlanması lazım yoksa torbadan ne çıkarsa çıksın işimize yaramaz..

30 Ağustos 2011 23:37

Van'ın Çatak ilçesindeyim şuan.2 hafta önce arkadaşım Van merkeze dragonla takviyeye gidiyor ordanda 5 gün rapor çakıyor sonra amir bunu duyuyor çocuğu kaldığı evden kontrol ettiriyor tutanak tutyor ama ondan hiçbirşey çıkmıyor ;) madem senin dediğin gibi durum o zaman bu arkadaşın sürünmesi lazımdı

30 Ağustos 2011 23:39

valla kardeş dogru yazmışsın işine hangisi gelirlerse onu uyguluyorlar aynen öyle valla, bunu düzeltecek kimse yokmuuu..

cankart06
Memur
31 Ağustos 2011 00:43

DMK il dışına çıkma yasağı ile iğili (ÖZEL KANUNLARDAKİ HÜKÜMLER SAKLI KALMAK ŞARTIYLA) yani biz önce kendi özel kanunumuza tabiyiz ama bizim özel kanunumzda yani 3201 etk kanunda bir hüküm yok ise 657 sayılı dmk tabi oluruz,genel özelide kapsıyor gibi yanlış bir algılama olmasın.Ayrıca emnyet teşkilatı disiplin tüzüğünde ister raporlu ol iste olma izinsiz il dışına çıkmanın cezazı 3 gün yevmiye kesimidir,DR raporunun hastalık iznine çevrilmesi durumu vardırki onun şartıda raporu veren hekimin raporunda belirtmesi ve atamaya yetkili amirin izni ile dr raporunu rapor aldığı il dışında hastalık izni olarak geçirebilir konu bundan ibarettir.

Bay Doğrucu
Memur
31 Ağustos 2011 01:04

Hastalık izni "Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik" Madde9'a göre verilir.

Herşeyden önce rapor alan personeli evinde kontrol etmek gibi çağ dışı olan hareketi kınıyorum. Böyle bir durumla karşılaştığınızda dava açın kazanırsınız derim.

Birde il dışı sorun olmaktan çıktı. Bunu kafanıza sokun. Çünkü memursunuz. Ayrıca ETK il dışı ile ilgili madde yok, olursa kalkmak zorunda zaten. EÖDT ceza maddesi olarak var ama dayanağı 657 o da değişecek. Ceza verimesi söz konusu bile değil.

İl dışı yıl 2011 tartışılan konuya bakın. Ne saçma......

80 leri hala aşmamış kafalr var...

Yuh yani yuh

brkpls
Daire Başkanı
31 Ağustos 2011 01:13

etk da polisin gorevli bulundugu il dışın cıkmasıyla ilgli herhangi bir madde yok , bu konu disiplin tuzugunde belirtilmiştir.

yanlışmı biliyorum ?

ahmet552
Memur
31 Ağustos 2011 03:09

657 de yapılan değişiklikle izinsiz il dışına çıkmamayacağına ilişkin madde kanundan çıkarıldı, hatta konuyla ilgili çoğu kurumun disiplin mevzuatı da bu doğrultuda güncellendi.Ancak ; ETK'da polisin 24 saat görevli olduğuna ilişkin bir ibare var ve idare bunu dayanak alarak bir kaç ay önce bir genelge yayımladı, belki bazı arkadaşlar okumuştur.Genelgede polisin 24 saat görev yaptığı ve bu sebeple bu düzenlemenin emniyet hizmetleri sınıfı personelini kapsamadığı ve bu durumda eski disiplin hükümlerinin aynen devam ettiği duyuruldu.

Bu genelgenin mantığını bende anlamadım. Ancak bu genelgeye dayanarak yürütülen disiplin işlemleri sonrasında ceza alan kişilerin bu genelgeyi idari yargıya taşıması sonrasında büyük olasılıkla iptal edileceği kanısındayım.

yağmur-55
Daire Başkanı
31 Ağustos 2011 04:11

rapor aldıktan sonra. istirahatını nerede geçirmek istediğine dair bir yazı vermiyormusunuz personel şbye... aldığınız raporlar mülki amirin yetkisiyle(çoğu yerde bu yetkiyi müdüre/amire bırakırlar) hastalık iznine çevrilir. eğer sadece raporu verdiysen zaten ikametinde istirahat etmelisin. nasıl hafta mezunu iken il dışına çıkamıyorsun, onun gibi yani...

ama böyle işlerle uğraşan amir pek kalmadı. daha çok hakem hastaneye göderiyorlar. gerçekten nesi var diye... buda baya bi sıkını yaratabiliyor.. uğraşması cabası zaten...

fizeu
Genel Müdür
31 Ağustos 2011 11:23

Değerli arkadaşlar ben 3201'de il dışına çıkışlarla alakalı bir madde yok ben bu konuyla alakalı bir madde var demedim sadece emniyet örgütü disiplin tüzüğüne tabiyiz ve bununla alakalı olarak yetkinin amirin elinde olduğu kafanıza göre 657 de böyle yazıyor deyip gidemezsiniz bunu demek istedim...merak edip 3201 bakana arkadaşlar olmuş il dışı çıkışlarla alakalı madde yok bunu bilin yanlış anlaşılma olmasın...

BAY_DOĞRUCU hitabınızı düzeltin sokak serserileri yuh çeker aklı selim insanlar çekmez..eğer kapanmayan bir yara varsa çare bulununcaya kadar insanlar konuyu tartışıp bilgi alışverişi yapar gerekirse konuyu bir üst makama taşır ve çare bulmaya çalışır...doğrudur bazı illerde tutanak tutulmuştur belki birşey çıkmamıştır ama her yerde bu aynı işlemiyor...neyse konuyla alakaı olarak bildiklerimi paylaştım herkes kendi bildiğini yapsın sonuçta benim işimi yapmıyorsunuz rapor alıp il dışına çıksanızda çıkmasanızda sizin bileceğiniz iş her halukarda bizler meslektaşız birbirimize arka çıkıp konuyla alakalı bilgilendirmeliyiz.Yoksa arkadaşıma bu konudan dolayı rapor tutulup başının ağrıtılması benim hiç hoşuma gitmez giden varsada diyecek birşey yok..

Herkese saygılarımla

fizeu
Genel Müdür
31 Ağustos 2011 11:28

AHMET552 nickli arkadaşın dediği gibi bir durumda mevcut...ve ne alakaysa dediği gibi aynı şekilde hastane personelide 24 saat esasına göre çalışıyor onlar 657 nin het türlü meyvesinden yararlanıyorken biz niye yararlanamıyoruz anlayabilmiş değilim,onlar geceye kalınca fazladan para alıyor biz ise sabit..gerçi Polis Merkezi kapısına "

fizeu
Genel Müdür
31 Ağustos 2011 11:30

"BAYRAM DOLAYISIYLA 9 GÜN KAPALIYIZ" yazılmaz :-)...neyse konuyu dağıtmayayım

cankart06
Memur
03 Eylül 2011 00:23

ilk önce bay doğrucu arkadaş ve yanlış bilgi sahibi diğer arkadaşlar dmk yı dikkatli okursanız bu konuda ne diyor(özel kanunlardaki hükümler saklı kalmak şartıya) il dışına çıkmak disiplin suçu değildir der peki bizi yani polis i bağlayan nedir et disiplin tüzüğü tüzük nedir kanunun uygulamasını gösteren düzenleme peki tüzüge göre izinsiz il dışına çıkmanın disiplin cezası nedir 3 günlük yevmiye kesimi....

emir2834
Memur
03 Eylül 2011 01:11

benzer konuyu bizde yaşadık torba yasa ile birlikte oluşan terddütün giderilmesi için ilgili ve yetkili kişilerden bilgi almaya çalıştık onları söyledikleri de tereddüt oluştursa da yetkili amirine izin deyil ama bilgi vermek kaidesiyle il dışına çıkılabilir denildi. sonuçta il dışına çıktıgınızda rapor tutulursa ve ceza alsanız dahi olan 100 tl nize olur idare mahkemesine verirsiniz cezanız iptal olur kafanıza takmayın bence...

cankart06
Memur
05 Eylül 2011 00:08

izinsiz veya dr raporunu hastalık iznine çevirmeden il dışına çıkmamanı etk disiplin tüzüğüne göre 3 günlük yemiye kesimidir.ayrıca dr raporunun hastalık iznine çevrilmesine ilişkin yetkili makamda bize izin vermeye yetkili olan makamdır ,lütfen tam olarak bilmediğiniz ve kulaktan dolma bilgililerle yanlış yönlendirme yapmayalım

fizeu
Genel Müdür
05 Eylül 2011 00:56

Bu konuyla alakalı olarak anlaşılan o ki raporluyken izinsiz il dışına çıkışlar yine kendi kafamıza göre olmuyor...

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi